چگونه به خودمان باور داشته باشیم؟

16

فرانک مجیدی: چیزی در زندگی‌مان کم است. خیلی وقت‌ها به این حس می‌رسیم. همه‌ی چیزهایی را که آرزوی دیگران است، داریم اما خوشحال‌مان نمی‌کند. دنبال «آن» هستیم که نیست، ولی خودمان هم نمی‌دانیم دقیقاً چه؟ تا به‌حال فکر کرده‌ایم این آن، ممکن است «باور به خود» باشد؟

ممکن است نقشی را که فکر می‌کنیم مناسب‌مان است، نصیب‌مان نشده باشد، نتوانیم تجارت خودمان را شروع کنیم، و این‌ها فقط یک دلیل داشته‌باشد: من که نمی‌توانم! این‌طور، سراغ عادات هم نخواهیم رفت، چرا که نظمی در زندگی ما تعریف نشده‌است. در چنین شزایطی، یافتن دوستان جدید برای مان دشوار خواهد بود و در محل کار هم احساس راحتی و تعلق نمی‌کنیم. به جایی می‌رسیم که اصلاً دلمان نمی‌خواهد از منطقه‌ی امنی که برای خودمان ساخته‌ایم، خارج شویم. همه‌ی این محدودیت‌ها و احساسات بد، می‌تواند یک دلیل داشته‌باشد: باور نداریم که می‌توانیم!

رهایی کامل درباره‌ی تردید در خود و توانایی‌های‌مان، البته هرگز به‌طور کامل ما را رها نخواهد کرد، اما می‌توانیم باورمان را به خود بیش از پیش کنیم. البته افزودن باورمندی مان به خود، نمی‌تواند جلوی شکست‌های آتی را بگیرد. شکست، بخشی از زندگی است که پیش خواهد آمد و شاید کم هم نباشد. ولی طبیعی است و چیزی نیست که فقط ما با آن مواجه باشیم!

نکته این‌جاست که باید بپذیریم در تلاش کردن و شکست خوردن، چیزی ناامیدکننده و بد وجود ندارد. پذیرش این نکته وقتی آسان‌تر می‌شود که از خیال «کامل بودن» خارج شویم. قبول کنیم هر فردی را که می‌شناسیم، قرار نیست شیفته‌ی ما باشد. هر راهی که می‌رویم، بالاخره انتقادات و قضاوت‌هایی با خود به همراه دارد.

شکست، کامل نبودن، اشتباه کردن، عدم موافقت دیگران با نظرات ما، پذیرفته نشدن در برخی زمان‌ها و جمع‌ها واقعاً نکته‌ای منفی درباره‌ی ما نیست. اگر نیک بنگریم، خیری هم در آن نهفته است.

quotes-about-life-believe-in-yourself6

نکته‌ی مثبت شکست، در چیست؟ این تنها راهی است که ما واقعاً چیزی می‌آموزیم. مثلاً یک مبحث ریاضی می‌خوانیم، تا زمانی که روش تازه‌ای را که آموخته‌ایم امتحان نکنیم، نخواهیم دانست که کجای آن مبحث را خوب متوجه نشده‌ایم. بهترین راه آموختن چیزی، مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی آن، امتحان کردن‌ش، اشتباه کردن و آموختن بیشتر درباره‌اش است.

نکته‌ی مثبت اشتباهات در چیست؟ می‌توان به آن مانند بخش‌هایی کوچک از بازخورد لازم برای رشد و آموختن، نگریست.

what-makes-a-writer-fail

نکته‌ی مثبت نفی شدن در چیست؟ این نشان می‌دهد که ما سوای قانون پذیرفته‌شده‌ی اجتماعی رشد کرده‌ایم. بهترین نمونه‌های افراد مؤثر در تاریخ، هرگز در جامعه‌ی خود پذیرفته‌شده نبودند. افراد بزرگی مانند پیامبران، سقراط، مارتین لوترکینگ یا گاندی را در نظر بگیریم. چیزهایی که از آزمودن‌شان وحشت داریم و واقعاً هم رسیدن به آن‌ها خواستنی است، تنها زمانی به دست می‌ایند که درباره‌شان بیاموزیم و برای داشتن‌شان بسیار تلاش کنیم و ترس از نرسیدن به آن‌ها را کنار بگذاریم.

وقتی معنای این سخن را به‌خوبی دریافتیم، که البته لازم است به‌خاطرش تمرین کنیم، می‌توانیم با عواملی که ما را عقب نگاه می‌دارند، روبرو شویم و کنارشان بگذاریم. شاید بهتر باشد در این زمینه‌ها تمرین کنیم:

– احساس ناراحتی را کنار بگذاریم. تعریف‌مان از حس اذیت شدن و ناراحتی باید تغییراتی کند.
– خودمان را راحت از جمعی که نمی‌پذیرندمان، کنار بگذاریم و خود را با فکر این عدم پذیرفته شدن، آزار ندهیم.
– روی کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، تمرکز کنیم. و صدای درونی را که حرف از هدم توانایی ما می‌زند و می خواهد ما را حقب نگاه دارد، نشنیده بگیریم.
– تمرکزمان را روی ان کار بیشتر کنیم، و یاد بگیریم که به خودمان اعتماد داشته‌باشیم.
– در موقعیت‌هایی قرار بگیریم که برای‌مان تازگی دارند، و با آن کنار بیاییم.
– از تلاش‌هایی که مجدداً بعد از شکست انجام می‌دهیم، هرچه بیشتر بیاموزیم که نفْس شکست خوردن ایرادی ندارد، و این‌قدر بزرگ شده‌ایم که می توانیم علی‌رغم کست ادامه دهیم و با آن کنار بیاییم.
– در حین تکرار و تلاش دوباره برای رسیدن به هدف، ببینیم و بیاموزیم که ما قوی‌تر از آن چیزی هستیم که می‌پنداشتیم و ظرفیت و انعطاف‌پذیری‌مان در برابر موقعیت‌های ناراحت‌کننده، بیش از آن بوده که تصور می‌کردیم.

Believe-in-Yourself

با این تمرین است که «خود» را می‌یابم. خواهیم دانست در تمام مدت عمر، چقدر بزرگ بوده‌ایم!

منبع

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا. چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

مجموعه‌ای از «توتورو»های دست‌ساز در ستایش نماد استودیو جیبلی

تعدادی «توتورو»ی شکم گرد نمادین در انیمه My Neighbor Totoro از استودیو جیبلی به عنوان بخشی از مجموعه وسیعی از مجموعه‌ جدید کلکسیونی است که به احترام این شرکت رویاساز ساخته شده. این مجموعه که توسط تیم‌هایی از صنعتگران همکار ناکاگاوا…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان. در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار ۵ دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است. محققان نوشته‌اند: «ما از ۱۱ فرد سالم…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند. اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده. صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

16 نظرات
 1. داریوش می گوید

  عالی بود مثل نوشته ی قبلی شما “ترس، ریشه‌ی واقعی تمام مشکلات ما!”
  اون نوشته یجورایی باعث شد خوشحالتر باشم و بعد از مدتی طولانی درگیری با مشکلات، دوباره روزهای خوب و موفقی رو شروع کنم.ممنون

 2. m می گوید

  “چیزی در زندگی‌مان کم است. خیلی وقت‌ها به این حس می‌رسیم. همه‌ی چیزهایی را که آرزوی دیگران است، داریم اما خوشحال‌مان نمی‌کند. دنبال «آن» هستیم که نیست، ولی خودمان هم نمی‌دانیم دقیقاً چه”
  من همیشه فکر می کردم وقتی و به این حس می رسم و دلیلشم هم می دونم و اون نبود یکی دیگه هست!
  ولی با این حال می ترسم که روزی به این “آن” می رسم یعنی باز این حس می آید؟!!!

  ولی میگن وقتی تو یه جمع شاد یهو دلت نگرفت یعنی همه چیز روبراهه!!

 3. چت روم می گوید

  سایت بسیار جالب و پر مجتوایی دارید . امیدوارم در تمامی مراحل زندگی موفق باشید .

 4. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

  درک معنای زندگی و شناخت خود تاثیر عمیقی بر خود باوری دارد.

 5. بماند می گوید

  عالی عالی عالی .اولین بار هست که کامنت میزارم تو این چند سال . عالی

 6. آیلار می گوید

  مرسی فرانک عزیز
  “بهترین راه آموختن چیزی، مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی آن، امتحان کردن‌ش، اشتباه کردن و آموختن بیشتر درباره‌اش است.”
  خیلی موافق این جمله ت بودم

 7. سینا اسمارت می گوید

  وقتی معنای زندگی را به درستی درک کنیم ،وقتی که خود را آن گونه که باید شناختیم و درک و باور کردیم. به این نتیجه خواهیم رسید که آن نیمه گمشده ما انسان ها که همواره به دنبالش هستیم تنها ” خدا”است. حتما تا به حال این گفته را از معصوم در جایی شنیده یا خوانده ایم که” من عرف نفسه، فقد عرف ربّه -هر کس خود را شناخت، خدای خود را شناخته” و می دانیم که عشق حاصل شناخت است .چون خدا را شناختیم عاشقش می شویم و آن وقت به این گفته شهید دکتر چمران می رسیم که «…عشق هدف حیات و محرک زندگی من است.زیبا تر از عشق چیزی ندیده ام.عشق است که روح مرا به تموج وامی دارد…استعداد های نهفته مرا ظاهر میکند…به خاطر عشق است که به دنیا با بی اعتنایی می نگرم و ابعاد دیگری را می یابم…». فراموش نکنیم که ما از آنِ خداییم و تنها باید به او دل ببندیم. حافظ:
  «تا نفختُ فیهِ مِن روحی شنیدم شد یقین/ بر من این معنی که ما زاَنِ وی و او زآنِ ماست»

 8. مینوگله می گوید

  فرانک عزیز

  ممنون خواندنی بود

 9. یحیی می گوید

  اوریانا فالاچی میگه ” فقط کسانی که زیاد گریه کرده‌اند می‌توانند خوب بخندند” … واقعا همنطوره، و کسانی که شکست خورده‌اند می‌تونن واقعا پیروز بشن. کسی که شکست نخوره، حتی اگر پیروز هم بشه، طعم واقعیه پیروزی رو درک نمی‌کنه.!!!

 10. سروش می گوید

  گرچه با مطلب خوبتون موافقم ولی کاش به همین سادگی بود. و واقعا اگر‌این طور بود فکر می کنید الان شمار انسان هایی که از وضعیتشون راضی هستن انقدر کم بود؟!

 11. یک جوان می گوید

  به نظرم انرژی مثبت داشته باشیم وافکار منفی رودور کنیم خیلی توی موفقیت تاثیرداره همچنین کسب تجربه ازدیگران
  باورکردن خودمون یچیزدرونی هست تابه خودمون اطمینان نداشته باشیم فایده نداره باید توی خودت احساسش کنی

 12. احسان می گوید

  لطفا این فونت رو عوض کنید، به نظرم فونتی که طراح سایت در وبلاگ خودش استفاده کرده بسیار مناسب هست.

 13. امیر می گوید

  خوب بود

 14. مینا می گوید

  سلام
  تا حالا مطالب زیادی در مورد
  خودشناسی خودندم اما وبلاگ شما
  یه حس واقعی رو بهم داد ممنون
  از مطالب خوب و آموزندتون
  من دارم تموم تلاشم رو می کنم و حتما به موفقیت
  می رسم و امیدوارم تموم آدمایی که هدفی دارن
  به هدفشون و خواستشون برسن و موفق بشن

 15. کیمیا می گوید

  واقعا حرف های تاثیرگذاری بود…

 16. ریحانه می گوید

  عالی بود ولی نمیشه.وقتی میری کلاس گیتار و خانوادت به جای اینجه تشویقت کنن منت میزارن و منه سیزده ساله رو نابود میکنن با حرفاشون راهی بجز کنار گذاشتن گیتار و افسردگی و گریه هست آیا؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5