صدایی که کره زمین را 4 بار دور زد!

11

در 27 آگوست سال 1883، صدایی در زمین شنیده شد که بلندتر از هر صدایی بود که تا آن زمان شنیده شده بود (دست‌کم در زمان تمدن بشری)

ساعت 10 و 2 دقیقه صبح، به وقت محلی، در جزیره کراکاتوآ که بین جاوا و سوماترا در اندونزی واقع است، این صدا شنیده شد، این صدا دو هزار کیلومتر دورتر در جزایر آندامن و نیکوبار هم شنیده شد. 3200 کیلومتر آن سوتر در گینه نو و غرب استرالیا و در فاصله 4800 کیلومتری، در افیانوس هند، در جزیره رودریگز هم به گوش رسید.

کلا این صدا را مردمانی در 50 نقطه جغرافیایی مختلف در سراسر کره زمین شنیدند. به نظر خیلی عجیب می‌آید که صدایی اینقدر بلند باشد، طوری که بتواند با سرعت صوت یعنی 1233 کیلومتر در ساعت حرکت کند، 4 ساعت در راه باشد و این همه مناطق مختلف را تحت پوشش و تأثیر قرار بدهد.

اما چه چیزی باعث ایجاد این صدای مهیب شده بود؟!

آتشفشانی در کراکاتوآ منفجر شده بود، جزیره را دوپاره کرده بود و دود و خاکستر را به ارتفاع 27 کیلومتری جو فرستاده بود. سرعت خروج ذرات از آتشفشان حدود 800 متر در ثانیه بود که حدود دو برابر سرعت صوت است.

9-30-2014 11-34-30 AM

این آتشفشان یک سونامی با امواجی به ارتفاع 30 متر ایجاد کرد که باعث شد 165 روستای نزدیک سواحل نابود شوند و بین 36 هزار تا 120 هزار نفر کشته شوند.

9-30-2014 11-43-16 AM

در آن زمان یک کشتی بریتانیایی به نام «نورهام کستل» در 65 کیلومتری اتشفشان بود. کاپیتان آن کشتی در یادداشت‌های خود نوشته است که شدت صدا به حدی بود که پرده گوشی نیمی از کارکنان کشتی پاره شد و کاپیتان تصور کرد که روز قیامت فرارسیده است.

منطقی که صدای آتشفشان در آنها شنیده شد:

9-30-2014 11-34-51 AM

فشارسنجی در 160 کیلومتری محل حادثه، شدت صدایی 172 دسی‌بلی را ثبت کرد. برای اینکه برآوردی از این میزان صدا داشته باشید، باید بگویم که یک مته حفاری صدایی به اندازه 100 دسی‌بل ایجاد می‌کند و اگر در نزدیک یک موتور جت قرار بگیرید، شدت صدایی که می‌شنوید حدود 150 دسی‌بل است. توجه داشته باشید که دسی‌بل واحد اندازه‌گیری لگاریتمی است، یعنی به ازای هر 10 واحد افزایش دسیبل، شدت صدا دو برابر می‌شود. حالا در نظر بگیرید که در 160 کیلومتری محل حادثه باشید و شدت صدای ثبت شده، 172 دسی‌بل باشد!

خب، صدا در حقیقت به خاطر حرکت موجی هوا ایجاد می‌شود، اگر سرعت ایجاد این امواج از این حد هم تجاوز کند و ما کاری کنیم که هوا بیشتر از 343 متر در ثانیه سرعت بگیرد و اصطلاحا یک سرعت فراصوت به هوا بدهیم، در این صورت امواج شوک ایجاد می‌شوند.

همان طور که در ابتدای پست نوشتم، صدای انفجار آتشفشان کراکاتوآ در 4800 کیلوکتری هم نشیده شد، اما جالب است بدانید که امواج این انفجار، به حرکت خود همچنان ادامه دادند و کل زمین را فراگرفتند و در مقام تشبیه کل جو زمین را به مانند یک ناقوس لرزاندند. در واقع این امواج چند روز تمام در زمین در حال گردش بودند. البته این امواج دیگر آنقدر خفیف بودند که با گوش شنیده نمی‌شدند.

چطور از درستی ادعای بالا مطمئن هستیم؟ به کمک فشارسنجی ایستگاه‌های هواشناسی.

شش ساعت و 47 دقیقه بعد، فشارسنج‌ها در کلکته هند یک خیز را ثبت کردند. 8 ساعت بعد امواج به سدنی و ملبورن رسیدند. 12 ساعت بعد سن پترزبورگ و سپس وین، رم، پاریس، برلین و مونیخ، امواج را ثبت کردند. 18 ساعت بعد امواج به نیویورک، واشنگتن و تورنتو رسیدند!

شگفت‌آور است که 5 روز بعد از انفجار، ایستگاه‌های هواشناسی در 50 شهر دنیا، خیزهای امواج ناشی از انفجار و گردش مجدد آنها را ثبت می‌کردند. هر بار گردش امواج در پهنه کره زمین، 34 ساعت می‌کشید.

امواج بعد از انفجار، سه تا 4 بار در هر جهت کل زمین را دور زدند. هر شهر 7 بار امواج انفجار را ثبت کرد، چون امواج از هر دو سو به هر ایستگاه هواشناسی می‌رسیدند.

عکس‌های جدید از کراکاتوآ:

9-30-2014 11-45-20 AM

9-30-2014 11-44-45 AM

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

حومه‌نشینی چرا شکل می‌گیرد و چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟ + گالری عکس‌هایی از زشتی‌های این پدیده

مناطق حومه شهر، جوامع مسکونی هستند که در حومه مناطق بزرگتر شهری قرار دارند. آن‌ها ویژگی‌های متمایزی دارند که آن‌ها را ازمحیط روستایی و شهری متمایز می‌کند. شکل‌گیری حومه‌ها و مشکلاتی که با آن‌ها مواجه هستند را می‌توان به عوامل متعددی نسبت…

خودکشی دسته جمعی در دمین آلمان در پایان جنگ جهانی دوم

خودکشی دسته جمعی در دمین به رویداد غم‌انگیزی اشاره دارد که در پایان جنگ جهانی دوم در شهر دمین آلمان رخ داد. در اواخر‌آوریل و اوایل ماه مه 1945، هنگامی که نیرو‌های شوروی در حال پیشروی به سمت شهر بودند، بسیاری از ساکنان آن، از جمله زنان،…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

این عکس‌های تاریخی را یا ندیده‌اید یا احتمالش کم است که دیده باشید!

پسرک «بانجو» نوا» با سگش -  تقریباً در اوایل دهه 1900جورج لوکاس قبل از تکامل جلوه‌های کامپیوتری، 1984فضای داخلی خطوط قطار اورینت اکسپرس،  سال 18831947. دختری در حال بازی با ماشین اسباب‌بازی، شهر نیویورک، عکس از فرد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. سعید می گوید

  خیلی عجیب بود …

 2. نیما می گوید

  مطلب خواندنی جالب ،اما غلطهای املایی زیبایی آن را مخدوش کرده است. اگر قبل از چاپ بازنگری میشد ،خیلی بهتر بود.

 3. حمید می گوید

  بسیار جالب بود

 4. علیرضا می گوید

  بر اساس نام لاتین ظاهرا کراکاتائو درسته.

 5. هادیوم می گوید

  براساس این رخداد در 1969 فیلم سینمایی “Krakatoa, East of Java” ساخته شد که نامزد اسکار جلوه های ویژه هم شد و دوبله آن در سینماها و تلویزیون ایران با عنوان “شرق جاوه” نمایش داده شد. هر چند کراکاتوآ یا به زبان بومی “کراکاتائو” در غرب جاوه قراردارد.

 6. ds می گوید

  گرچه آدم مذهبی‌ای نیستم اما منو یاد «نفخ فی الصور» انداخت.

 7. فرشاد می گوید

  آیا فشارسنج‌های هواشناسی در اون سالها بصورت پیوسته اطلاعات رو ذخیره میکردند؟ گمان نمیکنم!
  معمولاً مقدار لحظه‌ای اون فشارسنج‌ها هر چند دقیقه یکبار توسط اپراتوری خوانده و یادداشت میشده.

 8. وبکار می گوید

  إِن‌ کَانَتْ إِلَّا صَیْحَهً وَ’حِدَهً فَإِذَا هُمْ خَـٰمِدُونَ.
  «برای‌ برچیدن‌ اساس‌ دنیا غیر از یک‌ صیحه‌ چیز دگری‌ نیست‌؛ که‌ بلافاصله‌ و درنگ‌، همه‌ افسرده‌ و ساکت‌ و خمود و مرده‌اند.»
  آیۀ 29، از سورۀ 36: یس‌

 9. نیما می گوید

  خیلی جالب بود
  مدتها بود مطلبی انقدر منو متعجب نکرده بود

 10. کیارش می گوید

  ممنون خیلی جالب بود

 11. علم می گوید

  داستان تخیلی جالبی بود ، نویسنده تمام تخیل خودشم به ماجرا اضافه کرده بود علاوه بر اونچه که واقعا اتفاق افتاده بود . دوستان اگر مایل هستن اصل ماجرا رو بدونن به این دو تا لینک سر بزنن
  http://en.wikipedia.org/wiki/1883_eruption_of_Krakatoa

  http://en.wikipedia.org/wiki/Krakatoa

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.