10 عادت درونگراهای موفق

26

نقطه مشترک باراک اباما، جی کی رولینگ و اُدری هپبورن چیست؟

همه آنها از نظر شخصیتی درونگرا بوده‌اند، با این همه کسی نمی‌تواند استعدادها و توانایی‌های آنها را انکار کند.

10-12-2014 11-37-56 AM

کژفهمی رایج این است که درونگراها، مردم را دوست ندارند و نمی‌خواهند و نمی‌توانند اجتماعی شوند.

اما باید دانست که تنها تفاوت برونگراها و درونگراها این است که درونگراها بر خلاف برونگراها نیاز به گرفتن انرژی و الهام از دیگران ندارند، آنها نیاز به دوره‌های خلوت برای خلاقیت دارند و برخلاف تصور خیلی‌ها از جمع گریزان نیستند، بلکه غرق شدن طولانی‌مدت در جمع را نمی‌پسندند.

اتفاقا همان طور که پیش‌تر هم در «یک پزشک» نوشته بودم و اینجا بار دیگر به صورت دیگری با هم مرور می‌کنیم، درونگراها صفاتی دارند که می‌تواند زمینه موفقیت و کسب قدرت و حتی رهبری آنها را فراهم کند.

1- درونگراها سنجیده عمل می‌کنند

درونگراها دوست دارند که ساز و کار عملکرد چیزها را قبل از عمل دریابند، آنها اهل نقشه کشیدن هستند، آنها تصمیم تکانه‌ای نمی‌گیرند و قبل از هر کاری سعی می‌کنند، اطلاعات کافی جمع‌آوری کنند.

2- آنها ارتباطات انسانی عمیق و معنی‌دار ایجاد می‌کنند

بله! درونگراها هیچ وقت نمی‌توانند آدم‌هایی باشند که مهمانی راه بیندازند یا اعضای فامیل را برای یک سفر، گرد هم آورند، آنها از آن دست کسانی نیستند که در مهمانی‌ها و همایش‌ها، دیگران مثل پروانه دورشان جمع شوند، اهل شوخی‌ها عام‌پسند نیستند، دایره دوستان آنها خیلی محدود است.

اما در مقابل اگر کسی را در حلقه دوستان خود قرار بدهند، ارتباطی عمیق و معنی‌دار با او برقرار می‌کنند و این شخص به تدریج متوجه کیفیت این رابطه می‌شود.

3- آنها می‌توانند مستقلا یک کار و پروژه را پیش ببرند

شاید درونگراها در کار تیمی به اندازه برونگراها کارآمد نباشند، اما آنها هم ابزارهای خاص خود را دارند. کیفیت کار آنها بالاست، نیازی نیست که دستی از بالا مدام به آنها انگیزه بدهد، آنها خودانگیزشی خاص خود را دارند و دوست دارند که کار خود را به بهترین شیوه، پیش ببرند.

جی کی رولینگ -خالق مجموعه رمان‌های هری پاتر- خودش اعتراف می‌کند که دروانگرا است، او آدم خجول و ناشناسی بود تا اینکه شروع به نوشتن ایده بزرگ خود کرد.

10-12-2014 11-32-24 AM

4- درونگراها دیر کاری را قبول می‌کنند، اما وقتی قبول کردند، معمولا خوش‌قول هستند

درونگراها در انتخاب کار و وظیفه‌ای که ارزش صرف وقت و انرژی آنها را داشته باشد، سخت‌گیر هستند. اما وقتی کاری را قبول کردند، می‌شود به خوش‌قولی آنها امید داشت.

5- آنها سخنران‌های خوبی هستند!

بعضی‌ها تصور می‌کنند که درونگراها از عهده سخنرانی برنمی‌آیند و آدم‌های دستپاچه و مضطربی در جلوی جمع هستند.

اما دقیقا برعکس! یک دورانگرا معمولا قبل از سخنرانی خوب آماده می‌شود، پژوهش می‌کند و پرزنتیشن خوبی آماده می‌کند.

وقتی قرار باشد که آنها در مورد چیز مورد علاقه‌شان صحبت کنند، می‌توانند جمع بزرگی را تحت تأثیر قرار بدهند.

باراک اباما که خیلی‌ها او را آدم دروانگرایی می‌دانند، یک سخنران بسیار ماهر است.

10-12-2014 11-31-53 AM

6- وجود آنها برای گروه‌های کاری لازم است

همه اعضای گروه که نباید یک طور باشند. درونگراها از آنجا شنوندگان اهل تعمقی هستند، می‌توانند به یک گروه کاری، عمق بدهند و موفق‌ترش کنند.

7- آنها می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند

درونگراها آدم‌هایی نیستند که بتوانند به راحتی احساسات خود را ابراز کنند، اما همین خصلت باعث می‌شود که بتوانند احساسات درونی خود را دقت ارزیابی کنند. بنابراین احتمال عصبانیت و کارهای تکانه‌ای در آنها خیلی پایین است.

8- آنها می‌توانند از زاویه دیگری به امور نگاه کنند و خلاق باشند

برخلاف برونگراها که دوست دارند در کنار جامعه و همرنگ با مردم حرکت کنند، درونگراها هراسی از متفاوت عمل کردن و دنبال نکردن رویه معمول ندارند و به همین خاطر می‌توانند ایده‌های تازه و نویی را دنبال کنند و خلاق باشند، حتی اگر این ایده‌ها توأم با احتمال شکست باشند.

نگاه کنید به کار مارک زاکربرگ در سال‌های ابتدایی فیس‌بوک، او روی کاری در دوران  دانشگاه تمرکز کرد و وقت گذاشت که احتمال شکست‌اش بالا بود.

10-12-2014 11-36-57 AM

9- آنها می‌دانند که چه زمانی صلاح است عقب بکشند و کاری را متوقف کنند

درونگراها آدم‌هایی هستند که محدودیت‌های خود را می‌شناسند، اگر همه منابع دروانی خود را صرف کاری کردند و نتیجه نگرفتند، این قابلیت را دارند که کنار بکشند و به کار دیگری مشغول شوند و یا از ترفند دیگری برای حل مشکل استفاده کنند.

10- آنها سبک زندگی و شادی‌های خاص خود را دارند

خیلی‌ها تصور می‌کنند که «شادی» و «خوشبختی» برای همه باید تعریف یکسانی داشته باشد. اما در واقع این طور نیست و این تعریف برای هر شخص، خاص است.

درونگراها شادی‌های دروانی خاص خود را دارند، شادی‌هایی که خود بر آن کنترل دارند و تحت تأثیر دیگران و قضاوت‌هایشان قرار نمی‌گیرد.

ادری هپیورن زمانی گفته بود:

دوست دارم خودم باشم، به بیرون بروم، پیاده‌روی طولانی‌ای با سگ‌هایم بکنک و به درخت‌ها و گل‌ها و آسمان نگاه کنم.

10-12-2014 11-30-18 AM

مثل خیلی از درونگراهای دیگر او دقیقا می‌دانست که چه چیز شادش می‌کند و خوشبختی را کجا بیابد.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار 5 دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است.محققان نوشته‌اند:«ما از 11 فرد سالم…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
26 نظرات
 1. رضا می گوید

  با سلام خیلی عالی بود ممنونم خواهش میکنم آقای مجیدی ایمیلی که براتون فرستادم با عنوان درسخواست راهنمایی پاسخ بدهید باتشکر

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ایمیل شما را در اینباکسم سرچ کردم، چیزی پیدا نکردم.

   1. رضا می گوید

    ببخشیید تازه فرستادم با همین اییمل به جییملتون ممنون میشم راهنماییم کنید با سپاس

 2. پدرام می گوید

  مرسی دکتر
  بالاخره یکی مارو درک کرد

  1. rezaorg می گوید

   دقیقن

  2. مصطفی می گوید

   ممنون متن خوبی که گذاشتید
   بنده هم موافق هستم
   بالاخره یکی مارو درک کرد

  3. فرشاد می گوید

   آره. باعث دلگرمیه (:

 3. ایلا می گوید

  حالا اگه یکی پیدا شد که هم ویژگی برون گرایی داشته باشه و هم بعضی از ویژگی های اون یکی گروه چی؟

  1. ds می گوید

   درونگرا و برونگرا بودن نسبیِ و نه مطلق، منظور این متن هم از درونگرایی افرادی هست که بخش درونگرا به بخش برونگرا شخصیت فرد غالب شده.

 4. جعفر می گوید

  سلام.
  دروانگرا یا درونگرا ؟؟

  1. محمد می گوید

   چرا واقعا؟

 5. میرتوحید می گوید

  خودمو دیدم… عالی بود. عالی. با تک‌تک موارد موافقم.

 6. امیر می گوید

  حرف دل من بود

 7. سمیرا می گوید

  سلام

  ممنون از این پستتون

  خوشحالم که بالاخره یکی درونگراها رو دقیق بررسی کرد
  آخه اکثر متن ها منتهی می شه به خنگ بودن درونگراها !!

 8. مرتضی می گوید

  با تشکر از زحماتتون
  فکر می کنم یک پزشک مدتیه که کمیت رو بر کیفیت ترجیح می ده. بعضی مطالب از نظر محتوا زیاد خوب نیست و برخی (از جمله این پست) حاوی اشتباهات نگارشی و تایپی زیادیه. به امید بهتر شدن

 9. حسین می گوید

  حالا همه درونگرا شدن÷

 10. ahmd می گوید

  خیلی مطلب خوبی بود. همیشه تصور افراد از درونگراها اشتباه بوده..

 11. محمد می گوید

  چقدر توی بچگی تو سرم زدن که چرا اینطوریی؟
  حالا بالاخره یکی از ما هم تعریف کرد.

  1. *Mp می گوید

   دقیقا حتی نمیدونستن درون گرا برون گرا چیه!!

 12. ناصر می گوید

  سلام خیلی متشکر
  بجز قسمت عصبانیت خیلی دقیق بودالبته شاید اون برای افراد مختلف به همین صورت متفاوت باشه. چون اون به خصلت های شخصی مربوط. میشه برام خیلی جالب بود

 13. صادق می گوید

  thank you

 14. مسعود می گوید

  اگه بخوام کوتاه بگم باید گفت : امکان نداره

 15. حسین می گوید

  من خودم آدم درونگرایی هستم و همیشه به کم حرف زدن متهم میشم. با همه گزینه ها هم موافقم به جز گزینه 5. اصلا سخن ران خوبی نیستم!

 16. Zzz می گوید

  سلام مرسی از مقاله بسیار خوبتان
  یک سوال داشتم. از کجا مطمئن بشیم درونگرا هستیم یا برونگرا؟؟
  من فکر می کنم درونگرا باشم اما می خوام بدونم تستی یا چیزی داره که بر اساس اون به صورت دقیق مشخص بشه یا خیر؟
  با سپاس

 17. Dexter می گوید

  خیلی عالی و کلیدی بود…تشکر

 18. نیما می گوید

  یکی از بهترین مقالات یک پزشک در همه ی زمان ها بنظرم همین موضوع درونگراها بود. (پرونده ای برای درونگرایی)
  واقعا عالی و آگاهی بخش بود. و فکر میکنم شیوه زندگی و اعتماد بنفس آدم رو تغییر میده خصوصا اگه درونگرا باشیم.
  تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5