بررسی لانچر Home فیس‌بوک: یک تغییر پوسته‌ای ساده یا یک عامل تهدیدکننده بالقوه گوگل و شبکه‌ اجتماعی گوگل پلاس

9

چهل سال از زمانی که نخستین تماس تلفنی با موبایل برقرار شد می‌گذرد، در این سال‌ها موبایل‌ها تغییرات زیادی کرده‌اند، این وسیله که زمانی تنها براث صحبت کردن بود، مدتهاست که به گجتی مبدل شده است که وب‌گردی کاربری اصلی ان است و تماس‌های صوتی روتین جزو کاربری‌های به حاشیه رانده شده هستند.

کاربران موبایل در دنیا (و نه ایران!) 20 درصد اوقاتشان را هنگام کاربری موبایل در فیس‌بوک سپری می‌کنند، این عددی شگفت‌انگیز است، تازه باید در نظر داشته باشید که اینستاگرام هم متعلق به فیس‌بوک شده است و با احتساب پنج درصد سهم اینستاگرام، مجموعا 25 درصد یا یک چهارم زمان کاربری موبایل از آن گروه فیس‌بوک است!

این مطلب، صاحبان فیس‌بوک و مارک زاکربرگ را به این فکر انداخته بود که به طور مؤثرتری در موبایل‌ها جا خوش کنند، زمانی این شایعه شنیده می‌شد که فیس‌بوک می‌خواهد، گوشی مستقلی بسازد و وارد صنعت سخت‌افزار شود، این شایعه خیلی زود تکذیب شد و جای خود را به خبر سیستم عامل فیس‌بوک داد،‌ اما خبری از این هم نشد و به جای آن ما اپلیکیشن‌های خوش‌ساخت فیس‌بوک را در گوشی‌ها و تبلت‌هایمان داریم.

پس بالاخره فیس‌بوک برای تأثیر بیشتر روی ما از طریق گوشی‌هایمان چه راهبردی می‌خواهد در پیش بگیرد؟

یک راهبرد هوشمندانه دور از ذهن: یک لانچر که همیشه کاربر را به صورت ژرفی درگیر فیس‌بوک می‌کند.

htc-first-i1

به این ترتیب کاربر اندروید، در همان حال که با گوشی‌اش کار می‌کند و در حین کار با اپلیکیشن رنگارنگ، همیشه فیس‌بوک را در قالب یک لانچر، جلوی چشمش دارد.

در گام اول این لانچر که Home نام دارد برای گوشی‌های گلکسی اس 3 و 4 – اچ تی سی One و One X+ و گلکسی نوت 2 عرضه خواهد شد، همه اینها نسخه Jelly Bean اندروید را دارند.

گوشی HTC First، نخستین گوشی‌ای خواهد بود که این لانچر را به صورت پیش‌فرض خواهد داشت، بقیه گوشی‌ها هم می‌توانند لانچر را از گوگل پلی بگیرند.

04-05-2013 08-32-02 AM

Home فیس‌بوک را به گوشی شما نمی‌آورد، بلکه وسیله شما را به یک ابزار پخش‌کننده محتواهای فیس‌بوکی تبدیل می‌کند.

بخش نمایش فید و بخش نمایش سرخط چت‌ها، دو جزء اصلیHome هستند.

Cover Feed

زاکربرگ بر این باور است که صفحه خانگی یک گوشی روح گوشی شماست و بنابراین با طراحی یک home screen ساده و زیبا به دست طراحان ماهر، سعی کرده است در روح گوشی‌ها نفوذ کند.

عکس‌های دوستان فیس‌بوکی در این بخش به شیوه‌ای زیبا نمایش داده می‌شوند، برای پرهیز از نمایش حاشیه‌های مشکی در مورد عکس‌هایی که با ابعاد گوشی‌ها سازگار نیستند، لانچر فیس‌بوک روی آنها زوم می‌کند. وقتی کاربر روی یک عکس «تپ» به سمت پایین می‌کند، می‌تواند آن را در اندازه اصلی ببیند.

HTC First-580-90

اشتباه نکنید، Cover Feed یک اسلاید شو و اسکرین سیور به سبک اسکرین سیور کامپیوترها نیست. چرا که در همین بخش شما می‌توانید استاتوس به‌روز شده، توضیحات عکس‌ها و لایک و کامنت‌ها را هم ببینید.

کاربر می‌تواند با دو بار تپ کردن، یک فید را لایک کند و با سوایپ کردن، عکس بعدی را ببیند.

در هنگام دریافت یک نوتیفیکشن، یک نوار سفید روی صفحه ظاهر می‌شود که روی آن متن و تصویر پروفایل کاربر مربوط دیده می‌شود. با این نوتیفیکیشن‌ها شما می‌توانید آگاه شوید که کسی برای عکس ارسالی شما، لایک گذاشته است، یا از خبری مطلع شوید.

هر زمان که از دریافت این نوتیفیکیشن‌ها خسته شدید، می‌توانید با تپ اندکی طولانی‌مدت روی یکی از آنها، به یک باره، از شر دریافت آنها خلاص شوید و هر زمان هم دوست داشتید دوباره آنها را ببینید، کافی است یک سوایپ به سمت کنار گوشی کنید.

رابط کاربری Home  زیبا و گویا طراحی شده است، کاربر خیلی زود با کاربری تپ و سوایپ کردن روی تصویر پروفایل خود در قسمت زیر صفحه آشنا می‌شود.

برخلاف انتظار این دکمه با تصور پروفایل، اپلیکیشن فیس‌بوک را احضار نمی‌کند، بلکه کاربر با آن می‌تواند پیام‌رسان را اجرا کند، آخرین اپلیکیشنی را اجرا کرده ببیند یا فهرست کل اپلکیشن‌ها را مشاهده کند.

04-05-2013 08-46-01 AM

وقتی کاربر به بخش اپ لانچر می‌ورد در بخش بالایی یک نوار می‌بینید که با آن می‌تواند به استاتوس خود دسترسی پیدا کند، به سادگی یک عکس بگیرد یا «چک این» کند.

IMGP1701-580-90

Chat Heads

وقتی یکی از دوستان شما برای شما پیامی ارسال می‌کند، تصور چهره او شبیه یک حباب روی صفحه ظاهر می‌شود. اگر چند نفر در یک زمان برای شما پیام بفرستند، تصویر پروفایل آنها به شکل چند حباب روی صفحه می‌آید. شما می‌توانید با این حباب‌ها بازی کنید و آنها را روی صفحه جابجا کنید و هر زمان که اراده کردید با یک تپ، متن پیام را بخوانید و به آن پاسخ بدهید.

04-05-2013 08-44-57 AM


لانچر Home فیس‌بوک، ساده و زیبا و هوشمندانه طراحی شده است با کمک آن کاربران به شکل عکیقی همیشه و همه جا درگیر فیس‌بوک می‌شوند.

این لانچر به نوعی، فیس‌بوک را به لایه‌ای بالاتر و برتر از بقیه اپلیکیشن‌ها منتقل می‌کند.

04-05-2013 07-22-15 AM

اما یکی از چالش‌های فیس‌بوک در این زمینه، جا انداختن استفاده از این لانچر است، لانچرها تا حالا در پلتفرم اندروید بازار خیلی کوچکی داشتند، خیلی از کاربرها اصلا با مفهموم آن آشنا نیستند، اما شاید فیس‌بوک بتواند این مسئله را دگرگون کند.

در حال حاضر برترین لانچر رایگان اندرویدی یعنی Go Launcher EX تنها بین 50 تا 100 ملیون بار دانلود شده است. تازه باید در نظر گرفت که این عدد شامل کسانی می‌شود که آن را چند بار دانلود کرده‌اند یا در چند گجت نصب کرده‌اند، پس تعداد کاربران این لانچر خیلی کمتر از این عدد خام است.

فیس‌بوک یا داشتن یک میلیارد کاربر فعال و 680 میلیون کاربر موبایل فعال، یک غول بزرگ اینترنتی است و بنابراین نباید این کار برایش دشوار باشد.

هنوز هیچ تبلیغی در لانچر Home گنجانده نشده است، گرچه ممکن است در آینده این لانچر هم تبلیغ بگیرد، اما به نظر می‌رسد در حال حاضر راهبرد فیس‌بوک حضور هر چه بیشتر در گوشی‌های کاربران باشد.

راهبرد کلان گوگل، تشویق کاربران به وب‌گردی هر چه بیشتر است، چرا که وب‌گردی بیشتر یعنی جستجوی بیشتر و احتمالا استفاده بیشتر از سرویس‌های دیگر گوگل و در نهایت کلیک بر آگهی بیشتر. در همین راستاست که گوگل برای وب‌گردی موبایل بیشتر، سیستم عامل اندروید را پایه نهاد.

و حالا فیس‌بوک هم با لانچر خود می‌خواهد کاربرانش را به حضور حداکثری تشویق کند. این راهبرد مشابه جدید فیس‌بوک می‌تواند تهدیدی برای گوگل باشد.

گرچه جستجوی پیش‌فرض با استفاده از موتور جستجوی گوگل در این لانچر حدف نخواهد شد، اما در طولانی‌مدت مشخص نیست که وضعیت به چه صورت خواهد بود.

Facebook+Announces+New+Launcher+Service+Android+EWBtkgj-Zlcl

در عین حال لانچر فیس‌بوک تهدیدی برای گوگل پلاس هم است، گوگل پلاس در حال حاضر بیش از پانصد میلیون کاربر دارد که البته نیمی از آنها فعال هستند. بر اساس تخمین‌ها در سطح دنیا، در حال حاضر 750 ملیون وسیله اندرویدی وجود دارد.

در عین حال هم گوگل و هم فیس‌بوک پولشان را بیشتر از طریق آگهی‌ها نمایش‌داده شده در وسایل موبایل درمی‌آورند، پس بدیهی است که هر دو برای کسب کاربر بیشتر رقابت کنند.

گرچه خیلی از کاربرها ترجیح می‌دهند رام دلخواه خودشان را نصب کنند یا اصلا اندروید خالص را داشته باشند، و گرچه لانچر Home روی همه گوشی‌های اندرویدی قابل نصب نیست، اما هنوز هم این لانچر می‌تواند تعداد زیادی از گوشی‌ها را هدف بگیرد.

04-05-2013 08-33-00 AM

گوگل مجبور است برای القا کردن انعطاف‌پذیری و باز بودن پلتفرم اندروید، لانچر فیس‌بوک را تحمل کند و هیچ شکوه و شکایتی را به صورت عمومی از خود آشکار نکند، اما مشخص است که در باطن نمی‌تواند از این لانچر خشنود باشد.

یکی از نشانه‌های این نارضایتی پنهان این است که لانچر فیس‌بوک نمی‌تواند روی گوشی‌های نکسوس نصب شود.

از سوی دیگر همین لانچر Home می‌تواند به نوعی یک برتری برای پلتفرم اندروید در مقایسه با iOS هم به حساب بیاید. گرچه این لانچر، چیزی یک تغییر پوسته‌ای نیست و تنها باعث حضور آسان مداوم در فیس‌بوک می‌شود، اما فیس‌بوک برای بسیاری از کاربران آنقدر اهمیت دارد که وقتی تسهیلات اندرویدی را در این مورد می‌بینند، ناخودآگاه باز بودن اندروید در ذهنشان در قیاس با iOS برجسته و بارز می‌شود.

منابع: + و+ و+


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

نمونه‌هایی از بازسازی و دکوراسیون جدید خانه که می‌توانند الگویی برای ما باشند

به سبب نوع معماری، خانه‌های ما معمولا خیلی زود دمده یا به اصطلاح کلنگی می‌شوند. شرکت‌‌های بازسازی خانه مدتی است بسیار زیاد شده‌اند.اما شک و تردید زیادی در مورد میزان کارایی بسیاری از آنها وجود دارد. برخی از آنها اصلا به تقویم کاری متعهد…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

اگر سیمپسون‌ها در دنیا وستروس بودند! گالری عکس

وستروس یک سرزمین یا قاره تخیلی و یکی از مکان‌های اصلی مجموعه رمان‌های فانتزی «آواز یخ و آتش» نوشته جورج آر آر مارتین است. انکاتی در مورد وستروسجغرافیا: وستروس در غرب قاره اسوس قرار دارد و با دریای باریکی که به نام دریای باریک شناخته…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  اولین باریه که با واژه لانچر روبرو میشم. آیا این همون تغییر و شخصی سازی‌ای هست که شرکت‌های تولید کننده گجت در پوسته سیستم عامل ایجاد میکنند؟ مثلاً رابط کاربری HTC sense ؟
  منم باهاتون موافقم. احتمالاً گوگل از حسودی هم که شده بیکار نمیشینه و یه اقدام خصمانه حتی در حد انجام چنین پروژه مشابه‌ای در مورد گوگل پلاس صورت میده!

 2. Pooya می گوید

  من نمیدونم Google Now چقدر تو ایران قابل استفاده است. اما برای من شخصا بیش از هر اپلیکیشن دیگه قابل استفاده بوده. و همیشه فکر میکردم که Google باید این سرویس رو فرا تر از اپلیکیشن و ویجت ببره.
  دیروز که Facebook Home رو دیدم فکر کردم گوگل باید Google Now رو تبدیل به لانچر کنه و به صورت عمیقتر با اندروید integrated بکنه . به نظر من اون چیزیه که یک انقلابی تو نحوه ی که ما از تلفونامون استفاده میکنیم ایجاد میکنه. Facebook Home بیشتر از مفید بودن جالبه و زیبا اما احساس میکنم بعد از یک مدت بیش از حد توی دست و پای user قرار میگیره اما یکی از مزایای Google Now اینه که بیشتر حالت نا مریی داره و فقط موقع نیاز سر راه آدم قرار میگیره و شخصا فکر میکنم Facebook Home سبب میشه که گوگل زودتر به این فکر بیوفته.
  یادتون باشه که Google Now تقریبا به شکل لانچر همین الان هم در Google Glass استفاده میشه.

 3. hadi zarei می گوید

  عالی بود
  خیلی تحلیل زیبایی کردی یک پزشک جون
  اما اینو بدانید که گوگل فکری به حال فیسبوک میکنه
  شایدم به بهانه ای حذفش کرد(زیر پا گذاشتن قوانین گوگل) گفتم شاید 😉
  اما خیلی از آدما صبح رو با فیسبوک آغاز میکنند و شب هم با فیسبوک میخوابند
  پس گوگل در خطر هست

 4. مصطفی رمضانی می گوید

  شخصا دلم میخواد این تجربه رو با شما در میون بذارم
  از وقتی فیسبوک لعنتی رو دی اکتیو کردم(البته خوندن اون پست آقای علیرضا مجیدی هم توی این دی اکتیو کردن موثر بود. همون که در مورد افسردگی آوردن رسانه ها توضیح میداد)
  زندگی شاد تر
  وقت آزاد تر
  تفریحات سالم تر
  دغدغه های جالب تر
  افسردگی کمتر(به خاطر بی اهمیت شدن لایک نشدن دل نوشته هام)
  و کارهای مهمتری دارم که بهشون برسم.
  جدی میگم. زندگی بدون فیسبوک مثل قدیم در جریانه. خودتونو درگیرش نکنید.

 5. حسام می گوید

  سلام
  جناب مجیدی یه سوال دارم که به این پست مربوط نیست اگر مقدرو بود جواب بدید:
  در فیدلی تعداد لایکهای فیس بوک مطلب نوشته میشه.
  آیا روشی هست که با استفاده از این امکان صفحه فیس بوکی که مطلب توش منتشر شده رو پیدا کنیم؟

 6. Marilyn می گوید

  جالب بود
  گوگل به دنبال کسب در امد و برای اون زیاد مهم نیست که لانچر چی باشد،
  “”یکی از نشانه‌های این نارضایتی پنهان این است که لانچر فیس‌بوک نمی‌تواند روی گوشی‌های نکسوس نصب شود.””
  به علت خلوص اندروید نه به علت نارضایتی اگر بخواهیم تبقه گفته شما قضاوت کنیم پس گوگل از همه ناراضی چون لانچرهای دیگرم روی نکسوس قابل نصب نیست

 7. Marilyn می گوید

  فیسبوک همیشه از طرفداران ماکروسافت بود من وقتی خبراندروییدی راجع به اون شنیدم خب تعجب کردم اما حالا با کمی بررسی میبنم کار جالبی از طرف فیس بوک انجام شده که هم خودش رو درگیر ساخت یک سیستم عامل جدید نکونه هم حضور خودش رو پرنگ کنه البته طراحی نرم افرار من رو به یاد گوشی های KIN ماکروسافت میندازه باید کمی صبر کرد تا متوجه نقشه راه (همه) بشویم

 8. اهورا می گوید

  ” این وسیله که زمانی تنها براث صحبت کردن بود”برای

 9. barmaan می گوید

  salam. mikhastam bedoonam ke in luncher uninstall ya remove mishe ? tashakor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5