بیماری برگشت اسید معده – ریفلاکس یا GERD چیست؟ علایم آن کدامند؟ شیوه تشخیص و درمان آن کدام است؟

103

برای همه ما پیش آمده است که در سینه‌مان، پشت جناغ سینه احساس سوزش کرده باشیم.

دردهای که در سینه احساس می‌شوند، علل متنوعی دارند، معمولا اگر با این کیفیت احساس سوزش در قفسه سینه کنید، بیماری شما از برگشت اسید معده یا ترشحات صفراوی به داخل مری ناشی شده است.

یکی دو بار احساس این حالت شاید نیاز به پیگیری و کار خاصی نداشته باشید، اما اگر دفعات احساس این نوع درد افزایش یابد و به دو بار در هفته برسد، پزشکان به بیماری شما بیماری ریفلاکس (به معنی برگشت) یا GERD می‌گویند، GERD مخفف بیماری برگشت (اسید) از معده به مری است.

07-06-2013 11-58-16 PM


علایم ریفلاکس :

– احساس سوزش در سینه که گاهی به گلو هم منتشر می‌شود، احساس مزه ترش در دهان.

– درد قفسه سینه

– دشواری در بلعیدن

– سرفه خشک

– گلودرد یا خشن شدن صدا

– برگشت غذا یا مایع ترش

– احساس توده در گلو

ریفلاکس

پس می‌بینید که برگشت اسید معده ممکن است، تنها علایم گوارشی ایجاد نکند و بیمار حتی علایم تنفسی هم داشته باشد.

تذکر: اگر درد شما همراه با علایمی مثل تنگی نفس یا درد منتشرشونده به آرواره یا دست باشد، هیچگاه خودتان روی خودتان تشخیص نگذارید. شما حتما باید از نظر بیماری قلبی ویزیت بشوید تا مطمئن شوید، بیماری قلبی ندارید.

اگر علایم بیماری GERD را به صورت مرتب تجربه می‌کنید، یا شدت علایم در شما زیاد است، حتما باید ویزیت پزشکی بشوید.


GERD یا ریفلاکس بیشتر در چه کسانی دیده می‌شود؟

– افراد چاق

– آنهایی که فتق هیاتال دارند، یعنی معده‌شان از خلال دیافراگم کمی بیرون زده است.

 برگشت اسید معده

– زنان حامله

– سیگاری‌ها

– آنهایی که کم بزاق ترشح می‌کنند

– آسمی‌ها

– دیابتی‌ها

– آنهایی که تأخیر در خروج محتویات معده دارند

– بیماری بافت همبند مثل اسکلرودرما

– سندرم زولینجر الیسون

(در مورد اصطلاحات ناآشنا به تدریج در یک پزشک خواهید خواند، یکی یکی!)


عوارض ریفلاکس 

اما سؤال اینجاست که آیا GERD جز درد آزاردهنده گاه گاهی مگر مشکلی خاص دیگری هم ایجاد می‌کند؟ اصلا چرا باید ویزیت پزشک بشویم؟ مگر نمی‌شود از داروخانه شربت معده یا رانیتیدن گرفت و خورد و درد را از بین برد؟!

پاسخ من دو چیز است: 1-باید مطئن شوید که مشکل شما همین GERD است. 2- بیماری GERD عوارضی دارد که باید جلویش را بگیرید و این عوارض با مصرف گاه‌گاهی دارو قابل تشخیص یا پیشگیری و درمان نیستند.

عوارض بیماری GERD:

– تنگ شدن مری: طبیعی است که بالا آمدن مرتب اسید معده، سطح داخلی مری را می‌سوزاند، این آسیب تدریجا باعث ایجاد بافت جوشگاهی در مری می‌شود که می‌تواند باعث تنگی آن شود.

– ایجاد زخم در مری

– و مهم‌تر از همه ایجاد تغییراتی که مری شما را مستعد بیماری سرطان می‌کنند! این یکی دیگر خیلی جدی است، درد را می‌شود تحمل کرد، اما سرطان مری، در بسیاری اوقات سرطانی بسیار کشنده است.

وقتی اسید بالا می‌آید، باعث می‌شود بافت قسمت تحتانی مری، تغییر کند، به این تغییرات اصطلاحا مری بارت Barrett می‌گویند.

07-06-2013 11-58-48 PM

اگر کسی این تغییرات را داشته باشد، باید به صورت دوره‌ای آندوسکوپی شود، تا در صورت بروز بیماری سرطان در مراحل اول درمان شود.


آزمایشاتی که در GERD یا ریفلاکس انجام می‌شوند:

1- عکس اشعه ایکس با ماده حاجب از قسمت فوقانی دستگاه گوارش: در این عکس، به شما یک ماده گچی‌رنگ داده می‌شود تا بخورید، اشعه ایکس از این مایع عبور نمی‌کند، پس هنگام آشامیدن مایه، وقتی عکس اشعه ایکس گرفته شود، پزشکی می‌تواند سایه مجاری دستگاه گوارش را ببینید و متوجه شکل و وضعیت مری شود.

2- آندوسکوپی: با آندوسکوپی، پزشک سطح داخلی مری را می‌بینید، در صورتا نیاز او می‌تواند نمونه هم از مری شما بردارد.

3- اندازه‌گیری میزان ساید یا pH مری: در این آزمایش یک لوله باریک از بینی شما عبور داده می‌شود تا به مری برسد، این لوله حسگری دارد که به صورت مرتب میزان اسید مری را به به شانه یا کمر شما آویخته می‌شود، اعلام می‌کند. این طوری پزشک متوجه می‌شود که در طول شبانه‌روز چقدر برگشت اسید معده داشته‌اید و شدت بیماری در شما مشخص می‌شود.

4- یک آزمایش نسبتا مشابه هم وجود دارد که در آن یک حسگر میزان حرکت مری شما را پایش می‌کند.

بیشتر وقت‌ها آزمایش شماره یک و دو به صورت مکمل با هم انجام می‌شوند.


داروهایی که برای ریفلاکس تجویز می‌شوند:

– داروهای خنثی کننده اسید معده مثل شربت ALMG

– داروهایی که میزات ترشح اسید را کم کنند: مثل سایمتیدین، رانیتدین، فاموتیدین (بلوک‌کننده‌های گیرنده H2)

07-07-2013 12-01-36 AM

– داروهای متوقف‌کننده ترشح اسید: داروهای امپرازول، پنتوپرازال یا لنزوپرازول، این داروها مکانیسم قوی‌تری برای توقف ترشح اسید دارند.

تذکر: سرخود دارو مصرف نکنید، مثلا مصرف سرخورد امپرزاول در بیماری که پلاویکس مصرف می‌کند، ممکن است کارایی دارو را کم کند.


جراحی ریفلاکس :

جراحی معمولا وقتی توصیه می‌شود که داروها نتوانند علایم را کم کنند یا اینکه در بیماری به دلایلی درمان دارویی طولانی‌مدت صلاح نباشد.

جراحی‌ها به شیوه‌های مختلفی در بیماری GERD  انجام می‌شوند، مثلا به منظور تقویت دهانه تحتانی مری یا دهانه فوقانی معده (عمل‌های جراحی نیسن و Linx)

07-06-2013 11-57-49 PM


اما همه چیز در دارو یا احتمالا جراحی خلاصه نمی‌شود، شما می‌توانید با تغییر سبک زندگی، قدم بزرگی برای درمان GERD بردارید.

ثملا می‌توانید اگر اضافه‌وزن دارید، وزنتان را کم کنید، لباس تنگ نپوشید یا کمربندتان را سفت نبندید، در هر وعده غذایی کمتر بخورید، بعد از هر وعده غذایی بلافاصله نخوابید یا زیر سرتان را در تختخواب کمی بلند کنید و سیگار کشیدن را متوقف کنید.

بعضی از غذاها و داروها محرک برگشت اسید معده هستند: غذاهای چرب، سس گوجه‌فرنگی، الکل، شکلات، سیر، پیاز، نوشیدنی‌های کافئین‌دار. تا جایی که ممکن است باید از اینها پرهیز کنید.


جنبه تاریخی جالب:

در سال 1950 یک پاتولوزیست به نام دکتر بارت متوجه تغییر شکل بافت پوششی مری به بافت استوانه‌ای در بعضی بیماران شد. سه سال بعد مشخص شد که این تغییر در بیماران دچار ریفلاکس دیده می‌شود، اما تا سال 1975 پزشکان متوجه ارتباط این تغییر با بیماری سرطان مری نشده بودند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

مجموعه عکس‌های چیزهای عجیب و ترسناکی که مو بر تن راست می‌کنند

چرا گاهی دوست داریم داستان‌ها یا فیلم‌های ترسناک را ببینیم؟ خود آزاری؟!در این پست که تعدادی عکس نستا ترسناک (بیشتر عحیب) خواهید دید، می‌خواهم نخست کمی در این مورد حرف بزنم.دلایل لذت بردن افراد از وحشت می‌تواند از فردی به فرد دیگر…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

تبدیل شخصیت‌های انیمیشن‌های و کارتون‌ها به نمونه‌های انسانی شبیه به آنها

در انیمیشن‌ها ما حیوانات را دارای شخصیت انسانی می‌کنیم، رخت و لباس به تنشان می‌کنیم، آنها را صاحب جامعه و شهر می‌کنیم و رفتارهای انسانی را به آنها منتسب می‌کنیم.اما تصور کنید که در کاری معکوس، این شخصیت‌های کارتونی را می‌توانستیم به…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
103 نظرات
 1. دابل می گوید

  این گرد یا جی ایی آر دی همون معادل ترش کردنه عامیانست ؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله

   1. عسگر میرزایی می گوید

    سلام.دوستان همدرد بخدا متاسفم برا بعضی از دکترای این زمونه ما لرستان هستیم.چند دکتر وبیمارستان شهرمون هم رفتم وتمام علایم رفلاکس یاGerd رو داشتم وتمام اعضای بدنم رو یعنی اینجوری بهتون بگم که عکس اعضای بدن انسان رو نگاه میکردم وچکاب اون قسمت رو انجام میدادم وتشخیص ندادن بغیر از چند مسکن .تا به کرمانشاه رفتم وبیمارستان امام رضا واونجا هم چند ازمایش کلی.وباز تشخیص ندادن ناراحتی ومن هر روز درد پشتم وپشت ریه هام بیشتر وتنفسم سخت تر میشد .به متخصصی که خدا لعنت کند به استاد دانشگاهی که نمره قبولی به ایشون دادهوهمچین کسایی .فوق تخصص دارای برد تخصصی گوارش رفتم .تبلیغات اندوسکوپی وکلونسکوپی بدون درد رو درمطبش داشت ونوبتمون شد تمام ازمایشات م رو با ناراحتی ام رو توضیح دادم واقای خنگ بغیر از تشخیص ندادن ناراحتیم گفتند شما اعصابتون ناراحته وداروی نور تریپتیلین ناپروکسن گاباپنتین تجویز کردند ومن با اینک میدونستم اشتباه کرده ولی حرفشونو گوش کردم وچند روزی رو هم مصرفشون کردم که بی فایده بود.وشکر خدا شکر خدا وبا تشکر از پزشکانی که در این سایتپزشکی به زبان ساده کامنت دادند .منیاد گرفتم که بعد از هر غذا سریع اب نخورم وتا یک ساعت دراز نکشم وبدون دارو اصلا ناراحت نیستم ممنون از تمام کسایی که هم نوع خودشونو راهنمایی میکنند ودیگران رو زندگی میبخشن.سربازتم دکتر

  2. امیر می گوید

   اره

 2. hamid.sou می گوید

  درد در قسمت سمت چپ و راست قفسه سینه (نه همزمان) هم جز همین درد قفسه سینه میشه یا باید حتما در وسط باشد ؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   معمولا باید وسط باشه درد در این بیماری، کیفیت هم سوزشی. درد به صورت فشارنده، همراه تنگی نفس به احتمال زیادی ریفلاکس نیست و باید بررسی آنی بشه.

   1. عسگر میرزایی می گوید

    مرسی اقای دکتر

 3. شایان می گوید

  من متاسفانه از دوره ی کودکی و به طور ارثی به این بیماری دچار بودم. تقریبا تمامی خانواده پدریم این مشکل رو دارن ولی در من شدید هست. این مشکل باعث شده که دچار بیماری آسم هم بشم و خیلی از مشکلات دیگه.
  مرسی از مطلب خوبتون.

  1. تسنیم می گوید

   دوست عزیز بیماری زخم معده با طب سنتی درمان قطعی میشود.شب ها قبل از شام بارهنگ و عرق نعنا باید جوشاند دستورش در اینترنت هست.

 4. Ali.online می گوید

  لطفا تیتر مضوعات پزشکی را در پستی جداگانه ارشیو کنید تا لیستی کامل در آینده داشته باشیم

 5. علیرضا می گوید

  دکترجان
  بسیار خوشحالم که این مطلب رو گذاشتید. این سوزش معده من رو حدود دو سال عذاب داد و تا مدتها کارم شده بود فکر کردن به اینکه کارم تمومه و سرطان میگیرم.
  دوستانی که تا حالا خوشبختانه همچین مشکلی نداشتن، بخدا مواظب سلامتی و روش زندگی و سلامتی تون باشید. لامصب این خیلی بد دردیه. یعنی آدم رسما میگه بمیرم راحت بشم…
  من با توصیه دکترم حتی بدون نیاز به آندوسکوپی داروهای ضد ترشح اسید رو شروع کردم و دکترم بهم دو مطلب مهم گفت:
  1- استرس استرس استرس!!! اطمینان داد به احتمال قریب به یقین مشکل من از استرس هست که درست هم بود با اینکه خودم فکر نمیکردم استرس دارم.
  2- یادداشت برداری از هر چه که میخورم و بصورت جداجدا و نه مخلوط کردن مواد غذایی تا دقیقا بدونم چه غذا و میوه و نوشیدنی بهم نمیسازه و حذف اونا از رژیم غذاییم. قهوه (حتی بوش هم باعث معده دردم میشد!)، نوشابه، غذاهای ترش و شور و ادویه ای،…
  جالب اینه که بعد از اینکه یک سالی طول کشید که حالم بهتر بشه و استرس هم برطرف شد، الان هر از گاهی قهوه بدون کافئین هم میخورم و گوجه فرنگی و نوشابه هم گهگاهی استفاده میکنم ولی هیچ مشکلی ندارم!!! لامصب همش از استرس بود ولی برای درمانش باید روش زندگیمو عوض میکردم.
  امیدوارم هیچ کسی دچار این درد نشه، هیچ کسی…

  1. سوران می گوید

   منم دوران دانشجویی همین مشکل رو داشتم و دکتر مال من رو هم استرس تشخیص داد. چند ماهی اینطوری بودم بعد خودش برطرف شد

  2. آرش می گوید

   می بخشید می توانید دکترتان را معرفی کنید ؟

  3. مهدیس افشار می گوید

   سلام. الان کامل درمان شدید؟ یه پزشک خوب به من معرفی میکنید؟؟

  4. عسگر میرزایی می گوید

   بخدا دوست عزیز چهار ماه من شب وروز درد داشتم وزن وبچم دیگه اونقد اسرار میکردن که ماشینو بفروشیم برادوا درمون.که نکنه سرطان باشه منم خداییش فک میکردم کارم تمومه .تا اینکه ده شب شبها تو گوگل سرچ میکردم تا اخرش راه ودرمانشو از طریق گوشی ودکترای باوجود ودرست وانسان فهمیدم ممنونم باز از دکتر واز تمام کسایی که حتی ناراحتیشونو توضیح دادن .که همدرد بودم منم با اونا وجواب گرفتم

  5. رضا می گوید

   سلام دکتر من حدودا ۱۷ سال پیش با سوزش سر دل وداخل گلو وتلخی داخل گلو به دکتر مراجعه کردکه آندوسکوپی کردن ومقداری دارو دادن دیگه خوب بودم تا دهسال بعدازدهسال دوباره همون درد وداشتم رفتم یه متخصص آندوسکوپی گرفتن گفتن میکروب دارین وکمی اسید دارو دادن خوب شدم الان دوماه دوبار دردسر دل وزیر قفسه سینه وسوزش داخل گلو دارم که در مراجعه به همون متخصص تست تنفس گرفتن گفت دوباره میکروب داری ولی یک ماه باید دارو برای اسید معدتون بخوری بعد برگردی دارو برای میکروب بنویسم الان ۲۰ روزه دارو هاشومصرف میکنم فقط اون تلخی گلوم رفته ولی بعضی وقتها داخل گلوم تا سردلم سرمیشه ودردهای به پایین ترشکمم گذرا میره وهنوز نشانی خوب شدن ندارم استرس زیادی دارم یک ثانیه ازفکرم خارج نمیشه تورخدا کمکم کنید چکار کنم شکمم بعضی وقتها سروصدای خفیفی مثل زمان گرسنگی دارد

  6. ت می گوید

   سلام.میشه بگین چطور از شر استرس خلاص شدین؟

 6. ت. می گوید

  با سلام و تشکر
  متاسفانه شما هم مانند بقیه پزشکان یک مورد بسیار مهم را از قلم انداخته اید.

  از چند ماه قبل تمام علایم این بیماری در مادرم دیده می شد. بعد از چندین بار مراجعه به پزشکها و با انجام اندوسکوپی و … پزشکان با قاطعیت بیماری مادرم را ریفلاکس تشخیص دادند و به اصطلاح درمان شروع شد ولی با گذشت چند ماه کوچکترین بهبودی دیده نمی شد. در این مدت ما هم مرتب به بیمارستانها و درمانگاههای مختلف دیگری می رفتیم که باز هم همگی تشخیصشان همین بود. تا اینکه بالاخره یک پزشکی بیماری وی را سرطان معده تشخیص داد. که حالا بسیار گسترش هم کرده.

 7. حسین می گوید

  عالی بود دکتر، لطفا پست‌های پزشکی بیشتر بنویسید.

  1. سعيدي می گوید

   سلام
   متشکرم از راهنمایی أرزنده شما
   من خانمی هستم شاغل و بسیار استرس دارم. مدتی است احساس نفخ دارم در معده و گاهی بعد از استرس ، یکدفعه دچار ضعف ، شل شدن عضلات، حالتی مثل افت قند و ضعف شدید در معده و بیحالی میشم که این عوارض منو خیلی می ترسونه، حدود ۶ ماه قبل ازمایش دادم که هیچگونه میکروب معده نداشتم و فقط نفخ بود، تشکر میکنم اگه راهنمایی بفرمایید

   1. م می گوید

    من هم شاغلم و شرایط بیماری من دقیقا مثل شماست

 8. اشکان می گوید

  خیلی مفید بود، خصوصا از این جهت که خودم هم مبتلا به این بیماری هستم.
  پست های پزشکی بیشتری بنویسید.
  البته درباره خود شغل پزشکی هم جا داره بیشتر بحث کنید.

 9. رهگذر می گوید

  با سلام و تشکر مجدد بابت “پزشکی به زبان ساده”

  از آنجا که یک درد یک بیماری ..بیماری های دیگه هم بدنبال دارد این سوال برای من پیش آمد که درد هموروئید ناشی از زخم معده و رفلکس معده می‎شود؟

  ممنون

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   نه، ربطی ندارند.

 10. سیروس می گوید

  15 ساله دارم یک روز درمیان 1 امپرازول می خورم

 11. mohammad می گوید

  لطفا درمورد سنگ کلیه که مشکل خیلیاست بنویسید همینطور راههای اصلی ودرست دفع کردنش روهم همینطور.مخصوصا درمورد مصرف مشروبات الکلی جهت دفعش روبررسی کنید که درسته یانه.منتظرپست شماهستم هردوکلیه ام سنگ کلیه دارن که بصورت ارثی گرفتم بدجوری درد دارم واذیتم میکنن لطفا پست رو زودتر بفرستید بنظرتون الکل مصرف کنم یانه؟

 12. رشیدی می گوید

  باسلام و عرض تشکر.بنده با شکایت از تنگی نفس شدید و البته مقداری سوزش در قسمت میانی قفسه سینه به دکتر مراجعه کردم و با وجود رضایتبخش نبودن نتیجه اسپیرومتری تشخیص ایشان رفلاکس معده بود . تا الان در سه نوبت طبق نظر دکتر داروی من تغییر کرده (ابتدا امپرازول بعد لانسوپرازول و در حال حاضر سوکرال فیت) اما تنگی نفس همچنان پا برجاست (سوزش قطع شده) .آیا تشخیص شما هم رفلاکس هست و باید مدت زمان بیشتری بگذره یا اینکه من دچار مشکل ریوی هستم؟لازم به ذکره که عکس رادیولوژی ریه چیزی نشون نمیده و دکتر تاکید داره که ریه من سالمه.

  1. مسعود می گوید

   با سلام. من هم علائم شما را دارم و دکتر هم تاکید داشت که نه مشکل قلبی دارید نه ریوی. تشخیص دکتر، مشکلات عصبی و استرس بود که تبدیل به بیماری روان جسمی شده.

 13. مهرداد می گوید

  سلام خسته نباشی
  ممنون از راهنمای یاتون عالی بود
  آقا علیرضا من مشکل معده دارم
  صبح ها که از خواب بیدار میشم دهانم خیلی بوی بدی میده تا یه چیزی نخورم خوب نمیشم ولی به محض این که گشنم میشه باز دهانم بوی بدی میده
  وقتی خوبم که سیر باشم
  دیگه خسته شدم دارم رنج میکشم
  ترو خدا کمکم کنید
  بگید باید چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  منتظر جوابتون هستم

  1. محمدعلی می گوید

   سلام . آیا ریفلاکس معده آبریزش بنی هم در بر دارد ؟؟؟

  2. Davood می گوید

   من دقیقا همین مشکلو دارم ۲۲ ساله منو ول نمیکنه تا زبونمو پاک میکنم باز برفکی باز تلخ باز بد بو خدایی چ کنم افت دهان ندارم سوزش سر دل تازگیا اومده گاهی میگم ایدز نباشه اما ۲۲ سال مگه میشع ۳۰ سالمه البته ‌.

 14. آناهيتا می گوید

  سلام. من هم ریفلاکس دارم.گلوم کاملا زخم شده و احساس میکنم آتش گرفته.راه درمان چیست؟

 15. کسری می گوید

  با سلام من طبق نظر دکتر هم ورم معده و عفونت داشتم الان این مشکل حل شده اما الان زبانم تلخ و بد مزه و سوزش وحالت تهوع دارم راه درمان چیست؟

 16. میلاد می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشیدخدمت شما مشاور عزیز ؛
  بیماری که من در حال حاضر ازش رنج می برم ،رفلاکس معده می باشد،
  البته با نظر پزشک معالجم.
  حال چند سوال جهت مشاوره از شما داشتم،که اینها مرتبط با این بیماری هست ،اگر هم هست در حد خلاصه طرز پیشگیری و یا درمان با آنها چیست؟؟؟
  1)گرفتگی عضله ی شانه و گردن.
  2)فشار و باد معده (گاهی شدید ).
  3)سوزش جلو و گاهی پشت قفسه ی سینه همراه با علاءم تنگی نفس.
  4)سر درد و سر گیجه.
  5)گرفتگی بازدم در حال تنفس.
  6)خمیازه ی بیش از حد.
  7)خشکی لبها و ضعف جسمی.
  8)درد ناحیه شکم.
  قبلا از لطف جنابعالی کمال تشکر را دارم،با تشکر

  1. دکتر گودرزی می گوید

   با سلام .بیماری ریفلاکس معده یا برگشت محتویات معده به مری طیف وسیعی از علائم را بدنبال دارد که از آن به بیماری هزار چهره یاد می کنند.سوزش در قفسه سینه-دل پیچه-سرگیجه-درد فک و حتی دندانها-گردن درد-وزوز گوش-بیحالی-کاهش وزن-تهوع-تنگی نفس و غیره.درمان شامل بررسی عفونی معده و درمان آن-مصرف ضد اسید مطابق با بدن شخص( بعضی ها با امپرازول خوب جواب می گیرند و بعضی ها با ضد اسید های دیگر مثل لانزو پرازول- نکسیوم- ربی پرازول-پنتو پرازول و یا رانی تیدین) آرامش اعصاب بسار مهم است -نرمش – پیاده روی بعد از غذا-نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت و نیم بعد از غذا هیچ نوع مایعاتی مصرف نشود-تعیین نوع مزاج شخص و اصلاح اخلاط-اصلاح روش زندگی و تغذیه ای.خوب جویدن غذا در حدی که غذا در دهان به شیرابه مبدل گردد(بسیار مهم و در روایات دینی تاکید شده).حجم کم در هر وعده غذایی و افزایش تعداد وعده ها-غذا چرب نباشد-با رعایت نکات فوق بهد از مدتی معده تقویت شده و دریچه معده از برگشت محتویات به مری جلوگیری می کند و علائم یکی پس از دیگری فروکش خواهد کرد.

  2. طاهره می گوید

   سلام خسته نباشین
   من الان نزدیک دوهفته است که احساس توده در گلو البته تمام وقت اینطور نیستم در طول روز یکی دوبار این احساس در من هست هم اینکه هر چیزی که می خورم زیاد آورق می زنم خواهش میکنم مرا راهنمایی کنید خیلی خیلی ممنون

 17. آزاده می گوید

  سلام.من 22 سالمه و بیماری رفلاکس دارم. الان یک ماهه که مجرای مری ام درد میکنه و دردش به پشتم میزنه.دو تا دکتر رفتم گفتن هیچ مشکلی نداری جز همین رفلاکس.الان پنتاپرازول مصرف میکنم و رژیم غذایی هم دارم اما مثل یه خوره به جونم افتاده که سرطان شاید گرفتم و کسی تشخیص نمیده ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. مسلم می گوید

   سلام،منم مشکل تو رو داشتم البته خیلی بدترش،من بلعم مشکل داشت و دردهای خیلی شدید معده می گرفتم.دهنمم ترش میشد شدید!!!به پنتوپرازول40 هم جواب نمیداد!!!رفتم پیش 4 تا فوق تخصص گوارش آندوسکوپی کردن ،تشخیص زخم شدید معده و زخمانتهای مری دادند!!!توی 23سالگی اورق شده بودم!!!منم دقیقا مثل تو فکر میکردم سرطانه و دیگه تمومه !!!!!من میرمو بشریت از داشتنم محروم میشه!!!!خدا خیرش بده رفتم پیش یکی از فوق تخصص ها آزمایشامو دیدو گفت اصلا نگران نباش!!حتما خوب میشی،به خدای احدو واحد قسم وقتی که ذهنم آروم شد،دردها و علایم تقریبا تموم شد!!!به خدا ذهنتو درست کنی آروم باشی اتوماتیکلی!!!خوب میشی،استرس لامصب داغون میکنه آدمو از من به شما نصیحت ذهنتونو آروم کنید همه چیز درست میشه.

   1. شقایق می گوید

    چطوری ذهنتونو آروم میکنید خیلی سخته!

 18. سروش می گوید

  با سلام.من تنگی نفس دارم هر بار که آب میخورم احساس می کنم یه چیزی ذاره میره پایین.اسید معده هم دارم .تازگی ها دستشویی ام غیر عادی شده.کمکم کنید.باتشکر

 19. محسن می گوید

  با سلام
  دکتر جان من از دو سال قبل سابقه رفلاکس رو دارم اما رعایت نمی کنم الانم هر کاری میکنم احساس ترشح وبرگشت اسید رو احساس میکنم ووقتی انگشت دستمو روی قفسه سینم فشار میدم احساس درد میکنم ،هر چی هم امپرازول ورانتیدین مصرف میکنم افاقه نمیکنه لطفا راهنمایی کنید

 20. پری می گوید

  سلام وخسته نباشید . ایا قلیون کشیدن هم مانند سیگار بر این بیماری تاثیر گذار است؟

 21. javad می گوید

  ﺳﻼﻡ.
  ﻣﻦ ﻧﺰﺩﻳﮏ ﺑﻪ ﻳﮏ ﺳﺎﻟﻪ ﮐﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳgerdﺩﺍﺭﻡ.
  ﺗﺎﻗﺒﻞ ﺍﺯﺍﻳﻦ ﻫﻴﭻ ﻣﺸﮑﻠﻪ ﻣﻌﺪﻩ ﺍﯼ ﻧﺪﺍﺷﺘﻢ.
  ﺍﺯ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺩﺍﻧﺸﺠﻮﻳﯽ ﻋﺎﺩﺗﻢ ﺩﺭﺍﺯ ﮐﺸﻴﺪﻥ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺩﺭﺱ ﺧﻮﻧﺪﻥ ﺑﻮﺩ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺭﻭﺯﯼ ﺗﺎ ﻫﺸﺖ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﻢ ﻃﻮﻝ ﻣﻴﮑﺸﻴﺪ ﺑﻌﺪ ﺷﺒﺎﻫﻢ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺧﻮﺍﺏ ﻋﺎﺩﺗﻢ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﺷﮑﻢ ﺑﺨﻮﺍﺑﻢ.ﺩﻭﻣﺎﻩ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺑﺮﻭﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﻢ ﻭﻗﺘﯽ ﺷﺐ ﺭﻭﺷﮑﻢ ﻣﻴﺨﻮﺍﺑﻴﺪﻡ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﻣﻴﮑﺮﺩﻡ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﻣﻌﺪﻡ ﻣﻴﺨﺎﺩ ﺑﺘﺮﮐﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺩ.ﺗﺎﺍﻳﻨﮑﻪ ﻳﻪ ﺭﻭﺯ ﺗﻮﺧﻴﺎﺑﻮﻥ ﻳﻪ ﺩﻓﻌﻪ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺗﻮﻭﺳﻂ ﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻢ ﮐﺮﺩﻡ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﺍﺯﺭﺍﻩ ﺩﻫﻦ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﺴﺘﻢ ﻧﻔﺲ ﺑﮑﺸﻢ.ﺩﺳﺘﻮﭘﺎﻡ ﺍﺯﺗﺮﺱ ﺳﺴﺖ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﻭﺣﺎﻟﺖ ﺳﺮﮔﻴﺠﻪ ﺑﻬﻢ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ.ﭘﻴﺶ ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺩﺍﺧﻠﯽ ﺭﻓﺘﻢ ﺁﺯﻣﺎﻳﺶ ﮐﺎﻣﻞ ﺧﻮﻥ ﺩﺍﺩﻡ،ﻧﻮﺍﺭﻗﻠﺐ ﮔﺮﻓﺖ ﺍﺯﻡ و ﺭﻳﻪ ﻫﺎﻣﻮ ﻫﻢ ﻣﻌﺎﺑﻨﻪ ﮐﺮﺩ.ﺑﻌﺪﮔﻔﺘﺶ ﺭﻳﻪ ﻭﻗﻠﺒﺖ سﺍﻟﻤﻪ ﻭﻣﺸﮑﻞ ﺭﻳﻔﻼﮐﺲ ﺩﺍﺭﯼ.ﺑﺮﺍﻡ ﺍﻧﺪﻭﺳﮑﻮﭘﯽ ﻫﻢ ﻧﻮﺷﺖ ﮐﻪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻡ ﻭﺳﺎﻟﻢ ﺩﺭﺍﻭﻣﺪ.ﺍﻼﻥ ﻳﮏ ﺳﺎﻟﻪ ﮐﻪ ﺩﺍﺭﻭ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﻴﮑﻨﻢ ﻭﻟﯽ ﺑﻴﻤﺎﺭﻳﻢ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻧﺸﺪﻩ.ﺑﻪ ﻃﻮﺭﯼ ﮐﻪ ﻫﻤﺶ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺗﻮﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻢ ﻣﻴﮑﻨﻢ و ﺣﺎﻟﺖ ﺧﻔﮕﯽ ﺑﻬﻢ ﺩﺳت ﻣﻴﺪﻩ ﮐﻪ ﺣﺘﺎ ﺗﻮﺍﻭﻥ ﻟﺤﻈﻪ ﺍﺻﻼﺍﺯﺭﺍﻩ ﺩﻫﺎﻥ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﻧﻔﺲ ﻋﻤﻴﻖ ﺑﮑﺸﻢ.ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻳﮑﻪ ﺍﺻﻼ ﺣﺮﻓﻢ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﺑﺰﻧﻢ ﭼﻮﻥ ﺭﻳﻔﻼﮐﺴﻤﻮ ﺑﺪﺗﺮ ﻣﻴﮑﻨﻪ.
  ﻣﻦ ﻣﻴﺨﻮﺍﺳﺘﻢ ﺑﺪﻭﻧﻢ ﺁﻳﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺑﻪ ﺩﺍﺭﻭ ﺧﻮﺭﺩﻧﻢ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺑﺪﻡ ﻳﺎ ﻣﺸﮑﻠﻤﻮ ﺑﺎ ﺟﺮﺍﺣﯽ ﻣﻴﺘﻮﻧﻢ ﺣﻞ ﮐﻨﻢ.
  ﺍﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭﯼ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺯﻧﺩﮔﯽ ﻣﻨﻮ ﺳﺎﻗﻂ ﮐﺮﺩﻩ.ﺍﺻﻼ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻢ ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺑﺎﺩﻭﺳﺘﺎﻡ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺻﺤﺒﺖ ﻃﻮﻼﻧﯽ ﮐﻨﻢ ﭼﻮﻥ ﺣﺮﻑ ﺯﺩﻥ ﺑﺎﻋﺚ ﺭﻳﻔﻼﮐﺲ ﺷﺪﻳﺪ ﻭﺩﺭﺩ ﻗﻔﺴﻪ ﺳﻴﻨﻪ ﻭﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻔﮕﯽ ﺩﺭﻣﻦ ﻣﻴﺸﻪ.
  ﺧﻮﺍﻫﺸﻦ ﻣﻨﻮ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﯽ ﮐﻨﻴﺪ.
  ﺑﺎﺗﺸﮑﺮ

 22. علی می گوید

  سلام آقای دکتر
  من حدود ده سال هست که این بیماری رو به طور جدی دارم آن اوایل سن کمی داشتم با چند بار مراجعه به دکتر دیدم نتیجه ای نگرفتم و با خودم گفتم سرطان گرفتم از او موقع تا الان تصمیم گرفته بودم دکتر نرم.
  ولی چند روزی هست حس بدی در گلوم دارم با خودم گفتم نهایت نهایتش سرطان مری هست دیگه .
  تصمیم گرفتم برم دکتر دیروز رسیدم شیراز حتی وصیت نامه هم نوشتم فردا میخوام برم دکتر و آندوسکوپی کنم.
  خوشحالم این تصمیم رو گرفتم فارغ از هر نتیجه ای که داشته باشه.
  ترس از سرطان از خود سرطان بد تره
  با تشکر

 23. مهسا می گوید

  باعرض سلام و خسته نباشی من چند وقت دچار رفلکس معده شده ام دکترم رفتم ولی تا قرصام تموم میشه به حالت اولم برمیگردم و بعضی وقتا که غذابیشتر می خورم نفس تنگی می گیرم وطرف راست پشتمم خیلی می سوزه دارو هم اولتاپ و اس امپرازول خارجی خوردم ولی متاسفا…. ممنون میشم راهنماییم کنید به ایمیلم بفرستین بازم ممنون

 24. دلبر می گوید

  با سلام من خانمی 38ساله که هفت ساله که دوچار بیماری رفلاکس هستم.من هم از سوزش گلو واحساس خفگی رنج میبرم تا الانم امپرازول پنتوپرازول مصرف کردم.اما این اواخر با یک داروی گیاهی آشنا شدم که با مصرفش 90در صد بهتر شدم.گفتم ددراین سایت مطرح کنم تا شاید کمکی باشه برای بهبودی کسانی که مشکل گوارشی دارند. یک لیوان عرق نعنا را با یک قاشق مربا خوری تخم بارهنگ 15دقیقه ملایم بجوشانید پس از ولرم شدن با مقداری عسل طبیعی قبل از خواب میل کنید.تا 120 شب ادامه دهید وتا گفته نماند که من اولین کاری کردم تختم را شیب دار کردم که این کار خیلی به من کمک کرد و خوردن آب خیلی سرد,چای سیاه,لبنیات,شکلات ,نوشابه ها وهر چیزی که اسیدی هست را کنار گذاشتم و بیشتر از همه خوردن مایعات نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا خیلی کمکم کرد.چای هم چای سبز و بابونه و یا پونه میخورم البته دو ماهی میشه که اینحارو انجام میدم و خیلی بهترم و باید تا نتیجه ی واقطعی ادامه داد . این تجربه نتیجه ی تحقیقات من از مقاله های این سایت. و سایتهای دکتر گیاهی بود امیدوارم شما هم با انجام دادن اینها بهتر شوید ومرا هم دعا کنید یادتون نره فقط خودمون میتونیم با رعایت کردن به این بیماری غلبه کنیم.

 25. علی می گوید

  سلام.پنج ساله که مشکل معده دارم.زخم ترش کردن گاز معده همراه با گوش درد و سر درد.هیچ دکتری در طول پنج سال این مشکلاتو تشخیص ندادند و تازگی دکتره قلب متوجه شد که رفلاکس دارم.
  دلیله گوش درد و سر درد را برای من توضیح دهید لطفا… ممنونم

 26. سانی0 می گوید

  سلام خسته نباشید من تقریبا یک سال میشه بعضی مواقع در ته گلویم احساس درد میکنم فک میکنم چیزی توگلوم گیر کرده وباعث سرفه هم میشه وخیلی عارق میزنم اگه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم باتشکر

  1. طاهره می گوید

   سلام خسته نباشین
   من یکی و دوهفته است وقتی غذا میخورم احساس میکنم در گلوی من چیزی مانده البته عاروق هم می زنم من تا بحال این مشکل را نداشتم و الان دچار این مشکل شدم البته استرس خیلی زیاد دارم زیاد فکر وخیال میکنم الان داروهای چرک خشک کن قوی میخورم که همش مزه دهانم تلخ شده این ممکن در طول روز یکی دوبار پیش بیاد دوباره یک روز خوبم فرداش این شکلی میشه آزمایش دادم گفتن عفونت معده دارم حالا دارو های چرک خشک کن میخورم ولی هنوز همون احساس در گلوی من پیش میاد لطفا مرا راهنمایی کنید ممنون میشم

 27. فاطمه می گوید

  سلام. خسته نباشید. خانمی 34 ساله هستم از حدود 10 سال پیش در ناحیه شکم احساس سنگینی می کردم البته بدون هیچ دردی و فقط اینکه دم و بازدمم به خوبی انجام نمی شد و احساس اینکه سنگ چند تنی بر روی شکم و قفسه سینه ام گذاشته اند و این حالت ساعت ها ادامه داشت و هر لحظه سنگین تر می شدم و از این حالت عصبی و بی حال تا اینکه خود به خود مرتفع می شد وقتی به دکترهای مختلف مراجعه کردم در انتها با سونوگرافی گفتند یک مقدار ورم معده دارم البته من همیشه اینطور نیستم شاید در سال یکی دوبار که هر بار یک ماه طول می کشد و این حالت مرا خیلی خیلی اذیت می کند و با هیچ دارویی هم رفع نمی شود. لطفا کمکم کنید

 28. مهتا می گوید

  سلام خدمت شما
  ممنون از مطالبتون خواهش می کنم من رو راهنمایی بفرمائید
  من دو سال هست که اوذه و گلوم بشدت متورم است سرفه های خشک می کنم و صدامم خشن می شه در بیشتر مواقع نفس تنگی شدیدم دارم گاهی انقدر تقلا می کنم برای نفس کشیدن که حالت تهوع میگیرم..وقتی هم که نفس تنگی شدید میگیرم تپش قلب هم میگیرم من فقد 22 سالمه اما از چهارتا پله که بالا می رم قلبم تو سینه می کوبه و نفسم میگیره احساس می کنم چیزی تو گلومه ولی احساس برگشت اسید ندارم احساس مزه ترش هم ندارم وقلی احیای می کنم مری من پره و یکسره هم از گلوم باد خارج میشه دوساله دارم عذاب می کشم و تاحالا پیش متخصصان زیادی رفتم که همشون امپرازول و چرک خشک کن های قوی و داروهای حملات اسمی بهم دادن و هیچ تاثیری نداشته حتی پیش یک متخصص طب سنتی هم رفتم که مانند توضیحات شما برام توضیح داد خیلی چیزهارو نمی خورم و کلی دارو بهم داد که گیاهی بودند و برای رفع عفونت معده و تنگی نفس اما فرقی نکردم .. توروخدا کمکم کنید…

  1. مهتا می گوید

   حتی اگر پزشک خوبی سراغ دارید در این زمینه معرفی بفرمائید در محدوده تهران و کرج

   1. سید یوسف هاشمی می گوید

    فکر کنم شما استرس زیادی دارید

 29. نازی می گوید

  سلام، دختر ۲۴ ساله هستم با قد ۱۶۰ و وزن ۴۵ کیلو
  تا حالا مشکل برگشت اسید معده نداشتم ولی چند ماهه بعد خوردن غذا روی معده احساس سنگینی شدید و تنگی نفس میکنم، بدنم آماده به نفس عمیق و خمیازه میشه ولی نمیتونم وسطش نفسم میگره، انگار لوله تنفسم خلأ شده و نه میتونم دم کنم نه بازدم… تا وقتی که کامل گرسنه بشم و ضعف کنم همینطوری هستم، نفس کم میارم…
  وعده های غداییم رو کم کردم و تعدادش رو بیشتر و مصرف آب هم زیاد کردم، ولی تاثیر نداشت… اما یه مشکل دیگه هست که کم و بیش یبوست هم دارم… اگه میشه راهنماییم کنید، ممنون

 30. حسن حعفری می گوید

  خیلی ممنونم ازمطالب شما باتوجه به اینکه بنده دردسینه وهمدرد پشت سینه دارم احساس میکنم که چیزی درگلوم گیرکرده وهم بالای معده ام درد دارم

  1. حسن حعفری می گوید

   خیلی ممنونم ازمطالب شما باتوجه به اینکه بنده دردسینه وهمدرد پشت سینه دارم احساس میکنم که چیزی درگلوم گیرکرده وهم بالای معده ام درد دارم

 31. فهیمه می گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  خیلی ممنون از اینکه این همه اطلاعات در اختیار ما قرار میدهد، بسیار مفید و کاربردی ویژه ایبرای من داره.
  از این طریق من از دکتر خانوادگی GP میخواهم که چه درمانی میتواند مفید باشه برای من.
  متشکر م

 32. مجید می گوید

  سلام، من یک مشکل دارم، شبها موقع خواب موقع خواب و بیدار دچار نفس تنگی میشم، 2 تا 5 بار، علت چی میتونه باشه؟

 33. زهرا می گوید

  من زنی 42 ساله هستم 22 ساله کم کاری تیرویید دارم قرص لووتیروکسین استفاده می کنم درد معده ام زیاد است الان یک ساله صدای من کاملا گرفته وغذا درگلوم گیر میکنه اشکال بلع دارم وهمه علایم رفلاکس معده را دارم لطفاً مراراهنمایی کنید علت بیماریم چیست

 34. هدي می گوید

  با سلام
  خانمی هستم 25 ساله که هیج وقت در طول زندگیم مشکل معده نداشتم، اما مدتی است که در گلوی خود احساس وجود یه توده را دارم و خیلی حالت تهوع دارم و اسید معدم همش بالا میزنه.
  آزمایش تیروئید دادم شاید از اون باشه که چیزی نبود و به دکتر گوش و حلق و بینی هم رفتک ولی فقط یه معاینه جزعی کرد و گفت مشکلی نداری.
  اصلا به هیچ عنوان در دل یا معده خود احساس درد و ناراحتی ندارم و فقط گلوم خیلی اذیتم میکه که انگار یه لقمه بزرگ در گلوم گیر کرده و به همین خاطر با غذام آب میخورم.
  توروخدا کمکم کنید.
  من شاغلم و اصلا وقت دکتر رفتن ندارم از طرفی هم هزینه ها اینقدر سرسام آوره که اگه وقت هم داشته باشم نمیتونم برم دکتر
  باید چیکار کنم؟
  از عادت بدم که جزء علائم این بیماری بود خوردن پیاز و سیر با غذا و خوابیدن بلافاصله بعد از غذا و خوب نجویدن غذا و و همینطور اضافه وزن داشتن حدود 10 کیلو
  جناب دکتر شما بیماری من را همین رفلاکس تشخیص میدید؟
  باتشکر فراوان

  1. علی می گوید

   شغل شما چیه چند ساعت کار میکنیدایا تحرک دارید

 35. نسترن می گوید

  هیچ وقت قرص پنتا پرازول نخورید من خوردم تپش قلب شدید گرفتم و دستام لرزید و جمع شد تا اونجایی هم که از این دارو تحقیق کردم حتی مصرفش ممکنه باعث سرطان معده هم بشود هیچ وقت این دارو رو نخورید.

 36. دلارام می گوید

  سلام.من 22 سالمه و تو سن 17 سالگی به مدت یک ماه دچار حالت تهوع شدید شدم و زرداب بالا میاوردم بعد از مراجعه به پزشک و اندوسکوپی تشخیص رفلاکس دادن بعد از چند ماه درمان کاملا خوب شدم تا 2 سال ولی بعدش هر چند ماه در میون حالت تهوع های مداوم میومد سراغم که با تجویز پزشک دارو مصرف میکردم و خوب می شدم الان دوباره این حالت تهوع ازاردهنده اومده سراغم میترسم برم بگه دوباره اندوسکوپی انجام بدم . میشه راهنماییم کنین دیگه از این حالت تهوع خسته شدم…در ضمن من هیچ درد معده ای ندارم سوزشم خیلی کم دارم تو این 5 سال فقط حالت تهوع شدید باعث ازارم میشه..

  1. fatere می گوید

   سلام.حدود 2سالیه رفلاکس معده دارم 3ماهی میشه اندسکوپی کردم داروهایی ک مصرف کردم هیچ تاثیری نداشت بخاطر دلایلی دیگ به مصرف دارو ادامه ندادم و به رژیم غذایی اهمیت ندادم جدیدا سمت چپ معدم فرم کرده روزی 2بار ترش میکنم و چندبار خون بالا اوردم خیلی دردم بیشتر شده کاهی اوقات هنگام بلع احساس درد میکنم. امکان سرطان وجود دارد؟؟ اگه به درمان ادامه ندهم مشکل خاصی بوجود میاید

 37. سید یوسف هاشمی می گوید

  این رو حتما بخونید

  من احساس میکنم افرادی مثل ما که مشکل معده و مری از هر نوعش داریم اول باید پیش یک روانشناس بریم تا استرس مون رو درمان کنه و بعدش پیش یک کارشناس تغذیه بریم تا روش غذاخوردنمون رو درست کنه و بعد از اون اگر واقعا مشکل برطرف نشد باید به پزشک مراجعه کنیم. چون از نظر من 70 درصد مشکل باعث مشکلات روحی و روانی هست که در زندگیمون اتفاق می افته و 25 درصد هم مشکل بدغذایی.
  من از بچگی گاهی وقت ها معدم ترش میکرد اما طبیعی بود موقعی که دانشگاه هم بودم هر نوع کار اشتباهی که فکرشو بکنید میکردم اما انگار معدم خیلی قوی تر از این حرفا بود. الان بعد از گذشت 4 سال که از دانشگاهم میگذره هر روز با یه مشکل جدید مواجه میشم و تازه میفهمم چرا اون موقع این کارا رو میکردم. میخوام اینو بگم که اولا گول روزای خوبمون رو نخوریم. پیامبر میگه قدر سلامتی رو هنگام سالم بودن بدونید و قدر جوانی رو هنگام جوانی. دیر بشه دیگه فایده نداره.
  من تصمیم گرفتم اول از همه به یک روانپزشک مراجعه کنم. هیچ ترسی نداره. ما رانی نیستیم که بخواهیم بترسیم کسی ما رو مسخره کنه. مهم اینه که پیش خودمون خوشحال باشیم از اینکه به فکر سلامتیمون هستیم
  من یک تجربه عالی دارم که بدردتون میخوره. من اوایل قلب درد شدیدی میگرفتم و بعضی وقتا میزد به شونه هام. هر لحظه احساس میکردم که نکنه الان سکته قلبی بگیرم و پخ پخ(چون سکته قبل از 30 سالگی احتمال 90 درصد مرگه) . رفتم دکتر و نوار قلب و این حرفا و اون گفت قلبت مثل یه ورزشکار حرفه ای میزنه. راست هم میگفت چون واقعا ورزشکار بودم. بعد از چند مدت فهمیدم که مشکل من معده هست و معده درد هام شروع شد یعنی تا 1 ماه هر روز معده درد داشت و به هر جایی از بدنم که فکرشو بکنید میزد. اما تصمیم گرفتم بهش اصلا فکر نکنم و کمی تو زندگیم تغییر ایجاد کنم. خدا شاهده از اون موقع تا الان به هیچ وجه احساس قلب درد نمیکنم و معدم بهتر شده. اما الان چند مدتی هست که دارم هر روز ترش میکنم و مطمئنم بخاطر استرس و بد غذاخوردنه و دارم روی این ها کار میکنم وو مطمئنم 100 در 100 خوب میشم. البته یه چیزی بگم من رزش میکردم خیلی زیاد اما الان 1 سال میشه که ورزش رو کنار گذاشتم و دارم چوبش رو میخورم(ورزش درمان هر دردی هست. هم درمان استرس و عصبانیت و هم درمان برای معده چون فعالیت هوازی و بدنی باعث میشه غذا تو معده راحت تر هضم بشه و سیستم سوخت و ساز بدن رو هم ردیف میکنه)
  به شما دوستان و هم دردان هم توصیه میکنم که اولا مشکلات روانی و استرس خودتون رو برطرف کنید و بعدش هم روش غذاخوردن و 100 در 100 ورزش کنید قول میدم که خوب میشید. یکی از دلایل مهم ترش کردن معده زمانی هست که عصبی یا استرس دارید چون تو اون زمان معده شما ترشحح اسیدش تا چند برابر بالاتر میره

  و در آخر اینکه هیچ وقت از یاد خدا غافل نشید و مطمئن باشید از خالق خودتون هر چی که بخواهید با جان و دل باشه بی برو برگرد بهتون میده. بهم ثابت شده که دارم میگم و گرنه برام مهم نبود.

  اللهم اشف کل مریض ان شاء الله

  1. سیدرضا می گوید

   سلام
   حدود یک سال اندی تهوع دارم طوری که گاها نمینونم صحبت کنم یا دهانم را باز کنم و این تهوع هنگامیه که من صبح که میام سر کار یه مدت بیرون باشم و موقعیکه یکی دو ساعتی هیچی نخورم ایجاد میشه و مخصوصا اگه زیاد صحبت بخوام بکنم شدید میشه یا بعد از ظهر درست موقعی که میخوام محل کار رو ترک کنم و پا به فضای بیرون میذارم
   گاها اگه چیزی بخورم تا یکی دو ساعت کاملا خوبم و معمولا تو محیط بیرون این قضیه شدید میشه
   این قضیه رو از قبلا بصورت خیلی خفیف تر داشتم از دوران کودکی ولی دیگه اونقدر نبود و فقط دهانم رو کامل باز میکردم یه کم اق میزدم درضمن این تهوع در حالت حادش با چند تا اق زدن پشت سر هم همراه میشه ولی به استفراغ اصلا نرسیده و منجر نشده و انگار هوا به گلوم برسه از طریق دهان سریع اینطوری میشم
   وقتی هم که فعالیت بیرونی دارم علی الخصوص میدوم اینطوری میشم و موقع دویدن شدید
   5 بار از سال گذشته دکتر رفتم همون اوایل این علامت ها پزشک عمومی 2 بار رفتم که گفت سینوزیت از داخل به حلقت میریزه و 2 دوره دارو داد هیچ تاثیری نداشت وفتم متخصص گلو که بعد یه دوره دارو سیتی اسکن داد که جوابشو بردم گفت هیچ طوریت نیست و ناشی از استرس و باز هم دارو داد که یه دارویی داد یکیشو شب خوردم انقدر خواب آور بود فردا ظهرش از سر کار مرخصی گرفتم اومدم خونه خوابیدم و دیگه نخوردمش و بجاش رفتم عطاری عرقیات گرفتم و خوردم دقیقا اول ماه مبارک بود و تمام ماه مبارک رو خوب شدم ولی بعد از اون دوباره این مشکل رو دارم البته کمی از قبل کمتر و مخصوصا موقعی که عرقیات میخورم تا 50 درصد بهتر میشم ولی کامل خوب نشدم
   عرق اسطوخدوس و بادرنج بویه مصرف کردم الان هم موقعیکه استرس دارم این حالتو دارم ولی خیلی کمتر از قبل شدید میشه ولی من قبل تر از اینا هم استرس شدید داشتم مثلا سالهای قبل چرا باید الان اینطوری بشم
   ولی موقع دویدن این حالتم شدید میشه کافیه 500 متر بدوم دیگه دهانمو نمیتونم باز کنم چه برسه به صحبت کردن

   1. Nika می گوید

    دقیقا منم همینطور. اگه درمانی برای معالجه پیدا کردید و یا معالجه شدید به منم بگید ممنون -_-

   2. amir می گوید

    منم مثل شمام خسته شدم دوساله

 38. خیس از باران می گوید

  باسلام
  مادرم دوماه است که نفسش میگیره و بیشتر موقع غذاخوردن خداروشکر مشکل قلبی نداشت و دکتر گف براثر استرس و عصبانیت است میخوام بدونم معده هم باعث تنگی نفس میشود یا ن؟؟؟؟ولی درد معده ندارد و بعد غذا بیشتر نفس میگیره مررررررسی لطفا جوابمو بدید من خیلی نگران حال مادرمم

 39. نسیم می گوید

  سلام پدر 46 ساله ام تنگی نفس شدید دارد به طوری که در سی تی اسکن مجاری تنفسی مشکلی نداشته با توجه به این که ایشان رفلاکس دارد آیا رفلاکس می تواند باعث چنین تنگی نفس شدید گردد

 40. pri می گوید

  سلام 22سال دارم یه مدتی بود که احساس میکردم گرهی سر شکمم هست که برای نفس کشیدن باید چندبار تلاش میکردم تا یه نفس عمیق بکشم و احساس ورم در شکمم را هم داشتم … خودش خوب شد اما بعد چندماه دوباره اینجوری شدم .. ممکنه از معدم باشه؟

 41. سیدرضا می گوید

  سلام
  دو تا مورد هست میخواستم بگم
  احساس میکنم شکمم کنار ناف سمت راست قدری بیشتر از سمت چپ بیرونه طوری که گردی شکم به طرف سمت راست متمایل شده
  به نظر طبیعیه یا مشکل داره؟؟؟
  من لاغرم و کلا شکمم خیلی گرد نیست ولی این قضیه رو امروز دقت کردم و در اون ناحیه هیچ درد و احساسی ندارم
  دومی:
  حدود یک سال اندی تهوع دارم طوری که گاها نمینونم صحبت کنم یا دهانم را باز کنم و این تهوع هنگامیه که من صبح که میام سر کار یه مدت بیرون باشم و موقعیکه یکی دو ساعتی هیچی نخورم ایجاد میشه و مخصوصا اگه زیاد صحبت بخوام بکنم شدید میشه یا بعد از ظهر درست موقعی که میخوام محل کار رو ترک کنم و پا به فضای بیرون میذارم
  گاها اگه چیزی بخورم تا یکی دو ساعت کاملا خوبم و معمولا تو محیط بیرون این قضیه شدید میشه
  این قضیه رو از قبلا بصورت خیلی خفیف تر داشتم از دوران کودکی ولی دیگه اونقدر نبود و فقط دهانم رو کامل باز میکردم یه کم اق میزدم درضمن این تهوع در حالت حادش با چند تا اق زدن پشت سر هم همراه میشه ولی به استفراغ اصلا نرسیده و منجر نشده و انگار هوا به گلوم برسه از طریق دهان سریع اینطوری میشم
  وقتی هم که فعالیت بیرونی دارم علی الخصوص میدوم اینطوری میشم و موقع دویدن شدید
  ۵ بار از سال گذشته دکتر رفتم همون اوایل این علامت ها پزشک عمومی ۲ بار رفتم که گفت سینوزیت از داخل به حلقت میریزه و ۲ دوره دارو داد هیچ تاثیری نداشت وفتم متخصص گلو که بعد یه دوره دارو سیتی اسکن داد که جوابشو بردم گفت هیچ طوریت نیست و ناشی از استرس و باز هم دارو داد که یه دارویی داد یکیشو شب خوردم انقدر خواب آور بود فردا ظهرش از سر کار مرخصی گرفتم اومدم خونه خوابیدم و دیگه نخوردمش و بجاش رفتم عطاری عرقیات گرفتم و خوردم دقیقا اول ماه مبارک بود و تمام ماه مبارک رو خوب شدم ولی بعد از اون دوباره این مشکل رو دارم البته کمی از قبل کمتر و مخصوصا موقعی که عرقیات میخورم تا ۵۰ درصد بهتر میشم ولی کامل خوب نشدم
  عرق اسطوخدوس و بادرنج بویه مصرف کردم الان هم موقعیکه استرس دارم این حالتو دارم ولی خیلی کمتر از قبل شدید میشه ولی من قبل تر از اینا هم استرس شدید داشتم مثلا سالهای قبل چرا باید الان اینطوری بشم
  ولی موقع دویدن این حالتم شدید میشه کافیه ۵۰۰ متر بدوم دیگه دهانمو نمیتونم باز کنم چه برسه به صحبت کردن

  1. amir می گوید

   برادر منم دقیقا مثل شمام ایا درمانش رو پیدا کردین؟؟؟؟؟؟اگه پیداکردین خواهش میکنم بگید منم بفهمم

 42. شاهین می گوید

  سلام،ی ۷ یا ۸ ماه هستش سمت چپ سوزش میاد بعضی اوقات هم کمی درد و این سوزش بعضی اوقات در موارد محدود به پشت هم انتقال پیدا میکنه،
  پیش دکتر متخصص هم رفتم چیزی نگفت،عکس هم تجویز نکرد،
  به نظرتون از قلبه،اخه نه اضافه وزن دارم نه بیماری ارثی،علایم هم شبیه این بیماریه وقتی غذا میخورم بعد از ی غذای های خاص اینجوری میشم،خیلی هم سعی میکنم از استرس دور باشم و تا حد امکان اصلا حرص نخورم،ولی کمی حرص بخورم معدم اذیت میکنه،
  در کل سوال این بود الان مشکلم همین بیماریه؟
  از قلبم نیست به نظرتون؟
  چیکار کنم کمتر اذیتم کنه؟

 43. مهسا می گوید

  خواهش می کنم به من بگید ایا بیماری رفلاکس درمان میشود؟ در چند درصد مواقع کامل خوب میشه؟

 44. ساغر می گوید

  سلام.خسته نباشید.من 24 سالم هست.
  چند ماهی هست که متوجه شدم قلبم میکوبه و هر دفعه بیشتر میشه،خیلی آذیت میشم چون وقتی دراز میکشم دچار تنگیه نفس میشم و به همراه این حالت حس میکنم دارم خفه میشم و بیهوش میشم و دستهام شل میشه به خاطر همین مجبورم بلند شم و بشینم..به دکتر مراجعه کردم و اکو دادم قلبم هیچ مشکلی نداشت!
  ولی دکتر هیچ راه حلی به من پیشنهاد نکردن که باید چطوری جلوگیری کنم تا خوب شم.میشه راهنماییم کنید؟؟
  ممنون

  1. الهام می گوید

   ساغر جان منم دقیقا این حالات رو دارم همیشه فکر میکنم از قلبمه..راستش دیگه خسته شدم منم

 45. لیلی می گوید

  سلام من هم بخاطر این مشکل رفتم دکتر و دکتر برام آندوسکوپی تجویز کرده ولی از ترس نمیخوام برم بدم اونم نه ترس خود آندوسکوپی میترسم بیماری از دیگری بهم سرایت کنه مثل هپاتیت Bو C حس مسخره ایه من واقعا بهش نیاز دارم ولی همش فکر میکنم اگه درست استریل نشدن وسایل چی !!ازبس تو اینترنت راجع بهش مطالب منفی خوندم روم تاثیر گذاشته ،حالام گیر کردم بین دو راهی میشه یکی کمکم کنه

  1. لیلی می گوید

   میخواستم بگم بلاخره دل رو به دریا زدم و رفتم آندوسکوپی اولش خیلی میترسیدم چون بدون بیهوش بود ولی اصلا درد نداشت بعدکه آندوسکوپی تموم شد خیالم راحت شدم که دادم نتیجه این بود که بر اثر رفلاکس به التهاب مری دچار شد و البته هلیوباکتریمم خفیف بالا بود الان دکتر با انتی بیوتیک میخواد اول هلیوباکتری رو ریشه کن کنه بعد هم داروی ضد التهاب داده علایم من حالت پر بودن مری احساس گیر کردن باد در گلو باد گلو زیاد میزدم خوب میشد بعد باز میگرفت و یه درد ی اون پایین نه خود معده روی دریچه مری شاید الان بهترم کمی

 46. محمد می گوید

  سلام.با تشکر از مطالب بسیار مفید شما.
  من یه نظر ازتون میخواستم درباره مشکلی که دارم.لطفا راهنمایی کنید.
  پارسال بعد ماه رمضان حالت خفگی در ناحیه پایین گلو شروع و تشدید شد.با مراجعه به پزشک و تشخیص رفلاکس و مصرف دارو مقداری بهتر شد.ولی امسال با شدت بیشتری دوباره تکرار شده و حالت خفگی و گرفتگی دایمی و تقریبا شدید در ناحیه گلو به پایین البته بدون هیچ سوزشی دارم.
  خواهشمندم راهنمایی کنید.ممنون

 47. ايمان می گوید

  با سلام تقریبا میشه گفت نظر همه شما عزیزانو خوندم اما شما همه بزرگید و متوجه میشین کجای بدنتون درد میکنه ولی پسر سه ساله من از همون بدو تولد این مشکل رو داره و هر چی هم دکتر میبریمش خوب نمیشه راستش دیگه خودمم خسته شدم حالا میخوام ببرمش فوق تخصص گوارش توی مرکز طبی اطفال شاید که فرجی بشه خدایا دل همه پدر و مادر هارو با شفای بچشون شاد کن .الهی امین

 48. مریم می گوید

  با سلام و تشکر
  من از تیر ماه امسال دچار سرگیجه و ضعف شدم و دلیلش رو نمیدونستم تا اینکه ا ماه پیش علائمی بهش اضافه شد مثل افت فشار پس از خوردن غذا تهوع درد در محل قلب نه در قفسه سینه کاهش اشتها در حالی که گرسنه بودم درد کلیه سرد و گرم شدن ناگهانی که به این دلایل به دکتر مغزو اعصاب مراجعه کردم که منو به دکتر اعصاب و روان ارجاع دادن و نتیجه نگرفتم بعد هم چشم پزشکی و در نهایت متخصص داخلی که ایشون تشخیصشون زیاد شدن اسید معده بود و کپسول امپرازول ۲۰ تجویز کردن که پس از مصرف تقریبا علائم بالا بهبود پیدا کردن فقط مساله اینه که من قبل از مصرف دارو رفلاکس و سوزش سر دل نداشتم اما الان دارم و فکر میکنم تشخیص پزشکم اشتباه بوده لطفا راهنمایی بفرمایید

 49. کاظم می گوید

  با سلام . من الان 31 سال سن دارم از دوران نوجوانی دچار دردهای سوزش سر معده می شدم پزشکان مشکل را همان ریفلاکس تشخیص می دهند و چند بار داروهای دوره ای مثل امپرازول برام تجویز کردند اما فقط تا مدتی که دارو مصرف می کنم بهبودی حاصل می شود . در بعضی مواقع که اوضاع معده ام هم زیاد خوب نیست شبها با حالت خفگی شدید که بعد از بیداری هم گاها تا بیش از 10 ثانیه ادامه دارد بیدار می شوم .به بعضی از غذاها هم حساسیت دارم . خواهشاً مرا یاری بفرمایید.

 50. سانی می گوید

  سلام خسته نباشید.ایا مصرف انتی بیوتیک برای درمان هلیکوباکتر می تواند باعث حساسیت روده ها شود؟من بعد از مصرف انتی بیوتیک دچار اسهال شدم و خیلی منو نگران کرده

 51. Nika می گوید

  ببخشید اگه فقط بعضی وقتا سوزش قفسه سینه و اکثر اوقات اق زدن باشه گاهی حتی پشت سر هم و مداوم بدون حالت استفراغ باشه باز هم فرد به همین بیماری مبتلا هستش؟

 52. محسن می گوید

  با سلام و وقت بخیر الان حدود یکسال هست که از درد قفسه سینه و زیر بغل مقطعی رنج میبرم که با کشیدن قلیان بیشتر میشه الان 32 سالمه قبلا خیلی قلیان مصرف میکردم اما الان کمترش کردم ولی هنوز علایم درد قفسه سینه رو دارم البته فشار کاری من هم خیلی زیاده احساس سبکی سر هم دارم
  ممنون میشم کمکم کنید

 53. محبوبه می گوید

  عرض سلام خدمت دکتر مجیدی
  دختری 26 ساله هستم. از دوران کارشناسی دچاره سوزش معده شدم و بعد از 3 سال این درد کم کم بیشتر شد تا جایی که حالم خیلی بد شد. دکترم آزمایش آندوسکوپی برایم تجویز کرد و مشاهده شد که به بیماری مری بارت مبتلا شدم. خیلی هم لاغر شدم و تا الان وزنم تغییری نکرده است. حتی با خوردن قرص هایی که تجویز شده بود معدم درد می گرفت . به ناچار قرص هارو کنار گذاشتم و به خوردن داروهای گیاهی روی آوردم. از طرف دیگر به آرامش خودم بیشتر کمک کردم و سعی کردم به اعصاب خودم مسلط باشم چون به شدت آدم عصبی و جوشی هستم . با انجام آندوسکوپی دوم نیز دکترم تشخیص داد که مری بارتم کوچکتر شده و باعث خوشحالی من شد.
  سوال من از شما این است که آیا مری بارت قابل درمان است؟
  آیا خوردن داروی گیاهی روناس هندی می توانند مانع پیشرفت این بیماری شود؟
  چند درصد احتمال مبتلا به سرطان مری در بیماران مبتلا به مری بارت در سن من وجود دارد؟
  آیا شانس از بین بردن کامل این بیماری وجود دارد؟
  خوردن قرص های شیمیایی چقدر در پیشگیری ای بیماری تاثیر دارد؟
  با تشکر

 54. محبوبه می گوید

  عرض سلام خدمت دکتر مجیدی
  دختری 26ساله هستم . از دوران کارشناسی سوزش های معده ام شروع شد و کم کم بعد از گذشت 2-3 سال درد هایم بیشتر شد تا جایی که حالم خیلی بد شد و با انجام آزمایش آندوسکوپی متوجه شدم که به بیماری مری بارت مبتلا هستم.
  با مصرف داروهای شیمیایی نیز حالم بد میشد یعنی توان هضم آنها برای معده من وجود نداشت. تصمیم گرفتم که آنها را کنار بگذارم و شروع به خوردن داروهای گیاهی و رزیم غذایی مناسب کردم. با انجام آندوسکوپی دوم بعد از یک سال مشاهده شد که مری بارتم کوچکتر شده اما همچنان نگرانم.
  سوالی که از شما دارم این است که آیا راهی برای از بین بردن کامل این بیماری وجود دارد؟
  احتمال مبتلا به سرطان مری در بیماران مری بارت با توجه به سن من چقدر است؟
  روغن زیتون چقدر به کاهش این بیماری کمک می کند؟ چون خوردن روغن های دیگرمثل روغن مایع را کنار گذاشتم.

 55. فرناز می گوید

  سلام درست دوازده سال این درد دارم ،از 18 سالگی ،وقتی تازه ازدواج کرده بودم تمام دوره ی نامزدیمون که همه صرف تفریح وکشت وگذار تو دکترا دبیمارستنها سپری شد تا وزمام بارداریم به اوجش رسید ،که بعدش کمتی بهتر شدم ،البته من بارها اندوسکوپی ومانومتری وهزلر وآزمایش دیگه انجام دادم ،اولش فقط ریفلاکس بود بهدش شد زخم اثتی عشر حالا هم بعد گذشت اینهمه سال شدیدا عود کرده و ورم معد نفس تنگی های شدید هم بش اضافه شده جوری که از شدت درد گاهی بلند میزنم زیر گریه و واقعا برام طاقت فرسا شده تو رو خدا اگه راهی هست که من نرفته باشم بهم بگید ،خسته شدم ازین همه درد

 56. سحر می گوید

  سلام من 15 ساله هستم و تقریبا 2 سال هست که اسید معده ام بالا میزند .قبلا که با پزشک خانواده مشورت کردم میگفت به دلیل استرس هست اما 1ماه هست که به قفسه سینه ام در خواب درد میگیرد و ترش میکنم حتی موقع استراحت و مدتی است که هنگام تمرینات کششی در ورزش هم ترش میکنم .ممنون میشم راهنمایی کنید

 57. طاها جون می گوید

  سلام و وقت بخیر ،، من ماه رمضون بود که یه دفه کم اشتها شدم و معده درد و پشتم به سمت شونه ها تیر می کشید و درد قفسه سینه و احساس حالت تهوع و بعضی وقتا یبوست ،،، صبح ها مثل کسی که احساس خفگی داره از خواب می پریدم بدنم میلرزید و سرگیجه میگرفتم و همش احساس می کردم ترش دارم ،،،نفسم بعضی وقتا تنگ میشد چند تا خمیازه می کشیدم که بتونم راحت نفس بکشم،، اینقد دکتر رفتم نوار قلب و سونوگرافی و آزمایش دادم میگن رفلاکس معده داری،،، البته من چند ماه استرس زیادی داشتم ،، یه دوره دارو خوردم ،،الان باز با تموم شدن قرصام حالتام داره بر میگرده ،، مگه میشه بازگشت اسید معده اینقد آدمو بهم بریزه ؟؟؟ من که وقتی این حالت میشم بیشتر استرسم میگیره،،،،،چکار کنم تو رو خدا راهنمایی کنید ؟؟؟

 58. هنا می گوید

  سلام ممنون ازمطالبی که دراختیارمون گذاشتید مشکل من اینه که هرزمان که خم میشم مثلا چیزی رو از زمین بردارم یا موقع نماز سجده میکنم احساس خفگی میکنم و چهره م سرخ میشه میخواستم بدونم واقعا دلیلش همینه که گفتین یعنی ریفلاکس آخه دچار همه این علایم نمیشم به ندرت دچار برگشت اسید،سرفه میشم ولی تپش قلب اکثرا دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 59. ماریا می گوید

  سلام امیدوارم سر سبز باشید.دکتر من خیلی وقت معده م نارحت ولی عادت کردم به دردش ولی یه ماهی میشه تنگی نفس دارم رفتم دکتر گفت بخاطر فشار عصبی میزنه به معدت وسبب تنگی نفس میشه بم دارو داد خوردم خوب نشدم…گه گاهی تنگی نفسم شدید میشه انقد احساس فشار میکنم از شکمم تا میرسه توی دهنم…البته تنگی نفسم در بازدم نفسم بالا نمیاد.28 سالمه وسابقه بیماری قلبی وریوی ندارم.

 60. هاشم می گوید

  سلام
  من دقیقا از تاریخ۱۳۹۵/۱/۱۳مریض شدم
  با انجام آزمایش اندوسکپی تشخیص دادند نفخ مری دارم
  اوایل پس یک ماه کاملا خوب شدم وخودسر داروهام رو قطع کردم ولی بعد از تقریبا ۲۰روز دوباره به حالت اول برگشتم والان هم دارو میخورم وشکر خدا هیچ ناراحتی ندارم فقط گاهی سر دلم میسوزه همین
  ولی این فکر همیشه در سرم هست که کارم تموم است مریضیم خوب نمیشود
  لطفا کمکم کنید

 61. fallah می گوید

  سلام من ریفلاکس دارم. آیا درد فک هم از علائمه ریفلاکس هست؟ چون خیلی درد در ناحیه فک دارم.

 62. Sara می گوید

  با سلام
  علت رفلکس معده و درمان قطعی
  بسیاری از دوستان با این مشکل مواجه هستند و حتما به دکترهای زیادی مراجعه کردن و تحت درمان با بسیاری از انتی اسیدها قرار گرفته اند
  دوستان عزیز مشکل ما این هست که فقط به دنبال درمان هستیم و بدنبال علت این بیماری نیستیم
  علت ترشح زیاد اسید معده از بین رفتن باکتری های خوب معده در اثر خوردن داروهای شیمیایی در طول عمر خود و همچنین نداشتن یک رژیم غذایی مفید و مناسب میباشد
  حال ما به بیان علت پرداختیم
  اما درمان این عارضه نابهنجار
  جهت درمان رفلکس ابتدا باید رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و در ضمن غذا رو طوری نخوریم که سیر سیر بشیم همواره باید سره معده خالی باشد
  دومین راه حل استفاده ناشتا از عسل در هنگام صبح یک قاشق چایخوری
  و سومین و مهمترین درمان استفاده از قرصهای پروبایوتیک جهت بازگشت باکتری های مفید به معده میباشد
  امیدوارم مطالب مفید واقع شود

 63. ابوذر می گوید

  سلام بنده رفلاکس معده داشتم و الان با استفاده قرص لانزو مشکلم حل شد ولی احساس گرفتگی در گلو دارم ، زمانی که طول شب یا روز در خواب هستم وقتی از خواب بیدار میشوم کوچکتری احساس گرفتگی و خشکی گلو ندارم ولی وقتی به محل کار و فعالیت روزانه یا ورزش و یا زیاد که حرف میزنم احساس گرفتگی یا خشکی گلو و اذیت شدن دارم اگر میشه کمک کنید
  fallah988@gmail.com

 64. نیلوفر می گوید

  سلام ببخشید نام بیماری باعلائم درد قفسه سینه وزیربغل سمت راست جوری که لمس کنی بدترشه وزیر بغل به دلیل نامشخص قرمز شه مثل عرق سوز و خستگی وبیحالی وسستی مفرط چیه؟

 65. حسن می گوید

  با سلام خسته نباشی دکتر .من الان دوسه ماهی میشه که یک شب پرتقال خوردم زیاد وخواب شدم بعد دوساعت یکدفعه از خواب پریدم نفسم تنگ شده بودجوری که گفتم الان هست که نفسم قطع شه وضربان قلبمم زیاد شده بود رفتم اورژانس یک داروهای تجویز کرد سرم اینا بهتر شدم .بعدخوب شه تا ده روز مشکلی نداشتم بعد ده روز درمغازم بودم که غروب بودیکعدفه دیدم کم کم داره نفسم تنگ میشه وپاهام داره سست میشه سری رفتم اورژانس دارو اینا داد خوب نشدم کاملا بعدش رفتم پیش فوق تخصص گوارش اینا برایم ازمایش و اندسکوپی نوشت رفتم انجام دادم اندسکوپی رو که گرفتم یک التهاب خفیفی گفت داری برایم دارو نوشت گفت تاروزی که ازمایش نمونه معدت میاد اینا رو بخور .خوردم بی فایده بود الان که نمونه جوابش امده بردم پیشش گفت الهتاب داره وعفونت مخاطی معدت .بعدش ازمایشامم امد تموم ازمایشاتم خوب بود به غیر یکی گفت سرب داره بدنت ۵۰درصد چون من مواد مصرف میکردم تریاک میخوردم الان تریاک رو ترک کردم .بعدش گفت برای سرب ما دارو اینجا سیستان نداریم باید بری مشهد رفتم مشهد پیش دکتر فوق تخصص از انگلستان گفت مشکلت همین سرب هیت خفگیت .الان بهم دارم داد گپسول دی پی یسیلامین داد گفت اینارو بخور .الان دارم میخورم ولی خوب نشدم هنوز .من تنگی نفس دارم جوری که وقتی میخام نفس مو بدم به داخل کم میارم و نمیتونم زیاد صحبت کنم نفس کم میارم .وسمت چپ بدنم زیدد دردمیگیره دستم با پام و کردنم و سردردم یک چند روزی بود که از طرف چپ فقط صورتم حس میکردم داغ میشه صورتم خوب شد .سینه ام دردمیکنه جوری که پشت سرم دردمیگیره و بیضه طرف چپم دردمیکنه اقای دکتر .ودندونای بالای از طرف چپ دردمیکنه و چشم طرف چپ گاهی اوقات میپره .الانم داروها رو قطع کردم اقای تنگی نفسم از غروب زیاد میشه تا اخرهای شب ساعت ده شب تنگی نفسم زیاده .یاموقعی که خیلی گرسنه بشم .و خیلی هم استرس دارم خیلی جوش میزنم که میگم خدایا نکنه تو سرم اینا یا جای دیگه چیزی باشه .ما تو خانوادمونم این مشکل رو کسی نداشته .پام وقتی پشت ماشین میشینم درد میگیره یا گاهی ساق پام دردمیگیره .لطفا اقای دکتر یک راهنمای بکنین مو دیگه کاری هم نمونده بکنم .قفسه سینه مو از طرف قلب بیشتر درد میکنه .جوری که قلبمم به دردمیاد .و وقتی که میرم بیرون این خفگی بیشتر میشه وقتی توخونه هستم دراز میکشم بهتر میشه نفسم ولی سردردم بیشتر موقع لطفا به ایمیلم جواب بدین که چیکار کنم با دردم الان هیچ قرصی هم بهم ندادن یک مدتی پنتوپرازول و انتی بیوتیک میخوردم بهتر نشدم ول کردم الان چیکار کنم ممنون بابت اینکه به حرفای دل مردم گوش میکنین

 66. حسن می گوید

  یاوقتی که خم بشم این تنگی نفس اذیتم میکنه قبل این مریضی وقتی میخواستم بخواب مثلا یک سال پیش سرمو روی بالشت بلندی میذاشتم یا مستقیم میخوابیدم احساس خفگی میگردم سری از خواب بلندمیشدم .اونم یک شب اخرهای شب ۵بسته از مغزتخمه های افتاب گردان خوردم روشم سیب زمینی سرخ کردم خوردم وهمون لحظه هم خواب شدم یکدفعه از خواب پریدم دیدم دارم خفه میشم .خلاصه رفتم دکتر مغزواعصاب اینا ازم ام ارای گرفت از سرم گفت مشکل نداره قرص اعصاب اینا داد خوب شدم درضمن اون روزها هم کردنم اینا با سرم درد میکرد دارو اینا داد دکتر مغزواعصاب خوب شدم ولی خفگیم بود که مثلا روی بالشت بزرگتر میخابیدم باید به یک بغل میخوابیدم .مشکلی نداشتم تا الان که این مشکلات معده روم امده شب که میشه نفخ معده ام زیاد هست خیلی و روده هام خیلی صدا میده و کاهش وزن هم پیدا کردم کمی معده ام درد میکنه زیر قفسه سینه ام دردمیکنه.خواهش میکنم راهل شو بهم بگین ممنون چون شب روزم شده غصه خوردنم که میمیرم من

 67. محتشم می گوید

  سلام
  من یک هفته است که در طول روز گاهی احساس ترشی انتهای حلق میکنم (دقیقا مثل حسی که آدم بعد از دچار شدن به تهوع دارد ) خیلی محدود هم سرفه های خشک دارم ولی هیچ دردی ندارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید چه باید بکنم

 68. Ali می گوید

  سلام من 17سالمه حدود یک ماه هست احساس میکنم تو گلوم یه چیزی هست که نمیزاره خوب نفس کنم و موقع نفس کشیدن قفسه سینم درد میگیره تا وقتی سرم گرمه خوبم متوجه نمیشم ولی وقتی بهش فک میکنم باز مثه اول میشم و نمیتونم نفس عمیق بکشم راه درمان چیه؟ خواهشا بگید که من خیلی فکرم درگیر شده ممنون

 69. سید حسین نوربخش می گوید

  سلام یک هفته است که شب تا میخوابم انگار یک مایع روغنی از معده حرکت مینه رو به بالا و بعد سر گیجه و سر درد و حالت تهوع ایجاد میکنه میخواستم علت را بدانم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5