استعداد آقای «باب»

12

بچه‌مدرسه‌ای‌هایی را به یاد بیاورید که تکالیف و مشق‌ها خود را به عهده دیگران می‌گذاشتند، آنها با یک خوردنی یا اندک پولی، بقیه را راضی و مجاب به این کار می‌کردند و خودشان پی بازی و تفریح می‌رفتند!

به نظرتان همچنین تیپ‌های شخصیتی‌ اگر بزرگ شوند و مهندس کامپیوتر شوند، چه می‌کنند؟

ظاهرا تیم امنیتی شرکت Verizon توانسته یکی از این افراد را پیدا کند، ما در ادامه این نوشته، از این توسعه‌دهنده آمریکایی گیرافتاده که در یک زیرساخت‌های راهبردی آمریکا کار می‌کرد، فقط با نام «باب» یاد خواهیم کرد.

باب سال پیش دستگیر شد، چون کارهای مهمی را که بر عهده‌اش گذاشته شده بود را به شرکتی در چین می‌سپرد، آن هم تنها با یک پنجم حقوقش و با چهار پنج حقوقش خوش می‌گذراند.

تیم امنیتی Verizon با بررسی اطلاعات متوجه شده است که برنامه یک روز کاری روتین باب، این بود:

– ساعت نه صبح: وارد شدن به شرکت، گشت و گذار در شبکه اجتماعی Reddit برای چند ساعت و تماشای ویدئوهای بامزه.

ساعت یازده و نیم: ترک کردن شرکت برای صرف نهار.

– ساعت یک عصر: گشت و گذار در سایت Ebay .

– ساعت 2 عصر: به روز کردن فیس‌بوک و LinkedIn.

– ساعت چهار و نیم عصر: مدیریت ایمیل‌های شخصی.

– ساعت پنج عصر: بازگشت به خانه.

اینها را محض سرگرم کردن شما و افزایش جذابیت این خبر بیان نکردم، اینها دقیقا چیزی هستند که شرکت Verizon پی برده است.

01-17-2013 02-58-43 AM

اما این همه زرنگ‌بازی‌های باب نبود، او در واقع در چند شرکت مشغول کار بود، گویا کار در بعضی از آنها، نیازمند حضور فیزیکی نبود. به این ترتیب او هر سال چندصدهزار دلار به جیب می‌زد و به شرکت مشاور چینی، فقط پنجاه هزار دلار پرداخت می‌کرد.

جالب است که بعضی از شرکت‌ها کاملا از کاراو راضی بودند و او را بهترین مهندس خود هم می‌دانستند، آنها عقیده داشتند که او بسیار تمیز کدنویسی می‌کند و سر وقت کارش را تحویل می‌دهد.

همه این زرنگی‌های آقای باب به صورت تصادفی کشف شد:  مسئولان شرکت متوجه  فعالیت مشکوکی در لاگ‌های وی ..ی ان متصل به شرکت شده بود، لاگ‌ها نشان می‌داد که افرادی از شنیانگ چین وارد می‌شوند.

چنین چیزی از نظر امنیتی برای مقامات شرکت، بسیار گران آمد، چرا که شرکت مورد نظر برای تأیید اجازه دسترسی اتصالات وی ..ی ان، دو عامل را لحاظ می‌کرد که دومی کلید RSA بود. ولی با این همه زمانی که باب پشت مانیتورش بود، چنین لاگ‌هایی از چین مشاهده می‌شد.

مقامات شرکت نخست مشکوک شدند که بد‌افزاری این اتصالات را از کامپیوتر باب از طریق یک پروکسی خارجی ایجاد می‌کند. وقتی Verizon وارد قضیه شد، کشف کرد که اتصال وی ..ی ان، دست کم شش ماه قدمت دارد، تقریبا هر روز برقرار می‌شود و همه مدت ساعات کار ادامه می‌یابد.

آنها نتوانستند توجیهی برای این رخنه امنیتی و مزاحمی که این چنین به سیستم داخلی شرکت وارد می‌شود، پیدا کنند. در اینجا بود که Verizon تصیم گرفت که بیشتر باب را تحت نظر بگیرد.

باب مردی چهل و چند ساله‌ای بود که در برنامه‌نویسی با زبان‌های C, C++, perl, java, Ruby, php, python مهارت داشت، مرد خانواده بود و مدت طولانی با شرکت کار می‌کرد، او آرام و بی‌آزار بود.

01-17-2013 03-15-55 AM

سرانجام بررسی کامپیوتر باب که حاوی صدها PDF صورت‌حساب از شرکت چینی بود، همه چیز را آشکار کرد.

اما باب چگونه توانسته بود چنین کاری بکند؟ خیلی ساده! او کلید RSA را به صورت فیزیکی با FedExe به چین پست کرده بود.

خب، شما اگر مسئول این مهندس زرنگ بودید چه می‌کردید:
– او را اخراج می‌کردید و تحویل مقامات صلاحیت‌دار می‌دادید؟
– به خاطر هوشش در این تقلب یا به اصلاح outsourcing به او ارتقای درجه می‌دادید و مثلا او را مدیر پروژه‌ها می‌کردید تا استعداد خود را در تقسیم کارها نشان بدهد؟!
– مهندس یا مهندس‌های چینی را پیدا می‌کردید و با پرداخت یک پنجم دستمزد باب به آنها، در هزینه‌های شرکت صرفه‌جویی می‌کردید؟
– اصلا نمی‌گذاشتید سر و صدای قضیه دربیاید، چون حالا دیگر کارمندان با سناریوهای بهتری outsourcing خواهند کرد، مثلا می‌گذارند که مهندس‌های چینی به کامپیوترهای منزلشان ریموت شوند و به صورت غیرمستقیم با هم تماس برقرار کنند!

برای اینکه بیشتر از قضیه سر در بیاورید، خواندن این مطلب را توصیه می‌کنم.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

برآورد میزان موفقیت قرارهای عاشقانه زوج‌ها با هوش مصنوعی و اندازه‌‌گیری میزان همسانی پاسخ‌های سیستم…

در حین یک قرار آشنایی پاسخ‌های فیزیولوژیکی دو نفر حین گفتگو و دیدار با هم هماهنگ می‌شود، این پدیده‌ای است که از آن با نام همسانی فیزیولوژیکی یاد می‌شود.درجه این همگامی با تعامل در مکالمه و کیفیت همکاری همبستگی دارد و بنابراین می‌تواند…

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

اگر قرار بود ابرقهرمان‌ها، لباس‌های قرن نوزدهمی می‌پوشیدند

ما عادت کرده‌ایم ابرقهرمان‌ها را در لباس‌های امروز ببینیم و فیلم‌های زیادی هم که بر مبنای کامیک‌بوک‌ها ساخته شده، این تصور را در ذهن ما تشدید کرده‌اند.اما اگر قرار بود همین ابرقهرمان‌ها لباس‌های قرن نوزذهمی می‌پوشیدند، چه می‌شد؟…

مرگبارترین روز در تاریخ، چه روزی بود و چطور رخ داد؟

انسان‌های راه‌های زیادی برای کشتن هم در طول تاریخ ابداع کرده‌اند: سلاح‌های هسته‌ای و زیستی ، بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌ها، سرنیزه‌ها، ایجاد قحطی عمدی و ...کاملا قطعی نیست، اما طبق بسیاری از روایت‌ها مرگبارترین روز در تاریخ بشر در واقع نتیجه…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…

تصور واقعیت دگرگون به کمک میدجرنی – گالری عکس

تاریخ دگرگون یک ژانر جذاب است که به بررسی چگونگی تغییر مسیر تاریخ در صورت رخ دادن برخی رویداد‌های کلیدی به گونه‌ای متفاوت می‌پردازد.یک تغییر جزئی یا یک واگرایی عمده می‌تواند تخیل ما را به کار بیندازد تا آینده‌ای کاملا متفاوت که الان جزو…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
12 نظرات
 1. عباس می گوید

  فکر کنم من هم باید کارهای روز مره خودم را out source کنم , مثلا بدم یه چینی جای من ماموریت بره مشهد 🙂

 2. MILAD1986 می گوید

  خوراک ماها است !!
  فکر کن چقدر درآمد میشه کسب کرد !
  چین که یک پنجم بود ! اینجا چقدر سود داره؟!؟!

 3. محمد می گوید

  شرکت‌های بزرگ همین الانش هم دارن بشکل کاملا آشکار این کار رو انجام میدن. البته بیشتر برای تولید سخت افزار. این آقا همین کار رو کرده ولی در یک سطح پایین‌تر…
  خودمونیم ولی ایشون انگار توی ایران دانشجو بوده. [متاسفانه] اینجا این چیزا عادیه!

  پ.ن: باز هم «چین»!

 4. وحید می گوید

  واقعاً عالیه!
  به قول پیتر دراکر:
  Don’t work hard, Work smart!
  این دقیقاً کاری هست که ایشون کرده. من خیلی باهاش موافقم. حتی به لحاظ قانونی اگر این شرکت در قراردادش ذکر نکرده باشه که کارها الزاماً باید توسط خود فرد انجام بشن مشکل زیادی پیش نمیاد.
  بنده خودم تا حدودی دارم همین کار رو انجام میدم!
  ممنون آقای مجیدی

  1. مرتضی می گوید

   این کاری که شما دارید با افتخار از انجام دادنش یاد می کنید یه جور دلالی هست، کاری که توی کشور ما اینقدر رایج شده که عملا کار تولیدی به ندرت دیده میشه توی بیشتر زمینه ها. کافیه که اکثریت اقراد یک جامعه نگاهی مثل شما داشته باشن تا به وضعیتی مثل جامعه خودمون برسیم

   1. دکتر کتابفروش می گوید

    که رسیدم!!

   2. Dexter می گوید

    موافقم

 5. حسین می گوید

  به نظر من کشف یه همچین استعدادهایی برای هر شرکتی فوق العاده با ارزشه…
  من اگه بودم البته یه گوشمالی میدادمش و بعد حتما ازش در پست مناسب استعدادش بهره میبردم… مثلا در این پست جدید 4 ماه بهش حقوق نمیدادم، یا یه چیزی شبیهش!!!
  قدر نبوغ رو باید دونست! کم پیدا میشه…

 6. شهاب الدین می گوید

  عجب مارمولکی بوده. من هیچ وقت چنین رفتاری رو نمی‌پسندم و با همچین آدمی کنار نخواهم اومد. به اسم مصلحت نمی‌شه خیلی از کارها رو توجیه کرد و درنهایت هم اون رو عملی هوشمندانه قلمداد کرد. این کار دزدی و خیانت به شرکت است و چنین افرادی قطعاً دلشون با شرکت نیست. این افراد لیاقت حضور و ادامه همکاری رو ندارند. به تفضیل نوشتم چون چیزی شبیه به این در حیطه کاری خودم بوجود اومد. همچنین من در مورد برخی از شرکت‌هایی که در زمینه برنامه‌نویسی برای خودشون تو ایران اسم و رسمی پیدا کردند و صاحب تشکیلاتی در ظاهر بزرگ هستند چنین شکی کرده بودم. با خوندن این مطلب، اونهم در این زمان انگار که تکه‌ای دیگر از پازل رو جور شد تا من در ادامه کار با اون شرکت خاص احتمالاً تجدید نظر کنم. این هم برای من جالبه که تا به حال چندین پست از ۱پزشک با مسائلی که من درگیرشون بودم هم‌زمان شده و بهم کمک کرده. ازتون ممنونم.

 7. mehde می گوید

  بلاخره باهاش چکار کردن؟ ولی منم کنجکاوم طرف ایرانی نبوده یا حداقل رفیق ایرانی نداشته؟

 8. آرین عیوضی می گوید

  از دوستانی که با اقتصاد آشنایی دارنِ… کسی می دونه اثر دلال و واسطه در اقتصاد چیه؟ یعنی دلال ها زیاد بشن چه اثری داره، مثبته یا منفی؟ یه جا شنیدم که دلال ها اثر مثبت دارن ولی نفهمیدم چرا…

 9. مينو می گوید

  این چیزها که دیگه برای ما عادیه.مدرکش از آسفورد نبوده؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5