داستان واقعی عکس تاریخی مارادونا در بازی آرژانتین – بلژیک و یک نتیجه‌گیری غیرفوتبالی از آن!

37

در جریان پخش زنده بازی آرژانتین -بلژیک، عادل فردوسی‌پور به یک مسابقه قبلی این دو تیم در جام‌های جهانی گذشته اشاره کرد، دیداری که در آن دیه‌گو مارادونا هم حضور هم داشت. فردوسی‌پور گفت که در این عکس، ماردونا در حالی که شش بازیکن بلژیک احاطه‌کش کرده‌اند و دست‌جمعی قصد کنترل کردن نابغه را دارند، دیده می‌شود.

شب‌هنگام عکس را با جستجویی در اینترنت پیدا کردم، این عکس در جام جهانی 1982 گرفته شده است.

7-6-2014 9-00-34 AM

عکس بسیار جالب است و به تنهایی می‌تواند نبوغ مارادونا را به اثبات برساند، مارادونا در این عکس همان استادی و تسلط را تداعی می‌کند و بازیکنان بلژیک گیج، مضطرب و هراسان هستند.

این عکس تاریخی را «استیو پاول» برای نشریه Sports Illustrated گرفته بود. در آن زمان هنوز شهرت مارادونا عالم‌گیر نشده بود و 4 سال دیگر باید سپری می‌شد تا ماردونا را خرد و کلان بشناسند. اما در همان زمان هم مهارت مارادونا با توپ مشخص بود، طوری که عکاس ما، در همه بازی در پی گرفتن عکس‌های خوبی از مارادونا بود و روی این کار تمرکز داشت.

به صورت همزمان مقامات بارسلونا هم مارادونا را زیر نظر داشتند و چشم از او برنمی‌داشتند، چون می‌خواستند دیه‌گو را به کمپ نو ببرند.

فرصت استثنایی برای استیو پاول در نیمه دوم بازی به دست آمد، او شاتر را فشرد را عکس را ثبت کرد. البته تا زمان ظهور نگاتیوها، او متوجه نشده بود که عکس‌اش چقدر خاص است.

این عکس از نظر رنگ‌ هم زیبا است و تقابل سبزی چمن ورزشگاه و رنگ قرمز مایل به نارنجی تیم بلژیک هم آن را زیبا کرده است.

بازیکن‌های بلژیک همان طور که پیشتر هم اشاره کردم، در عکس گیج و مبهوت هستند، مارادونا در مقابل پای چپش را مثل یک رقصنده باله زاویه داده است و پشت توپ گذاشته است و حالت بدنش طوری است که هر آن می‌تواند به هر سمتی که می‌خواهد بچرخد.

در زیبایی این عکس تردیدی نیست.

اما علیرغم همه توضیحاتی که تا اینجای پست دادم، باید بدانید که این عکس، عکس راستگویی نیست!

چرا که شش مرد بلژیکی مارادونا را هدف نگرفته بودند!

در این صحنه، آرژانتین صاحب یک ضربه آزاد شده بود و در آن «آردیلس» می‌خواست یک ضربه کاشته را بنوازد، اما  تصمیم گرفت به جای یک ضربه مستقیم، توپ را به صورت عرضی به مارادونا پاس بدهد، تا با این کار غیرقابل پیشبینی تمرکز دیواره دفاعی و سایر بازیکنان بلژیک را از بین ببرد.

7-6-2014 9-01-11 AM

به عبارتی شش مرد بلژیکی به صورت مستقیم با مارادونا یارگیری نکرده بودند، آنها صرفا اعضای دیواره دفاعی بلژیک در حین ضربه آزاد بودند که بعد از پاس آردیلس، به سمت مارادونا که صاحب توپ شده بود، نگاه می‌کردند.

در این صحنه ماردونا به دل این گروه شش نفره نزد و یک یک آنها را دریبل نکرد، بلکه او تصمیم گرفت که توپ را به صورت هوایی از بالای سر آنها رد کند و به بازیکن هم‌دسته برساند.

7-6-2014 9-01-36 AM

چه کسی می‌تواند در مورد تکنیک ناب ماردونا شک کند؟ او 4 سال بعد در بازی به انگلستان نشان داد که توانایی دریبل یکایک بازیکن‌های حریف را برای گل زدن دارد. اما در آن بازی چام جهانی 1982 نه مارادونا و نه یارانش موفق نبودند و در نهایت یک هیچ باختند.

با این توصیف‌ها آیا از ارزش این عکس چیزی کم می‌شود؟

حقیقت‌اش را بخواهید، ماهیت عکس همین است، عکس برشی از زمان و فضا است. ما در یک عکس نه می‌توانیم لحظه پیشین را ببینیم و نه لحظه پسین را. همچنین نمی‌توانیم ببینیم که در خارج قاب چه گذشته است.

عکس تاریخی مارادونا و شش بازیکن بلژیکی، بی‌تردید زیباست و «دروغ» نیست، اما به خاطر اینکه بیان‌گر «بخشی» از واقعیت است و ما از حقیقت‌های دیگر مطلع نبوده‌ایم، بعد از توضیحات متوجه می‌شویم که فریب خورده‌ایم.


استیو پاول، تعمدی برای فریفتن ما نداشت، او فقط می‌خواست یک عکس زیبا از مارادونا بگیرد و مهارت‌اش را نشان بدهد، در زمان گرفته شدن عکس هم چون همه بازی را تازه دیده بودند و از نتیجه مطلع بودند، عکس او دروغ‌پردازانه محسوب نمی‌شد.

اما از یک زاویه دید وسیع‌تر، اتفاقا خیلی‌ها هستند که عامدانه سعی می‌کنند با یک برش چند درجه‌ای از یک حقیقت 360 درجه‌ای ما را بفریبند.

آنها از میان سیل اخبار و تفسیرها و اطلاعات، از روی قصد تنها چند تایش را که مطابق میل و سلیقه آنهاست، انتخاب می‌کنند و به مخاطب این حق را نمی‌دهند که با آگاه شدن از اخبار دیگر و در کنار هم چیدن همه واقعیات، خود تفسیرگر یک روند و واقعه باشد.

اینجاست که می‌رسیم که به حرفی که من همیشه به آن باور داشته‌ام:

بیان کردن بخشی از واقعیت -و نه همه آن- تفاوتی با دروغگویی ندارد!

از زاویه دید دیگر، آدم‌هایی که سعی نمی‌کنند برای دریافت حقیقت، زاویه دید خود را عوض کنند و به جای نگاه از فراز یک بلندی، نگاه سطح پایین به حوادث و رویدادها را ترجیح می‌دهند، خود «انتخاب» می‌کنند که دروغ دریافت کنند.

به عبارت دیگر، به گمان من فریب خوردن و دروغ شنیدن، همیشه یک فرایند غیرفعال نیست، بلکه می‌تواند یک روند فعال هم باشد!

تا وقتی عنصر «شک» و نگاه فراگیر به رویدادها نباشد و در درون ما عزمی برای دیدن همه واقعیت و نه بخشی تحریف‌شده از آن وجود نداشته باشد، ما مستعد فریب خوردن باقی می‌مانیم.

خیلی وقت‌ها آدم‌هایی که فریب می‌خورند، نباید گله و شکایتی از فریفته شدن داشته باشند، چون آنها به صورت فعال، در این بازی شرکت کرده‌اند.


بنابراین توصیخ اخلاقی که در انتها، از این پست تاریخی مارادونا می‌گیریم این است که:

همیشه شک کنید، حتی به منابع خبری مورد اعتماد خودتان، حتی به روندهایی که همیشه مسلم می‌دانسته‌اید، حتی به جریان‌هایی که منافع شما را تضمین می‌کنند. از زوایای مختلف به داستان‌ها بنگرید، افق دید خود را عوض کنید، کتاب بخوانید، مستند ببینید، در اینترنت جستجو کنید و به جای تلف کردن وقت خود با زردنامه‌ها، منابع خوب پیدا کنید، حقیقت را به صورت فعال جزء به جزء مثل تکه‌های یک پازل پیدا کنید و با نیروی خرد و پردازش مغزی خود، در کنار هم بچینید. حقیقت را دوست داشته باشید، حتی اگر کامتان را تلخ کند و سعی کنید به دیگران نه حقیقت را، بلکه شیوه کسب حقیقت را آموزش بدهید!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

مجموعه‌ای از تصاویر هراس‌آور، عجیب با به اصطلاح نفرین‌شده!

برای قسمتی از شگفتی یا ترس خودمان از پیرامون یا عکس‌ها نمی‌شود توضیح صریح ارائه کرد. احتمالا منشا این ترس‌ها به تدریج در سیناپس‌های مغزی ما از هزاران سال پیش یه یادگار گذاشته شده.آدم فکر می‌کند اگر قرار باشد برنامه هوش مصنوعی ایجاد شود…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

مردان خوش‌لباس و خوش‌تیپ سال‌ها و دهه‌های آینده احتمالا چه لباس و آرایش موی سر و صورتی خواهند داشت

پیشبینی مد بسیار دشوار است. در داستان‌های علمی تخیلی گاهی چیزهایی در مورد آنها می‌خوانیم. مثلا سرهای تراشیده شده‌ای که جواهرات بر فرق سر دوخته شده‌اند یا خالکوبی‌ها.اما با توجه به تغییرات اقلیمی و درگیری‌ها و وسایل فناورانه‌ای که در حال…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
37 نظرات
 1. بابک می گوید

  بسیار عالی بود. سپاس از علیرضا مجیدی و این را هم اضافه کنم که خطاهای خواسته یا ناخواسته که آنها را با اصطلاحات مختلفی مانند error و bias، تورش، تعصب، پیش داوری، و … می نامیم بخشی از زندگی ما هستند. با اینکه واقعیت (برداشت ما از حقیقت)، یک پدیده به شدت نسبی است، ولی خود حقیقت همیشه ثابت است. به قول انیشتین، “فیلسوف ها، مانند کودکی که با عروسک خود بازی می کند، با کلمات بازی می کنند ولی معنی اش این نیست که همه چیز در دنیا نسبی است!” بزرگترین پیام این عکس زیبا، همین میتواند باشد.

 2. مهدی جان می گوید

  “یک پزشک” این متن فوق العاده بود . واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم . تشکر

 3. حمید می گوید

  عالی بود دکتر.
  ساده و روان اما عمیق.

 4. فرشاد می گوید

  تشکر بابت این پست و مطلب عالی. فوق العاده بود
  بیان کردن بخشی از واقعیت -و نه همه آن- تفاوتی با دروغگویی ندارد!

 5. احسان می گوید

  ممنون بابت این مطلب. فقط اگر اشاره ای میکردید به مقاله گاردین که دیروز درباره همین مطلب نوشته شده بود ، و تعدادی از عبارات متن شما ترجمه آن بود، خیلی خوب میشد.

  لینک رو گذاشتم تا بقیه دوستان هم اونرو ببینند:
  http://www.theguardian.com/football/blog/2014/jul/05/diego-maradona-belgium-famous-photo

  1. علی می گوید

   مرسی.به نکته ظریفی اشاره کردی

 6. daniel می گوید

  این متن رو دوست داشتم

 7. حسین می گوید

  خیلی خیلی ممنونم بابت این پست …

 8. حسین می گوید

  “از زوایای مختلف به داستان‌ها بنگرید، افق دید خود را عوض کنید، کتاب بخوانید، مستند ببینید، در اینترنت جستجو کنید و به جای تلف کردن وقت خود با زردنامه‌ها، منابع خوب پیدا کنید”
  “حقیقت را دوست داشته باشید، حتی اگر کامتان را تلخ کند”

  آقای مجیدی ، از پس یه ماجرای ساده ، چه مفهمومی استخراج کردید ! دست مریزاد .
  عجب جمله ای ، چه ذهنِ بازی .

  “سعی کنید به دیگران نه حقیقت را، بلکه شیوه کسب حقیقت را آموزش بدهید”
  و این دقیقا کاری ایه که خود شما انجام دادین .

 9. pedram می گوید

  چقدر این پست به دلم نشست. جون میده واسه به اشتراک گذاشتن. ممنونم

 10. Omid می گوید

  عالی بود. از اون پست هایی که باید قابش گرفت. ممنون.
  مشکلم اینه که گاهی با زدن این حرف ها به دیگران میشم اون آدم بده شکاک که نوی ذوق مردم میزنه و اصلا هیچ کس رو باور نداره. البته برای خودم همیشه خیلی خوب کار کرده!

 11. بابک می گوید

  من این نظر را یک بار قبلاً گذاشتم ولی پیام خطا داد. اگر تکراری باشد پوزش می خواهم.
  بسیار عالی بود. سپاس از علیرضا مجیدی و این را هم اضافه کنم که خطاهای خواسته یا ناخواسته که آنها را با اصطلاحات مختلفی مانند error و bias، تورش، تعصب، پیش داوری، و … می نامیم بخشی از زندگی ما هستند. با اینکه واقعیت (برداشت ما از حقیقت)، یک پدیده به شدت نسبی است، ولی خود حقیقت همیشه ثابت است. به قول انیشتین، “فیلسوف ها، مانند کودکی که با عروسک خود بازی می کند، با کلمات بازی می کنند ولی معنی اش این نیست که همه چیز در دنیا نسبی است!” بزرگترین پیام این عکس زیبا، همین میتواند باشد.

 12. hoda می گوید

  خیلی ممنون جالب بود واقعا .توضیحات اخرتونم راجع ب شک رو ک کلا منم قبول دارم درکل مرسی 🙂

 13. ADIOS می گوید

  عالی بود دکتر جان عالی. افشاگری علیه عادل خان فردوسی پور. اگه بتونی از این نابغه یه سوتی در بیاری هنر کردی که شما این کارو کردی. کاش ایمیلشو داشتم بهش میگفتم این خبرو 😀

 14. محسن می گوید

  پیگیری شما در مورد رسیدن به حقیقت واقعا جای تحسین داره
  ای کاش همه همینطور بودیم..

 15. محمد می گوید

  خیلی خوب بود نوشته‌تون؛ ممنون.

 16. افشین می گوید

  متن زیبای بود ، قضاوت نکرد اما ذهن مارا قلقلک داد ، در آخرمارا در تجربه زیبا شریک کرد . البته از یک مطلب هم به سادگی نمی توان گذشت ، اینکه ما دوست داریم گاهی فریب بخوریم مثل ترس خود خواسته ، ما به تونل وحشت می رویم که بترسیم با همین منطق گاهی نیز ما دوست داریم فریب بخوریم . بدمان نمی آید عکسی وجود داشته باشد که قهرمان هماورد شش نفره داشته باشد .

 17. شادی حامدی می گوید

  وای خیلی عالی بود… چقدر خوبه اگه همه‌مون بتونیم همه‌ی مسائل رو بدون احساساتی‌شدن و گول‌خوردن از جنبه‌ی «دیگر» هم ببینیم. ممنون به‌خاطر این پست.

 18. سعید می گوید

  مطالب فوتبالی بیشتر بذارید تشکر

 19. Mahmoud می گوید

  ممنون و پست کوتاه و بسیار مفیدتان.
  با این قسمت که گفتید: “تا وقتی عنصر «شک» و نگاه فراگیر به رویدادها نباشد و در درون ما عزمی برای دیدن همه واقعیت و نه بخشی تحریف‌شده از آن وجود نداشته باشد، ما مستعد فریب خوردن باقی می‌مانیم.” خیلی موافقم ، اتفاقا بعضی وقتا از صحبت طرف مقابل متوجه میشیم که دروغه ولی بازهم دوست داریم باور کنیم و این خیلی بده.

 20. پوریا می گوید

  نتیجه گیری خوبی بود،
  استدلال خوب تری درمورد نگفتن کامل حقیقت همون دروغ میتونه باشه!
  ممنون
  موید باشید

 21. سعید می گوید

  واقعا آموزنده بود..ممنون

 22. Med Apple می گوید

  عالی بود. مثال خوبی برای بیان این نکات بود.

 23. کوروش می گوید

  جالبه که حتی یک نفر هم مارادونا رو در هنگام زدن ضربه آزاد یارگیری نکرده و کلا هیچ حسابی اون موقع روش نمیکردن.

 24. ایلا می گوید

  عالی بود واقعا عالی با اینکه همه اینارو میدونستم اما یادآوری این مطلب از زاویه دید شما و قلم بسیار خوبتون یه چیز دیگست

 25. حمید سلطان آبادیان می گوید

  بسیار عالی بود . ممنونم

 26. mina می گوید

  دکتر خیلی مقاله زیبایی بود از اونهایی که احتمالا خیلی ها راجع بهش نظر بدن … تبریک به خاطر این مقاله …..اونقدر زیبا که پاراگرافی که حرکت پای مارادونا رو به رقص باله تشبیه کرده بودین یه لبخندی از لذت به من بخشید و پاراگراف آخر اشکمو در اورد ( اشکها و لبخندها )

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم از کامنت خیلی خوب شما. خستگی را از تنم بیرون کرد.

   1. mina می گوید

    سلام
    ممنونم از بزرگواریتون

 27. احمدی می گوید

  عالی بود دکتر جان، ممنون.
  سرحال شدم.

 28. محسن می گوید

  راستش من با دیدن همون عکس اول از همون زاویه پایین متوجه شدم که نوع ایستادن بازیکنان طوریه که معلومه واسه ضربه ایستگاهی وایستادن.
  می‌خوام بگم از هر زاویه‌ای هم که نگاه می‌کنین، اگه با پیش‌داوری و اصرار بی‌دلیل در برداشت اون چیزی که دوست داریم نباشه، باز هم کلی قضیه فرق می‌کنه 🙂

 29. مهدی ربیعی می گوید

  جناب آقای مجیدی
  نتیجه گیریتون عالی بود

 30. zanyar می گوید

  بیان کردن بخشی از واقعیت -و نه همه آن- تفاوتی با دروغگویی ندارد!
  واقعا اینطوریه حقه ایی که همه ما هر روز باهاش روبرو میشیم. کسانی که پای ما وظیفه دارن برای ما تصمیم گیری میکنن. حتی کسانی که میخوان نظر ما رو عوض کنن در زندگی شخصی و ابعاد خیلی وسیعتر از این حقه استفاده میکنن. و به نظر من این کار از دروغ بدتره. چون کسی که دروغ میگه حداقل مردش هست و ریسکشو میکنه و بعدا هم دستش رو بشه فکر اونجاشو کرده که در معرض اتهام دروغ قرار میگیره. به نظرم این کار از دروغ زشتتره.

 31. سعید می گوید

  سلام .امشب تصادفی به این سایت برخوردم و چند مطلب و از جمله این مطلبو خوندم.خیلی حال داد. مدتها بود مطلب به این قشنگی نخوانده بودم.راستش داشتم لذت مطلب عمیق اما جدید وطنی رو خوندنو رو فراموش می کردم.
  ضمنا برای من که دکتر مدیریت با گرایش خلاقیتم پاراگراف آخر شما یادآور تکنیکی در خلاقیت به نام شک در مفرضات است که صد البته شما زیباتر از کتب علمی خلاقیت بیان کرده اید.بهتون تبریک میگم به خاطر این نگاه قشنگی که کسب کرده اید.

 32. کامیکا می گوید

  اتفاقاً این عکس نه تنها واقعیت بلکه واقعیت امر واقع را به نمایش می گذارد. واقعیت هر مسئله ای همان نیست که در همان لحظه برسی اش کنیم. هر واقعیتی یک پا در آینده خودش دارد و یک پا در گذشته خود. قرار است مارادونا همین آدمی باشد که عده ای مدافع را به حیرت بیاندازد مستعصل و گیج کند و دریبل بزند. دوربین عکاسی واقعیت را فریز می کند اما واقعیت گویا قدرتمند تر از آن است و خودش را هر طوری هست می رهاند و تاریخمند می شود.

 33. م گلاسگو می گوید

  سلام
  جهت حقیقت :
  ۱- اوسوالدو آردیلس نبود که پاس داد !
  اصلا در بازی نبود
  اصلا آردیلس در جام جهانی 86 جزو squad آرژانتین نبود !
  ۲- مارادونا اتفاقا بشدت شناخته شده بود ؛ هم بدلیل اخراجش در جام جهانی قبلی و هم جنجال هایش در بارسلونا و حتی قبل تر از اون ؛ بخاطر عدم انتخابش در جام جهانی ۱۹۷۸ که اتفاقا در آرژانتین برگزار شد و میزبان قهرمان شد.
  ۳- اتفاقا در اون برهه تنها راه توقف مارادونا همین دفاع پوششی چند لایه بود ؛ حداقل انگلیسی ها آرزو می کردند جلوی اون گل دوم همینطوری پوشش می گرفتند.
  ۴- در این وانفسا …. ممنون از مطالب شما ؛ خیلی استفاده می کنیم . بدون تعارف و تملق . باز هم بنویسید لطفا .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.