خوابی که اپل برای کاربران و کالاهای «حرفه‌ای» دیده است

12

mac-pro-gawkers-980x653

رفتار شرکت اپل در چند سال گذشته نشان داده است که تمایلش در ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار بیشتر به سمت کاربران خانگی است تا کاربران حرفه‌ای. هرچند که نرم‌افزارها و دستگاه‌هایی برای این گروه از کاربران ایجاد می‌کند ولی بسیاری از کاربران حرفه‌ای از ساده و غیرحرفه‌ای شدن نرم‌افزارها و دستگاه‌های حرفه‌ای (Pro) می‌نالند.

البته شرکت اپل در تبلیغات خوب از قدرت دستگاه‌ها و نرم‌افزارهایش تبلیغ می‌کند ولی وقتی با آن‌ها به عنوان یک کاربر حرفه‌ای کار می‌کنیم، با عکس این موضوع روبرو می‌شویم. کاربران حرفه‌ای از رایانه‌ها و نرم‌افزارهای اپل برای کارهایی مثل تدوین فیلم، کارهای گرافیکی، و کارهای ۳ بعدی مثل انیمیشن‌سازی و … استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین دستگاهی که شرکت اپل برای یک کاربر حرفه‌ای درست کرده است، Mac Pro نام دارد. این دستگاه که سال ۲۰۰۶ تولید شد شبیه کیس‌های معمولی PC بود و تا سال‌ها نیز بدون تغییر باقی ماند. در این مدت بسیاری فکر می‌کردند شرکت پرآوازه‌ی اپل که مرتباً دستگاه‌های جدید تولید می‌کند، کاربران حرفه‌ای را فراموش کرده است که همان دستگاه قدیمی را سال‌های سال تولید می‌کند. البته جدیداً نوع جدید از این دستگاه تولید شده است که به زودی وارد بازار می‌شود. Mac Pro جدید به جای شکل معمولی یک کیس، به شکل استوانه تولید شده است. قطعات و سیستم تهویه به شکل بسیار خلاقانه‌ای در استوانه‌ای کوچک جا شده‌اند. Mac Pro جدید را می‌توان از لحاظ قدرت بی‌همتا دانست. حافظه، پردازنده، گرافیک، و … همه و همه چند برابر Mac Pro قدیمی قدرت دارند ولی مشکل اینجا است که ارتقای داخلی این دستگاه خیلی سخت و هزینه بر است. اگر مثلاً ۶ میلیون تومان دادید و یک Mac Pro خریدید، به احتمال زیاد تا چندین سال که می‌خواهید از آن استفاده کنید باید با همین قطعات بسازید و این مسئله برای شخصی که مثلاً کار انیمیشن‌سازی ۳ بعدی انجام می‌دهد و همواره دنبال این است که رایانه‌اش را ارتقا دهد تا فرایند Rendering که چندین روز یا چندین هفته طول می‌کشد را کاهش دهد، مسئله‌ی بسیار بزرگی است. اگر بخواهید قطعات را ارتقا دهید باید قطعات را با پورت Thunderbolt به صورت خارجی به Mac Pro متصل کنید. مشکل دیگر این است که بر روی بدنه‌ی Mac Pro فقط ۴ پورت USB در نظر گرفته شده است در صورتی که ۴ پورت برای یک کاربر حرفه‌ای خیلی کم است. بر خلاف یک کیس معمولی نمی‌توان پورت‌های Mac Pro را با کارت‌هایی که داخل رایانه نصب می‌شوند، افزایش داد.. لذا وقتی یکی از این Mac Pro‌های گران‌قیمت می‌خرید، روی میزتان پر از دستگاه‌های افزودنی از جمله هاب‌های USB خواهد شد.

2013_mac_pro

دستگاه MacBook Pro که چند سال قبل عرضه شد و نمایشگر ۱۷ اینچی داشت، نیز گزینه‌ی مناسبی برای کاربران حرفه‌ای بود که می‌خواستند رایانه‌ای قابل‌حمل با نمایشگر بزرگ مناسب کارهای گرافیکی، تدوین فیلم و دیگر کارهای این‌چنینی داشته باشند. ولی بعد از مدتی با شروع به ساخت لپ‌تاپ‌هایی با صفحه‌ی رتینا، MacBook Pro با صفحه‌ی ۱۷ اینچی به خاطر فروش کمی که داشت از چرخه‌ی تولید خارج شد. برخی از منتقدین این کار اپل را نادرست می‌دانند و استدلالشان این‌گونه است که فروش MacBook Pro با صفحه‌ی ۱۷ اینچی هرچند که کم بود ولی از Mac Pro کمتر نبود. و کم بودن فروش تا این حد نباید باعث شود اپل کاربران حرفه‌ای که این لپ‌تاپ مناسب کارشان بود را فراموش کند.

apple-macbook-pro_17-hero-850

بهترین برنامه‌ای که برای تدوین فیلم در اختیار کاربران اپل است، برنامه‌ی Final Cut Pro است. کاربران خانگی هم می‌توانند از برنامه‌ی iMovie استفاده کنند. باعرضه‌ی آخرین نسخه‌ از Final Cut Pro ، تغییرات عمده‌ای در ظاهر و کارایی نرم‌افزار پدید آمد. در این نسخه کار با نرم‌افزار بسیار ساده‌تر شد و بسیاری از قابلیت‌ها و تنظیمات دستی که در اختیار کاربر بود به قابلیت‌های اتوماتیک تبدیل شدند. کاربران حرفه‌ای اصلاً از این نسخه استقبال نکردند و در اولین نظرسنجی‌ها امتیاز خیلی پایینی به آن دادند. دلیل آن‌ها این‌گونه بود که بسیاری از قابلیت‌های حیاتی برای یک کاربر حرفه‌ای مثل پشتیبانی از EDL، پشتیبانی از کار با تصویر چند دوربین به طور همزمان، و … از برنامه حذف شده‌اند. بسیاری می‌گفتند نسخه‌ی جدید Final Cut Pro را بهتر است iMovie Pro بنامیم زیرا این نرم‌افزار به اندازه‌ی نسخه‌های قبلی‌اش مناسب کاربران حرفه‌ای نیست.

final_cut_pro_x1

برنامه‌ی حرفه‌ای دیگر اپل Aperture نام دارد. این نرم‌افزار بیشتر مناسب افرادی است که عکاسی می‌کنند و امکاناتی برای مدیریت، ویرایش و بهینه‌سازی عکس‌ها در اختیار آن‌ها می‌گذارد. آخرین نسخه از این نرم‌افزار سال ۲۰۱۰ یعنی سه سال و نیم پیش عرضه شد! در صورتی که نرم‌افزار رقیب Aperture یعنی Adobe Lightroom مرتباً در حال پیشرفت و بهبود می‌باشد.

aperture3_1

آیا اپل به سمتی پیش می‌رود که دیگر هیچ محصولی برای کاربران حرفه‌ای درست نکند؟ آیا سوددهی این قشر از کاربران برای اپل کم است و می‌خواهد تمام توانش را بر روی کاربران خانگی و معمولی بگذارد؟

ممکن است از نظر شما چنین چیزی غیرممکن برسد ولی یک بار Steve Jobs چنین ایده‌ای را در نظر گرفت. آن روزها که iMac پرفروش‌ترین محصول اپل در جهان بود، Steve Jobs یک بار در جلسه‌ای مطرح کرد که می‌خواهد تمام توان شرکت اپل را بر روی محصولات خانگی متمرکز کند و برای کاربران حرفه‌ای چیزی تولید نکند. چون تولید محصول برای کاربران خانگی آسان است و آن‌ها هرچه باکیفیت تولید شود را به راحتی می‌خرند ولی کاربران حرفه‌ای انتظارات خیلی خاصی از تولیدکننده دارند که منابع تولیدکننده را تحت فشار قرار می‌دهد و در آخر هم خیلی حساب‌شده خرید می‌کنند.

08-20-2013 08-11-28 AM

البته این طرح اجرا نشد به این خاطر که کاربران حرفه‌ای برای اپل ارزشمند هستند. هرچند که تعدادشان در جامعه کم است ولی تأثیرگذاری‌شان زیاد است. وقتی یک کاربر حرفه‌ای یک محصول اپل بخرد، دوستان، آشنایان، خانواده، و فامیل او نیز تشویق به خرید محصولات اپل می‌شوند. هرچند که هیچ‌کدام از آن‌ها اطلاعات چندانی از اپل و رقبایش نداشته باشند.

آنچه مسلم است اپل کاربران حرفه‌ای را از لیست مخاطبینش حذف نکرده است ولی طرز فکرش را کمی نسبت به آنان تغییر داده است. این تغییر در دیدگاه را می‌توان در تفاوت نسخه‌ی قبلی و جدید Final Cut Pro مشاهده کرد. در نسخه‌ی قبلی، کاربر ابزارهای بسیار پیشرفته و پیچیده‌ای برای کار با تکه‌های فیلم داشت و به همین خاطر یادگرفتن کامل نرم‌افزار کار بسیار سختی بود که هر کسی از پسش بر نمی‌آمد. در نسخه‌ی جدید کار با نرم‌افزار بسیار ساده‌تر شده است و کاربران تازه‌کار بسیار راحت‌تر آن را یاد می‌گیرند. برای کاربران خیلی حرفه‌ای نسخه‌ی جدید Final Cut Pro یک عقب‌گرد از نسخه‌ی قبلی بود ولی اکنون بسیاری از کاربران تازه‌کار به جمع کاربران حرفه‌ای اضافه شده‌اند.

final_cut_pro_x

در حقیقت باید توجه داشته باشیم که هدف یک نرم‌افزار الزاماً امکانات و قابلیت‌های بسیار پیچیده و بسیار زیاد نیست. اپل در نسخه‌ی جدید Final Cut Pro نشان داد، قصد دارد به جای خوشحال کردن گروه کوچکی از کاربران خیلی حرفه‌ای، گروه بزرگ‌تری از کاربران غیرحرفه‌ای را به جمع کاربران حرفه‌ای این نرم‌افزار وارد کند. وقتی از این افق به محصولات اپل می‌نگریم متوجه می‌شویم که هر قدمش را بسیار هوشمندانه برمی‌دارد و هیچ‌وقت کاری نمی‌کند که به آبرو و سود شرکت ضربه بزند. Mac Pro جدید که تا آخر این سال میلادی عرضه خواهد شد نیز چنین فلسفه‌ای دارد. ظاهر زیبا و دلربا چیزی نیست که یک کاربر خیلی حرفه‌ای از رایانه‌ای به قدرت Mac Pro انتظار داشته باشد ولی این ظاهر زیبا می‌تواند بسیاری از کاربران دیگر را جذب کند. یعنی هم برای کاربران حرفه‌ای جذاب است و به آن‌ها پیام می‌دهد که هنوز می‌توانند روی اپل حساب باز کنند، و هم دیگر کاربران را جذب می‌کند.

mac_pro_closed_ports_hero

Mac Pro شباهت بسیار زیادی به Power Mac G4 Cube دارد. این رایانه نیز وقتی عرضه شد توجه بسیاری را با طراحی بسیار زیبایش جلب کرد ولی یک سال بیشتر در بازار دوام نیاورد و تولیدش متوقف شد. نباید Mac Pro را با Power Mac G4 Cube اشتباه بگیرید. ایراد بزرگ Power Mac G4 Cube این بود که قیمت بسیار بالایی داشت درحالی‌که برای کاربران خانگی ساخته شده بود. ولی Mac Pro به عنوان یک کالای مخصوص کاربران حرفه‌ای، قیمت نسبتاً مناسب و خوبی دارد. (قیمت پیش‌بینی‌شده‌ی این محصول حدود ۲۵۰۰ دلار است.)

2013-06-10macprofirstlook-1_verge_super_wide

با این اوصاف آیا کاربران حرفه‌ای از Mac Pro استقبال می‌کنند؟ ما انتظار داریم باعرضه‌ی Mac Pro شاهد نقد‌های کوبنده‌ی بسیاری از سراسر دنیای وب باشیم ولی با این حال بسیاری از کاربران هستند که همین قدرت بسیار بالای Mac Pro کفایت کار آن‌ها را تا سال‌های سال می‌دهد و احتیاج به ارتقای خیلی زیاد آن ندارند.

20130610macpromemory

Apple دارد کالاهای حرفه‌ای را به سمت و سوی جدید و نامعلومی هدایت می‌کند و کاربران حرفه‌ای را نیز به همراه خود می‌برد. در این راستا دستگاه‌های خیلی حرفه‌ای و خیلی پیچیده با ظاهر‌های زمخت از دنیای رایانه به تدریج خارج می‌شوند و دایره‌ی کاربران حرفه‌ای روز به روز گسترده‌تر خواهد شد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم: راهی…

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود. شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند. واضح است که برهنه خوابیدن…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا. چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

12 نظرات
 1. مصطفی می گوید

  شکلش گویا از اینه که چیزی متفاوتیه ! حداقل در ظاهر !

 2. آرش می گوید

  عالی بود
  سپاس 🙂

 3. سجاد می گوید

  بسیار مقاله ی زیبا و هوشمندانه ای بود!!!
  من که لذت بردم

 4. ابراهیم می گوید

  اگه از اپل استفاده کنید متوجه میشید که هر روز نیاز ندارید سخت افزار رو ارتقا بدین. و یک مک پرو با یک کانفیگ دیفالت آنقدر قدرتمند هست که حتی نمیشه اونو با PC که چند سال دیگه هم به بازار میاد مقایسه کرد.

 5. amin می گوید

  مطلب جامع و جالبی بود. به نکته های خوبی اشاره شده بود.
  ممنون

 6. Mehran می گوید

  سلام
  تقریبا یه سالی میشه که با سایت خوبتون اشنا شدم
  خیلی خوبه که اگه ادم از یه برند استفاده میکنه یا دوستش داره ازش حمایت
  کنه
  اما دیگه دره یواش یواش این حمایتتون از اپل افراطی میشه
  حالا اونا هر کاری کردن که ما مجبور نیستیم ازش حمایت کنیم
  خواستم بگم یه سری مثل من که تبلت و موبایلش اندرویدهیه جورایی از این مقایسه و اصرار به بهتر بودن و متفاوت بودن اپل خسته شدیم
  چون الان واقعیت اینکه الان گوگل گلس خاصه نه ایفون و بقیه محصولات تکراری اپل

 7. حمیدرضا می گوید

  من هم نظر دوستی که گفته اگه از اپل استفاده کنید نیازی به ارتقا سخت افزار ندارید را تائید می کنم . الانه یک ساله دارم از مک بوک پرو استفاده می کنم. کار با صفحه کلید اون با هیچ مارک دیگه ای قابل مقایسه نیست. از لحاظ نرم افزاری هم اکثر اپ هائی که می ذاره مربوط به itunes هستش.فقط کافیه یک بار امتحانش کنی.

 8. مصطفی می گوید

  مثل همیشه طرف اپل رو گرفتید.
  نیم نگاهی به PC هایی که میشه با هزینه معقول شکمشونو جراحی کرد و به جدید ترین سخت افزار ها مجهزشون کرد کافیه تا بفهمیم این حرفها…!؟ چطور بگم… دفاعی حاصل از عشق به اپله!

 9. امیر می گوید

  آقا خودتون تو یه پست در مورد موبایل و پی سی گفته بودین
  اپل داره سعی میکنه کامپیوتر رو مثل موبایل تغییر نا پذیر کنه
  تو زندگی نامه استیو جابز هم نوشته که اون دوست نداشت مردم چیز ها رو باز کنن
  ون درب و داغونشون میکنن

 10. امیر می گوید

  سلام؛‌ مطلب جالبی بود!
  با تشکر از شما

 11. معماری داخلی می گوید

  اپل همیشه پیشتاز

 12. saeeid می گوید

  خیلی جالب بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5