شبکه‌های اجتماعی به مثابه یک جهان موازی: داده‌ها چه می‌گویند؟

6

نویسنده مهمان: بهروز ابراهیمی : زمان زیادی از پیدایش نخستین شبکه‌های اجتماعی مجازی نمی‌گذرد و اکنون این شبکه‌ها به جزئی جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌اند، به طوری که برای بسیاری از ما چک کردن آنها به بخشی از روال روزانه تبدیل شده است. هر کدام از ما ممکن است با توجه به نیازهای خاص خودمان، از آنها استفاده کنیم. این استفاده طیف وسیعی از کاربردها، از حفظ ارتباط با دوستان تا بازاریابی و تجارت را دربر می‌گیرد. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید چقدر از زمان شما در این شبکه‌ها می‌گذرد؟ آیا به این فکر کرده‌اید که آنچه در شبکه‌هایی اجتماعی از خود نشان می‌دهید، چقدر با زندگی واقعی شما تطابق دارد؟‌

با این مقدمه بد نیست ابتدا نگاهی به آمارهای جهانی استفاده از شبکه‌های اجتماعی مختلف بیاندازیم. در مورد شبکه‌های اجتماعی، ما معمولا از اندازه آنها (تعداد کاربران) صحبت می‌کنیم، به همین دلیل هم است که فیس‌بوک با تعداد 1.2 میلیارد کاربر فعال ماهانه، غول شبکه‌های اجتماعی به نظر می‌آید. اما تعداد کاربرهای یک شبکه اجتماعی تنها عامل تعیین‌کننده میزان اهمیت آنها نیست. با پیدایش هر شبکه اجتماعی جدید با ویژگی‌ها و کارکردهای متفاوت، تعدادی از کاربران با علاقمندی‌های خاص جذب آنها می‌شوند.

12-31-2013 10-52-13 AM

امروزه هر کاربر اینترنت ممکن است عضو چندین شبکه اجتماعی باشد و در طول روز زمانش را به نحوی بین آنها تقسیم کند. بنابراین میزان استفاده هر کاربر از شبکه‌های مختلف و نحوه فعالیت آنها در هر کدام نیز معیار مهمی است. این مسئله بخصوص برای صاحبان تجارت‌ها و شرکت‌ها حائز اهمیت است. از این جهت که شرکت‌های مختلف برای تبلیغ محصولات خود باید بدانند کاربران چقدر از زمان خود را در کدام شبکه اجتماعی می‌گذرانند، تا تبلیغات آنها نیز بر روی این شبکه‌ها متمرکز شود.

در گزارش جدیدی که توسط سایت بیزینس اینسایدر منتشر شده است، شاخصی برای بررسی میزان زمان صرف شده توسط هر کاربر در شبکه‌های اجتماعی تعیین شده است. موارد زیر بخشی از نتایج حاصل از این گزارش را نشان می‌دهد:

– آمریکایی‌ها بطور متوسط روزانه 37 دقیقه را در شبکه‌های اجتماعی به سر می‌برند که بیشتر از هر فعالیت دیگری در اینترنت است.

– از این زمان تقریبا 60 درصد آن با استفاده از موبایل‌ها و تبلت‌ها است، نه کامپیوترهای شخصی.

– در بین شبکه‌های اجتماعی مختلف فیس‌بوک بیشترین زمان را به خود اختصاص داده است. ماهانه تقریبا 114 میلیارد دقیقه زمان فقط در آمریکا صرف فعالیت در فیسبوک می‌شود. اینستاگرام و توئیتر به ترتیب با 8 میلیارد و 5.3 میلیارد جایگاههای بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

– با اینکه اسنپ‌چت تعداد کاربران کمتری نسبت به واتس‌اپ دارد، اما زمان صرف شده در آن بیشتر است.

– پینترست، تامبلر و لینکداین که در سال 2013 با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل افزایش زیادی در جذب کاربر داشته‌اند، در رده‌های بعدی قرار دارند.

شکل زیر درصد استفاده هر کاربر از پنج شبکه‌ اجتماعی برتر را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید بیشتر از نصف زمانی که هر کاربر در این شبکه‌ها می‌گذراند به فیس‌بوک تعلق دارد.

12-31-2013 9-47-57 AM


سایت بیزینس اینسایدر، پیشتر نیز در گزارشی شبکه‌های اجتماعی بزرگ دنیا را از لحاظ تعداد کاربران فعال ماهانه با یکدیگر مقایسه کرده بود. یافته‌های این گزارش باز هم حاکی از برتری قابل توجه فیس‌بوک در این زمینه است. شبکه‌های اجتماعی Qzone و Wibeo که هر دو چینی هستند، با توجه به تعداد بالای کاربران چینی در رده‌های سوم و چهارم جای دارند. یکی از نکات جالب دیگر در این گزارش این است که سه مورد از ده شبکه پرکاربر، اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی رایگان می‌باشند (WhatsApp، LINE و WeChat).

12-31-2013 9-48-30 AM


در گزارش جالب دیگری از سایت بیزنس اینسایدر، ترکیب جمعیتی کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف با یکدیگر مقایسه شده است. موارد زیر بخشی از نتایج حاصل از این گزارش را نشان می‌دهد:

– 73 درصد از افرادی که درآمد بالای 75000 دلار دارند، عضو فیسبوک هستند. در مقابل، فقط 17 درصد از این افراد از توئیتر استفاده میکنند.

– 68 درصد کاربران اینستاگرام را زنان تشکیل میدهند.

– بیشتر کاربران لینکداین را مردان تشکیل می‌دهند.

– بالاترین درصد کاربران مرد متعلق به Google+ با 70 درصد می‌باشد.

– بالاترین درصد کاربران زن در آمریکا متعلق به پینترست با 84 درصد می‌باشد. همچنین اغلب کاربران عضو پینترست از تبلت استفاده می‌کنند.

– تامبلر بیشتر در بین نوجوانان و جوانان محبوب می‌باشد، اما فقط 8 درصد از افراد با درآمد بالای 75000 دلار در این شبکه عضو هستند.

12-31-2013 9-48-55 AM

با توجه به یافته‌های این گزارش می‌توان طیف درآمدی افراد استفاده کننده از هر کدام از شبکه‌های اجتماعی را مشاهده کد. در اینجا نیز همینطور که مشاهده می‌کنید فیسبوک با بیشترین اختلاف رقبای دیگر را پشت سر گذاشته است. لازم به اشاره است که این گزارش نیز فقط کاربران آمریکایی را مورد بررسی قرار داده است.


با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد شبکه‌های اجتماعی به جزئی جدانشدنی از زندگی روزمره بسیاری از مردم تبدیل شده‌اند. برای شرکت‌های تجاری نیز، داده‌های قابل استخراج از این شبکه‌ها مانند نحوه و میزان استفاده کاربران از هر کدام، توزیع درآمدی و ترکیب جمعیتی می‌تواند بعنوان تصویری نزدیک به جامعه، در جهت تعیین استراتژی تبلیغ محصولات مورد استفاده قرار گیرد.

منابع: + و + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
6 نظرات
 1. afa می گوید

  لذت بردیم / تشکر

 2. علی می گوید

  و روز به روز هم بر این آمارها اضافه میشه …

 3. طنز تلخ می گوید

  اون 30000 هزار دلار در سال حقوق یک نفر هست 😐

  که میشه 90 میلیون تومان 😐

  من هیچ حرفی برای گفتن ندارم 😐

 4. مهدیه می گوید

  بازم تشکر
  این تحلیل ها نگرانی های حاصل از مطلب قبلی ک در همین راستا بود رو تا حدودی برطرف میکنه!
  خوبه هر از چندگاهی با این مدل نگاه های عمیق به مسیر حرکتمون، به فکر اقدام های پیشگیرانه باشیم.مطمئنا نسل بعد این درگیری های ذهنی رو نخواهند داشت به امید حداکثر استفاده از سهم نسل حاضر.

 5. بهنام می گوید

  با افزایش حوزه کاربران شبکه های اجتماعی می توان حوزه های کاری جدیدی را جستجو کرد که به سرعت افزایش خواهند یافت

 6. روحی می گوید

  مطل جلبی بود خواهشمند است در خصص معیارهای ارزیابی عملکرد شبکه اجتماعی مطلبی بفرمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5