آیا انسان‌های غارنشین، تحت تأثیر مواد توهم‌زا نقاشی می‌کشیدند؟

12

چیزی که بسیار اوقات بعد از بررسی نقاشی‌های انسان‌های اولیه در غارها، محققات را شگفت‌زده می‌کرد، سوررئال بودن بسیاری از نقاشی‌ها و تکرار بعضی‌ها از طرح‌ها بود. این سؤال مطرح بود که غارنشین‌ها که منطقا بایستی نقاشی‌های ساده و عینی می‌کشیدند، تحت چه شرایطی این آثار را خلق می‌کردند.

سه محقق به نام‌های تام فروس، الکساندر وودوارد و تاکاشی ایکگامی، به تازگی نتایج پژوهش خود را که نقاشی‌های دیواره‌های غارها را در یک بازه زمانی ۴۰ هزار ساله بررسی می‌کند، منتشر کرده‌اند. آنها متوجه شدند که طرح‌های حلزونی و لابرینتی مشابهی در این نقاشی‌ها تکرار می‌شود، بسیار جای تعجب بود که انسان‌های اولیه با وجود اینکه هزاران کیلومتر از هم فاصله داشتند، نقاشی‌هایی با طرح‌های مشابه می‌کشیدند. این موضوع اصلا نمی‌توانست تصادفی باشد.

cave mural

آنها به این نتیجه رسیدند که این طرح‌ها در واقع بعد از مصرف مواد توهم‌زا در غارنشین‌ها در ذهن آنها ایجاد می‌شد و آنها اصطلاحا وقتی «های» می‌شدند، مبادرت به کشیدن این نقاشی‌های خاص می‌کردند.

07-16-2013 11-20-15 AM

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

پژوهشگران ایجاد طرح‌های مشابه را جلوه‌ای از ناپایداری‌های تورینگ می‌دانند: سیستم‌های واکنش- انتشار، مدل‌های ریاضی‌ای هستند که توضیح می‌دهند چگونه غلظت یک ماده خاص تحت تأثیر دو فرایند قرار می‌گرد: ۱- واکنش‌های شیمیایی که مواد را به یکدیگر تبدیل می‌کنند و ۲-پخش شده ماده که ماده را از یک محیط دور می‌کند. تغییر غلظت مواد، باعث ایجاد طرح‌هایی می‌شود. در این مورد خاص، تغییرات شیمیایی در درون مغز غارنشینان به دنبال مصرف مواد توهم‌زا رخ می‌داد و منجر به ایجاد طرح‌هایی در ذهن آنها می‌شد.

تحت تأثیر همین مواد توهم‌زا، این طرح‌ها در ذهن، دارای ارزش و اهمیت می‌شدند و معنی‌دار تلقی می‌شدند، طوری که انسان‌های اولیه در مراسم مذهبی، خود به این نقش و نگارها اهمیت می‌داند.

البته این اولین بار نیست که مشخص شده است توهم‌زاها در ایحاد نقاشی‌های غارها، نقشی داشته‌اند، چند سال پیش هم یک نقاشی شش هزارساله در اسپانیا پیدا شد که در آن تصویر قارچ‌هایی توهم‌زا هم پیدا بود.

07-16-2013 11-19-54 AM

متن کامل این تحقیق با فرمت PDF

منبع

   

پستهای اخیر

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…
12 نظرات
 1. امیر می گوید

  اوه اوه
  یعنی اونا هم از این چیزا داشتن

 2. iman می گوید

  این تورینگی که اینجا گفتین همون تورینگ مشهور زمان جنگ جهانیه که متخصص شکستن کد و از افراد تاثیر گذار علم کامپیوتر بوده ؟؟؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   دقیقا

 3. cxv می گوید

  Cv

 4. فرشاد می گوید

  راستش تئوری وون دانیکن قابل باور تر از مواد توهم زا بود!
  مگه میشه همه این انسانهای غار نشین که در نقاط مختلف دنیا پراکنده هستند مواد مخدر رو کشف کرده باشند؟ و تحت تاثیر همین مواد (که اگر باز خوشبین باشم این مواد مشابه هم هستند) یک سری نقاشی با موضوع نسبتاً نزدیک رسم کنند؟!
  حالا اقلیم آب و هوایی، امکان و نحوه کشت اونها، تاثیر نوع مواد بر نوع نژاد و غیره جای خود…

  1. فکر دوم می گوید

   به نظرم تردیدی که بیان کردید منطقی و درسته. منم قبول دارم

  2. مارال می گوید

   بله. این قضیه کاملاً امکان داره. درسته که گیاهان توهّم‌زا با همدیگر متفاوت هستند، ولی اثر همه‌ی آنها مثل هم است. و در همه جای دنیا یافت می‌شوند. اگر بدانید که کشیدن این نقّاشی‌ها یک امر مقدّس تلقّی می‌شده و امور مقدّس به واسطه ارتباط با خدایان/ارواح/جهان دیگر تقدّس پیدا می‌کرده‌اند، درک موضوع برایتان ملموس‌تر خواهد بود. چون ارتباط با جهان دیگر احتیاج به نشئگی داشت.
   می‌توان این مسأله را به این صورت خلاصه کرد. کشف مواد توهّم‌زا -> استفاده از این موّاد برای ارتباط با جهان دیگر -> تبدیل شدن این ارتباط به یک روند و نهایتاً به آیین -> استفاده از آیین به عنوان جادو برای تأثیر در مسائل اساسی تمام انسانها ( یعنی شکار و باروری)

 5. دکتر هدی می گوید

  نگاهی هم به این سایت بیاندازید . Graham Hancock درزمینه همین نقاشی های غارها در کتاب خود به نام Supernatural از این هم فرا تر میرود و میگوید هیچ دلیلی نداریم که مصرف مواد توهم زا هالوسیناسیون های بی معنا باشد.بلکه این ها ذهن را قادر به درک ابعاد دیگری از جهان میسازند که به طور طبیعی وجود دارند ولی در حالت عادی برای ما قابل درک نیستند.
  http://www.grahamhancock.com/archive/supernatural/article_02.html

 6. فکر دوم می گوید

  راستش منم با نظر آقا فرشد موافقم
  البته من چیزی از تئوری وون دانیکن نمیدونم. فقط برای منم این سوال پیش اومد که چطور ممکنه انسانهایی که به قول خودشون هزاران کیلومتر از هم فاصله داشتند، همزمان به کشف یک نوع مواد مخدر و توهم زا دست پیدا کرده باشن؟!!!
  حتما شما بهتر میدونید که آثار مواد مخدر با همدیگه فرق دارند. اون موقع که مواد شیمیایی نبوده. نهایتا حشیش و تریاک و توتون بوده که اینا آثار متفاوتی دارند.

  1. مارال می گوید

   موّاد توهّم‌زا اگرچه آثار متفاوتی دارند، ولی خلسه، که اثر مشترک تمام آنهاست روی تمام مغزهای انسانی اثر مشترکی دارد.

 7. مهران می گوید

  اتفاقا تو اون زمان مواد توهم زای قویتری مثل مسکالین مصرف میشده

 8. جواد می گوید

  سؤال من ابنه که دلیل کارشون به نظر شما جی میتونه بأشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.