مجله اپلیکیشنی یک پزشک : راهنمای تولید محتوا

22

در قسمت‌های قبلی معرفی اپلیکیشن‌، تمرکز خود‌را برروی بررسی اپ‌ها گذاشتیم و نگاهی به اپ‌های متفاوت در زمینه‌های گوناگون انداختیم اما امروز برخلاف قسمت‌های قبلی، میخواهیم کمی به کاربرد اپ‌های مخصوص تولید محتوا بپردازیم چرا که استفاده از این همه اپ بدون دانش و علاقه برای تولید محتوا توسط آن‌ها، ارزش آن چنانی ندارد وما به عنوان کسانی که تکنولوژی و دانش، ارزش بالایی برایمان دارند، موظفیم که از این امکانات به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

1-31-2014 8-10-28 AM

 

اجازه دهید ابتدا به سرتیتر های این مقاله بپردازیم:

– هدف از این مقاله

– بررسی اپ ها و ارائه توضیحات برای تولید محتوا با استفاده از آنها:

 • عکاسی، اسکن محتوا
 • ساخت فیلم
 • پادکست سازی
 • نویسندگی

– بررسی تولید محتوا در ایران

– جمع بندی


 هدف از این مقاله

خوشبختانه آمار فروش و استفاده از گجتهایی همچون اسمارتفون و تبلت در ایران بسیار بالاست و این روزها حتی در دستان کودکان نیز، ما اسمارتفون هایی هرچند رده پایین را میبینیم اما مورد ناراحت کننده، نحوه استفاده ما از این گجت هاست. شاید این روزها حتی شده به شوخی شنیده باشید که مارک هایی همچون اپل فقط به درد عکس گرفتن از خودمان می خورند و شاید این‌ها بیشتر جنبه شوخی داشته باشند اما وقتی کمی واقع بینانه به نحوه استفاده از گجت ها در ایران نگاه می‌کنیم، متوجه میشویم که زیاد هم شوخی نیستند و گاهی اوقات واقعا دردناک هستند.

به هرحال، من از شما واقعا درخواست دارم که به جای افسوس خوردن و نگاه کردن به گذشته، همه را کنار بگذارید و با مطالعه این مقاله، تصمیمی جدی برای استفاده بهتر و بهینه تر از گجتهایتان بگیرید چرا که اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها، این روزها آن‌چنان کاربردی شده اند که بعضی از قابلیت هایشان واقعا فراتر از تصورات ماست. پس با این توضیحات، باید بگویم که هدف این مقاله بسیار ساده هست: گذشته و نحوه استفاده خود از گجتهایتان را به فراموشی بسپارید، مقاله را تا انتها مطالعه کنید و درآخر با تصمیمی جدی، ازاین پس به بهترین نحو از اسمارتفون‌ها و تبلت‌هایتان استفاده کنید. در ضمن، بسیار خوشحال می‌شوم اگر ایده‌ها و همچنین نحوه استفاده‌تان از این گجت هارا با ما به اشتراگ بگذارید.


 بررسی اپلیکیشن ها

اپ‌هایی که ما در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم، بیشتر در زمینه های عکاسی، فیلم سازی، ساخت پادکست و همچنین نویسندگی کاربرد دارند و خیلی از اپ‌هارا قبلا به صورت تخصصی بررسی کرده‌ایم اما در این‌جا کاری به کاربرد اصلی این اپ‌ها نداریم و تمرکز خودرا برروی نحوه استفاده از این اپ‌ها میگذاریم.

عکاسی

1

عکاسی یکی از کارهای موردعلاقه من است و به نظرم با پیشرفت اسمارتفون‌ها، این بخش از هنر پیشرفت بسیار قابل توجهی داشته است چرا که این روزها هرنفر برای خودش یک دوربین محسوب می‌شود و می‌تواند در هرلحظه ای که اراده کند، عکس دلخواهش را بگیرد. یکی از بزرگترین و شناخته ترین شده شبکه های اجتماعی هم، به این هنر اختصاص داده شده است و این روزها برای خیلی‌ها، به منبع درامد تبدیل شده است. بله، منظورمان اینستاگرام است.

تولید محتوا با استفاده از عکاسی، یکی از زیباترین کارهایی است که ما میتوانیم با استفاده از آن، نه تنها اطلاعات بسیاری را با بقیه به اشتراک بگذاریم بلکه می توانیم برای خودمان کسب و کاری را نیز به راه بیاندازیم. اما چگونه با استفاده از عکاسی و اسکن داشته هایمان، به تولید محتوا بپردازیم؟

اولین اپلیکیشن ما، اپ دوربین خود اسمارتفون و تبلتتان است. بدون هیچ توضیحی، گجت خودرا باز کنید، وارد دوبینش شوید و چند عکس از اطرافتان بگیرید. مثلا همین الان از کتاب روی میزتان عکس بگیرید؛ عکس را گرفتید؟ حال وارد اپلیکیشن اینستاگرام، توییتر، گوگل پلاس و یا فیسبوک خودتان شوید و عکس را آپلود کنید، در زیر عکس هم به این شکل، توضیحاتی را ارائه کنید: (مثال برای توضیح کتاب است و می‌تواند شامل هرچیزی باشد)

1

– نام کتاب : آنها که دوست دارند

– نویسنده : ایروینگ استون

– توضیحات کتاب : کتاب در رابطه با جنگ و مبارزه، عاشقی و دوست داشتن است، گاه با آن می خندید و گاه بسیار گریه خواهید کرد و توضیحات بیشتر

به همرا این توضیحات، هشتگ هارا نیز فراموش نکنید، چرا که یکی از بزرگترین و بهترین امکانات این شبکه ها محسوب می‌شود : #کتاب #نوشتن #نویسندگی #داستان #book #story #IrvingStone و هشتگ‌های مورد علاقه‌تان.

یا اصلا چرا کتاب؟ اسمارتفون خودرا بردارید، به شهرتان بروید و ازهر چیزی که دوست دارید، عکس‌برداری کنید و بعد با همان توضیحات بالا، آن مکان را شرح دهید، یا اصلا از گجت و ابزاری عکس بگیرید و به صورت تخصصی تشریحش کنید.

به همین سادگی، شما یک محتوا در شبکه‌های اجتماعی تولید کردید. اما چرا فقط شبکه‌های اجتماعی، خوب اگر میتوانید یک وبلاگ هم برای خودتان دست و پا کنید. وبلاگ زدن هم این روزها اصلا سخت نیست، اگر می‌توانید، به صورت پولی برای خود وبلاگی بسازید و با اپ هایی مثل اپ وردپرس، درهرلحظه، جدیدترین پست هارا به روی وبلاگتان بیاورید و اگرهم علاقه ای به هزینه کردن ندارید، تامبلر و بلاگر هستند و کارکردن با اپ‌هایشان واقعا لذت بخش است.

خلاصه که تولیدکردن محتوا از طریق عکاسی، واقعا ساده است و نه تنها ساده بلکه بسیار هم دلچسب و لذت بخش است و فوایدی مثل تقویت عکاسی هم برایمان دارد و این روزها توانایی کمی محسوب نمی‌شود چرا که می توانید با راه اندازی گالری‌ عکسهایتان، کسب درامد کنید و با نمایش استعدادتان، توسط ادارات و افراد مختلف هم به کار گرفته شوید.

اسکن محتوا

اول از همه توجه داشته باشید که در این مورد، باید به کپی رایت پایبند بود و هر مجله و کتابی را به صورت اسکن شده به اشتراک نگذاریم چرا که اسم این کار تولید محتوا نیست، آسیب زدن است! پس با این تذکر، نگاهی می اندازیم به نحوه تولید محتوا با استفاده از اپ های اسکن. اسکن محتوا گستردگی بسیاری دارد و در کتاب و مجله ای خلاصه نمی‌شود، برای مثال می‌توانید بخشی از روزنامه ای را اسکن کنید و در شبکه‌های اجتماعی در موردش بحثی به راه بیاندازید. یا کتابی که دیگر کپی رایت برایش صدق نمی‌کند را به صورت کامل یا بخشی اسکن کنید و در وبلاگتان برای دانلود قرار دهید.

بی‌تردید شما گنجینه ای از مطالب گذشته را در اختیار دارید و دیگر کپی رایتی برایشان وجود ندارید، پس بیایید و روزانه چند صفحه از آنها را با استفاده از اپ‌هایی همچون Cam Scanner، Scanner pro و حتی دوربین خود گجتتان اسکن کنید و در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگتان به اشتراک بگذارید.

در پست مربوط به اپ‌های ادیت تصاویر، اپ‌های بسیاری را معرفی کردیم. تولید محتوا با استفاده از عکاسی، کار بسیار جالب و مفیدی است اما به نظرم می‌توانیم به تصاویرمان کمی رنگ‌ و رو هم بدهیم به بهترین شکل به اشتراکشان بگذاریم، پس حتما این پست را مطالعه کنید و با استفاده از چند اپ، بهترین نوع محتوای تولیدی‌تان را به اشتراک بگذارید.

جمع بندی این بخش : از روشن کردن دوربین تا شنیدن صدای چیک‌‌ آن و سپس آپلودش در شبکه های اجتماعی، فقط چند ثانیه طول می‌کشد اما آثار مفید آن چه برای شما چه برای جامعه‌تان بسیار بلند مدت خواهد بود چرا که با این کار، ممکن است شما به یک نفر دیگر هم این ایده را منتقل کنید و رفته رفته ببینید با این کارتان، نه تنها چه حجم عظیمی محتوا تولید کرده اید، بلکه باعث شده اید سایرین هم دست به این کار بزنند و صد البته با این عمل، هم به دانش خودتان اضافه می‌کنید هم اینکه می‌توانید به کسب درامد هم بپردازید چرا که خیلی ها برای گنجینه های محتوایی شما، حاضرند پول بپردازند.

ایده های این بخش :

– عکاسی از بخش های مختلف شهر مثل مکان های تاریخی و دیدنی و هم‌چنین هنری شهر

– عکاسی از ابزارهای مختلف

– عکاسی از کتاب‌ها، مجلات، روزنامه ها و مواردی از این دست

– عکاسی از کارهای دستی‌تان (مهم ترین بخش از نظر من)

– اسکن کتاب‌ها، مجلات، روزنامه ها، محتواهای گوناگون و تصاویر مورد علاقه‌تان

– و موارد دیگر

دانلود اپلیکیشن ها:

اینستاگرام – خصوصیات : به اشتراک گذاری تصویر و ویدئو با جمعیتی بالغ بر 150 میلیون، فیلترهای زیبا و قابلیت ادیتی هرچند در سطح مبتدی | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

پینترست – خصوصیات : به اشتراک گذاری تصاویر، امکان ساخت موضوعات و دسته بندی‌های مختلف، ایده گرفتن | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

توییتر – خصوصیات : آسان و سریع است، جمعیت بسیاری دارد، قابلیت هایی هچون # و @ در آن بسیار کاربردی هستند | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

فیسبوک – خصوصیات : بهترین شبکه برای کسانی که نوع علائق جمعیت ایرانی را بشناسند و از آن استفاده کنند – بسیار قدرتمند برای اشتراک گذاری چه متن چه تصویر و چه فیلم – جمعیتی بالاتر از 1 میلیارد نفر | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

تامبلر – خصوصیات : یکی از بهترین سرویس های بلاگری این روزها – از ظاهری بسیار زیبا و مدرن بهره می‌برد – کار با آن نه تنها بسیار دلچسب، بلکه فوقوالعاده لذت بخش است | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

بلاگر – خصوصیات : یکی از پیشگامان بلاگری – طراحی زیبا و ساده – بسیار مفید برای ارسال سریع پست | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

padgram – خصوصیات : به شما امکان مدیریت تصاویر اینستاگرام را می‌دهد -مشکل بارگذاری برخی از تصاویر را ندارد – سرعت لایک و کامنت شمارا بالا می‌برد و دسته بندی‌اش بسیار کاربردی است | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

Scanner pro – خصوصیات : بهترین اپلیکیشن اسکن برداری با قابلیت تشخیص حاشیه های تصویر – آپلود سریع تصاویر در شبکه‌هایی همچون دراپ‌باکس | ios (لینک دانلود)

Cam Scanner – خصوصیات : تقریبا تمام امکانات بالارا دارد و همچون اپلیکیشن بالا امکان ساخت pdf تصاویر را هم به شما می‌دهد – به جرات شاید بتوان گفت که بهترین اپلیکیشن اسکن برداری محسوب می‌شود | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

+ مقاله مربوط به اپلیکیش‌های مربوط به عکاسی

نکته این بخش:

به هیچ وجه # هارا فراموش نکنید، عکس های مدرن بگیرید و از عکس گرفتن نترسید.


 فیلم سازی

2

ساخت فیلم‌های حرفه ای، کاری نیست که با اسمارتفون ها و اپهایشان صورت بگیرد، اما این دلیل نمی‌شود که ما دست به چنین کاری نزنیم و اگر سری به یوتیوب بزنید، متوجه می‌شوید که حجم عظیمی از ویدئوهای آموزشی و سرگرم‌کننده با همین گجت‌ها ساخته می‌شوند. خوشبختانه امروزه هم اکثر اسمارتفون مجهز به فیلم برداری Full HD و حتی 4k هستند و نگرانی‌ای از بابت کیفیت فیلم ها نداریم.

در بحث فیلم‌برداری، بازهم اول از همه به سراغ اپ خود گجت می‌رویم چرا که ساده ترین راه برای ضبط سریع یک فیلم محسوب می‌شود. بعد از این اپ، من اپلیکیشن iMovie اپل را پیشنهاد می‌کنم چرا که برای ساخت و ادیت یک ویدئوی آماتور واقعا جزو بهترین هاست و با نصب این اپ می‌توانید خودرا به یک فیلم ساز آماتور تبدیل کنید و با آن اولین فیلم سازی خودرا تجربه کنید.

اپلیکیشن بعدی، Action Movie FX هست که هرچند مجانی است اما پیشنهاد میکنم نسخه کامل اپ را تهیه کنید چرا که بعضی از جلوه هایش برای ساخت یک فیلم آماتور واقعا می‌توانند مفید باشند. در ضمن اپلیکیشن اینستاگرام را هم فراموش نکنید چرا که این روزها به قابلیت فیلم برداری هم مجهز شده است و به خیلی‌ها این فرصت را داده است تا خلاقیت خودرا در این زمینه هم بروز دهند.

جدا از موارد بالا، اپلیکیشنی که خیلی دوستش دارم را هم به لیست خود اضافه کنید : Vine؛ قبلا در موردش گفته‌ام و به نظرم به عنوان کسی که می‌خواهید کارها و خلاقیت خودرا در زمینه فیلم سازی با تمام دنیا به اشتراک بگذارید، حتما باید از آن استفاده کنید.

اپلیکیشن Splice هم به نظرم اپ بسیاری کاربردی است و چون مجانی است، می‌تواند تا حدودی کارتان را راه بیاندازید، هرچند که برای استفاده از تمام امکانات اپ، باید هزینه هایی را بپردازید. درضمن اپلیکیشن های دیگری مثل 8mm Vintage Camera، Pro cam و FiLMiC Pro هم هستند که برایتان یک استودیو فیلم‌سازی در اسمارتفون و تبلتتان بسازند.

اما در فیلم سازی با اسمارتفون و تبلت، از دست ما واقعا چه کارهایی برمی‌آید؟ جواب ساده است، ابتدا یک پایه برای گجت خود تهیه کنید چرا که واقعا به کارتان می‌آید و بعد از آن، قسمتی از خانه یا محل کار خودرا به یک استودیوی کوچک تبدیل کنید. حال همه چیز آماده است و می‌توانید ویدئوی خودرا بسازید.

ایده های این بخش :

– ساخت ویدئوهای آموزشی؛ برای مثال دوربین را جلوی صفحه نمایش کامپیوتر خود بگذارید و یک فیلم چند دقیقه ای آموزشی از فتوشاپ بسازید یا اصلا طرز تهیه یک قهوه را با اسمارتفون خود ضبط کنید، بررویش چندتا فیلتر بگذارید و یک ویدئوی دلچسب و دل‌نشین را در اینترنت به اشتراک بگذارید.

– از کارها و استعدادهایتان فیلم بگیرید؛ برای مثال اگر اسکیت سوار هستید، از حرکات نمایشی جالبتان فیلم بگیرید و در شبکه هایی مثل یوتیوب و اینستاگرام به اشتراکش بگذارید.

– از اتفاقات زیبای زندگی‌تان فیلم بگیرید؛ مثلا جشن تولد، جشن های متفاوت و حتی کارهای خیر دیگران چرا که این ویدئوها نه تنها برای شما بلکه برای بسیاری ارزش معنوی دارند و می‌توانند چهره بهتری از جامعه‌تان را به بقیه دنیا نمایش دهند.

– و ایده های بسیار دیگری که فقط کافی است برای کشفشان، دوربین اسمارتفون خود را روشن کنید.

دانلود اپلیکیشن های این بخش :

iMovie – خصوصیات : استودیویی کوچک برای ساخت و ادیت فیلم‌ها – سادگی کار با آن – طراحی تخت | ios (لینک دانلود)

Action Movie FX – خصوصیات : جلوه‌های ویژه‌ای که نه تنها بسیار زیبا هستند بلکه تعداد آن‌ها هم به اندازه‌ای هست که شما را راضی کند | ios (لینک دانلود)

Movie FX Director : اندروید (لینک دانلود)

Vine – خصوصیات : طراحی زیبایی دارد – جمعیت آن هم قابل توجه است و دسته بندی هایی دارد که حتما یکی از آن‌ها به کارتان می‌آید – برای ایده گرفتن ساخت فیلم بسیار مفید است و بسیاری از فیلم‌هایش هم واقعا زیبا هستند |  ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

ios : Splice (لینک دانلود)

Pro cam – خصوصیات : جدا از این که انتخاب اول من برای عکاسی و فیلم برداری است امکانات بسیاری راهم در خود جا داده است، مثل انتخاب fps وهمچنین کیفیت فیلم‌برداری – در ضمن قابلیت Time lapse را هم در خود دارد | ios (لینک دانلود)

ios : 8mm Vintage Camera (لینک دانلود)

ios : FiLMiC Pro (لینک دانلود)

یوتیوب – خصوصیات : برترین و قدرتمندترین شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاری ویدئو و هم‌چنین ایده گرفتن از سایر ویدئوها | ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

+ شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک واینستاگرام

نکته های این بخش :

حتما برای خود یک استودیوی کوچک بسازید – به طراحی صحنه توجه بسیاری داشته باشید و از گرافیک و طراحی روز استفاده کنید – به‌یاد داشته باشید که ویدئوی شما هرچقدر هم که آموزنده و مفید باشد، تا زمانی که بی‌احساس و بی‌روح ساخته شود، بینندگان زیادی را جذب نمی‌کند، پس چاشنی خلاقیت و گاها طنز را فراموش نکنید

iPhone 5s

اگر به آخرین پرچمدار اپل دسترسی داشته باشید، حتما می‌دانید که این اسمارتفون از قابلیت ضبط Slow Motion بهره می‌برد و پیشنهاد من این است که به هیچ‌وجه از این قابلیت غافل نشوید چرا که واقعا فیلم های آماتور جالبی را می‌توان با آن ساخت.


 ساخت پادکست

3

این بخش واقعا ساده است، چرا که تنها ابزاری که نیاز دارید، یک اپلیکیشن ضبط صداست، همین و بس. اما اجازه دهید پیش از آنکه به اپ‌ها نگاهی بیاندازیم، کمی به خود پادکست بپردازیم و از خودمان بپرسیم پادکست چیست؟ پادکست عملا فایل مدیایی است که ما در رابطه با موضوعی میسازیمش، حال این پادکست ممکن است شامل موسیقی باشد، ممکن است در آن مصاحبه ای صورت بگیرد و بخش های دیگری که بستگی به خودمان دارد اما اگر بخواهم از نظر خودم، پادکست را توضیح دهم، به نظرم پادکست یعنی صدای ما! از نظر من، اینکه بتوانیم به سادگی صدا و روحیات خودمان را ضبط کنیم و به اشتراکش بگذاریم، ویژگی بسیار زیبایی به نام پادکست است که اینترنت و به خصوص اپلیکیشن ها این روزها در اختیار ما گذاشته اند.

برای ساخت پادکست اپ ضبط صدا خود اسمارتفون ها کفایت می‌کند به خصوص اپلیکیشن ضبط صدای آیفون و آیپد که طراحی ساده و زیبایی دارد و می‌توانید با استفاده از آن ضبط صدارا برای چند لحظه متوقف و دوباره از سر بگیریدش. اما جدا از آن، اپ‌هایی مثل Smart Voice Recorder و Voice Recorder HD هم بسیار کاربردی هستند.

جدا از تمام اپ‌های بالا، یک اپ را به هیچ وجه فراموش نکنید : SoundCloud، این اپ واقعا کیفیت بالایی در ضبط صدا دارد و گاه مرا واقعا به تعجب وا می‌دارد اما بزرگترین ویژگی سرویس SoundCloud به اشتراک گذاری آن است. به این صورت که شبکه خودرا درونش می‌سازید، صدایتان را ضبط و  پادکستتان را کامل می‌کنید و با چند تپ، محتوای تولید شده‌تان را با دنیا به اشتراک می ‌گذارید.

ساخت پادکست را به هیچ‌وجه دست کم نگیرید چرا که صدا قدرت بسیاری دارد به خصوص که اگر در مورد موضوعی خاص باشد و لابه‌لایش مطالب دست اول و موسیقی های زیبایی هم گنجانده شده باشد.

ایده های این بخش :

– پادکست های آموزشی بسازید.

– پادکست های ادبی بسازید، مثلا بخش هایی از کتاب یا مجله ای را بخوانید و به اشتراکش بگذارید.

– پادکست هایی با موضوعات آزاد بسازید و بخش های مختلفی را در آن قرار دهید.

دانلود اپلیکیشن های این بخش :

Smart Voice Recorder : اندروید (لینک دانلود)

ios : Voice Recorder HD (لینک دانلود)

ios : SoundCloud  (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود) – ویندوزفون (لینک دانلود)

GarageBand : به جرات می‌توانم بگویم که واقعا جزو فوقوالعاده‌ترین اپ‌های کاربا صدا محسوب می‌شود و امکانات بسیار زیادی را در اختیارتان می‌گذارد | ios (لینک دانلود)

نکته های این بخش :

شاید فکر کنید که ساخت پادکست هم مثل خوانندگی، به صدایی زیبا و یکتا نیاز دارد در حالی که به هیچ‌وجه اینگونه نیست و ساخت پادکست فقط به یک چیز نیاز دارد : احساس! به عبارتی وقتی صحبت می‌کنید، به جای فکر کردن به صدای خود، به نحوه گویش‌تان توجه کنید – موسیقی را فراموش نکنید


نویسندگی

4

عکاسی، فیلم سازی، پادکست و به طور کلی ساخت محتواهایی از این دست، تا چندین سال پیش ممکن نبوددند اما نویسندگی این‌طور نبود و سالیان سال است که انسان‌ها مینویسند و به شکل‌های مختلفی به اشتراکش می‌گذارند و اگر روزی از من بپرسند چه هنری را واقعا دوست می‌داری، بدون لحظه‌ای درنگ زبان باز می‌کنم و ساعت ها از نویسندگی می‌گویم، حال چرا؟ جواب‌هایم بسیارند، از سادگی‌اش بگیرید تا لذتی که در خواندن احساسات نویسنده در ما بوجود می‌آید چرا که عکس و فیلم و صدا را می‌توان ساعت ها ویرایش کرد و محصولی ساخت که شباهتش با نسخه خام آن زمین تا آسمان باشد اما نوشتن این‌طور نیست.

نوشتن را نمی‌توان رنگ و رو بخشید، بررویش فیلتر گذاشت و فتوشاپش کرد و زیبایی‌اش هم به همین است چرا که نوشته ها واقعیت هستند، از احساسات سرچشمه می‌گیرند و به خاطر واقعی بودنشان، مارا به دنیای خود می‌برند.

برای نوشتن هیچ محدودیتی نیست و از اپلیکیشنی حرفه‌ای تا اپ ساده‌ای مثل اپ نوت برداری خود گجت می‌توانند به ابزارهای نوشتن ما تبدیل شوند. در قسمت اپ‌های هنری تعدادی اپلیکیشن برای نوشتن معرفی کردیم، برای مثال اپلیکیشن Pages و Wattpad را معرفی کردم که هردو واقعا بسیار مفید و کاربردی هستند و جدا از آن اپ‌ها، دوستان هم اپ‌هایی همچون gNotes و handrite pro را معرفی کردند اما همانطور که گفتم اسم هارا کنار بگذارید و با انتخاب یک اپ، به نوشتن بپردازید تا گشتن برای اپ‌های گوناگون.

جدا از این اپ‌ها، می‌توانید از بعضی از اپ‌های ادیت عکس که قابلیت متن گذاری دارند هم استفاده کنید. به این صورت که تصویری را انتخاب کنید (من تصاویر گرفته شده توسط خودتان را پیشنهاد می‌کنم) و متن دلخواهتان را برروی آن بنویسید. اپلیکیشن های پیشنهادی خودم هم اپ های pixlr، Rhonna و Pathon هستند به خصوص آخری که با آن می‌توانید شکل نمایش متن، مثلا به شکل دایره‌وار یا شکل مورد دلخواهتان را وارد عکس کنید.

به تازگی با اپلیکیشنی به اسم oflow آشنا شده ام که قابلیت های جالبی دارد اما بخشی به اسم Free Write آن بسیار نظر مرا جلب کرده است، البته بخش های دیگری مثل Write a poem و مواردی از این دست هم دارد اما مهم هدف اپ هست. به این صورت که شما یکی از گزینه های موجود را انتخاب می‌کنید، خود اپ در مورد آن کمی توضیح می‌دهد و بعد از شما می‌خواهد که آن کاررا انجام دهید؛ همان‌طور که گفتم موضوعاتش متفاوت است اما بخش‌های نوشتنش واقعا کاربردی و مفید هستند به خصوص برای کسانی که از شروع نوشتن، می‌ترسند.

اجازه دهید اپلیکیشن را به خودتان واگذار کنیم و به بخش اصلی این قسمت که ایده‌هاست بپردازیم:

– فقط بنویسید! بارها شده نوشته‌ها و مقالاتی را ببینم که سرتیترشان این است که فقط بنویسید، بدون این‌که به نوشته هایتان فکر کنید و موضوعی برایش انتخاب کنید. خوشبختانه، این روزها اپ‌ها هستند و نیازی نیست که ما بیهوده کاغذ هدر بدهیم پس اپلیکیشن مورد علاقه‌تان را باز کنید و بدون نگرانی و ترس، شروع به نوشتن کنید و هرچیزی که به ذهنتان می‌آید را وارد اپ کنید.

– شعر بنویسید. من به شخص علاقه زیادی به خواندن شعرهای مدرن دارم چرا که بیشتر با روحیاتم سازگارند و به نظرم خیلی ازماها، می‌توانیم به شاعر خوبی تبدیل شویم. بالا، اپلیکیشن‌هایی را معرفی کردم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید برروی تصویر متن وارد کنید و پیشنهاد میکنم حتما از آنها برای نوشتن شعرهایتان استفاده کنید.

– زیبا بنویسید. شعر، نقل‌قول و به طور کلی هرچیزی که مینوسید را سعی کنید زیبا و دلنشین بنویسید، از جملات تنفرآمیز و به دور از شان دوری کنید و تاجایی که می‌توانید کلمات و متن های زیبا را انتخاب کنید چرا که استفاده از تکنولوژی، به خصوص اسمارتفون ها و اپ‌هایشان، خود به اندازه کافی زیبا و لذت‌بخش هستند و اگر این زیبایی تکنولوژی را با زیبایی درونی احساساتتان ترکیب کنید، نوشته هایی را بوجود میآورید که خواندنش نه تنها برای خودتان، بلکه برای دیگران هم دلچسب خواهد بود.

دانلود اپلیکیشن‌های این بخش :

ios : Wattpad  (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

ios : Pages (لینک دانلود)

handrite pro : اندروید (لینک دانلود)

gNotes : اندروید (لینک دانلود)

pixlr – برای افزودن متن : ios (لینک دانلود)  – اندروید (لینک دانلود)

Rhonna – برای افزودن متن : ios (لینک دانلود)

Pathon (پیشنهاد شخصی من) – برای افزودن متن : ios (لینک دانلود)

ios :oflow (لینک دانلود)

+ مطالعه اپ‌های مربوط به نویسندگی

+ شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، گوگل‌پلاس و اینستاگرام


بررسی تولید محتوا در ایران

مهم‌ترین بخش این مقاله! از این‌که تولید محتوا در ایران سخت و گاه ناممکن است بسیار اندوهگینم اما گاهی با خودم فکر می‌کنم که شاید مشکل اصلی از ماست که فکر می‌کنیم ایران مثل آمریکا و کشورهای اروپایی است و ماهم باید به‌همان شکل رایج در این کشورها، به تولید محتوا بپردازیم. در ایران، مردم به چیزی که ظاهر زیبایی نداشته باشد، تمایل آن‌چنانی نشان نمی‌دهند و هرچقدرهم که آن‌چیز ارزشمند باشد، بازهم از کنارش رد می‌شوند.

اما آیا این یک بحران بزرگ است یا فرصتی که ما باید نحوه استفاده از آن به عنوان یک تولید کننده محتوارا بیاموزیم؟ مثالی می‌زنم، گروه پالت را در نظر بگیرید، جدا از صدای زیبا و متن های قوی‌شان، به یک مورد بسیار توجه کرده اند: علائق مردم ایران در زمان حال! یا اصلا به فروشگاه‌هایی همچون mimteam و folani که در اینستاگرام و فیسبوک فعالیت دارند نگاهی بیاندازید. اصلی ترین دلیل موفقیت آن‌ها، هدف گرفتن جوانان و نحوه زندگی امروزیشان است.

به عبارتی دست از تصاویر و طراحی های گذشته و خسته کننده دست برداشته اند، متن‌ها و نوشته‌هایشان را بروز کرده اند و به شکلی دست به تولید محتوا و فروش می‌زنند که با خواسته‌ها و نیازهای این دوره زمانه مردم ایران کاملا مطابقت می‌کند.

هدفم از بیان این توضیحات، این است که بگویم اگر کتابی می‌نویسید، امروزی و موردپسند این زمانه بنویسید، طراحی و گرافیکش را مطابق علائق این بخش از زمان تنظیم کنید و زیاد به گذشته کاری نداشته باشید. یا اگر عکاسید و فیلم ساز، کمی در یوتیوب و اینستاگرام جستجو کنید و ببینید که جوان های امروزی چطور دست به تولید محتوا می‌زنند. خلاصه که مطابق زمان پیش بروید، متدها و روش های گذشته را فراموش کنید و طوری دست به تولید محتوا بزنید که مردم دوستش داشته باشند تا نه زحماتتان به هدر برود نه باعث شوید که به خاطر ناامیدی، استعدادتان را از بین ببرید.


جمع بندی

last

گوشه ای نشستن، تماشای آثار و کارهای سایرین و افسوس خوردن برای خود کاری‌ست بس آسان، آسان تر از چیزی که حتی فکرش را کنیم اما گاهی اوقات دست از گوشه نشینی برمیداریم، دل را به دریا میزنیم و لحظه ای را با انجام کار مورد علاقه‌مان سپری می‌کنیم، مثلا فکر نکرده، در شبکه‌ای مثل فیسبوک متنی را به اشتراک می‌گذاریم و یا از کاردستی‌مان عکس گرفته و برروی اینستاگرام آپلودش می‌کنیم. اوایل کمی نگران هستیم که شاید کارمان جالب نباشد و ارزش وقت گذاشتن را نداشته باشد، مدتی را همینطور سپری می‌کنیم تا این که متوجه میشویم که لایک‌ها و فالوورها همین‌طور در حال افزایش‌اند.

بله، اسمارتفون‌ها به کمک اینترنت و شبکه های اجتماعی این روزها درهای جدیدی را برای ما گشوده‌اند، درهایی که باعث شده‌اند ما دیگر همان فرد منزوی که علاقه‌ای به تولید چیزی نداشت، نباشیم. این روزها می‌تواین بنویسیم، عکس بگیریم و فیلم و صدا بسازیم، اما هدف اصلی هیچ‌کدام از این ها نیست بلکه هدف اصلی نشان دادن و معرفی کردن خودمان است. نشان دادن قابلیت‌ها و استعدادهایمان، نشان دادن این که ما هم بلدیم کاری انجام دهیم، داستانی بنویسیم، میز و صندلی ای بسازیم و کمی هم نقش بازی کنیم و به یاد داشته باشید که این روزها بسیاری از ادارات و افراد، علاقه ای به خواندن رزومه های ما ندارند چرا که با چند کلیک و جستجو می‌توانند استعدادها و توانایی‌های مارا به سرعت مشاهده کنند، حال این به خودمان برمی‌گردد که چطور از این امکانات، به خصوص اسمارتفون، تبلت و اینترنت استفاده کنیم و محتواهایی تولید کنیم که سایرین برای‌مان به دست و پا بیافتند.

برای ساخت تصاویر این مقاله، از فایل های PSD وب‌سایت dribbble استفاده شده است: (+)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

بهترین سریال های هندی | 49 سریال هندی تماشایی به همراه توضیحات

محتوای شرقی به صورت عام و فیلم‌ها و سریال‌های هندی به صورت خاص طرفداران خاص خودشان را دارند. به خصوص با توجه به کم‌مایه شدن سینما و تلویزیون آمریکا روز به روز افراد بیشتری رو به سریال‌های کره‌ای یا سینمای مستقل‌تر کشورهایی مثل اسپانیا و…

بازسازی چهره شاعران ایرانی به کمک هوش مصنوعی Midjourney (میدجرنی)

چه کسی می‌داند مولدهای متن به عکس هوش مصنوعی در آینده به کدام سمت خواهند رفت. به نظر من روز به روز پیشرفته‌تر و متنوع‌تر می‌شوند.امروز داشتم فکر می‌کردم گاهی لازم می‌شود که شما باری تصویرسازی بهتر به جای توصیف متنی، ترکیبی از توصیف متنی…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

اگر گوشی‌های موبایل، دهه‌ها زودتر اختراع می‌شدند

در دوره‌ای پس از همگانی شدن استفاده از گوشی‌های موبایل، تنوع ظاهری آنها بسیار زیاد بود و هیچ گوشی‌ای شبیه گوشی دیگر نبود. اما الان شکل همه گوشی‌ها تقریبا یکی شده است.ما خیلی منتظر گوشی‌های تاشو یا رول‌شونده ماندیم تا این یکنواختی را به…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
22 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  بسیار کامل بود (:
  کاش در مورد مشکلات تولید اپ در ایران هم مینوشتید.

  1. سینا سلماسی می گوید

   راستش فرشاد جان اگه 1 سال پیش از من این سوالو میپرسیدن میگفتم که دانش کمه، سرعت اینترنت پایینه و امثال اینا اما امروزه به نظرم بزرگترین مشکل برنامه نویسی ایران، طمع برنامه نویس هاست و واقعا ناراحتم که اینو میگم اما واقعا دارم به چشم خودم میبینم.
   این روزا خیلیارو میبینم که به سمت برنامه نویسی به خصوص برای اندروید میرن و وقتی ازشون دلیلشو میپرسم بدون هیج فکری میگن توش پوله! درحالی که برنامه نویسی این روزا به نظر من یه هنر بزرگی و با چنین طرز فکرایی اپ های تولیدی ما زیاد به جایی نمیرسن و شاید مشکلات زیاد باشه اما به نظرم وقتی علاقه و حس کار گروهی تو برنامه نویس وجود داشته باشه میتونه بهترین محتوا رو تولید کنه حالا میخواد ایران باشه میخواد هرجای دیگه و به نظرم تا زمانی که این تفکر فقط مادی رو کنار نذاریم، پیشرفت زیادی تو برنامه نویسی نمی بینیم.

 2. مرتضی می گوید

  ممنون از مطلب جامع و کاملت دست مریزاد

 3. farhad می گوید

  خیلی کلی بود ! در مورد پادکست بیشتر مطلب بگذارید

  1. سینا سلماسی می گوید

   راستش پادکست به نظر من تو این سه تا چیز خلاصه میشه:
   متن پادکست که واقعا حرف اولو میزنه
   ضبط صدا ( هرچقدر کیفیت میکروفون بهتر باشه بالطبع نتیجه هم بهتر میشه)
   نرم افزارها و اپ های ادیت که برای برش و افزودن به کار میرن و میتونین از Audacity که رایگان و فوقوالعاده قدرتمند هستش استفاده کنین

   البته همونطور که گفتم مهم احساسی که تو بیان کلمات به کار میره و پیشنهاد میکنم که برای نمونه حتما پادکست های روغن حبه انگورو گوش بدین:
   http://angoor.cassettii.com/

 4. حسین اکبری می گوید

  با سلام
  بسیار عالی بود. ممنون

 5. محبت می گوید

  عالی بود، موفق باشید آقای سلماسی

 6. خشایار می گوید

  در قسمت “بررسی تولید محتوا در ایران” فقط ذکر می کردید که “هیپستر” باشیم، کفایت می کرد

 7. قشر آسیب پذیر! می گوید

  ایول سینا 🙂

 8. آرمان می گوید

  بسیار مفید.
  اما ای کاش که می توانستید لینک دیگری برای دانلود اپ های اندروید معرفی کنید.چون دانلود با پلی استور واقعا مشکل است.باید بارها و بارها امتحان کرد تا شاید دانلود بشه.برای من در 90% موارد تا درصدی پیش میره و بعد با ارور و کانکشن تایم آوت روبه رو میشم !

  پ.ن : ازینکه شما هم از خواننده گان کتاب های تاریخی خوب ایروینگ استون هستید ، خوشحال شدم.
  به شخصه در میان مجموعه هایش از مجموعه چهار جلدی زندگی نوشت میکل آنجلو بوئوناروتی که در ایران با نام رنج و سرمستی ترجمه شده بیشتر لذت بردم.
  اگرچه قریب به یک دهه قبل خوانده امش اما هنوز جریان زندگی و نام کامل میکل آنژ در ذهنم حک شده .

  من هم نسخه 4 جلدی چاپ اول 1364 “آن ها که دوست دارند” رو دارم . نسخه من رنگ جلدش قرمز است و من هم چند جای دیگر همین را دیده بودم.نسخه نارنجی شما برایم بسیار جالب بود و نوستالژی این دو کتاب رو در من برانگیخت .

  1. سینا سلماسی می گوید

   والا دیگه فقط مشکل اندروید نیست، من به شخصه اصلا نمیتونم از اپ استور اپی بگیرم و برای وینفون هم شروع به دانلود میکنه اما انقدر ارور میده که دانلودو لغو میکنم

 9. گل بو می گوید

  فوق العاده بود .به من که کلی انگیزه داده .به این بعدش فکر نکرده بودم .حتما شروع می کنم

 10. سعید میرزائی می گوید

  سینا جان
  ضمن تشکر از شما بابت مجله اپلیکیشنی خوب و قوی شما
  اما لازم دیدم یه موضوعی رو بیان کنم
  در مورد نوشتن
  نوشتن یکی از سخت ترین کارهای دنیاست
  اگه بخوایم نوشتمون با ارزش باشه
  مثل پست شما که هم مطالعه داشتین هم آشنایی با اپلیکیشن ها
  مثل بیشتر پست های یک پزشک
  درا ین بین نوشتن شعر و داستان سخت ترینه
  و چون هر کسی فکر میکنه میتونه شعر و داستان بنویسه ما شاهد سیل عظیمی از این گونه نوشته ها چه در غالب کتاب چه در غالب وبلاگ و شبکه های اجتماعی هستیم
  اما در سطح جهانی به هیچ وجه اینطور نیست
  و ادبیات ما حرفی برای گفتن نداره
  نوشتن شعر و داستان نیاز شدیدی به مطالعه داره
  به خوندن شعر و داستان دیگران
  به آگاهی نسبت به ادبیات گذشته
  نسبت به ادبیات امروز
  آگاهی واقعی
  تا اتفاق درستی توی شعر و دساتان بیوفته
  از اونجایی که از دغدغع شما با توجه به نوشته ها اندکی آگاهی دارم
  تقاضا میکنم به این عصر میانمایگی دامن نزنید
  نوشتن، تولید محتوا، و امثال اینها بسیار پسندیده است
  اما با آگاهی
  با مطالعه
  تقاضای شخص بنده از شما اینه که همرا با این مطالب
  مخاطبانتون رو تشویق کنید به مطالعه هر چه بیشتر
  همونطور که میکنید
  با تشکر

  1. سینا سلماسی می گوید

   قطعا همینطوره و بدون مطالعه به هیچ وجه تو هیچ زمینه ای نمیشه تولید محتوا کرد اما مشکل اینجاست که تو ایران خیلیارو داریم که اهل مطالعه هستن و این استعدادو دارن که بنویسن اما به یه اهرم یا به عبارتی به یه تلنگر نیاز دارن و هدف من هم فقط همینه اما شما کاملا درست میگین و بدون مطالعه و دانش، نتیجه میشه همین نوشته هایی که این روزا تو پیج ها و صفحات شبکه های اجتماعی مختلف شاهدشیم.

 11. مسلم میرزایی می گوید

  من هم مثل شما نوشتن را بیشتر دوست دارم. درباره نوشتن و استفاده از قدرت جادویی آن چند سال پیش کتابی خواندم عنوان آن این بود: «بنویس تا اتفاق بیافتد»
  این کتاب نوشته هنریت آن کلاوسر هست که در لینک زیر می‌توانید درباره آن بخوانید.

  http://proweb.blogsky.com/1392/11/09/post-25

 12. محمدرضا می گوید

  مثل همیشه پست های این سایت بهم انگیزه میده،من بیشتر به عکاسی علاقه دارم تا نویسندگی ،البته به صورت آماتور به سبک خودم با یه توضیح مختصر کنارش.

 13. امید می گوید

  در مورد اپی برای نوشتن، چطور هیچکس مشکلی نداره؟
  چون من هیچ اپی رو پیدا نمیکنم، که یک با فارسی مشکلی نداشته باشه، دو، با ویندوز سینک بشه.

 14. علی کشفی می گوید

  ممنون از مطلب خیلی خوبت.
  بسیار عالی بود.

 15. محمدرضا می گوید

  ممنونم از شما دوست خوبم … معرکه آموزش دادید سینا جان … همیشه آموزشهای جالب و خلاقانه شما احساس اشتیاق و خلاقیت در من ایجاد میکنه … سپاسگزارم

 16. خرید کاغذ دیواری می گوید

  خیلی کامل و چکیده بود
  ممنون پزشک

 17. طراحی داخلی منزل می گوید

  خیلی خوب بود
  حتما شروع میکنم

 18. kami می گوید

  چرا یک پزشک پادکست نداره؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5