واکنش اپل به جنجال خم شدن آی‌فون ۶ پلاس: دعوت رسانه‌ها به اتاق شکنجه سری آی‌فون!

تا حالا دیگر حتما خوانده‌اید که مطابق گزارش‌های متعدد، افرادی اظهار کرده‌اند که آی‌فون ۶ پلاس وقتی در جیب شلوارهای تنگشان قرار گرفته، خم شده است. حتی در اینترنت ویدئوهایی وجود دارد که در آن افرادی با دست خالی با نیرویی که زیاد به نظر نمی‌رسد، آی‌فون را خم کرده‌اند.

واکنش اپل؟

اپل در واکنش برآشفته و هم بیانیه رسمی داده است و هم بعضی از رسانه‌ها را به اتاق آزمایش آی‌فون دعوت کرده است، جایی که معمولا کسی اجازه ورود به آن را ندارد.

اپل گفته است که آی‌فون استحکام کافی را دارد، آی‌فون از آلیاژ خاصی از آلومینیوم درست شده و با تیتانیوم هم بر استحکام آن افزوده شده است، قسمت نمایشگر شیشه‌ای آن مستحکم است.

مهم‌تر اینکه اپل بدون آزمایش آی‌فون را بیرون ندارده است و شرایط عملی استفاده از آی‌فون را در جیب‌های مشتری‌های در نظر گرفته است و صدها آزمایش در مورد انجام داده است.

آیا می‌دانید که اپل چند آی‌فون را قبل از عرضه عمومی آن، مورد آزمایش قرار داده است؟

حدود ۱۵ هزار دستگاه آی‌فون ۶ و ۶ پلاس!

رئیس بخش مهندسی سخت‌افزار اپل – دن ریکیو- می‌گوید که به موازات افزوده شدن ویژگی‌های جدید به آی‌فون، مهندسان در پی آن بودند که راه‌هایی تازه‌ای برای آزمایش کیفی آی‌فون و فشار آوردن به آن پیدا کنند.

بعضی از این آزمایش‌های واقعا در حد شکنجه هستند!

یکی از این آزمایش‌ها دقیقا برای شبیه‌سازی شرایط آی‌فون در داخل جیب طراحی شده است. برای این کار ماشینی طراحی شده است که در آن آی‌فون را بین دو صفحه می‌گذارند و بعد آی‌فون به تناوب مورد فشارهای زیاد قرار می‌گیرد.

آزمایش دیگر تست خمش‌پذیری بوده که با وزنه ۲۵ کیلوگرمی انجام شده است.

ولی باید در نظر داشته باشید که هر گوشی‌ای محدودیت‌هایی دارد و سرانجام با نیروی کافی هر گوشی‌ای خم می‌شود و تغییر شکل می‌دهد.

آزمایش دیگر، آزمایش پیچ خوردن است که در آن، دستگاهی دو انتهای آی‌فون را می‌گیرد و بعد شبیه حالت چلاندن یک لباس خیس، سعی می‌کند با اعمال نیرو، آی‌فون را انحنا بدهد و در آن اعوجاج ایجاد کند.

این آزمایش‌ها هم در نزدیکی مقر اصلی اپل و هم در ابعاد بزرگ‌تر در چین صورت می‌گیرد.

آخرین باری که اپل به رسانه‌ها اجازه حضور در بخش تولید یا بخش آزمایش کیفیت محصول را دارد، سال ۲۰۱۰ بود. در آن سال قضیه آنتن‌گیت بعد از تولید آی‌فون ۴ پیش آمده بود و اپل گروهی از خبرنگارها را دعوت کرده بود تا به آنها نشان بدهد که اپل چه امکاناتی برای برررسی کیفیت آنتن‌دهی داشته است و آی‌فون چه آزمایشاتی را گذارنده است.

به نظر می‌رسد که اپل از ضدحمله رقبا و تمسخر آی‌فون احساس نگرانی کرده است، طوری که فیل شیلر -رئیس بخش بازاریابی جهانی آی‌فون- به رسانه‌های گفته است که با وجود همه این آزمایش‌ها و اطمینان اپل از کیفیت محصولاتش، باز هم اگر بلایی برای آی‌فونتان پیش آمد، می‌توانید به اپل استورها و کارکنان بخش AppleCare مراجعه کنید و آی‌فون خود را به آنها نشان بدهید و اگر آنها تشخیص دادند که آی‌فون دچار مشکلی شده که اصولا تحت کاربری روتین، نمی‌بایست می‌شده، اپل متعهد است که به ضمانت‌ها یا اصلاحا وارانتی‌های خود عمل کند.

9-26-2014 10-48-27 AM

9-26-2014 10-47-00 AM

9-26-2014 10-46-36 AM

9-26-2014 10-46-17 AM

9-26-2014 10-46-02 AM

9-26-2014 10-45-36 AM

9-26-2014 10-45-18 AM

9-26-2014 10-45-01 AM

9-26-2014 10-44-43 AM

9-26-2014 10-44-29 AM

9-26-2014 10-44-08 AM

9-26-2014 10-43-40 AM

9-26-2014 10-43-23 AM

9-26-2014 10-43-07 AM

9-26-2014 10-42-46 AM

منبع

نظرات

 1. واقعا اینجا آزمایشگاه اپله؟
  پس چرا از ویندوز xp استفاده میکنن؟!!!
  کافیه عکس سومی رو تو فوتوشاپ یه مقدار لولش رو دستکاری کنید تا کاملا منوی استارت و تولبار پایین و ضربدر کلوز کاملا مشخص بشه

  • چون اپل دستگاه هاى اون جا رو نساخته و به یک شرکت سفارش داده! اون شرکت هم نرم افزار دستگاه هاش با ویندوز کار می کنه!
   مطمئنا اگر شرکتى ، دستگاهى با همان کیفیت با نرم افزار سیستم عامل مک ارائه مى داد، اپل از آن شرکت استفاده مى کرد!

   اکثر دستگاه هاى صنعتى با ویندوز XP کار مى کنن! حتى تو خود مایکروسافت هم بخش تولید سرفیس برى، دستگاه هایى پیدا میشن انجا که با ویندوز XP کار مى کنن ، نه با ویندوز ۸.۱ !

  • به خاطر اینکه این تجهیزات مکانیکی که برای انجام تست و تجهیزات اندازه گیری را شرکت های دیگه میسازن و نرم افزار ها و درایورهاش را هم همون شرکت ها می نویسند که معمولا فقط از ویندوز پشتیبانی می کنند.

   • خب اینکه مضحکه …
    شرکتی که خودش رو بهترین سازنده سخت افرار و ” سیستم عامل” میدونه از سیستم عامل شرکت رقیبش برای تست محصولاتش استفاده بشه

    • اصلا مضحک نیست اینجا که جنگ و کلکل نیست سخت افزارها با سیستم ویندوز از لحاظ برنامه نویسی سطح پایین راحترن، نکته همینه و هیچ مشکلی در بین نیست

     • ببخشید اما می دونید برنامه نویسی سطح پایین یعنی چی؟؟
      برنامه نویسی پایه و نزدیک به سخت افزار در لینوکس بیشتر از دیگر سیستم عامل هاست و البته این خودش یک مزیت محسوب می شه
      استفاده از ویندوز به خاطر عمومیتش هست

  • به همون دلیلی که بعضی از سرورای مایکروسافت از لینوکس استفاده میکنن

  • چون این کارخانه در چین میباشد و چینیها همچنان از اکس پی استفاده میکنن
   عکس اول هم زن چینی مشخصه
   البته نیاز به اینها هم نبود چون از مدتها قبل اخبارش بود که کمپانی چینی همکار اپل در چین آیفون ۶ رو میسازه

   • از بحث بی مورد خوشم نمیاد
    ولی این آزمایشگاه دلیلی نداره تو چین باشه (همونطور که تو خبر ها هم گفتن آزمایشگاه سری اپل هست)
    دوم اینکه اون خانم کجاش چینیه؟! 0o

    • “این آزمایش‌ها هم در نزدیکی مقر اصلی اپل و هم در ابعاد بزرگ‌تر در چین صورت می‌گیرد”
     این از متن همینجا
     صحبت سر اکس پی بود. منم با توجه به اینکه در چین هم آزمایش میشه و اینکه چینیا از اکس پی همچنان استفاده میکنن گفتم چینه حالا اون خانم به نظر من به چینیا شبیهه
     شرکت اپل تو آمریکا اگه میخواست ویندوز استفاده کنه میتونس بجای XP از ۷ یا ۸ استفاده کنه (یا بعبارتی با توجه به اعلان مایکروسافت در مورد XP مجبور بود از ورژنای بالاتر استفاده کنه)

  • سلام.
   درباره مقاومت گوشی‌های اپل نظری ندارم چون پیگیر ماجرا نبودم. اما چون صحبت سیستم‌عامل کامپیوتر موجود در عکس پیش اومد، خواستم این مورد رو اضافه کنم که بعضی از نرم‌افزارهای صنعتی و آزمایشگاهی و… که با سیستم‌عامل قدیمی کار می‌کنند الزاماً با اتمام پشتیبانی رسمی شرکت سازنده سیستم‌عامل (برای مثال مایکروسافت)، بلافاصله به‌روز نمی‌شن.

   پاسخ به‌این پرسش هم که چرا اپل از سیستم‌عامل خاص خودش استفاده نکرده، می‌تونه علت‌های گوناگونی داشته‌باشه. برای مثال اگر دستگاه‌های صنعتی و نر‌م‌افزار مربوطه به‌صورت یک محصول یک‌پارچه و توسط یک شرکت عرضه شده‌باشند، به همکاری اون شرکت با امثال اپل برمی‌گرده که نرم‌افزار دستگاه‌هاش رو با سیستم‌عامل‌های دیگه هم سازگار کنه یا نه. و البته اینکه اصلا برای اپل یا شرکت‌های دیگه توجیهی داره که دستگاه و نرم‌افزار هر کدام از دستگاه‌های صنعتی تست و ساخت و… رو با سیستم‌عامل خودشون هم سازگار کنند یا نه. طراحی کنند؟

 2. سرانجام با نیروی کافی هر گوشی‌ای “هم” می‌شود و تغییر شکل می‌دهد.
  منظورتون خم بوده دیگه؟

 3. این که قضیه رو بدتر میکنه!!!
  شد مثل مشکل آنتن دهی آیفون ۴ که اپل گفت بیایید ما آزمایشگاه تست آنتنمون رو نشونتون بدیم.
  این کارها بیشتر اپل رو زیر سوال میبره و نشون میده تست هاشون هم اعتباری نداره و نمیدونن چی رو باید تست کنند.

 4. انگار که کمپانیهای دیگه چنین تستهایی رو در مورد موبایلهاشون انجام نمیدند! باید در مقام عمل دید جناب اپل که دیدیم، به حرف و آزمایش نیست!

 5. جالبه!
  هم امسال هم سال ۲۰۱۰ خبرنگارا رو اوردن و گفتن که ما این آزمایش ها رو روی اینا انجام میدیم ولی در کل بازم این مشکلات بوده! یه چیزی شبیه آزمایشگاه های ایرانه 😀 آیفونه تاب ورداشته ولی بازم منتشرش کردن =))

 6. اپل دوستان در تکاپو برای احیای آبروی از بین رفته…اون هم با ویندوز اکس پی

 7. That awkward moment when iTest is running under windows XP

 8. ای بابا! تو جیب خم میشه دیگه، حالا گیریم ک هزار بارم ازمایش شده باشه
  وقتی جابز با بهترین برنامه نویسش اونجوری رفتار می کرد یه همچین روزی دور ازانتظار نبود

 9. خوب حالا هدفش چی بوده؟ یعنی تمام کسانی که با مشکل خم شدن آیفون روبرو شدن دروغ میگن؟ همه آزمایش هایی که در اون مقاومت آیفون با گوشیهای دیگه مقایسه شده دروغ بوده؟ این دیگه جریان آنتن گیت نیست که با این کارها یک عده شک کنن نکنه مشکل از آیفون نبوده و مثلا آنتن محلی که افراد توش به مشکل برخوردن ضعیف بوده یا علت دیگه ای وجود داشته (هرچند اون اشکال رو هم آخر سر اپل مجبور شد بپذیره) اینجا با یک تغییر شکل فیزیکی روبرو هستیم که هرکس می تونه خودش آزمایش و براحتی مشاهده کنه. نیازی به شرایط آزمایشگاهی خاصی هم نداره. با آپدیت نرم افزاری و به دروغ آنتن رو پر نشون دادن هم نمیشه روش سرپوش گذاشت.

 10. سلام

  به نظرم اینبار دیگه اپل یک ضربه اساسی خورده است.
  بهترین مزیت این شرکت طراحی شیک و دقیق آن بوده است که این گوشیهای جدید با توجه به نظرات دوستان آمریکایی از آن بهره نمی برند. جالب توجه اینکه سهام اپل امروز ۴ درصد کاهش داشته است.

  الان در اونور خیلی ها در حال پس دادن گوشیهای جدید و تعویض با اپل نسخه ۵ هستند.

  دنیای تکنولوژی به هیچ کس رحم نمی کند یک زمانی نوکیا را خورد شاید بعدیش غول اپلی باشه که نوآوری را از دست داده است.

 11. خب معلوم شد دیگه مشکل از اپل نیست و ایفون ها خوبن مشکل اصلی جیب مشتری هاست که با استانداردهای ازمایشگاهی اپل هماهنگ نیستن

 12. یاد یک جوکی افتادم: طرف میره پنی سیلین بزنه، بهش میگن قبلا پنی سیلین زدی؟ میگه آره همین ۱ ماه پیش زدم. آمپول زن هم پیش خودش فکر میکنه پس مشکلی نیست و نیاز به تست نداره. خلاصه پنی سیلین رو میزنه و بنده خدا حالش بد میشه و تا حد مرگ پیش میره. بعد که خوب میشه ازش میپرسن مگه تو نگفتی قبلا پنی سیلین زدی؟ طرف هم میگه آره خوب همون یک ماه پیش هم اینجوری حالم بد شده بود دیگه!
  حالا درسته که آیفون این تست ها رو انجام داده اما انگار توی تست ها هم خم شده بوده. مهم انجام تست نیست، مهم نتیجه نهاییه.

 13. اون پسرخوشتیپ اپله ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 14. متاسفم برای یک پزشک!
  نه تنها پاسخ منطقی برای پست چند روز پیش خودتون نداشتین، بلکه با عجله و نوشتن این پست اعتبار بیشتری رو از دست دادین!

  اولن که یک همچین ازمایشگاهی اصلن فوق سری نیست!
  دوما اینکه اپی تنها شرکتی نیست که یه همچین آزمایشگاهی رو برای محصولاتش داره!

  خیلی از این تستها نه تنها برای یک گوشی بلکه برای خیلی از قطعاتی که در صنعت استفاده میشه کاربرد داره! تست های استحکامی خمشی، کششی، خستگی و غیره

  کاش یکم تامل میکردی قبل از نوشتن این پست :/

 15. این همه هیاهو دلیل بر باکیفیت بودن و فرار از زیر سوال رفتن نیست! مگه اپل تست کنترل‌کیفیت رو روی تک‌تک آیفون‌ها اعمال میکنه؟! اینا همش توجیهه! اونچه که واقعن اتفاق افتاده و در رسانه‌ها پخش شده خودش به اندازه کافی گویای همه‌چیزه و به این همه تجهیزات اندازه‌گیری نیازی نیست!

 16. با توجه به آشنایی اندکی که فقط با خواندن خصوصیات اخلاقی جابز یدستم آمده به نظرم اپل با اینکارش داره باعث آزار روح جابز و لرزش جسمش درقبر میشه…! اگر جابز بود امکان نداشت احدی پاشو اینجا بذاره….! 🙂

 17. من که قانع شدم و بدون هیچ نگرانی ای در اولین فرصت مالی ، می خرم

 18. من ترجیح میدم روی ایفون ۶ پلاس حتی پلاستیکیش!!!
  قاب بندازم و استفاده کنم تا اینکه بخوام برم سراغ گوشی های هنگیه اندرویدی!
  اپل پرچمش بالاست

 19. واقعا به دقت محمد باید تحسین گفت

 20. برادر من دعوا راه ننداز ایفون دوست نداری نخر ،من که از اولین سری رو دارم تا حالا باهاش لذت میبرم ،شما نخر عزیز برو سامسونگ بخر،اصلاglx بخر،خوبه؟خدایا پناه بر تو

 21. خب با اون عکس سوم معلوم شد که اینا در پشت پرده دستشون تو یکه کاسه است ولی در جلوی پرده جنگ زرگری راه انداختن تا ما رو سرکیسه کنند

 22. با پوزش از مدیر سایت کسایی که دنبال اشکال گرفتن از اپل هستند و فکر میکنند اپل شرکت مشکل داری هست خوب نخرید. اصلا اپل خیلی بده. شما برو با همون سامسونگت خوش باش مگه ما میگیم شرکت لوازم خانگی شما رو چه به گوشی ساختن. میتونه کپی میکنه و میسازه نوش جونش مبارک شما هم باشه. ایشالله به پای هم پیر بشید. حالا هیییی بیاید بگید اپل اینطوری اپل اونطوری. اما اینو یادتون باشه همیشه پشت سر یه قدرتمندو موفق حرف میزنند والا این همه شرکت گوشی سازی چرا از روی حسادت فقط گیر میدن به اپل. والاااااا…

 23. این بحثهای مسخره چیه میکنین اخه بابا گوشی خودتون حالا سامسونگ هرچی با دست خم نمیشه ؟تست کردین یک عده میخوان شرکت اپل رو خرابش کنن اومدن یه بازی رو شروع کردن دیدن که تو سخت افزار که اپل سره نرم افزارم که سره چطور بیایم خراب کنیم اپل رو اومدن خمش کردن ما داریم اینجا در موردش بحث میکنیم همه میدونن نظیر ایفون کمپانی اپل هیچ شرکتی نمیاد حالا شما تا فردا بگو بده

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.