معرفی کتاب: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا

13

نلسون ماندلا این روزها سخت بیمار است و در بیمارستان بستری است، روز جمعه خبری ناگوار در مورد او منتشر شد، که البته خوشبختانه تکذیب شد، مطابق آخرین اخبار، او فعلا از نظر سلامتی شرایط پایداری دارد و رو به بهبودی است.

ما در یک پزشک دست‌کم دو بار در مورد ماندلا نوشته بودیم، 3 سال پیش کتاب خواندنی «راه دشوار آزادی» را به شما معرفی کردم، خواهرم هم در اینجا در پستی در مورد ماندلا نوشته بود.

اما امروز در یک پست معرفی کتاب، دوست دارم اندکی در مورد کتابی بنویسم که به تازگی در مورد ماندلا منتشر شده است.

نشر قطره کتاب Conversations with Myself را که در اکتبر سال 2010 منتشر شده بود، به تازگی با ترجمه علیرضا جباری، 551 صفحه و به قیمت 18 هزار تومان منتشر کرده است. عنوان ترجمه این کتاب این است: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا.

06-16-2013 11-24-13 AM

برخلاف کتاب «راه دشوار آزادی»، این کتاب یک زندگی‌نامه به سبک مرسوم نیست که به صورت منظم از تولد ماندلا شروع شده باشد و به سال‌های مبارزه، محاکمه، زندان و ریاست جمهوری او رسیده باشد، کتاب در واقع مجموعه‌ای از بریده‌های مصاحبه‌ها، نامه‌ها، اسناد و عکس‌های ماندلا است که با سلیقه خوبی مرتب شده‌اند.

این کتاب هم جزو آن دسته از کتاب‌هایی است که تقریبا بی سر و صدا و بدون تبلیغی که شایسته محتوای ارزشمند باشد، تنها در 500 نسخه چاپ شده است. باور می‌کنید، 500 نسخه برای کتاب پرفروشی از ماندلا!

هدف این کتاب فراهم کردن امکان دسترسی به ماندلا،  از ورای چهره همگانی او و از طریق آرشیو خصوصی اوست. ماندلا در بیشتر دوران زندگی بزرگ‌سالی‌اش، یادداشت‌برداری کوشا و یادداشت‌نگه‌داری دقیق بود، با اینکه آرشیو زندگی او در سال‌های مبارزه زیرزمینی و زندان‌اش، بارها مورد دستبرد و دولت آپارتاید پاره‌ای از یادداشت‌های او را ضبط کرد و از بین برد، با این همه حجم قابل توجهی از این اسناد و نامه‌ها و یادداشت‌ها باقی مانده است.

از سال 2005، گروهی از پژوهشگران و متخصصان بایگانی، کار طاقت‌فرسای گردآوری و تنظیم و سر و سامان داده به این مجموعه عظیم را برعهده گرفتند، «ورن هارس» رهبری این اشخاص را به عهده داشته است.

بریده‌هایی از کتاب:

– آواز خواندن ممنوع بود؟

–  بله، بله، بله، اوایل این طور بود. آواز خواندن در زندان به ویژه هنگام کار، ممنوع بود، آنها به خاطر این کار ما را برای استخراج آهک به معادن سنگ آهک می‌بردند. این کار بسیار سخت است، چون باید در آن کلنگ به کار برد. آهک در میان لایه‌های سنگ قرار گرفته است. آدم لایه‌ای از سنگ را پیدا می‌کند و برای دستیابی به آهک ناچار می‌شود آن را بشکند، آنها ما را به آنجا می‌فرستاندند، زندان گلگشت نیست، و آدم نباید دوباره به زندان بیاید. آنها می‌خواستند روانمان را بشکنند، این بود که کار ما فقط خواندن سرودهای آزادی هنگام انجام کار بود و همه‌مان از آن الهام می‌گرفتیم. می‌دانی، ما با رویحه قوی سر کار می‌رفتیم و البته در آنجا هنگام کار هماره با موسیقی می‌رقصیدیم.

می‌دانی، آنگاه مقامات از این موضوع بردند، این جوان‌ها، همان طور که می‌دانی، خیلی رزم‌جوی‌اند، آنها روحیه‌ای قوی دارند. مقامات گفتند که هنگان کار نباید سرود بخوانید.

این بود که ما به راستی سختی کار را احساس می‌کردیم، و البته در آیین‌نامه انضباطی آنها مقرراتی وجود داشت که بر پایه آن سرود خواندن ممنوع بود، و آنها این مقررات را اعمال می‌کردند. هرچند وقتی که به سلول‌هایمان برمی‌گشتیم، به ویژه شب‌های کریسمس و ژانویه، به سرودها گوش می‌دادیم، کنسرت‌های سرودخوانی برگزار می‌کردیم و این بود که آنها سرانجام به سرود خواندنمان عادت کردند.

d4dc0f12e8a4c2ee49b1df4aad20c9f5


دشمن را حقیر و نادیده نمی‌شماریم و در برخوردهای پیشینمان با وجود برتری‌های غریب‌اش، دلیرانه با او جنگیده‌ایم و مایه تحسین همگان شده‌ایم، اما از آن پس دشمن بهانه‌ای برای دفاع از خود داشته است، و آن نیز استقلالش بوده است.

اکنون او جایگاهش را به سان اقلیتی ستمگر که در اینجا، در میهنمان، شماری بسیار اندک‌تر از ما دارد و در سراسر جهان نیز به انزوا کشیده شده است، حفظ می‌کند، و این نبرد به یقین نتیجه‌ای متفاوت دارد. چرخ زندگی می‌چرخد و قهرمانان ملی سراسر تاریخ ما از آتشومایو تا رئیس آلبرت لوتولی، و به واقع همه مردم کشور ما، بیش از سه قرن برای چرخانیدن آن تلاش کرده‌اند. این چرخ به سبب آغشته شدن به موم خشک و گرد و خاک، از حرکت بازمانده است، اما ما از عهده راه انداختن آن با سرو صدا و با جلو عقب کردنش برآمده‌ایم و با این امید و اعتماد زندگی می‌کنیم که روزی بتوانیم آن را به طور کامل به چرخش درآوریم، آن چنان که سرفرازان خوار و فروماندگان سرفراز شوند و -همه انسان‌ها -سرفرازان و فروماندگان زمین بتوانند در شرایط برابر زندگی کنند.

978-600-119-383-5_-_zendeginamehye_khodneveshte_nelson_mandela

کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از اینجا بخرید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

خودکشی دسته جمعی در دمین آلمان در پایان جنگ جهانی دوم

خودکشی دسته جمعی در دمین به رویداد غم‌انگیزی اشاره دارد که در پایان جنگ جهانی دوم در شهر دمین آلمان رخ داد. در اواخر‌آوریل و اوایل ماه مه 1945، هنگامی که نیرو‌های شوروی در حال پیشروی به سمت شهر بودند، بسیاری از ساکنان آن، از جمله زنان،…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند!جستجوی اینترنتی این…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند.هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
13 نظرات
 1. asghar می گوید

  سلام دکتر من یکی از خوانندگان هستم که از افغانستان مطالب شما رو پیگیری میکنم کتان هایی رو که معرفی می کنید رو خیلی می پسندم اما متاسفانه دوتا مشکل سر راه من وجود داره اول اینکه بیشتر این کتاب ها چاپی هستند و نسخه پی دی اف ندارند و دوم اینکه با وجود اینکه من ویزاکارت دارم اما به دلیل عدم پشتیبانی سایت های کتاب فروشی ایرانی از مستر کارت و ویزا کارت نمی تونم اونا رو بخرم میشه راهنمایی کنید که آیا راهی هست که یکی از خارج از ایران این کتابای فارسی رو بخره یا نه بازم ممنون دکتر

  1. نیما می گوید

   سلام.سایت “آدینه” از سایت های فعال در فروش کتابه که پی پال رو قبول میکنه برای خرید : http://www.adinehbook.com/gp/help/customer/display.html/396-1781189-9484400?nodeId=127639

  2. asghar می گوید

   مرسی از جوابتون اما متاسفانه سایت پی پال از افغانستان عضو قبول نمیکنه

   1. نیما می گوید

    چه بد!بازم میگردم اگر خبری شد همینجا کامنت میزارم 🙂

  3. احمد می گوید

   سلام دوست گرامی
   شما می توانید از طریق انتشارات صبح امید (آقای حسینی یا آقای بلخی) که در میدان شهید مزاری در کابل قرار دارد این کتاب ها را درخواست بدهید، این انتشارات کتاب ها را برای شما تهیه می نماید.
   بنده نیز از خوانندگان همیشگی سایت فوق العاده یک پزشک و اهل افغانستان هستم که در ایران مشغول به تحصیل هستم.
   در پناه حق

   1. asghar می گوید

    تشکر از شما اما منظور من نسخه پی دی اف کتابهاست که هر زمان قابل دانلوده در حالی که سفارش یک کتاب و انتقالش به افغانستان زمان زیادی میبره

 2. بهزاد می گوید

  من هم کتاب رو با آی پد می خونم، اگر PDF نداشته باشه، تقریبا می تونم بگم نمی خوانم
  البته 18 هزار تومان رقم بالایی هست، اما اگر بشود PDF اش را خرید، این رقم هم کمتر می شود، هم خواندن کتاب آسانتر می شود

 3. otomatik Kapilari می گوید

  من بخشی از کتاب رو که گذاشته بودید رو خوندم.اینکه تو معدن از خوندن اواز منعشون میکردن و قصدشون شکستن روان زندانیان بود…زیبا بود.
  کتاب رو هم دانلود کردم
  ممنون

  1. حصارى می گوید

   از کجا دانلود کردید؟میشه در اختیار ما هم بگذارید؟

 4. دانشگاههای ترکیه می گوید

  شک هایت را باور نکن و هیچ گاه به باورهایت شک نکن .
  نلسون ماندلا

 5. sasan sarchali می گوید

  سلام ممنونم از شما بابت مطالب اموزندتون ولی شما اگه کتاب نلسون ماندلا رو رایگان بزارید فکر کنم بهتر باشه بنده خودم تازه دارم با این بزرگ مرد اشنا میشم ولی اگه رایگان بزارید فکر کنم برای همه بهتر باشه ممنون از سایت و مطالب خوبتون .

 6. خرید گل اینترنتی می گوید

  سلام.مرسی کتاب بسیار خوبی بود.از اینه بوک هم کمال تشکر را دارم

 7. کاغذ دیواری می گوید

  این افراد واسه خودشون اسطوره هستند و هرکسی هم نمیتونه اونها رو درک کنه چه برسه که جای اونها باشن
  ممنون از سایت عالیتون(یکی از طرف داران شما از زمان وبلاگتون 🙂 )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5