آیا ایکس باکس وان، جاسوس غیرمترقبه NSA در خانه شما خواهد شد؟!

13

هر زمان که کارتان با یک لپ‌تاپ تمام شد، لپ تاپ را می‌بندید، گوشی موبایل را دورن یک کیف می‌گذارید و یا به صورت مسطح روی یک میز می‌گذارید یا در جیبتان فرو می‌کنید، اما در مورد کینکت این طور نیست.

کینکت وسیله جانبی‌ای است که حرکات یک گیمر را تشخیص می‌دهد، هر ایکس باکس نسل جدید مایکروسافت که ایکس باکس وان نام دارد، یک کینکت دارد، دوربین کینکت به صورت پیش‌فرض همیشه روشن است و منظره از اتاق شما خواهد داشت. کینکت همیشه آماده است تا فرمان‌های صوتی را بشنود، حتی آن زمان که ایکس باکس را خاموش کرده‌اید. کینکت حتی این توانایی را دارد که تعداد ضربان‌های قلب را بشمارد.

مایکروسافت گفته است که اصلا طرحی برای سوءاستفاده از ایکس باکس و کینکت‌اش ندارد و نمی‌خواهد با آن جاسوسی کاربران را بکند، این شرکت ادعا کرده است که حتی اگر اراده هم بکند، نمی‌تواند چنین کاری بکند و دوربین و میکروفن کینکت ضبط و انتقال صدا و تصویر را به سمت سرورهای مایکروسافت بدون تأیید صریح او انجام نمی‌دهند، به علاوه همه اطلاعات گرد‌آوری شده رمزگزاری می‌شوند، طوری که هیچ قطعه اطلاعاتی با یک کاربر خاص مرتبط نمی‌شود.

07-17-2013 01-14-39 PM

مایکروسافت گفته است که برخی از فرامین صوتی در سرورهای مایکروسافت تحلیل می‌شوند، اما هم فرمان‌های صوتی و هم اطلاعات مربوط به شاخص‌های بیومتریک کاربران قبل از خروج از ایکس باکس به اطلاعات عددی و متنی تبدیل می‌شوند.

خلاصه اینکه مایکروسافت جاسوسی هیچ کسی را نمی‌کند. اما سؤال این است که آیا مایکروسافت به دولت آمریکا هم کمکی برای جاسوسی نمی‌کند؟


مورد اسکایپ

هفته پیش گزارشی در گاردین منتشر شد که نشان می‌داد، مایکروسافت به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا امکان دسترسی به ویدئوها و مکالمات صوتی اسکایپ را می‌دهد، پس شاید بشود اسکایپ را هم جزئی از برنامه جنجال‌برانگیز نظارتی دولت آمریکا موسوم به پریسم به حساب آورد.

جالب این است که 4 سال پیش شرکت مایکروسافت به CNET گفته بود که از نظر تکنیکی استراق سمع اسکایپ غیرممکن است، چون اطلاعات اسکایپ به صورت کاربر به کاربر منتقل می‌شود، به عبارت دیگر معماری انتقال اطلاعات در اسکایپ  peer-to-peer است و اطلاعات رمزگزاری می‌شوند. 4 سال بعد از آن، وقتی هکرها مایکروسافت را متهم کردند که با تغییراتی، استراق سمع دولت را در اسکایپ تسهیل کرده است، این شرکت همه چیز را انکار کرد.

07-17-2013 01-21-04 PM

پس به این ترتیب احتمال دروغ‌گویی مایکروسافت وجود دارد، یعنی امکان استراق سمع وجود دارد. مایکروسافت در بیانه‌ای دسترسی «کلی» مستقیم یا غیرمستقیم دولت به اسکایپ را انکار کرده است، اما در مورد دادن اطلاعات به صورت «تکی» متعاقب درخواست مقامات قانونی، موضوع به گونه‌ای دیگر است و در بخشی از پاسخ مایکروسافت می‌خوانیم که این شرکت تغییراتی در تعهدات قانونی اسکایپ انجام داده است و آن را به‌روزرسانی کرده است تا در صورت درخواست مقامات قانونی، بتواند اطلاعات لازم را ارائه دهد.


پس حتی اگر در حال حاضر، حرف مایکروسافت را مبنی بر آپلود نشدن مکالمات خصوصی خودمان، قبول کنیم، آیا تضمینی هست که در آینده با یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری تغییری در این مسئله داده نشود؟

مطابق قوانین داخلی آمریکا، شهروندان این کشور، حاشیه امنیتی دارند و می‌توانند به صورت تئوریک به این مسئله اطمینان داشته باشند که جاسوسی خانگی از آنها صورت نخواهد گرفت.

تا اینجای کار و بعد از این همه جار و جنجال بعد از قضیه پریسم، هنوز هم دولت آمریکا می‌تواند ادعا کند که آنچه در مورد تماس‌های تلفنی جمع‌آوری می‌کند، فقط سابقه تماس کاربران است، یعنی دولت می تواند بفهمد که چه زمانی، چه کسی با چه کس دیگری تماس گرفته است، این اطلاعات فقط متادیتا هستند و شامل خود مکالمات نمی‌شوند. دولت آمریکا می‌تواند ادعا کند که در مورد اسکایپ هم فقط چت‌های ویدئویی غیرآمریکایی‌ها را رصد می‌کند.

اما اگر در مورد ایکس باکس هم کار مشابهی صورت بگیرد، چه؟ آیا اینجا هم تفاوتی بین شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی گذاشته می‌شود؟

07-17-2013 01-15-14 PM

اینگونه جاسوسی خانگی، بی‌شک ناقص یکی از قوانین داخلی آمریکا است. برای دسترسی به فضای زندگی خصوصی، نیاز به حکم قضایی وجود دارد. اما آیا در حال حاضر هیچ سیستم نظارتی وجود دارد که از سوء استفاده احتمالی از دوربین‌ و میکروفن‌های همیشه باز کینکت‌ها جلوگیری کند؟

ایکس باکس، یک وسیله ارتباطی محسوب نمی‌شود، اما گرچه در نگاه اول نظر قانونی نمی‌شود با استناد به قوانینی که شرکت‌های ارتباطی را ملزم به دادن اطلاعات بعد از درخواست‌های قضایی می‌کنند، مایکروسافت را متعهد به کار مشابه کرد، اما این احتمال وجود دارد که قوانین قبلی بسط پیدا کنند و اطلاعات کینکت ایکس باکس هم قابل دسترسی شود.


اما در مورد بقیه وسایل چه؟

گوشی Moto X موتورولا که تحت نظارت مستقیم گوگل ساخته می‌شود به صورت غیرفعال همیشه آماده است تا به فرامین صوتی کاربر پاسخ دهد،  درست شبیه کینکت. پس باز هم قضیه‌ای شبیه کینکت پیش می‌آید.

07-17-2013 01-15-51 PM

این را هم در نظر داشته باشید که در Moto X از سرویس Google Now استفاده می‌شود. Google Now با استفاده از سابقه کاربری شما در ایمیل‌های و تقویم کاری شما، قبل از اینکه حتی خودتان چیزی بگویید، نیازهای شما را پیشبینی می‌کند. در مورد کینکت مقامات دولتی به صورت نظری برای اینکه اطلاعاتی در مورد شما جمع‌آوری کنند، مجبور هستند ساعت‌های به ویدئوها شما نگاه کنند، اما چه می‌شود اگر مقامات به اطلعات از قبل پردازش‌شده Google Now هم دسترسی داشته باشند؟!


اما چرا وقتی در مورد نگرانی‌های خود صحبت می‌کنیم، سخنی از تلویزیون‌های هوشمند که بیشترشان دوربین هم دارند، به زبان نیاوریم؟

در سال 2012 پژوهشگران امنیتی یک حفره امنیتی را در تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ پیدا کردند که به هکرها امکان می‌داد به صورت ریموت به دوربین‌های این تلویزیون‌ها دسترسی داشته باشند.

07-17-2013 01-16-45 PM

در مورد دوربین پلی‌استیشن سونی که یک وسیله جانبی اختیاری برای پلی‌استیشن 4 سات، فعلا خبر مشابهی منتشر نشده است، اما این به معنی آن نیست که در آینده هم خبری نشود!


بنابراین وقتی شرکت‌ها به ما می‌گویند که اصلا نگران نباشید، ما چیزی را ضبط نمی‌کنیم، این اطمینان خاطر آنها اهمیتی ندارد، چون همیشه دولت‌ها می‌توانند شرکت‌ها را تحت فشار بگذارند و آنها را وادار به این کار بکنند و در مواردی هم البته خود شرکت‌ها به صورت اختیاری این همکاری را با دولت‌ها می‌کنند.

مایکروسافت در حال حاضر ادعا می‌کند که کینکت را تبدیل به یک ابزار استراق سمع دولت آمریکا نمی‌کند. این شرکت گفته است که در هر صورت وقتی دوربین کینکت فعال شود، لامپ‌اش روشن می‌شود. مایکروسافت تأکید کرده است که در حال حاضر قانونی وجود ندارد که دست‌آویز دولات قرار بگیرد و مایکروسافت و هر شرکت دیگری را که وسیله‌ای دارای دوربین و میکروفن می‌سازد، مجبور به تمکین کند، به علاوه این شرکت آمادگی دارد که در محاکم آمریکا، جلوی هر تلاشی برای این کار را بگیرد. بنابراین «در مقطع زمانی حاضر» واقعا نمی‌شود کینکت را هم داخل برنامه پریسم دانست.

07-17-2013 01-18-41 PM


وسایلی که هر روز با آنها سر و کار داریم، از گوشی‌ها تا کنسول‌های بازی و از تلویزیون‌های هوشمند تا وب‌کم‌ها و اپلیکیشن‌های تماس، هر روز پیشرفت می‌کنند و به موازات آن در مورد ما بیشتر می‌دانند.

همان طور که دیدیم قوانینی وجود دارند که استراق سمع را ممنوع می‌کنند، اما همین قوانین بیشتر جانب کاربران آمریکایی را می‌گیرند تا کاربران کشورهای دیگر را.

ممکن است، برنامه پریسم در مورد یک وسیله یا سرویس اجرا نشود و نهادهای امنیتی آمریکا، امکان دسترسی به همه اطلاعات را نداشته باشند، اما شرکت‌ها بیشتر وقت‌ها مجبور هستند، متعاق حکم قضایی همکاری لازم را بکنند.

از سوی دیگر خیلی وقت‌ها، علیرغم وجود قوانینی که استراق سمع را ممنوع می‌کنند، نهادهای امنیتی می‌توانند روی رازداری شرکت‌ها ضمن انجام یک استراق سمع غیرقانونی یا اجرای برنامه‌ای مانند پریسم، اتکا کنند.

شهروندان باید دقت کنند که با خرید چه گجت‌ها و ابزارهایی از چه شرکت‌ها، بالقوه خطر جاسوسی از خود را افزایش می‌دهند.

و البته شاید شهروندانی هم پیدا بشوند به آن سطح از عدم اطمینان برسند که چاره‌ای جز درآوردن باتری گوشی‌ها، جدا کردن دوربین‌ها از تلویزیون‌های هوشمند یا کشیدن نوار چسب روی آنها نداشته باشند! شاید هم آنها سراغ کارهای ابتکاری برای ایجاد یک سطح ثانوی رمزنگاری برای تماس‌های خود بروند و از نرم‌افزارهای ارتباطی کدباز با سطح امنیتی بالا استفاده کنند.

07-17-2013 01-19-40 PM

در هر صورت این بازی موش و گربه در سال‌های آینده رونق بیشتری خواهد داشت!

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته به ویلایی لوکس در «بالی» تبدیل شد

یک بوئینگ ۷۳۷ بازنشسته که بر روی صخره‌ای در بالی قرار گرفته، به ویلایی لوکس تبدیل شده است. شرکت Hanging Gardens قرار است در‌ آوریل این ویلا را افتتاح کند. ایده این کار زاییده فکر کارآفرینی به نام فلیکس دنیم است. دنیم در حال حاضر هتل‌های…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

تصور کنید که این شخصیت‌های مشهور سینمایی توسط بازیگر مشهور دیگری بازی می‌شدند – پاسخ میدجرنی

در حاشیه فیلم‌های بزرگ همیشه می‌خوانیم که قرار بوده که نقص اصلی یا یک نقش فرعی مهم را کس دیگری بازی کند و آن بازیگر به سبب اینکه فیلم را کم‌اهمیت تلقی کرده یا درگیر پروژه دیگری بوده یا مثلا دست‌آخر ترجیح کارگردان، هرگز به نقش رسیده است.…

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
13 نظرات
 1. Marilyn می گوید

  دکتر جان در مورد گزارش و سلاید های گوگل ، اپل رو هم شامل میشود چرا فقط اسکایپ هر دو کمپانی هم امکاناتی مشابه ماکروسافت ارایه می کرده اند و می کنند که فکر نمی کنم برای کسی عجیب باشه
  البته من شخصا با اسکایپ کار کنم چون ترجیح میدم اطلاعات و مکالمات شخصی بدست سازمان های امنیت … برسد تا از ..

  در مورد تلویزیون‌ های هوشمند هم درفیلم منتشر شده از شرکت ریولن دسترسی به فلش دیسک یا هارد متصل به تی وی هم قابل کپی کردن بود البته در فیلم کنترل کامل تی وی به دست محاجم میافتد

  1. Marilyn می گوید

   از .. هرجور راحتید ولی ای کاش کلا ..

 2. فرشاد می گوید

  چشمان برادر بزرگ نزدیکتر از همیشه، البته طبیعی هم هست و جای تعجب نداره…

 3. Marilyn می گوید

  نکته جالب این که چند سال پیش یک شرکت فروش کامپیوتر های دست دوم در امریکا اقدام به نصب یک جاسوسابزار برای ضبط فیلم،دسترسی به فایل شخصی و … روی سیستم ها می کرد( نکته جالب این بود) که خیلی هم سر صدا نکرد و خیلی سریع فراموش شد فکر نمی کنم با این امنیت شا هکار گوشی ها اقای دکتر باید
  ” البته شاید شهروندانی هم پیدا بشوند به آن سطح از عدم اطمینان برسند که چاره‌ای جز درآوردن باتری گوشی‌ها، جدا کردن دوربین‌ها از تلویزیون‌های هوشمند یا کشیدن نوار چسب روی آنها نداشته باشند! شاید هم آنها سراغ کارهای ابتکاری برای ایجاد یک سطح ثانوی رمزنگاری برای تماس‌های خود بروند و از نرم‌افزارهای ارتباطی کدباز با سطح امنیتی بالا استفاده کنند.”
  البته امنیت ربطی به کد باز یا کد بسته ندارد و در مورد امنیت، کد بسته ها باید امید وار تر بود چون بسیاری از افراد فکر میکنند کد بازی برای امنیت است البته ترجیح میدم ادامه ندم چون بحث قدیمی دوباره شروع میشه

 4. مهدی می گوید

  ماکروسافت حدود یه ساله که اسکایپ رو در اختیار گرفته، چطوری چهار سال پیش درمورد جزییات معماری و عملکرد اسکایپ اظهار نظر کرده؟!!!

 5. دابل می گوید

  خب که چی ؟
  مگه قراره رئیس CIA با اوباما بشینن فیلم های خصوصی مارو نگا کنن ؟
  تمام این اطلاعات در صورت اینکه ذخیره بشن ( که احتمالش کمه ) تو سرور های دولت یا شرکت ها ذخیره میشن و امکان داره حتی تا ابد هیچ فرد زنده ای نبینتشون
  فقط ماشینه
  مگر اینکه شما یه فعالیت ترورریستی چیزی انجام بدی که بشینن ببینن قبلا چه کارا کردی – به جای اینکه تازه شروع کنن به جمع آوری اطلاعات
  الان همه ی کشور ها اینکارا رو میکنن
  دیکه خیلی دارین موضوع رو بزرگش میکنین

  1. Dove می گوید

   به نظرم موضوع نگاه کردن اوباما به فیلم های خصوصی ما نیست موضوع نداشتن حریم خصوصیه . حسه این که این حریم رو نداشته باشی اصلا جالب نیست حتی اگر توسط یک ماشین باشه .
   البته هر کس یک نظر داره و یک تعبیر !

 6. امیرمسعود می گوید

  خیلی وقته که می‌خوام این مقاله رو ترجمه کنم.

  Richard Stallman Was Right All Along

  http://www.osnews.com/story/25469/Richard_Stallman_Was_Right_All_Along
  الان که این نوشتهٔ شما رو خوندم دوباره یادش افتادم.

 7. ناظر می گوید

  با سلام و عرض ادب.
  به نظر من تمامی دولتها در حال رصد کردن تبادل اطلاعات مردم خودشون و در سطح گسترده تر کشورهای دیگر هستن و برای این قضیه هم هزینه های سرسام آوری پرداخت میشه. از هر وسیله ممکن هم در این راه کمک می گیرن. از طرفی با نظر دوستمون ” دابل ” هم کاملا موافقم. تا مورد مشکوکی از کسی مشاهده نشه، سوابق طرف چک نمیشه یعنی این کار نشدنیه که همه مکالمات و تبادل اطلاعات تمامی شهروندان بررسی بشه.

 8. Dove می گوید

  وقتی که کتاب 1984 رو میخوندم هیچ وقت فکر نمیکردم روزی به واقعیت تبدیل شه . 🙁
  به نظرم بهتر در اینده دنبال تکنولوژی های برتر نباشیم ! البته همین الانشم …. حرفی برای گفتن نیست !

 9. مونا می گوید

  آدم خوف میکنه

  1. مهراد می گوید

   اخه شما با چه مدرکی خوف کردی طوری می گی انگار 10ساله داخل ماکروساف کار می کنی اخه دولت امریکا دیدن اتاق تو ضربان قلب تو برای چی شه پس زود خوف نکن

 10. مهراد می گوید

  واقعا حقیقت داره یا شابعه است اخه خوده ماکروساف این حرف رد کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.