تیم کوک از استراتژی اداره اپل می‌گوید

3

تیم کوک در مصاحبه‌ای با رییس مدرسه بازرگانی فوکوای دوک، در مورد نحوه اداره اپل توضیحات بی‌سابقه‌ای داده است. او ۲۵ سال پیش مدرک MBA خود را از دوک گرفته است و اخیرا که برای بازدیدی در کمپ این دانشگاه بود، یک ساعت را به مصاحبه با رییس مدرسه فوکوا اختصاص داد. دوک کلیپی از این مصاحبه را در یوتوب منتشر کرده است. در این کلیپ از کوک پرسیده می‌شود که هنگام استخدام کارمندان به دنبال چه می‌گردد.

Cook

کوک پس از برگزیده شدن به عنوان مدیرعامل اپل مصاحبه‌های زیادی انجام داده است. بیشتر این مصاحبه‌ها با نشریات اقتصادی و تحلیل‌گران وال استریت انجام شده است. در نتیجه کوک به صورت معمول در مصاحبه‌هایش گارد می‌گیرد. اما این بار و در پاسخ کوتاهی که به رییس دوک داده است، کوک بیش از حالت معمول به افشای اطلاعات پرداخته است. شاید زیاده روی به نظر برسد، اما این پاسخ کوتاه، فلسفه او در اداره اپل و همچنین تفاوت‌های بنیادین‌اش با استیو جابز را به صورت کامل تشریح می‌کند.

بسیاری پیش از این از او خواسته‌اند تا خودش را با جابز مقایسه کند. در بیشتر موارد او در این مواقع مقاومت کرده است. در این مصاحبه اخیر او تصادفا به این موضوع اشاره می‌کند. در ادامه این پرسش و پاسخ را خواهید خواند.


وقتی به چیزهایی فکر می‌کنید که از نظر شما باعث همکاری‌های مثمر ثمر می‌شود، چه کیفیت‌هایی را در نظر می‌گیرید؟ و نقش شما به عنوان مدیرعامل در تغذیه و گسترش این همکاری‌ها چیست؟

شما باید به دنبال افرادی بگردید که سیاست‌بازنباشند. به دنبال افرادی بگردید که بروکرات نباشند. کسانی که بتوانند به تنهایی رسیدن به دست‌آوردهای جدید را جشن بگیرند، نه برای این که در معرض توجه قرار می‌گیرند. دلایل بهتری برای انجام کارها وجود دارد.

شما باید به دنبال آدم‌های زیرک و باهوش بگردید. کسانی که ارزش اختلاف نظرها را می‌دانند. کسانی که آنقدر برای کارشان اهمیت قائل هستند که اگر ایده‌ای ساعت ۱۱ شب به ذهن‌شان برسد، همان موقع با شما تماس می‌گیرند تا آن را بیان کنند. تنها به این دلیل که درباره آن هیجان‌زده هستند و می‌خواهند آن ایده را پیشتر ببرند. همچنین اعتقاد دارند که کسی پیدا می‌شود که به آن‌ها کمک کند که ایده‌شان را یک پله جلوتر ببرند، نه این‌که بخواهند همه کار را خودشان انجام دهند.

کسی نیست که بتواند به تنهایی (آن هم در شرکتی با گسترش جهانی) به تنهایی کار مهم و تاثیر‌گذاری انجام دهد. شاید چنین افرادی وجود داشته باشند اما من تاکنون کسی را با این مشخصات ندیده‌ام. در دنیای ما، در دنیای اپل دلیل خاص بودن اپل این است که روی سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویس تمرکز می‌کنیم. آن جادوی خاص زمانی اتفاق می‌افتد که هر سه این موارد در کنار هم ظاهر می‌شوند.

به این ترتیب بعید است که کسی که تنها بر روی یکی از این موارد فوکوس کرده است بتواند به تنهایی به آن جادوی خاص دست یابد. به همین دلیل شما احتیاج دارید که نیروهای‌تان به گونه‌ای با هم کار کنند که بتوانید چنین محصولاتی را بسازید چرا که تولید این محصولات در غیر این صورت قابل تولید نخواهند بود. و شما می‌خواهید که همه به این موضوع اعتقاد داشته باشند.


شاید این پاسخ برای مدیرعامل‌ها معمولی به نظر برسد، اما برای کوک اصلا معمولی نیست.

تیم کوک بزرگ‌ترین گامش را در مقام مدیرعامل پاییز گذشته با اخراج اسکات فوراستال (مدیر بخش iOS) برداشت. فوراستال iOS را به کمک استیو جابز ساخته بود و به عنوان نمونه کوچکی از جابز شناخته می‌شد. اخراج کسی که مسئول تاثیرگذارترین نرم‌افزار موبایل در کل دنیا است، ریسک بزرگی محسوب می‌شود. اما کوک این کار را کرد، چرا که او همکاری و تشریک مساعی را می‌خواهد. فوراستال به وضوح فردی سیاستمدار بود که به خوبی با سایر مدیران کار نمی‌کرد.

cook&jobs

نکته دیگر درباره این پاسخ که در ذهن ماندگار خواهد شد این است که اپل در هنگام مدیریت جابز به شکل شرکتی دیده می‌شد که با یک نفر تعریف شده بود. به نظر می‌رسد در هنگام زمام‌داری کوک این شرکت توسط افراد متعددی شکل خواهد گرفت که در کنار هم و با هم کار می‌کنند.

منبع(+)

 
3 نظرات
 1. unkonwn می گوید

  سلام. ممنون از ترجمه خیلی خوبتون.
  من یه جاش رو متوجه نشدم. کمپ دانشگاه دوک چیه؟ مگه دانشگاه ها کمپ دارند؟ میشه لطفاً در این باره بیشتر توضیح بدید؟ خیلی دوست دارم بدونم توی کمپ دانشجوها چه کار میکنند؟

  1. مهدی می گوید

   منظور همون محوطه دانشگاه است. لغت اصلی campus بوده که معادل بهترش در فارسی “پردیس” می شود.

 2. Sadeq008 می گوید

  آقای مجیدی فوراستال نه فورسْتال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.