13 اختراع تصادفی که وارد زندگی‌مان شدند

7

فرانک مجیدی: احتیاج، همواره مادر اختراع نیست! بسیاری از داروهایی که برای بهبود دردهای‌مان استفاده می‌کنیم، موادی که از آن‌ها برای آشپزی استفاده می‌نماییم و زندگی‌ روزمره را با آن‌ها شیرین‌تر می‌سازیم، درست با ایده‌ی ساخت همان وسایل و مواد به‌وجود نیامدند. در این پست، با برخی از این اختراعات تصادفی که وارد زندگی روزمره‌ی مردم جهان شد، آشنا می‌شویم.

پنی‌سیلین

مخترع این دارو، «سِر الکساندر فلمینگ» بود. او به دنبال ساخت «داروی جادویی» بود که بتواند بیماری‌ها را درمان کند. در سال 1928، او متوجه شد ظرف آزمایش (پتری‌دیش) آلوده‌ای که او دور انداخته‌بود، حاوی کپکی است که تمام باکتری‌های اطراف خود را نابود کرده‌است. وقتی او این کپک را به‌تنهایی پرورش داد، از قدرت آنتی‌بیوتیکی فوق‌العاده‌ی آن آگاه گشت. این آنتی بیوتیک می‌توانست برای درمان بیماری‌های مزمنی همچون سفیلیس به‌کار رود. به لطف پنی‌سیلین و سایر آنتی‌بیوتیک‌ها، مرگ ناشی از بیماری‌های عفونی به 1/20 آمار در اوایل قرن بیستم، کاهش یافته‌است.

6-12-2014 9-15-16 AM

 

در مورد پنی‌سیلین قبلا در یک پزشک دو پست مفصل نوشته بودیم که یکی در مورد تاریخچه استفاده از پنی‌سیلین در ایران بود و دیگری تاریخچه تولید انبوه و عملی شدن استفاده همگانی از پنی‌سیلین را توضیح می‌داد.

کوکاکولا

مخترع این نوشابه، «جان پِمبِرتِن»، یک داروساز، بود. در آتلانتا و در سال 1885، او شربتی ساخت که ترکیبی از نوشیدنی و عصاره کوکائین بود. او این شربت را برای درمان سردرد و برخی دردهای عصبی می‌فروخت! در آن سال، فروش نوشیدنی‌های الکلی ممنوع شده‌بود، بنابراین پمبرتن این شربت را برپایه‌ی کوکائین و آب کربناته تهیه کرد.

6-12-2014 9-17-32 AM

کلوچه با چیپس شکلاتی

یک زن مهمان‌خانه‌دار به نام «روث وِیکفیلد» این اختراع خوشمزه را انجام داد، آن هم زمانی که می‌خواست کلوچه‌ی شکلاتی بپزد. خانم ویکفیلد هنگام تهیه‌ی خمیر کلوچه متوجه شد که شکلات آشپزیش تمام شده. به عنوان جایگزین، او مقداری شکلات تخته‌ای خرد کرد و داخل خمیر ریخت. او انتظار داشت شکلات‌ها در حرارت پخت آب شوند و چیزی که به دست می‌آید، همان کلوچه‌ی شکلاتی معمولی باشد، ولی داستان خوشمزه‌ی دیگری رقم خورد!

6-12-2014 9-18-17 AM

چیپس سیب‌زمینی

طبعاً مخترع این یکی هم آشپز بود. او در نیویورک کار می‌کرد و نامش «جورج کرام» بود. در سال 1853، آقای کرام می‌خواست یک سیب‌زمینی سرخ‌کرده ساده درست کند که به چیپس رسید. یک مشتری، آن چه را که او درست کرده‌بود پس فرستاد و درخواست کرد که نازک‌تر و برشته‌تر از چیزی باشد که ابتدا برایش سرو کردند. آقای کرام که حسابی از این موضوع عصبانی شده‌بود، در نازک‌ترین حالتی که می‌شد، سیب‌زمینی‌ها را برش زد تا جایی که کاملاً سفت شوند، سرخ‌شان کرد. کرام خیلی تعجب کرد که مشتری آن‌ها را خیلی هم دوست داشت!

6-12-2014 9-18-57 AM

دستگاه تنظیم ضربان قلب

مخترعی به نام «جان هاپس» که مهندس الکترونیک بود، این یکی را ساخت. او روی هایپوترمیا تحقیق می‌کرد و می خواست با استفاده از فرکانس رادیویی، حرارتی ایجاد نماید که دمای بدن را تنظیم کند. او متوجه شد اگر قلب بر اثر کاهش دمای بدن از ضربان بایسند، با تحریک مصنوعی دوباره امکان دارد که به کار بیافتد. همین کشف بعدها منجر به ساخته شدن ضربان‌ساز یا پیس‌میکر قلبی شد. در مورد اختراع ضربان‌سازی قلب هم پیش از این در «یک پزشک» پست مفصلی نوشته بودیم.

6-12-2014 9-25-20 AM

خمیر بازی

آقای «جیمز رایت» در شرکت «جنرال الکتریک» مهندس بود. در سال 1943 و طی جنگ جهانی دوم، دولت ایالات متحده به‌دنبال لاستیک مرفوبی برای تایرهای هواپیما و چکمه سربازان بود. رایت می‌خواست یک مشتق از لاستیک با روغن سیلیکون بسازد. به روغن سیلیکون، بوریک‌اسید اضافه کرد ولی حاصل کار، خمیری چسبناک با قابلیت ارتجاعی بود. او کاربرد عملی برای آن نیافت، اما چه چیزی بهتر برای تشویق خلاقیت بچه‌ها در مجسمه‌سازی؟!

6-12-2014 9-25-11 AM

فر مایکرویو

خالق این یکی هم یک مهندس بود به نام «پرسی اسپنسر». او در سال 1946 در حال تحقیق روی رادار با استفاده از تیوب‌های خلأ بود. در حین کار، او متوجه شد آبنباتی در جیبش شروع به آب شدن کرده‌است. برای اینکه اسپنسر مطمئن شود که دستگاهش کار می‌کند، مقداری دانه ذرت در آن گذاشت و حرارت داد، چیزی که به‌دست آورد، پاپ‌کورن بود. خود آقای اسپنسر هم فهمید که چه خدمت بزرگی به آشپزهای تنبل کرده‌است!

6-12-2014 9-31-38 AM

LSD به عنوان دارو

دیگر نوبت به صنف ما شیمی‌دان‌ها رسیده‌، چون این اختراع از آن یک شیمی‌دان به نام «آلبرت هافمن» است! در سال 1938 و در بازل سوییس، او در حال تحقیق روی مشتقات لایسرجیک اسید بود. حین تحقیقات، او ناخواسته مقداری از LSD را بلعید. لازم به گفتن نیست که کمی بیش از حد سرخوش شد! بیتل‌ها با این تجربه، Lucy in the sky with diamonds را خواندند و مرحو «استیو جابز» هم گفت مصرف LSD یکی از دو یا سه کار بزرگ زندگی‌ش بوده!

6-12-2014 9-36-22 AM

ساخارین

محققی به نام «کنستانتین فالبرگ» به این ترکیب دست یافت. او در سال 1875 به دنبال یافتن کاربردی تازه برای قطران زغال‌سنگ بود. وقتی به خانه برگشت، متوجه شد بیسکوییت‌هایی که همسرش پخته، شیرین‌تر از حد معمول شده‌اند. آقای فالبرگ تنبلی کرده‌بود و دستش را پس از بازگشت به خانه نشسته بود. مقداری از ماده‌ی ساخارین که او متوجه سنتزش نشده‌بود، هنوز روی دستش باقی مانده‌بود. ساخارین، کاربرد شیرین‌کنندگی مصنوعی دارد. او اختراعش را به‌عنوان پتنت ثبت کرد. هرچند امروزه به دلیل پاره‌ای از مضرات، استفاده از ساخارین تا حدود زیادی ممنوع شده‌است.

6-12-2014 9-38-33 AM

استیکرهای یادداشت

محققینی به نام «اسپنسر سیلور» و «آرت فرای» این اختراع کاربردی را انجام دادند. در سال 1968، آقای سیلور نوع خاصی از چسب ا ژسبندگی اندک ساخته‌بود که کاربردی برایش نمی‌یافت. این چسب برای چسباندن اجسام سبک می توانست مناسب باشد که بدون باقی گذاشتن اثری، به راحتی کنده‌شود و بعلاوه، در دفعات بعدی استفاده هم نسبتاً چسبندگی خود را حفظ می‌کرد. او سال‌ها به دنبال کاربردش گشت تا آن که دوستش، فرای، به او گفت نمی‌تواند کاغذها را روی کتاب سرود کلیسایش آن طور که می‌خواهد بچسباند. ین‌طور شد که در سال 1980، استیکرهای یادداشت متولد شدند!

6-12-2014 9-39-57 AM

براق‌کننده

باز هم نوبت ما شیمیست هاست و این‌بار، «پتسی شِرمن»! او به دنبال ساخت لاستیکی بود که در اثر اشتعال سوخت جت، دچار نقصان نشود. ناگهان پای دستیارش در حاصل آزمایش خانم شرمن رفت و طبعاً آن قسمت از کفش او تمیز و براق شد.

6-12-2014 9-41-16 AM

کورن فلیکس

«جان و ویل کِلاگ» این اختراع را انجام دادند و تمام مردم جهان را دعاگوی خود کردند! آن ها فقط می‌خواستند دانه‌ی کندم را بجوشانند تا به قرصی خاص برای شرکت محصولات صبحانه‌ای که کار می کردند، برسند. در سال 1898، دو برادر برای مدت چند روز، دانه‌های پخته را روی اجاق گذاشتند و فراموش کردند که خاموشش کنند. محصول مورد نظر آن‌ها، باید خمیری می‌شد ولی آن‌چه حاصل شد، پولک‌های خشک و برشته بود. آن ها پی این کار را گرفتند و اختراع خوشمزه‌ی امروزی را عرضه داشتند.

6-12-2014 9-43-38 AM

Slinky

«ریچارد جونز» که یک مهندس نیروی دریایی بود، آن را ساخت. او تنها می‌خواست که کاری برای تعیین مقیاس روی مانیتور کشتی جنگنده در سال 1943 انجام دهد. فنری که ساخته بود از دستش به زمین افتاد و مدام از این سو به سوی دیگر جهید و به این ترتیب، او وسیله‌ای برای سرگرمی ساخت، نه کاربرد نظامی!

6-12-2014 9-44-22 AM

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

و باز هم قسمت دیگری از عکس‌های کمتر دیده شده تاریخی – گالری عکس

این عکس‌هایی که تحت عنوان عکس‌های کمتردیده شده درج میشوند، باز هم عکس‌های خوش‌شانس تاریخی هستند. لابد صدها برابر آنها عکس وجود دارد که اصلا فیلم آنها برای همیشه گم شده و خراب شده یا در آرشیو مجلات و روزنامه‌ها با تصور بی کیفیت بودن یا در…

طراحی‌ها و معماری‌های نبوغ‌آمیز و عالی که باید تحسین‌شان کرد

همان طور که در برخی پست‌های قبلی از طراحی‌ها و معماری بد گفتیم (در اینجا و اینجا برای مثال) سوی مخالف آنها هم وحود دارد. یعنی طراح یا معماری صنعتی به کاربرد و جنبه زیباشناختی اماکن و اشیا دقیقا فکر کرده و چیزی دلخواه و هماهنگ با محیط پدید…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

مجموعه‌ای از عکس‌های تاریخی که برخی از آنها کمتر دیده شده‌اند و ما را به اندیشه در مورد تاریخ…

عکس‌های تاریخی خلاصه عجیب یک دوران هستند. همه چیز از کیفیت عکس، کادربندی، لباس، ساختمان‌های پیرامون، غذایی که صرف می‌شود، حالت چهره، برشی از یک زمان و مکان است که برای بینندگان بعدی نکته‌های دارند.برخی ازعکس‌های این مجموعه را قبلا…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

تنهاترین درخت جهان در کجاست؟

در جزیره دورأفتاده کمپبل، واقع در بیش از ۶۰۰ کیلومتری جنوب  نیوزلند، صنوبر منفرد سیتکا روییده که به عنوان تنهاترین درخت روی زمین شناخته شده است.نزدیکترین درخت نزدیک به آن آن بیش از ۲۲۰ کیلومتر دورتر، در جزایر اوکلند است، در حالی که…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
7 نظرات
 1. نعیم می گوید

  خیلی مطلب جالبی بود، کلا مطالب این سایت خیلی خوبه، هم اخبار رو پوشش میده و هم اطلاعات عمومی و …
  به عنوان یه خواننده ثابت ممنونم ازتون

 2. ngc می گوید

  از جنگ جهانی دوم—->خمیر بازیD:
  از همین جا مراتب سپاسگذاری خود را به «جان و ویل کِلاگ و «جورج کرام اعلام میدارم!
  +مرحوم فلمینگ!

  سپاس

 3. نیما می گوید

  هافمن بزرگ با این کشف و اون تجربه دوچرخه ای یک مورد متفاوت رو به وجود آورد
  از جابز بزرگتر راجر واترز بود که گفت من تو زندگیم یک بار ال اس دی رو تجربه کردم و اون بی نظیر بود ( البت فکر کنم بیشتر تجربه کرده )
  راجع به بیتلز هم مرحوم لنون تکذیب کرد که اون آهنگ تحت تاثیر ال اس دی ساخته شده
  گفت از نقاشی یه بچه کوچولو الهام گرفته
  به هر حال
  بد نیست نگاهی هم به نقاشی های آلکس گری داشته باشیم
  ممنونم بایت این پست

 4. لئون می گوید

  جای داستان کشف اولین ابررسانا به نظرم خالی‌ه هر چند که وارد زندگی‌مون نشده (؟)

 5. علی می گوید

  سلام
  این مطلب می‌تونه گسترش پیدا کنه، چون مطلب جالبه مثلاً تفلونی که در قابلمه‌ها استفاده می‌شه هم تصادفی بوده.
  یه چیز دیگه هم این که تو ماجرای اختراع چیپس این رو اضافه کنین که اون مشتری وسواسی بوده و همین باعث خیلی نازک برید سیب زمینی شده و اتفاقاً بعد از سرخ کرده اون همون مشتری وسواسی از چیپس‌ها خوشش نمی‌آد ولی بقیه مشتری‌ها خیلی دوست داشته‌اند.
  ممنون از سایت خوبتون.

 6. شهلا امینایی می گوید

  بسیار زیبا ،ممنونم.

 7. من می گوید

  سلام
  خسته نباشی
  چرا بعضی از پست ها از جمله همین تو فید (فیدلی) نمیاد؟
  ایراد از فیدلیه؟ یا فید ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5