داستان پیدایش یک اپلیکیشن آی‌فون که می‌تواند تومور خطرناک دوران کودکی به نام رتینوبلاستوما را تشخیص بدهد

6

رتینوبلاستوما توموری است با منشأ شبکیه، که به صورت پیشرونده‌ای رشد می‌کند. این تومور بیشتر در کودکان زیر پنج سال دیده می‌شود.

یکی از علایم این تومور، لکوکوریا است: اگر به جای بازتاب عادی قرمز نور از چشم، بازتاب سفید مشاهده شود، باید شک کنیم که کودک رتینوبلاستوما دارد. البته بازتاب لکوکوریا تشخیص‌های افتراقی دیگری هم دارد. (کاتاراکت نوزادی، بیماری Coats یا رتینیت اگزوداتیو)


شیمی‌دان دانشگاه بایلور به نام برایان شاو، صاحب پسری شده بود که نامش را نوح گذاشته بود. وقتی که فرزندش ۱۲ روزه بود، او عکسی از او گرفت و متوجه بازتاب سفید نور از یکی از چشم‌هایش شد، اما او اصلا نمی‌دانست که این مسئله مهم است. بنابراین ماه‌های ارزشمندی سپری شدند تا اینکه پزشکان متوجه بیماری او شدند و متأسفانه مجبور شدند برای پیشگیری از تهاجم بیماری به اعضای دیگر، چشم راست او را تخلیه کنند.

شاو به جای ملامت خودش، تصمیم گرفت که کاری علمی کند. به همین خاطر تصمیم گرفت که با همکاری دانشمند علوم کامپیوتر دانشگاه بایلور به نام «گِرِگ همرلی»، یک اپلیکیشن بنویسد که با استفاده از فناوری یادگیری ماشینی بتواند رتینوبلاستومای کودکان را با ضریب خطای کم تشخیص بدهد.

برای اینکه الگوریتم قادر به چنین کاری باشد، باید تعدادی زیادی از عکس‌های کودکان عادی و مبتلا به سیستم معرفی می‌شد، خوشبختانه همسر آقای شاو، خودش یک عکاس بود و با استفاده از روابطی که داشت به زودی این امر، ممکن شد.

در نهایت اپلیکیشن رایگانی‌ برای iOS آماده شد به نام White Eye Detector.

11-10-2014 3-14-44 AM

همان طور که از نام این اپ برمی‌آید، این اپ به دنبال یافتن عکس‌های با چشم سفید است. بعد از نصب برنامه این اپ در مجموعه عکس‌های آی‌فون شما می‌گردد و اگر در عکسی، فرزند شما، بازتاب نور سفید از چشم داشت، فوری به شما اعلام می‌کند.

البته به کمک اپ می‌توانید نور آی‌فون را به چشم کودک بتابانید تا اپلیکیشن بازتاب نور سفید را ببیند.

البته دقت این اپلیکیشن صد در صد نیست، اما می‌تواند اپلیکیشن غربالگر خوبی باشد و به والدین کمک کند.

11-10-2014 3-14-12 AM

به گمانم حتی اگر اصولا آی‌فون نداشته باشید و برنامه را نصب نکنید، دست‌کم خواندن این پست، این موضوع را در ذهنتان حک می‌کند که دیدن بازتاب سفیدرنگ نور از چشم یک کودک، مهم است و نیاز به ویزیت سریع پزشک دارد.

 
6 نظرات
 1. emir می گوید

  کاش نمونه ی مشابهی برای دیگر سیستم عامل ها هم نوشته بشه…
  ممنون در هر صورت

  1. پویا می گوید

   اصلا نیازی به اپ نداری. شما با هر دوربینی (البته با خاموش کردن قابلیت اصلاح قرمزی چشم) میتونی این کار رو انجام بدی.
   نکته جالب اینکه در حیوانات مختلف رنگ این بازتاب فرق میکنه.

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    درسته، با دقت در عکس‌های آلبوم یا زمانی که نور را به صورت عادی به چشم بچه می‌تابانید، می‌توانید این مورد را تشخیص بدهید. کاری که اپ کرده، تبلیغ کردن این علامت و خودکار کردن روند هست.

 2. ashkan می گوید

  ایشالا هیچکس به چنین بیماری هایی دچار نشه

 3. reza می گوید

  تا الان اصلا نمیدونستم که همچین بیماری وجود داره حالا با هر عکس خونوادگی که میگیرم یا میبینم باید استرس اینم بکشم

 4. مسعود می گوید

  یکی از کودکان نزدیکان من این مشکل رو پیدا کرد ولی خوشبختانه در همان مراحل اولیه تشخیص داده شد و درمان شد ولی خدا میدونه چه رنج و عذابی در اون شش ماه به همه وارد شد.

  باز خدا رو شکر که همچین راهی هست و آفرین به این آدمهایی که بجای اندوه بیفایده، با تفکر سازنده دنیا رو به جای بهتری تبدیل میکنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.