مجله هفتگی یک پزشک : انسان‌ها دونوع‌اند

19

جمعه‌ای دیگر و صبحی دل‌انگیز برای یک تعطیلی. این‌هفته به‌سراغ کاپیتانی سپربه‌دست می‌رویم و همراه با دکتری بی‌نام ونشان پابه‌دنیاهایی فراتر از باور می‌گذاریم و همسفر باگذشته یادی می‌کنیم از کتاب‌های قدیمی و خاطره‌سازمان. نگاهی هم می‌اندازیم به‌تصاویری که به‌نظرم دنیای این‌روزهای مارا به‌زیبایی به‌تصویر کشیده‌اند.

سریال هفته

d2

سریال‌های تخیلی و خوب زیادهستند، اما سریال‌هایی که واقعا در این زمینه قوی باشند و درایران‌هم طرفدار زیادی داشته‌باشند، کم‌اند. برای مثال، دکترهو یکی ازهمین سریال‌هاست که خیلی‌ها تابه‌حال اسمش‌را هم نشنیده‌اند و آن‌هایی‌هم که دیده‌اند، باتصور براین‌که با سریال سطح پایینی روبرو هستند، سریع رهایش کرده‌اند. به‌جرات می‌توانم بگویم که Doctor Who یکی از قویترین، عظیم‌ترین و پیچیده‌ترین داستان‌هایی‌را دارد که‌تابه‌حال دیده‌ام و با قدمتی بیش‌از 50 سال، دکترهو سریالی‌ست که هرعلاقه‌مندی به تخیل و ماورا باید تماشایش کند.

d1

داستان دکترهو آن‌قدر بزرگ است که من به‌هیچ‌وجه قادر به‌توصیفش نیستم اما داستان اصلی در این‌که دکتر چه‌کسی است، برسر سیاره‌اش چه آمده و بخش‌هایی از این دست خلاصه می‌شود اما این همه‌چیز نیست و از فصل یک سریال که‌از سال 2005 به‌نمایش در‌آمد تاامروز که 7 فصل آن پخش‌شده، هر اپیزود داستانی زیبا و برای علاقه‌مندانش، تپنده به‌ارمغان آورده‌است. داستان‌هایی که با بازی‌های اشخاصی چون David Tennant لحظاتی خاص و به‌یاد ماندنی‌ای را برای طرفداران این سریال خلق کرده‌اند.

d3

خلاصه که بگویم، دکترهو سریالی نیست که‌با تماشای قسمت‌های اول و حتی فصل یک‌اش، عاشقش شوید اما بااطمینان می‌گویم که وقتی جلوتر بروید و داستان دکتررا درک کنید، اگر معتادش نشوید، حتما کنار گذاشتنش برای‌تان سخت خواهد بود. به‌خصوص وقتی‌که به دوران مت اسمیت و بازی بسیار زیبا و کمی خنده‌دارش برسید، تاره متوجه می‌شوید که چه‌بر سر دکتر که نیامده و چه‌گذشته‌ای که نداشته‌است و به‌آخرهای سریال که‌برسید و اتفاقات پیش‌آمده برای دوستان مت‌را ببینید، عطش دیدن فصل جدید برای‌تان چند برابر خواهد شد. بااین تفاسیر، اگر سریال‌های BBC را دوست دارید و از سریال‌های بی‌محتوا و غالبا برپایه کشتن خسته شده‌اید، دکترهو واقعا سریالی‌ست که باگذشت زمان و تماشای قسمت‌هایش، عاشقش می‌شوید.

فیلم هفته

c1

دراین چندهفته، دوسریال برگرفته شده از کامیک‌بوک‌ها برروی سایت‌های دانلود قرار گرفتند که یکی مردعنکبوتی شگفت انگیز2 بود و دیگری هم Captain America The Winter Soldier که‌دراین مجله سراغ فیلم دومی یعنی کاپیتان آمریکا می‌رویم. به‌طورکلی، کامیک‌بوک‌ها یا کتاب‌های مصور در ایران طرفدار آن‌چنانی‌ای ندارند و این به‌عدم توزیع و عدم علاقه‌نویسندگان و انتشاراتی‌ها باز می‌گردد اما فیلم‌ها و بازی‌هایی که ازروی این کتاب‌ها ساخته می‌شوند، قضیه متفاوتی دارند و ایرانی‌ها تقریبا به‌تماشای تمام این فیلم‌ها می‌پردازند.

c2

Captain America The Winter Soldier را می‌توانم درچند واژه توصیف کنم. برای‌مثال به‌داستانش که بپردازیم، با چیز شگفت‌انگیزی روبرو نمی‌شویم اما داستان، قابل‌قبول و خوب است و هرازگاهی تماشایی می‌شود اما به‌طور کلی داستان همچون بسیاری از این فیلم‌ها، البته کاملا برخلاف بتمن، برپایه جلوه‌های ویژه و اکشن است و شما بیشتر درگیری و تیراندازی می‌بینید تا داستانی قابل تامل.

c3

به‌طور کلی کاپیتان آمریکا، یک فیلم خوب و خوش‌ساخت برای سپری کردن جمعه‌ است و برای کسانی که علاقه‌بیشتری به‌اکشن و صحنه‌های باشکوه درگیری دارند تا داستان قدرتمند، می‌تواند یک فیلم ایده‌آل باشد به‌خصوص‌که بازیگر مشهوری همچون اسکارلت یوهانسون درآن نقش ایفا کرده و همین برای بسیاری از طرفداران ایرانی این بازیگر می‌تواند کافی باشد! خلاصه که کاپیتان آمریکا، برای پرکردن دوساعت و همچنین یک سرگرمی دوستانه و خانوادگی، انتخاب بدی نیست و دراین بی‌محتوایی فیلم‌ها از نظر داستانی، می‌تواند برای‌تان جالب باشد.

کتاب‌های گذشته

b1

کتاب‌ها چیزهای خوبی هستند، باارزشند و برای‌مان خاطره‌هایی عجیب می‌سازند. کتاب‌هایی که هدیه گرفتیم، کتاب‌هایی که باپول توجیبی‌هایمان خریدیم و کتاب‌هایی که از گذشتگان و عزیزانمان برای‌مان باقی مانده‌اند. این هفته، می‌خواهیم به‌این کتاب‌ها بپردازیم و تلنگری به‌شما بزنیم تا بلند شوید و حالشان را بپرسید! کتاب‌هایی که متاسفانه به‌مرور زمان، برورویشان دارد از بین می‌رود، کتاب‌هایی که روزی کودکی مارا می‌ساختند، هم‌اکنون جلد و کاغذشان دارد کنده می‌شود و کتاب‌هایی که می‌توانند هدیه ما برای آیندگان باشند، به‌امروز خودشان مانده‌اند.

b2

اگر در خانه کتاب‌هایی دارید که جلد و کاغذشان در حال پاره‌شده و افتادن‌ست، همین‌امروز جمع‌شان کرده و به‌مکان‌هایی ببرید که ترمیمشان کنند. یا اگر دوست‌دارید که خودتان خلاقیت به‌خرج بدهید، باچیزهایی که درخانه دارید، این‌کتاب‌هارا ترمیم و حتی تزئین کنید، گردوخاکشان را بگیرید و اگر خط‌‌خوردگی و مواردی از این‌دست دارند، پاکشان کنید. یاحتی می‌توانید کتاب‌هایی‌را که نمی‌توانید نگه‌داری کنید، به‌کتاب‌خانه و دیگران هدیه دهید. خلاصه که این‌هفته کتابی معرفی نکردم چراکه این‌روزها شاهد اینم‌که با فراگیر شدن مطالعه الکترونیک و دیجیتالی، خیلی‌ها کتاب‌های باارزششان‌را فراموش و حتی به‌خاطر نبود جا دور می‌اندازند. مطالعه کتاب به‌هر شکلی خوب‌است اما نباید چیزهایی که برای‌مان خاطره‌ساز بودند و ارزش معنوی زیادی دارند را به‌همین راحتی به‌دست فراموشی بسپاریم.

گیک‌ها بار سفر ببندند

t1

این‌روزها همه‌ما به‌دنبال سفر و گشت‌وگذاریم و هر کداممان بسته به علایقی که داریم، بارسفر می‌بندیم. یکی لوازم آشپزی جمع می‌کند و دیگری ابزار مطالعه و نوشتن‌اش را. به‌هرحال، ماهر علاقه‌ای‌هم که داشته‌باشیم، همه‌مان چمدان و کیف مخصوص خودرا داریم تا ابزار‌ها و وسایل سفرمان‌را درونشان چندروزی مسافر کنیم. اما گیک‌ها و به‌طور کلی خوره‌های تکنولوژی چه‌چیزهایی باید همراه خود داشته‌باشند؟

بی‌تردید یکی از وسیله‌هایی که حتما باید همراه داشته‌باشیم، لپتاپ است. حال چرا؟ خیلی ازماها کارهایی داریم که با اسمارتفون و تبلت قابل انجام نیستند، برای مثال شخصی بعنوان یک عکاس حرفه‌ای مناظر، دوست‌دارد تصاویرش‌را با نرم‌افزارهای حرفه‌ای ادیت کند و یامن به‌شخص دوست دارم هنگام نشستن در منظره‌ای زیبا، با لپتاپم به نوشتن بپردازم. خیلی‌هاهم وبگردی، تماشای فیلم و مواردی از این دست‌را دوست دارند با لپتاپشان انجام دهند. خلاصه‌که یک گیک علاقه‌مند به تولید محتوا بهتراست هنگام سفر لپتاپ خودرا، به‌خصوص در صورت دارا بودن اولترابوک، همراه خود داشته‌باشد.

هفته‌قبل دلایل داشتن یک تبلت‌را توضیح دادم اما همراه داشتن یک تبلت هنگام سفر مزه خاصی دارد. برای‌مثال، راحت‌تر عکس‌هایتان‌را مشاهده می‌کنید، به‌کتاب‌هاو مجله‌هایتان دسترسی راحت‌تری خواهیدداشت و درطول سفر نگران تولید محتوا نخواهید بود. کلی بگویم، صفحه نمایش بزرگ و کاربری آسان تبلت، در سفر، که همه‌ما به‌دنبال راحت‌تر هستیم، برای مثال مرور نقشه، تماشای فیلم و مواردی از این‌دست، این گجت‌را به‌ابزاری دوست‌دار سفر تبدیل کرده‌است.

olympus

همراه‌داشتن اسمارتفون نیازی به گفتن ندارد اما کاربردهایش در سفر چیست؟ اسمارتفون‌ها بهترین ابزار برای راهنمایی و داشتن یک سفر خوب هستند، چرا که از اپ‌های فراوان کمپینگ و امدادهای اولیه گرفته تا عکاسی و به‌اشتراک‌گذاری لحظه‌های زیبای‌مان را در خود جا داده‌اند. پس قبل‌از سفر اپ‌های گردشی خودرا حتما آماده کرده و داخل چمدان یا حافظه‌اش بگذارید تا سفری با طعم تکنولوژی داشته‌باشد. به‌خاطر داشته‌باشید که هدف بهترکردن سفرمان است نه جابه‌جا شدن از مکانی به‌مکانی بدون‌اینکه سرمان‌را از گجتمان درآوریم!

به‌شخص علاقه‌ای به‌همراه داشتن یک دوربین حرفه‌ای آن‌هم هنگام سفررا ندارم، چرا که دوست دارم لحظات خوب مسافرتم‌را سریع و همانطور که‌هستند بگیرم، اما اگر شما دوست‌دارید که تصاوریتان کم‌وکاستی نداشته‌باشند، دوربینتان‌را بردارید، اما به‌یادداشته‌باشد که حتما نباید یک DSLR به چمدانتان اضافه‌کنید، یک دوربین ساده و جمع‌وجور هم کفایت می‌کند، هرچند که باوجود اسمارتفون‌ها، نقش این‌دوربین‌ها به‌شدت کم شده‌است. یاد پولارویدها به‌خیر!

sawyer

بقیه‌چیزها به‌خودتان بستگی دارد. اگر دوست‌دارید، یک‌دفترچه و مداد بردارید تا درطول سفر چندخطی‌بنویسید و بکشید. هارداکسترنال‌را به‌هیچ‌وجه فراموش نکنید، خیلی به‌کار می‌آید. هدفون‌ها هم خیلی به‌درد بخورهستند به‌خصوص اوقاتی که درطبیعت نشسته‌ایم و به‌دنبال موسیقی‌ای آرام‌بخش می‌گردیم. شارژرهایی این‌روزها آمده‌اند که زندگی‌را عجیب شیرین کرده‌اند، حتما یکی‌ازاین شارژرهای همراه‌را تهیه کنید. چراغ‌قوه، تصفیه‌کننده آب، اسپیکر و مواردی ازاین‌دست، باعث داشتن یک سفر خوب و تکنولوژیکی می‌شوند، پس بارتان‌را کامل جمع کنید تا در سفر نه‌تنها احساس کمبود نکنید، بلکه چندبرابر هم لذت ببرید.

آیا طراح هستید؟ پس خوشحال باشید

happy-1

اخیرا مقاله‌ای در وبلاگ creativebloq دیدم که به‌نظرم بسیار جالب آمد، به‌خصوص که این‌روزها بازار کنکور و انتخاب رشته داغ است و از طرفی‌هم رشد برنامه‌نویسی و اپ‌سازی درکشور رشد قابل‌توجهی دارد و بزرگترین کمبودش، طراحی خوب‌است. با این تفاسیر جالب دیدم که این مقاله‌را خلاصه‌وار ترجمه کنم تا کسانی که در انتخاب این شغل و رشته، دودل و درفکر هستند، متوجه شوند که طراحی حرف اول این‌روزهای قرن 21 را می‌زند.

برای خلاق بودن پول می‌گیرید. یک حسابدار بانک موفق و حتی رئیس یک بانک، یک برج‌ساز که پول‌پارو می‌کند و مواردی ازاین دست، شاید کارخوبی داشته‌باشند، اما خلاقیت درآن‌ها وجود ندارد! ما انسان‌ها اگر زندگی‌مان‌را یک‌شکل و بدون تغییر بسازیم و پیش ببریم، بدون‌شک بعداز مدتی احساس خستگی، بی‌علاقگی و شاید پوچی به‌مان دست‌می‌دهد و پول دیگر برایمان جالب نخواهد بود. درایران هم که نه‌پول آن‌چنانی‌ای می‌توان درآورد و نه‌دربسیاری از کارها می‌توان خلاق بود. پس با این تفاسیر چه‌کنیم؟ همانطور که گفتم، عصر، عصر طراحی است و درایران هم اگر خلاقیت و طراحی ترکیب شوند و کمی فکر به‌خرج داد، می‌توان هم کسب درآمد کرد و هم‌اینکه بعدازمدتی احساس یکنواخت بودن نکرد. خلاصه‌، پولی که از لذت‌بردن و متفاوت بودن کسب شود، هیچ‌وقت خسته‌کننده نمی‌شود.

شما انتخاب کننده مشتری و پروژه‌هایتان هستید. شاید این مورد زیاد در ایران قابل اجرا نباشد، به‌هرحال چه‌کسی دلش کار نمی‌خواهد؟ اما از طرفی بازهم یک ویژگی برای من و شمای طراح محسوب می‌شود و در اصل مطلب هم به‌زیبایی آورده شده‌که شاید برای مدتی مجبور به‌انتخاب هرنوع کاری باشید اما بعداز مدتی که خودتان‌را نشان دادید، این بقیه هستند که دنبالتان خواهند آمد و به‌شخص در شهری مثل تهران دیده‌ام که شرکت‌ها و عوامل تبلیغاتی به‌شدت دنبال افراد صاحب‌نام و خلاق می‌گردند، پس تامی‌توانید خودتان‌را حتی با کارهای رایگان نشان دهید.

هرروزتان متفاوت است. طراحی، دنیایی از پیچیدگی‌ها و سختی‌هاست و به‌جرات می‌گویم تنها کاری‌ست که شبیه ندارد! امروز با طراحی لوگوی شرکتی مشغولید و فردا باچرخشی 180 درجه، دارید یک شخصیت کارتونی طراحی می‌کنید. همه‌این‌ها یعنی چالش، یعنی تفاوت یعنی ماجراجویی و به‌نظرم برای انسان هیچ‌چیز بهتر از این نیست.

red-1

می‌توانید تغییری مثبت در دنیا ایجاد کنید. چندروز پیش بازی‌ای در پلی‌استور قرار داده‌شد که هدفش بمباران فلسطین بود و دیدیم که حتی خود گوگل این بازی‌را حذف کرد. هدفم از اضافه کردن این قسمت، این‌است که بگویم یک طراح چقدر می‌تواند تغییردهنده باشد. یک‌طراح می‌تواند تغییری در دنیا ایجاد کند که شاید رهبران یک کشور نتوانند. می‌تواند باعث خشم انسان‌های دنیا شود و از طرفی کاری کند که‌دنیا به‌جای بهتری تبدیل شود، فقط‌ و فقط با یک طرح! پیشنهاد می‌کنم اگر روزی طراح شدید، کاری کنید که احساس خوبی از طرحتان به‌شما دست بدهد نه‌اینکه خشم‌ونفرت‌را ترویج دهید و از هنرتان برای بمباران استفاده کنید!

همیشه می‌توانید کار کنید. هرانسانی ساعت کارخودش‌را دارد. یکی دوست‌دارد نصف شب مشغول کارش شود و یکی از 6 صبح باروبندیل می‌بندد و راهی کار می‌شود. ویژگی مثبت طراحی، همین ساعت کار و محدود نبودنش است. مهم نیست در سفرید یا دوست دارید شب‌ها کار کنید، کافی‌ست مدادوکاغذ، تبلت یا لپتاپتان همراه‌تان باشد تا کارتان‌را ادامه‌دهید.

organic1

الهام گرفتن همیشه و همه‌جا. برای‌من همه‌چیز منبعی از الهام‌است و برای یک‌طراح واقعی، زشتی وجود ندارد. به‌نظرم این بزرگترین نعمت برای یک‌انسان است که از دیدن همه‌چیز لذت ببرد و الهام بگیرد و اگرروزی یک‌طراح شدید، کاملا متوجه صحبت‌هایم خواهید شد. این‌که چطور از یک‌عکس، از یک آگهی تبلیغاتی و حتی یک اپ الهام می‌گیرید و حتی مناظر و طبیعت، از بعد زیبایی‌شان خارج می‌شوند و برای‌تان معنای دیگری پیدا می‌کنند. خلاصه که بگویم، همه موارد بالا یک‌طرف، این مورد یک‌طرف. چراکه داشتن دیدی متفاوت، نه‌تنها موجب پیشرفت می‌شود، بلکه به‌زندگی طعمی دیگر می‌دهد. پس اگر قصد طراح شدن دارید، از امروز به‌دوروبرتان بهتر نگاه‌کنید، دنبال کاستی و زشتی نباشید و تلاش کنید که اطرافتان‌را بهتروزیباتر بسازید.

عکس‌های هفته

two-kinds-of-people-in-this-world-03

در تصاویری که می‌توانید به‌طور کامل ازاین لینک مشاهده کنید، رفتار و زندگی انسان‌ها در دونوع خلاصه شده‌است. به‌نظرم تصاویر واقعا زیبا و جالب طراحی شده‌اند و کار طراح قابل تحسین‌است. اما از طرفی برای من دیدن این تصاویر کمی غم‌انگیز و ناراحت کننده بودند، چرا که تا حقایق جلوش چشم انسان نیایند، آدمی به‌دنبال تغییر نمی‌رود. به‌نظرم بعداز دیدن این تصاویر، بهتراست کمی به‌خودمان بیاییم و بفهمیم که دردنیایی غرق شدیم که بزرگترین بحران‌های زندگی‌مان، بهتر بودن اندروید و ios، کوکاکولا و پپسی و خوردن همبرگر و رژیم هواخوری شده‌اند. بعد از دیدن این تصاویر و بقیه تصاویر در لینک مربوطه، بهتراست کمی از عادت‌های همیشگی دست بکشیم و به‌دنبال تنوع برویم، چراکه رفتن راهی که همه می‌روند، دیگر خیری ندارد!

two-kinds-of-people-in-this-world-14

two-kinds-of-people-in-this-world-13

two-kinds-of-people-in-this-world-11

two-kinds-of-people-in-this-world-09

two-kinds-of-people-in-this-world-07

two-kinds-of-people-in-this-world-04

حالا که تصاویر بالارا دیدید، اجازه دهید بایکی از انسان‌های متفاوت و خلاق عصرمان آشنا شویم. خانمی به نام Zaria که نقاشی‌هایی به‌جرات شگفت‌انگیز و غیرقابل تشخیص از واقعیت‌را با دستانش خلق می‌کند. این نقاشی‌ها نشان می‌دهند که‌ما انسان‌های چه قدرت ذهنی که نداریم و چه‌غفلتی که‌از آن نمی‌کنیم! برای آشنا شدن و دیدن تصاویر بیشتر، به‌وبلاگ Zaria Forman حتما سر بزنید.

d1

d2

d3

d4

d5

d6

برویم سراغ اینستایی‌هایمان! Alireza_helali عکاس ایرانی اینستایی این هفته‌مان است. تصاویری که علیرضا می‌گیرد، به‌خودی‌خود زیبا هستند اما زیبایی اصلی تصاویرش، به نحوه تنظیم و قرار دادن متن‌های روی تصویر بازمیگردند. همانطور که بالا در مورد طراحان نوشتم، کارهای علیرضاهم، هم‌جهت با طراحان خلاق قرار دارند که نوعی حس و ارتباطی خاص درون تک‌تک تصاویرش وجوددارد و برای تکمیل نوشته‌ام در مورد طراحی، می‌توانم همین حس‌خاص را مثال رنم که کاریک طراح و حال‌یک عکاس، این‌جا زیبا می‌شود که‌هر پروژه و محصولش، حسی متفاوت را منتقل می‌کند.

ah

عکاس دوم و خارجی‌مان، یک نوجوان 15 ساله‌ست، کسی‌که این‌روزها سروصدای زیادی در وبلاگ‌ها به‌پا کرده. Ryan Parillo که با اکانت Novess در اینستاگرام شناخته می‌شود، تصاویری خلق کرده‌است که من به‌شخص باور نمی‌کردم فردی 15 ساله پشت این تصاویر باشد، چرا که لوکیشن‌ها و اشیائی که‌ برای تصاویرش انتخاب می‌کند، آن‌چنان خیره‌کننده و شگفت‌انگیزند که لذت‌نبردن از آن‌ها سخت‌است. به‌شخص توصیه می‌کنم ذره‌ای برای دنبال کردن اکانتش تامل نکنید.

nv

اپلیکیشن‌های هفته

wl

این‌هفته شاهد بروزرسانی دواپ بسیار پرطرفدار و مشهور بودیم. اولین اپ مربوط به واندرلیست می‌شود که کاربران زیادی، حتی درایران دارد و بابروزرسانی‌ای که‌داشته، نه‌تنها کارکردن با آن ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر شده، بلکه امکانات بیشتری‌هم به‌آن افزوده شده. درکل، بالاخره واندرلیست به‌جایی رسیده که نخواستنش، غیرممکن شده.

دانلود اپلیکیشن Wunderlist برای سیستم عامل های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

wp

اپلیکیشن دوم هم مربوط به ویکیپدیا می‌شود که بالاخره ازآن طراحی خسته‌کننده و قدیمی خارج شده و باظاهری مدرن، لذت بیشتری برای مقاله‌خوانی و مطالعه فراهم می‌کند.

دانلود اپلیکیشن wikipedia برای سیستم عامل‌های : ios (لینک دانلود) – اندروید (لینک دانلود)

اپلیکیشن بعدی Timeful نام دارد. اپلیکیشن مربوط به تودو و تقویم زیاد معرفی کرده‌ام، اما این یکی قابلیت جالبی دارد که‌برای ما ایرانی‌ها خیلی به‌کار می‌آید. به‌این شکل که اپلیکیشن در ایتدای استفاده، به‌شما لیستی از کارهای مفید همچون مطالعه و نرمش را نشان می‌دهد و شما با تهیه لیست شخصی‌تان، به‌اپلیکیشن اجازه می‌دهید تا باتنظیم کارهایتان، این لیست از کارهای مفیدرا در تقویم روزانه‌تان جادهد. به‌عبارتی شما فقط کارهارا به اپ می‌دهید و خودش زمان انجام آن‌هارا تنظیم می‌کند. به‌شخص فکر می‌کنم برای ما ایرانی‌ها که کمی در این‌کارها تنبلیم، خیلی مفید باشد.

tf

دانلود اپلیکیشن timeful برای سیستم عامل : ios (لینک دانلود)

کتاب‌های انگلیسی که‌به‌صورت اپلیکیشن قابل دانلود هستند، یکی ازبهترین راه‌ها برای آموزش زبان محسوب می‌شوند، چراکه هم داستان دارند، که خود باعث ایجاد علاقه می‌شود و هم‌اینکه چون به‌صورت تفکیک معنی هستند، یعنی هم ترجمه متن دارند هم ترجمه لغت، یادگیری‌را هم لذت‌بخش می‌کنند هم به‌آن سرعت می‌دهند. پیشنهاد می‌کنم حتما این کتاب‌هارا امتحان کنید.

dmi

پادکست هفته

cass

بعضی پادکست‌ها احساس خاصی دارند، گویی اصلا جان می‌دهند برای یک جمعه آرام و دلچسب. خوشبختانه پادکست‌های خوب فارسی هرچند کم‌اند اما کیفیت بسیار خوبی دارند و صداهایی که به‌کار می‌برند، همه زیبا و گوش‌نوازند. یکی ازاین پادکست‌ها،رادیو روغن حبه‌انگور است که همه‌تان آن‌را می‌شناسید اما باخودم فکر کردم شاید فراموشش کرده‌باشید و به‌همین دلیل اولین پادکست‌را به روغن حبه‌انگور اختصاص دادم تا جمعه‌تان با شنیدن صدای زیبای حبه‌انگوری‌ها تکمیل شود.

ایده‌ی این جمعه

 i1تصویر از pooryakhajoui

به‌شهرتان حال‌وهوایی جدید دهید. این‌همه ایده‌ی فردی به‌اشتراک گذاشتیم، یک‌بار هم کاری انجام دهیم که همه سود ببرند! این‌روزها، شهرهایمان زیبایی‌شان را از دست داده‌اند وماهم نسبت به‌آن بی‌تفاوت شده‌ایم. خیلی‌هایمان بهانه می‌آوریم که سود زیباکردن شهرمان چیست و چرا باید بیهوده هزینه کنیم. اما بیایید منطقی باشیم، همه‌ما این روزها دنبال سوژه‌ای زیبا برای عکاسی می‌گردیم و تاچیزی جالب می‌بینیم، ازآن عکس می‌گیریم. چگونه‌ست که این‌کار خوب است اما تکرار کردنش برایمان جالب و مفید نیست؟

i2تصویر از hedie_mim

برای زیباکردن شهرمان، کار خاص و هزینه‌بری نیاز نیست، حتی اگر به درودیوار خانه، مغازه و محل کارمان برسیم، رنگی بزنیم، گل‌کاری‌اش کنیم وخلاقیت به‌خرج دهیم، کاری مفید برای شهرمان کرده‌ایم. این‌روزها کتاب‌فروشی‌ها و کافه‌هایی زیادی‌را می‌بینم که دست به‌خلاقیت می‌زنند و روبروی مغازه‌شن‌را تزئین می‌کنند و شاید ساده به‌نظر برسد، اما همین کار موجب عکس گرفتن افرادی مثل من‌وشما و اشتراک‌گذاری‌اش می‌شود و این یعنی تبلیغ رایگان برای مغازه و گفتن لایک برای عکاس.

i3

خلاصه بگویم، کارهای ساده‌ای که‌ما برای محیط زندگی و اطرافمان انجام می‌دهیم، شاید در لحظه اول تاثیری نداشته‌باشند و بی‌فایده به‌نظر برسند اما اگر حتی یک‌نفر از کارشما خوشش بیاید و بااشتراک گذاشتنش، احساسی خوب ایجادکند، مطمئن باشید که کارتان بیهوده نبوده. پس همین الان دست‌به‌کار شوید، از چیزهای قدیمی استفاده کنید و باکمی خلاقیت کاری کنید که چرخه عکس گرفتن از زیبایی‌ها و انتقال حس‌های خوب متوقف نشود و بدانید که زنده‌بودن محل زندگی‌مان زنده‌بودن خودمان است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

عکس‌هایی از طراحی‌های داخلی و خارجی بسیار زیبا و بی‌نظیر

طراحی‌های داخلی و خارجی هم این روزها بسیار تکراری شده‌اند و فاکتورهایی مانند هزینه مواد، هزینه طراح و تخیل او و انتظارات سطح پایین کارفرماها از نظر کاربرد یا زیبایی‌شناسی آنها باعث می‌شوند که شاهد طراحی‌های تقریبا همسان در مجموع باشیم.…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توثمن چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم.اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.»با این حال، این…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
19 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  سریال هفته به پیشنهاد من؛ Young and Hungry خیلی جالبه، به اندازه‌ی بیگ‌بنگ‌تئوری دوستش دارم.

 2. یوسف می گوید

  شاید در پی مطلب اینچنین جالب و انرژیمندی دادن فاز منفی خوب نباشه ولی چه میشه کرد.نوشتین ویکیپدیا اپی برای لذت بیشتر از مقاله خوانی و مطالعه البته نه برای ما ایرانیها.همین یه ساعت قبل دیدم که مقاله ویکیپدیا واسه خانم سیمین بهبهانی پیلتره.

 3. milad می گوید

  خیلی عالی بود..همیشه از مجلتون لذت میبرم اینبار هم همینگونه بود 🙂

 4. ایمان می گوید

  فکر میکنم مطالب مجله هفتگی تنوع خوبی به سایت داده. از اونجایی که تو یک پست، از سریال و فیلم و اپ و تکنولوژی و هنر و عکاسی و… صحبت میشه کاملا متناسب با حال و هوای جمعه هاست، به شخصه روزای جمعه از اینکه موقع استراحت مجله هفتگی بخونم لذت می برم.حتی کتاب هایی که معرفی میشه (البته جای خالیش این هفته حس میشد) و سریال ها، شخصا یادداشت میکنم و سرفرصت میرم سراغشون. یک خسته نباشید و تشکر برای آقای سلماسی.

 5. یه نفر ... ! می گوید

  یه سوال مسخره ! از این روزنامه خارجی ها باید از کجا گیر آورد ؟ 😉

  1. سینا سلماسی می گوید

   والا من خودم از ابرسان تبریز گرفتم، چنتاش مونده بود D:

 6. Dexter می گوید

  ممنون دکتر ..بابت مجله پربارتون…در صفحه ی facebookام از مطالبتان استفاده می کنم…

 7. mina می گوید

  خسته نباشید آقای سلماسی
  متن بلند بالایی بود ولی خوب بود که همه شو یه دفعه خوندم … ممنون از نوشته هاتون زاویه نگاهتون و پیشنهادهاتون …. ما تو سفر همه چیزو خلاصه می کنیم که سبک سفر کنیم ولی پیشنهادهای شما به جابود که حتما استفاده خواهد شد…
  در مورد خلاقیت اگر مشوقی نباشه بیشتر استعدادها کور میشه ..و چه استعدادها و خلاقیتهایی که تا حالا کور نشده … ممنون که یک مشوق هستید همین باعث می شه من برم و سری به طرحهای دوره دبیرستان که گوشه انباری افتاده بزنم …
  و باز سپاس از معرفی خوبهای این هفته

  1. سینا سلماسی می گوید

   به نظرم ادم خلاق همیشه اراده انجام کاراشو داره…. به عبارتی خلاقیت اینکه ادم نسبت به محل زندگیش محصولاتی بسازه… یه چیزی که تو امریکا و اروپا میاد ممکنه تو ایران کاربرد نداشته باشه و ما باید نسبت به وضعیت محل زندگیمون کارامونو ارائه کنیم : ) سپاسگذارم.

 8. اسماعيل می گوید

  مثل همیشه بی نظیر
  من عاشق این حس نوستالژیکیم که با خوندن مجله هفتگی درونم به وجود میاد
  ممنونم دکتر

 9. Aydin می گوید

  عالی بود

 10. بزرگمهر می گوید

  داستان صادق هدایت سین گاف لام لام نام دارد که در اینجا به نادرست آمده است. آن دو داستان دیگر نیز در کارنامه‌ی هدایت به هیچ روی دیده نمی‌شود و روشن نیست نویسنده‌ی این جستار آن را از کجا به هدایت نسبت داده است!

 11. سینا می گوید

  دکتر هفته اولی که این مجله رو خوندم توجه نکردم اما الان هر روز منتظرم جمعه بشه این مجله بیاد ممنوم واقعا خیلی عالیه

 12. مهیار می گوید

  ممنون از مطلب خوبتون
  لطا نام اپلیکیشن اموزش زبان را بفرمایید…مرسی

  1. سینا سلماسی می گوید

   اپلیکیشن Dead Mans Island هست که از مجموعه اپ‌های فارسی اپ هستش : )
   http://www.farsiapp.ir/

 13. Sherlock Holmes می گوید

  چند هفته است که این مجله را دنبال می کنم و می خواهم بگویم که هر هفته اش از قبل بهتر است و متشکر بابت زحمتی که برای تهیه اش می کشید …

 14. محسن برجی می گوید

  مجله خوبی شده است این مجله هفتگی یک پزشک.

 15. mehdi می گوید

  فقط خسته نباشید به شما،همین و بس!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.