داشتن دوستان ثروتمند در دوران کودکی می‌تواند درآمد شما را در آینده افزایش دهد!

0

تجزیه و تحلیل گسترده بیش از ۷۲ میلیون کاربر فیس بوک نشان داده داشتن دوستان ثروتمند، یک مزیت عجیب می‌تواند برای ما در بر داشته باشد!

محققان دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و نیویورک دریافته‌اند وقتی کودکان فقیر در کنار بچه‌ها و والدین ثروتمندتر آنها رشد می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که در آینده میزان درآمدشان بیشتر باشد.

این هم یک بار دیگر تاییدکننده این است که نشست و برخاست با دوستان، علاوه بر اخلاقیات و سبک اندیشه، بر امور ملموس‌تر آینده شما هم تاثیر می‌گذارند.

محققان دریافتند که اگر کودکی از یک خانواده اجتماعی-اقتصادی پایین در منطقه‌ای زندگی کند که ۷۰ درصد دوستانش ثروتمند باشند، درآمد آنها در هنگام بزرگسالی به طور متوسط ​​۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

این یک همبستگی بسیار قوی است. حتی عواملی مانند تحصیلات یا شغل به این اندازه بر درآمد آینده تاثیرگذار نیستند.

اما یک خبر بد نیز وجود دارد. تجزیه و تحلیل دوم توسط همین گروه نشان می‌دهد که در آمریکا تعداد کودکانی از خانواده‌های فقیر که با کلاس اقتصادی بالاتر می‌توانند حشر و نشر کنند، زیاد نیست. به عبارت دیگر، کودکان تمایل دارند با افراد هم سن و سال خود که از لایه‌های افتصادی مشابه هستند، معاشرت کنند.

مدت‌هاست که محققان گمان می‌کنند که روابط اجتماعی می‌تواند بر نابرابری درآمد و فرصت‌های اقتصادی در یک جامعه تأثیر بگذارد. اما تا همین اواخر، داده‌های اندکی در مقیاس بزرگ برای حمایت از این فرضیه وجود داشت.

اما رسانه‌های اجتماعی فرصتی را برای مطالعه این‌ایده ارائه می‌دهند که قبلاً هرگز نبوده است.

محققان با استفاده از داده‌های فیس بوک، ۲۱ میلیارد دوستی آنلاین را تجزیه و تحلیل کردند.

این مطالعات عوامل مختلفی را در نظر گرفتند که می‌توانند به پیشرفت کودک در زندگی کمک کنند، از جمله درآمد خانواده، پیشینه خانوادگی، پیشرفت تحصیلی، شغل و محله.

در پایان، پیوستگی اقتصادی تنها معیار سرمایه اجتماعی بود که به شدت با درآمد بالای بزرگسالی ارتباط داشت. ( در مقابل بزرگ شدن در یک خانواده تک والد تأثیر منفی بر افزایش درآمد و وضعیت اقتصادی فرزندان داشت. )

توضیحات زیادی در مورد چرایی این امر وجود دارد. برای مثال، دوست‌یابی در مدرسه با بچه‌هایی از خانواده‌های با درآمد بالاتر، می‌تواند به شکل‌دهی آرزو‌های کودک کمک کند یا می‌تواند باعث شود آنها به اطلاعات و فرصت‌های شغلی دسترسی پیدا کند که در غیر این صورت نمی‌توانستند داشته باشند.

توجیهات دیگر هم وجود دارند. به عنوان مثال، ماهیت خانواده کم درآمدی که برای زندگی، منطقه‌ای با سطح اقتصادی بالا را انتخاب می‌کند، ممکن است ویژگی‌های جمعیت شناختی دیگری داشته باشد که بر میزان درآمد آینده کودکانشان تاثیر بگذارد، چنین خانواده‌هایی همچنین ممکن است برای سرمایه‌گذاری  تحصیلی فرزندان خود انگیزه بیشتر داشته باشند.

مطالعه حاضر تنها قادر به نشان دادن همبستگی بین ارتباط اقتصادی و چشم‌انداز اقتصادی آینده کودک بود. اما این رابطه آنقدر قوی بود که ارزش بررسی بیشتر را دارد.

این مطالعه در Nature منتشر شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.