فاندلی: راهی نوین برای تأمین هزینه پروژه‌های خلاقانه شما

«درم‌داران عالم را کرم نیست، کرم‌دارن عالم را درم نیست.»

این جمله را حتما قبل از این هم نشیده‌اید. اما این سخن در دنیای خلاقیت و نوآوری هم مصداق دارد، طوری که آنهایی که صاحب اندیشه و طرح‌های نو هستند، غالبا از تأمین بودجه اولیه پروژه‌هایشان بازمی‌مانند و آنها هم که می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند، غالبا یا با دسته اول آشنا نیستند یا اینکه اصلا علاقه ندارند پولشان را برای کارهای تولیدی خلاقانه صرف کنند.

چه باید کرد؟ اگر شما ایده نوشتن یک اپ جالب، یک وب‌سرویس متفاوت یا محصولی داشته باشید، به نتیجه کار ایمان داشته باشید، اما آه در بساط نباید داشته باشید، باید چه کنید؟

آیا باید شخصا آستین بالا بزنید و وام بگیرید یا از دوستان قرض کنید؟ آن هم در شرایطی که ممکن است این دوستان اصلا چیزی را که شما می‌گویید، درک نکنند؟


فاندلی دقیقا برای برطرف کردن چنین مشکلی به وجود آمده است. این سایت آمده است که ریسک تولید را پایین بیاورد و به شماهایی که خود ایده‌ای ندارید، اما در پی کمک و یاری رساندن به صاحبان ایده‌ها هستید، کمک می‌کند بتوانید در پروژه‌های آینده‌دار، سهیم شوید.

11-18-2014 8-36-42 AM

در سایت فاندلی، دو نوع پروژه وجود دارد، پروژه‌هایی که انتها دارند و پروژه‌هایی که انتها ندارند. به پروژه‌های نوع دوم، پروژه‌های خیریه‌ای هم می‌گوییم، پروژه‌هایی صرفا با هدف دریافت دونیشن یا هدیه.

صاحبان پروژه‌ها می‌تونند پاداش‌هایی معنوی یا مادی برای افرادی که کمک می‌کنند در نظر بگیرند، این پاداش‌ها را هم بسته به نوع پروژه در زمانی که تعیین کرده‌اند، به آن افراد می‌دهند.

11-18-2014 8-40-49 AM

در حالت اول، یعنی پروژه‌هایی که انتها دارند، حتما باید زمان پایان و مبلغ مورد نیاز برای رسیدن به هدف مورد نظر را مشخص شود. در این حالت، اگر پروژه نتواند در زمان مشخص به مبلغ مورد نظر برسه، یعنی استقبال از پروژه به اندازه‌ی کافی نباشد، پول کسی که به پروژه کمک مالی کرده، در تاریخ مشخصی از ماه، به صورت کامل، بازپس داده می‌شود. به عنوان مثال می‌شود به پروژه تولید یک محصول تجاری، یا یک کنفرانس تخصصی و یا خرید گروهی از یک فروشگاه اشاره کرد.

خوب مشخص است که پاداش‌ها زمانی تعلق خواهد گرفت که پروژه با موفقیت به انتها برسد. در صورت موفقیت پروژه، ایمیل‌ها و اطلاعات همه‌ی کمک‌کننده‌ها به صاحب پروژه داده خواهد شد تا بتواند در زمانی که برای ارسال پاداش مشخص کرده، پاداش‌های تعیین شده رو به کمک‌کننده‌ها بدهد.

در حالت دوم، یعنی پروژه‌هایی که انتها ندارند، که بیشتر حالت خیریه خواهند داشت، پول واریزی توسط کسانی که قصد کمک دارند در هر صورت به صاحب پروژه داده می‌شه و برگشتی در کار نیست! نام و مشخصات کسی که کمک کرده هم به محض دریافت پول، برای صاحب پروژه ارسال می‌شد تا بتواند در اولین فرصت به عهدش وفا کند.

فیس‌بوک و توییتر فاندلی

نظرات

 1. ممنونم از مطالب جالبتون

 2. خیلی عالیه! کاش یه فکری هم برای تضمین دزدیده نشدن ایده ها میکرد که راحت بشه طرح‌ها و ایده‌های تازه رو توش گذاشت و سرمایه جذب کرد.

  • با تشکر، برای دزدیده نشدن طرح‌ها و ایده‌هایتان، بهتر است با مراکز قانونی‌ای که برای این امر توسط دولت در نظر گرفته شده‌اند هماهنگ باشید. برای مثال برای طرح و اختراع می‌تونید به سایت http://iripo.ssaa.ir/ مراجعه کنید.

 3. توی فید تبلیغات تان می آید ولی یک کلمه از متن اصلی نمی آید. آدم احساس می کند که سرش کلاه می رود که فید شما را مشترک است. حداقل پاراگراف اول در فیید می گذاشتید تا آدم بفهمد که به مطلب علاقه‌مند است یا نه.

  • صدها بار من توضیح دادم که مشکل فنی است. در کامنت، در قالب پست. لطفا صبور باشید. این همه سال سایت‌های دیگر فید ناقص به شما می‌دادند و با انواع شیوه‌ها هیت خودشان را بالا می‌بردند و من فید کامل می‌دادم. یک هفته هم فید ناقص یک پزشک را تحمل کنید.

   • اگر کسی بخواد بخواند، حتما می خواند. بقیه بهانه ای بیش نیستند.

   • دکتر
    همینطور است بهانه ست یک عده فقط یاد گرفته اند نق بزنند
    واقعا تعجب برانگیزه هر کاربری باید بداند با تغییر پوسته ممکن است امکانات درست کار نکند و به مرور حل میشود

   • آقای مجیدی از شما بعید است. حالا چرا اینقدر عصبانی!؟ بهرحال این دوست ما مثل خود من تذکرات شما مبنی بر مشکل فنی را ندیده ام، یا متوجهشان نشده ایم. ایشون رو بدید ارباب رجوع باید ببینید و بقول فلان بانک همیشه حق با ارباب رجوع است-خوب نه همیشه – ولی…. ببخشید قصد نصیحت نداشتم. شما خودتون استادید.

    • دوست عزیزوقتی شخصی بخودش زحمت نمیده ماهی یکبارشده واردسایت محبوبش بشه وفقط ازطریق فید دنبال میکنه به نظرحق زیادی برای اعتراض نداره
     مشکل ماهمین خوانندگان خاموش هستن که درمشکلات شروع به اعتراض می کنند

   • دکتر جان،اگر هم آنقدر میبینی کاربرا ناراحت شدن و دارند اعتراض میکنن،این نشونه علاقه زیادشون به یک پزشکه، دوست دارن همه جنبه هاش مثل مطالبش خوب باشه.
    آدم های بی صبری شدیم
    و قدر نشناس

   • ای بابا آقای مجیدی اینقدر بدخلقی چرا؟ انتظار شما از خوانندگانتان هم به نظرم چندان کم نیست! در ارزشمندی کار شما شکی نیست ولی اگر قرار باشد بابت ترجمه های «آزاد» شما از مطالب روزانه ی اینترنت که با حجم عظیمی تبلیغات آزار دهنده به خورد ملت داده می شود انتظار تشکر و امتنان داشته باشید و هیچ انتقادی را هم برنتابید ‍پس تکلیف نویسنده های آن مطالب اریجینال چیست؟ تکرار میکنم منظورم این نیست که مطالب شما ارزشمند نیستند ولی شما مطلب منتشر می کنید و از محل تبلیغاتتان درآمد دارید. اگر فکر میکنید فید کامل درآمد ندارد قطعش کنید (بدون شک اگر روزی آگهی هایتان بر اساس کلیک باشد چنین نیز خواهید کرد) ولی خواننده ها را مشتی فرصت طلب نمک نشناس معرفی نکنید.

  • یه طوری میگیم مشترک هستیم انگاری آبونمان میدیم اول ماه!

 4. سایت جالبی باید به نظر برسه

 5. چقدر عالی
  این سایت نماینده سایت fondly.com تو ایرانه؟

 6. شما هم به این فاندلی یک پزشک رو اضافه کنید، پولدار که نیستیم، با این یک قرون دو زار ماها شاید حداقل از لحاظ موتیویشن کمک کرد…
  (یک سوال هم از بینندگان و شنوندگانی دارم که اینقدر خشن و بداخلاق می پرسن چرا فید کجه، خالیه، زشته، سرمون کلاه رفت و این حرفا: شوخی می کنید یا جدی جدی واسه چنین مسله کم اهمیت و قابل حل شدنی اینقدر عصبانی می تونید بشید؟ واقعا اگه این همه متن صلح طلبانه و آرامش جویانه ی یک پزشک تاثیری نداره، وقتی متن توی فید بیاد، فونت سوپر پرفکت باشه و موارد دیگه واقعا چه اهمیتی داره باشه یا نباشه. آروم باشیم خب، طلبکار که نیستیم، فوقش یه نظری داریم، اونم شخصی.)

 7. این سایت حتی به خودش زحمت نداده بخش درباره‌ی ما رو پر کنه. بعد واقعاْ انتظار داره بهش اعتماد کنیم و توش دنبال فونداشن بگردیم؟

 8. نمونه داخلی kickstarter و indiegogo و سایتهای مشابهشونه. حرکت خوبیه ولی فکر نمی کنم در جامعه ما چندان جواب بده. به دلایل مختلفی از جمله جو عدم اعتماد به همدیگه، وضع اقتصادی نه چندان مطلوب مردم و عدم وجود ایده های بکر و واقعا جذابی که بخواد مردم رو ترغیب به سرمایه گذاری بر روی آنها بکند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.