اولین تلفن هوشمند مخصوص نابینایان؛ ساخت هند

2

نخستین تلفن هوشمند مختص نابینایان هم ساخته شد. به زودی این دسته از افراد هم خواهند توانست پیامک‌ها و ایمیل‌هایشان را روی این تلفن بخوانند . این تلفن تمام نوشته‌ها را به الگوهای بریل تبدیل می‌کند.

سومیت داگار (Sumit Dagar) مخترع این دستگاه می‌گوید: «ما نخستین تلفن هوشمند بریل دنیا را ساخته‌ایم.» شرکت داگار در مرکز نوآوری و آماده‌سازی کارآفرینی در کمپ احمد آباد هند برپا شده است. او می‌گوید: «این محصول براساس صفحه نمایش لمسی نوآورانه‌ای ساخته شده است  که می‌تواند ارتفاع محتوای در حال نمایش را بالاتر یا پایین‌تر ببرد و به این ترتیب الگوهایی قابل [تشخیص با] لمس بوجود آورد.»

braillephone

داگار که فارغ‌التحصیل انستیتوی ملی طراحی هند است، می‌گوید زمانی که به فکر طراحی این محصول افتاده است که متوجه شده فناوری تنها بخش «معمولی» جمعیت را هدف گرفته و افراد خاص را به فراموشی سپرده است.  نمونه اولیه‌ای که آن‌ها ساخته‌اند، اکنون در موسسه چشم Prasad در حیدرآباد تحت بررسی و آزمایش است.

داگار می‌گوید: «بازخوردی که از آزمایش‌ها گرفته‌ایم بسیار خوب بوده است. کاربران این دستگاه را نه یک تلفن که یک همراه می‌انگارند. ما در آینده نمونه‌های پیشرفته‌تری از این دستگاه را خواهیم ساخت.»

داگار این پروژه را سه سال پیش، یعنی زمانی که در حال مطالعه روی طراحی‌های تعاملی بودهُ شروع کرده است. بعد از همکاری با چند شرکت، او شغلش را ترک کرد تا بر روی فناوری‌اش تمرکز کند. او تیمی متشکل از شش نفر را گرد هم آورد و نام شرکت‌اش را Kriyate Design Solutions گذاشت. هزینه‌های این پروژه اکنون توسط Rolex Award و طی برنامه Young Laureates تامین می‌شود. این برنامه هر دو سال ۵ نفر را انتخاب کرده و هزینه‌های پروژه‌های‌شان را تقبل می‌کند.

این محصول چگونه کار می‌کند

blind-Smartphone

این تلفن از فناوری حافظه فرمی آلیاژها (Shape Memory Alloy) استفاده می‌کند. حافظه فرمی براساس این مفهوم شکل گرفته است که فلزات فرم اولیه خود را حفظ می‌کنند و پس از کشیده یا فشرده شدن به فرم اولیه باز می‌گردندند.

صفحه نمایش این تلفن از مجموعه‌ای سوزن یا پین تشکیل شده است که براساس محتوا بالا یا پایین می‌روند. این پین‌ها نوعی صفحه بریل را ایجاد می‌کنند که می‌تواند حرف‌ها یا کاراکترها را برای کاربر قابل درک کند.

تمام بخش‌های دیگر از قطعاتی شبیه تلفن‌های هوشمند معمولی استفاده می‌کنند.

منبع (+)

 
2 نظرات
  1. فرشاد می گوید

    فکر میکردم قبلاً این کار انجام شده باشه!

  2. بهار بینا می گوید

    کاش قیمتش رو هم می نوشتند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.