چه زمانی باید به مشاور کودک و نوجوان مراجعه کنید؟

0

رپورتاژ

مشاوره کودک و نوجوان به کودکان یا جوانان کمک می کند تا هر گونه نگرانی را که ممکن است باعث ایجاد مشکل در رشد اجتماعی، عاطفی یا شناختی آنها شود، کشف کنند. فرآیند درمانی به آنها این فرصت را می دهد که احساسات دشوار یا گیج کننده را در یک محیط امن با مرزهای روشن بیان کنند.

بازی یک وسیله ارتباط طبیعی برای کودکان است و استفاده از بازی و تکنیک های خلاقانه در مشاوره، بیان آزادانه احساسات و عواطف را تسهیل می کند. همچنین به کودکان کمک می کند تا تاب آوری و عزت نفس خود را افزایش دهند. رابطه بین کودک و مشاور در مراکز مشاوره خوب همیشه غیر رهنمودی است و به کودک اجازه می‌دهد خود را به صورت فیزیکی، کلامی یا خلاقانه بیان کند.

مشاوره برای نوجوانان و جوانان می‌تواند از افراد با رشد آگاهی برای مقابله با موقعیت‌های اجتماعی، روابط شخصی و حرفه‌ای از جمله فشار همسالان و خانواده، تحصیلات و مسائل مربوط به سلامت جنسی حمایت کند.

نشانه هایی که ممکن است نوجوان شما به مشاوره نیاز داشته باشد

تشخیص اینکه چه زمانی نوجوانان از نظر ذهنی دچار مشکل هستند برای والدین و اعضای خانواده می تواند دشوار باشد. تغییرات هورمونی و سایر تغییرات بلوغ تمرکز زیادی را از مسائل زمینه ای که به طور بالقوه نگران کننده هستند را از بین می برد، بنابراین مهم است که به هر یک از علائم زیر توجه کنید که نشان می دهد نوجوان شما ممکن است به مشاوره نیاز داشته باشد:

 • انزوای اجتماعی: معمولاً نوجوانان با گذراندن دوران بلوغ، از نظر اجتماعی منزوی‌تر می‌شوند، اما اگر متوجه شدید که این انزوا بیش از حد است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به یک مشاور نوجوانان خوب مراجعه کنید.
 • تغییر رفتار یا علایق ناگهانی: تغییر در رفتارها، عادات و حتی علایق می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که یک جوان ممکن است به مشاوره نیاز داشته باشد. این تغییرات ممکن است واکنش‌های عاطفی به عوامل استرس‌زا باشد، و اگر عادت‌هایی مانند خوردن و خوابیدن تحت تأثیر قرار گیرند، ممکن است باعث بروز مشکلات بعدی شود.
 • سرپیچی: اگر نوجوانی نیاز به مشاوره داشته باشد، مشکلات رفتاری در سرپیچی هم در خانه و هم در مدرسه می تواند ایجاد شود. باز هم، می تواند پاسخی به عوامل استرس زا باشد.
 • نگرانی بیش از حد: وقتی فرد به سن نوجوانی می رسد، نگرانی و استرس بخشی عادی از زندگی است، اما اگر نگرانی و اضطراب عمومی بیش از حد شود، احتمال زیاد نیاز به شرکت در جلسات مشاور نوجوانان دارد.

مشاوره کودک

چه چیزی می تواند باعث مشکلات سلامت روان در کودکان و نوجوانان شود؟

موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث مشکلات روانی کودکان و نوجوانان شود، اما برخی از آنها ساده‌تر از دیگران هستند. به عنوان مثال، کودکی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد احتمالاً عواقبی بر سلامت روان او خواهد داشت، اما همین مشکلات می‌تواند ناشی از عوامل کمتر آشکار دیگری مانند نقل مکان به خانه، مواجهه با طلاق یا قرار گرفتن در معرض سوء استفاده عاطفی در خانه باشد. در حالی که مجموعه ای از مسائل وجود دارد که می تواند سلامت روان ما را از سنین بسیار پایین تحت تاثیر قرار دهد، در زیر برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

 • پویایی ناپایدار خانواده (مانند طلاق)
 • شاهد خشونت یا آزار در خانه
 • داشتن یک بیماری طولانی مدت یا ناتوانی یادگیری
 • نقل مکان به خانه یا انتقال مدرسه
 • قلدری
 • سوگواری

مزایای مشاوره برای یک نوجوان چیست؟

فواید بسیار زیادی در خصوص استفاده از مشاوره برای نوجوان در سنین پایین وجود دارد که ما در این جا فقط برخی از موارد مهم تر را ذکر کردیم:

 • از فرصتی برای گفتگوی باز و صادقانه بهره مند شوید
 • بهبود روابط با خانواده و دوستان
 • علل ریشه ای مسائل خاص و نحوه رسیدگی به آنها را با یک برنامه درمانی بلندمدت درک کنید
 • شادی، سلامتی و رفاه را هم در خانه و هم در مدرسه یا دانشگاه بهبود بخشید
 • یاد بگیرید که موانع ذهنی و عاطفی را از بین ببرید

مشاوره نوجوان

مزایای مشاوره برای کودک چیست؟

درخصوص مشاوره کودکان با توجه به اینکه والدین کودک در جلسات شرکت می کنند موارد زیر از مزایای مهم این جلسات است:

 • شادی، سلامت و رفاه فرزندشان را هم در خانه و هم در مدرسه بهبود بخشند
 • علل اصلی مشکلات رفتاری و نحوه رسیدگی به آنها را بیاموزید
 • درک و دسترسی به پشتیبانی صحیح برای مشکلات یادگیری
 • توجه به اینکه چگونه عوامل محیطی بر فرزندانشان تأثیر مستقیم می گذارد و تنظیمات لازم را انجام دهید

در خصوص مشاوره کودک این جا بیشتر بخوانید:

https://nikdad.org/child-psychology/

در یک جلسه مشاوره چه انتظاری باید داشت؟

در جلسه مشاوره کودک یا نوجوان، اولین اقدام متخصص روانشناس، بحث در مورد مسائل مراجع در سطح بالا خواهد بود. بسته به سن کودک، ممکن است نیاز به حضور والدین یا مراقب باشد.

هنگامی که نگرانی‌های کلیدی مشخص شد، متخصص احتمالاً جزئیات بیشتری را در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث این مشکلات شود و اینکه آیا علائم شروع کننده مشکلات یا عادت‌های ناسالم دیگری است، توضیح می‌دهد. آنچه در ادامه می آید تا حد زیادی به نگرانی کلیدی که کودک یا نوجوان برای درمان می آورد بستگی دارد. یک متخصص می‌تواند تکنیک‌های درمانی خاصی را پیشنهاد کند – برای مثال، در برخی موارد، دارو ممکن است بهترین راه پیش‌رو باشد، در حالی که در سناریوهای دیگر ممکن است صرفاً بحث در مورد علل ریشه‌ای مسائل خاص مفید باشد.

 

کلام آخر

امروزه استفاده از خدمات مشاوره کودک و نوجوان به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری تاثیر بسیار زیادی در آینده فرزندانی دارد که به نحوی دچار مشکلات ریز و درشت دوران کودکی و نوجوانی می شوند. استفاده از مشاور روانشناس مجرب میتواند به شما کمک کند تا این مراحل زندگی را به شکل بهتری بگذرانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.