6 نظرات
 1. پژمان می گوید

  بله دکتر جان متاسفانه تا حالا تمام داستان های علمی تخیلی دانستنیها تکراری بودن. (تقریبا همه در اینترنت موجود هستن) من چند بار بهشون پیام دادم و این موضوع رو تذکر دادم. ولی توجه نکردن. امیدوارم در اینده این رویه عوض بشه.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   به نظر می‌رسه باید افرادی داستان‌های خوبی به دست اندرکاران دانستنیها پیشنهاد بدهند.

   1. محمد می گوید

    آقای مجیدی عزیز، داستان های همشهری دانستنیها با همکاری مستقیم گروه ادبیات گمانه زن تامین می شه. بازنشر برخی داستانها از این بابت هست که بخش عمده گروه هدف و مخاطبان مجله، اون داستانهایی رو که الان روی اینترنت، در سایت گروه ادبیات گمانه زن (آکادمی فانتزی) موجوده (و خب، جاهای دیگه بدون رعایت حقوق مصنفین و با وجود ممنوعیت، کپی پیستش کردن) رو ندیدن. جدای اون، داستان های انتخابی برای بازنشر فقط داستان هایی هستن که جزو بهترین کارهای گروه ادبیات گمانه زن بودن و تحریریه این گروه در طول ده سال فعالیتش دوست داره اون ها دوباره خونده بشن. برنامه ریزی اولیه هم این بود که حق نشر کاغذی داستان های آرشیو گروه ادبیات گمانه زن که حیف هست نسخه ای کاغذی نداشته باشن، به دانستنیها داده بشه و بعد از یک دوره جا افتادن بخش داستان، جمع بندی بازخوردهای مخاطبان و سلیقه سنجی، به سمت داستان های جدید و نویسنده های جدید بریم. اولویت دانستنیها در جذابیت داستان بوده، و معرفی نویسنده جدید در پله بعدی قرار داشته. ضمن این که گروه ادبیات گمانه زن در طی این سال ها سعی اش رو بر معرفی نویسنده های جدید و داستان های خوب و کلا گسترش ژانر گذاشته بوده و هنوز هم ادامه اش می ده.
    صد البته به عنوان همکار بخش داستان دانستنیها و همچنین عضو تحریریه گروه ادبیات گمانه زن، همیشه استقبال می کنم که داستان های خوبی پیشنهاد بدین. اگر بنا به سیاست گذاری مجموعه، مجله دانستنیها هم داستان رو رد کنه (این طور هم نیست که تا حالا هر چی داستان گرفته باشن تایید شده باشه)، برای مجله اینترنتی شگفت زار استفاده خواهیم کرد.
    و این که پژمان عزیز، بعید می دونم «تمام» داستان ها تکراری بوده باشن. حتی اگر یک داستان هم تکراری نبوده باشه، قید «تمام» از اعتبار ساقط می شه. به عنوان مثال شماره ۱۱۱ رو یک بار دیگه نگاه کنید.

    تمام این توضیحات باعث نمی شه بابت بازخوردی که شما عزیزان به چاپ داستان در دانستنیها داشتید سپاسگزار نباشیم. و مطمئن باشید سعی می کنیم این همکاری گروه ادبیات گمانه زن و مجله دانستنیها به سمتی باشه که گروه بیشتری از مخاطبان از اون راضی باشن.

    1. علیرضا مجیدی می گوید

     راستش گروه ادبیات گانه‌زن در این سال‌های تقریبا تنها کورسوی امید ما علاقه‌مندان داستان‌های علمی تخیلی بوده. اما گاهی که من در بیوگرافی نویسنده‌های داستان تخیلی و مقالاتی در این مورد دقیق می‌شم، می‌بینم که اونچه ما از علمی-تخیلی خوندیم قطره‌ای از این اقیانوس بوده و در واقع ترس برم می‌داره.
     در مورد کار شما و دانستینها جز تشکر و سپاس که چیزی نمی‌شه ابراز کرد، غرض رو به سوی کمال و پیشرفت رفتنه.

 2. پژمان می گوید

  بله دوست عزیز موقع نوشتن کامنت، داستان “اسم رمز: دلفی” شماره ۱۱۱ در خاطرم نبود. حق با شماست و تمام داستان ها تکراری نبودن. راستش هر بار که دانستنیها رو میگیرم با کلی ذوق اول سراغ داستان میرم. اما بیشتر اوقات نتیجه برام ناامید کننده بوده. به هر حال من هم بسیار بابت زحماتتون سپاسگذارم و امیدوارم نتیجه انتشار داستان در مجله برای شما هم خوب باشه و هرچه زودتر سراغ داستانها و نویسنده های جدید برین.
  موفق باشید

 3. مهدی می گوید

  خیلی زشت بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.