شاهکارهای قدیمی عکاسی که به وسیله‌ی لِگو بار دیگر زنده شدند

29

مایک استیمپسون که برنامه‌نویس بازی‌های کامپیوتری است، هم به عکاسی و هم به لِگو، علاقه‌ی خاصی دارد. از ادغام این دو علاقه، عکس‌هایی وجود آمد که هر کدام یادآور شاهکاری است که روزگاری، بسیار بر مردم جهان تأثیرگذار بوده است.

استیمپسون در وب‌سایتش، دلیل ایجاد این عکس‌ها را این‌طور بیان می‌کند: من تنها به عکاسی علاقه‌مند نیستم. بلکه دوست دارم در مورد تصاویر کلاسیک تحقیق کنم و داستان هر کدام را بدانم. داستانی که اکثر مردم از آن بی‌خبر هستند.

حال حقیقت این است که به وسیله‌ی لِگو، مخاطبین جدیدی برای عکس‌های کلاسیک و عکاسانشان ایجاد می‌کنم. امیدوارم با این کار افراد بیشتری علاقه‌مند شوند که در مورد عکاسان بزرگ جهان اطلاعاتی به دست آورند.

ناهار بالای آسمان‌خراش

Launch_atop_a_skyscraper

این عکس یکی از معروف‌ترین عکس‌های جهان است که توسط Charles Clyde Ebbets در ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۳۲ از ناهار خوردن ۱۱ کارگر ساختمانی بر روی یکی از تیرآهن‌های طبقه‌ی ۶۹ ساختمان RCA که آن موقع در حال ساخت بود گرفته شده است. آرامش کارگران بدون هیچ امنیتی درحالی‌که خیابان‌های نیویورک، ۲۵۶ متر با پاهای آن‌ها فاصله دارد، عامل مشهور شدن این عکس است.

Lunch_Atop_a_Skyscraper


پشت ایستگاه سنت لازار

Behind the Gare Saint Lazare

این عکس که در سال ۱۹۳۲ گرفته‌شده، معروف‌ترین شاهکار عکاس معروف، کارتیه برِسون (Henri Cartier-Bresson) است. در این عکس جزئیات هنری بسیاری وجود دارد که آن را به یک شاهکار هنری تبدیل کرده است. پرش مرد از روی آب‌گرفتگی خیابان به گونه ایست که انگار نردبان قرار بوده سکوی پرش او از روی مشکلات باشد ولی آب‌گرفتگی به قدری وسیع است که در آخر او وسط آب‌گرفتگی پایین می‌آید.

Behind the Gare Saint Lazare1


قدم به باغ بهشت

The walk to paradise garden

این عکس نیز یکی از شاهکارهای عکاسی دوران جنگ جهانی دوم است و توسط ویلیام یوجین اسمیت (W. Eugene Smith) در سال ۱۹۴۶ گرفته شده است. در این عکس نشان می‌دهد که دو کودک از مکانی غار مانند به باغی پر از روشنایی قدم می‌گذارند. امید به زندگی در این عکس موج می‌زند و نشان می‌دهد کودکان که نماد معصومیت هستند از دنیای جنگ‌زده و پر از خشونت و نفرت و سیاهی در آن زمان به سمت دنیایی روشن و زیبا قدم می‌گذارند.

smith_children_walking


عکسی از رابرت کاپا ۱۹۴۴

Robert-capa2

رابرت کاپا (Robert Capa) که به خاطر عکس‌هایش از جنگ جهانی دوم معروف است، این عکس را از حمله‌ی ششم ژوئن ۱۹۴۴ به نورماندی گرفت. این عکس با اینکه کمی ناشیانه گرفته شده است ولی به این خاطر که نشانگر تلاش سربازان متفقین است در مجله‌ی «لایف» چاپ شد و تا به امروز برای سربازان شکست‌خورده‌ی آن زمان خاطره‌انگیز است.

Robert-capa


بالا بردن پرچم در ایو جیما

flag

این عکس در خلال جنگ جهانی دوم، در ۲۳ فوریه سال ۱۹۴۵ توسط جو روزنتال (Joe Rosenthal) گرفته شده است. شاید این عکس را بتوان مشهورترین عکس جنگ جهانی دوم دانست. جو روزنتال برای گرفتن این شاهکار عکاسی، جایزه‌ی پولیتزر را از آن خود کرد. ایو جیما اولین بخش از ژاپن بود که آمریکایی‌ها اشغال کردند و برای اشغال این منطقه جنگ خونینی درگرفت. از این عکس برای ساخت بنای یادبودی در واشنگتون دی. سی استفاده شد.

Raising-the-Flag-on-Iwo-Jima


مرد تانک‌ها

The_Unknown_rebel

یک روز پس از سرکوب اعتراضات مردم در میدان تیان-آن-من چین که به قتل‌عام ۴ ژوئن ۱۹۸۴ نیز معروف است، تانک‌ها به سمت این میدان پیشروی می‌کردند که با مردی روبرو شدند. این مرد با پیراهن سفید که کیسه‌های خرید در دست داشت، روبروی تانک‌ها ایستاد و جلوی حرکت تانک‌ها را هرچند برای مدت کوتاه گرفت. سپس افرادی او را به داخل جمعیت کشیدند و ناپدید شدند ولی این حرکت نمادین او بر علیه سرکوب در تاریخ جاودانه شد. سلسله اعتراضات عمدتاً مسالمت‌آمیز مردم به خاطر محدودیت‌های سیاسی چین بود که سرانجام در ۴ ژوئن با قتل‌عام مردم به پایان رسید. این عکس را جف وایدنر (Jeff Widener) از یکی از بالکن‌های طبقه‌ی ششم هتل پکن گرفت.

2tankman-77076963


کارگری در حال کار بر روی پمپ بخار

Mechanical_Working_on_a_steam_pump

این عکس توسط لویس هاین (Lewis Hine) در سال ۱۹۲۰ گرفته شد. لویس هاین به خاطر عکس‌هایش درباره‌ی کودکان کارگر مشهور شد. او عکاسی را در یکی از مدارس نیویورک که در آن تدریس می‌کرد، شروع کرد. سپس متوجه شد می‌تواند از عکاسی برای مبارزه با تبعیضی که مهاجران با آن روبرو هستند استفاده کند. او در ابتدا از مهاجران جزیره‌ی الیس عکس گرفت و از زندگی آن‌ها مستند ساخت. سپس تلاشش را بر روی کودکان کار و وضعیت نابسامان آن‌ها متمرکز کرد. می‌توان تلاش چندین ساله‌ی لویس هاین برای اطلاع‌رسانی درباره‌ی وضعیت کودکان کار به وسیله‌ی چاپ عکس‌هایشان را به چارلز دیکنز تشبیه کرد. با این تفاوت که چارلز دیکنز این کار را با نوشتن داستان انجام می‌داد. قوانینی که امروزه برای منع کارگری کودکان در سراسر جهان وجود دارد را باید نتیجه‌ی تلاش افرادی مثل لویس هاین دانست.

LewisHine


Dali Atomicus

لگو

در این عکس خارق‌العاده هیچ استفاده‌ای از فتوشاپ نشده و کاملاً طبیعی است. فیلیپ هالسْمَن (Philippe Halsman) در سال ۱۹۴۷ ساعت‌ها وقت صرف کرد تا این عکس شگفت‌انگیز را بگیرد. سالوادور دالی در آن زمان یکی از نقاش‌های صاحب‌نام سورئالیسم بود. فیلیپ هالسمن به همراه سالوادور دالی ۲۸ بار تلاش کرد تا بالأخره توانست یک عکس جاودانه‌ی سورئالیستی بگیرد. او هر بار برای گرفتن عکس تا شماره‌ی ۴ می‌شمرد. با شماره‌ی یک، همسرش صندلی را در هوا نگه می‌داشت. با شماره‌ی دو، دستیارانش برای پرتاب گربه‌ها! و ریختن آب آماده می‌شدند، با شماره‌ی ۳ یکی از دستیاران گربه‌ها را از سمت راست پرتاب می‌کرد، و دیگری آب را از سمت چپ می‌ریخت. با شماره‌ی ۴ سالوادور دالی به هوا می‌پرید و چند میلی‌ثانیه بعد، عکس گرفته می‌شد.

بعد از هر بار امتحان، دستیاران می‌بایست زمین را که خیس شده بود، تمیز می‌کردند و گربه را نیز گرفته و آرام می‌کردند تا برای پرتاب بعدی آماده باشد!

747px-Salvador_Dali_A_(Dali_Atomicus)_09633u


عکسی از پیتر لیبینگ۱۹۶۱

Conrad-schumann1

در سومین روز از ساخت دیوار برلین (که در آن مرحله تنها سیم‌خاردار بود)، پیتر لیبینگ (Peter Leibing) از طریق پلیس مطلع شده بود که یک سرباز محافظ دیوار برلین ممکن است فرار کند. به همین خاطر او با دوربینش در سر صحنه حاضر بود. مردم در سمت غربی آن سرباز را تشویق به فرار می‌کردند. بالأخره Conrad Schumann که در آن زمان ۱۹ سال داشت، از روی سیم‌های خاردار دیوار برلین پرید و با عکسی که پیتر لیبینگ از او گرفت، در تاریخ جاودانه شد. این عکس از مشهورترین عکس‌های تاریخ جنگ سرد است.

Conrad-schumann


مطالب دسته سرگرمی سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:

[su_box title=”سرگرمی” style=”noise” box_color=”#12176a” title_color=”#ffffff” radius=”7″][su_posts template=”templates/list-loop.php” posts_per_page=”3″ tax_term=”8387″ order=”desc” orderby=”rand”][/su_box]


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

محصولات باورنکردنی که اپل در آینده عرضه خواهد کرد (شوخی با اپل – گالری عکس)

رونمایی از اپل ویژن پرو با قیمت و پیچیدگی‌های خاص خودش باعث شد که دست طنزپردازان در شوخی با اپل بازتر شود.به راستی اگر اپل سال‌های بعد بخواهد در زمینه‌های متفاوت فعالیت کند آنها را چطور رونمایی خواهد کرد. چه توصیف‌هایی برای آنها ردیف…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
29 نظرات
 1. siamak gol می گوید

  خخخخیلی جالب بود :))))

 2. فرشاد می گوید

  بســــیار زیبا بود!!! (:

 3. tireng می گوید

  عالی. واقعا لذت بردم

 4. Minu می گوید

  فوق العاده بود. خیلی لذت بردم!

 5. پژمان می گوید

  اگه کسی وبلاگ فارسی بهتر از 1پزشک سراغ داره لطفا همینجا اطلاع رسانی کنه!

 6. گویبان می گوید

  عالی بوووود!

 7. محمد می گوید

  جناب صنایعی خیلی پست خوبی بود. ممنون از دقت و زحمتی که برای این پست صرف کردید. پاینده باشید…

 8. آرمان قادری می گوید

  بسیار جالب بود و در یاد ماننده.
  سپاس.
  یک پزشک تنها وبلاگ پارسی است که بصورت پیوسته در 5-6 سال اخیر دنبالش کرده ام.
  پاینده باشید و برقرار

 9. Dariush Abbasi می گوید

  ایول
  من عاشق لگوهامم 🙂

 10. آترین می گوید

  خیلی پست خوبی بود.
  ولی من که با لوگوهای عکس ها هیچ ارتباطی برقرار نکردم. اطلا شبیه عکس نبودن.
  ولی در کل خوده عکس ها و توضییحاتشون خیلی عالی بودن
  ممنون از زحماتتون

 11. Ramin می گوید

  ببخشید عکس اول در مورد کارگر ها توضیحاتش اشتباه هستش ، برای این که این عکس در یک کارگاه عکاسی گرفته شده ، نه در اون ارتفاع

 12. abella می گوید

  اینجا گذر زمان ارزش دارد،ممنون

 13. گیر سه پیچ می گوید

  بسیار عالی بود . مخصوصا داستان عکس ها

 14. عباس ملکشاه می گوید

  جناب دکتر مجیدی ممکن منو راهنمایی بفرمایید که چرا چند وقتی هست که من اگر ایمیل خبرنامه یک پزشک را با مرورگر کوگل کروم باز کنم قادر به دیدن عکسهاش نیستم ولی اگر همان ایمیل را با فایرفاکس باز کنم مشکلی بابت دیدن عکسها ندارم.
  در صورتی یه ماه پیش این مشکل را نداشتم

  با تشکر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این مشکل بود ولی مدتی هست رفع شده.

   1. امید می گوید

    جالبه من فکر میکردم مشکل مربوط به مرورگر یا سیستم جدید نمایش عکس گوگل ه نمیدونستم تو مرورگرهای دیگه مشکلی نداره

    البته برای من هنوز در مرورگر کروم تبلتم مشکل پابرجاست. عکسهای سایت یک پزشک در ایمیل باز نمی شود

    ضمن اینکه کاش فکری هم برای راست به چپ بودن جهت نوشته ها درون ایمیل بکنید

 15. امیر می گوید

  مطلب جالبی بود ممنون

 16. alirezakzm می گوید

  خیلی با ذوق بودند این اثار، یه حس بچگانه بسیار جالبی دارند. ممنونم

 17. سامان می گوید

  ممنون.
  من نمی‌دونستم که اون عکس رابرت کاپا رو مجله‌ی “زندگی” منتشر کرده. همیشه فکر می‌کردم توی “جغرافیایی ملی” چاپ شده یا فوق فوقش روزنامه‌ی “زمان‌های یورکِ جدید”.

  1. محمد می گوید

   توضیحات و کشفیات! :
   مجله‌ی زندگی = Life Magazine
   جغرافیای ملی = National Geographic
   زمان‌های یورک جدید = New York Times

   1. یوسف می گوید

    “مجله زندگی” و “جغرافیای ملی”رو می شه یه جور هضم کرد ولی “زمان های یورک جدید” دیگه چه صیغه ایه

 18. امیرحسین می گوید

  خوب …

 19. امیرحسین می گوید

  سلام آقا
  یکی یک لینک تابناک گذاشته بود
  مگه 100 سال پیش اصلا فتوشاپ بوده که بخوان عکسو با فتوشاپ و مونتاز او اینا بسازن :[

 20. شهاب الدین می گوید

  خیلی کار جالبی بود.

 21. بهنام می گوید

  ممنون مقاله خوبی بود
  فکر میکنم اصلا ایده به این بزرگی هم که فکر می کنم نبوده
  ولی خوب تونسته نهادینه و رسانه ایش کنه
  فکمر میکنم روش بازاریابی و برند سایز از خود کار داره مهمتر میشه
  ممنون

 22. مجید می گوید

  ” 20 ”
  نفست گرم

 23. خادم می گوید

  عکس کاپرا تو نرماندی ناشیانه نیست . نشان دهنده وضعیت فلاکت بار عکاس تو اون شرایط هست. تنها عکسهای کمی از اون لحظه گرفته شده که همه، کار کاپرا قبل از بیهوشی و انتقالش به عقب می باشند. عکسهایی که تو ساخت “نجات سرجوخه رایان ” اصلی ترین مرجع اسپیلبرگ بودند.

 24. کسری می گوید

  عالی بود
  واقعاً مرسی . . .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.