زندگینامه نوسترآداموس‌‌‌

9

یکی از شخصیت‌های بسیار جذاب قرن شانزدهم‌ اروپا، میشل دو نوسترادام بود. امروز او را با نام مستعارش‌ نوسترآداموس‌‌‌ می‌شناسیم. او به عنوان طبیب، غیب‌گو غالباً تحت تعقیب دادگاه‌‌‌های تفتیش عقاید بود، زیرا کاتولیک‌ها او را متهم به اشتغال به هنرهای ممنوعه‌ مانند ستاره‌شناسی و کیمیاگری کرده بودند. هنوز هم که‌ تقریباً پانصد سال از آن تاریخ می‌گذرد افسانۀ او در خاطرۀ معتقدانش، که با شگفتی و اعجاز به توانایی فوق‌ العادۀ او به پیش‌گویی آینده باور دارند، باقی مانده است. در مقابل، کسانی نیز هستند که خیلی‌ شکاک و دیرباورند و معتقدند که او هیچ نبود مگر جادوگری که مردم را با وردگویی گمراه می‌کرد. در هر حال هرچه که باشد یک پیشگو و یا یک شارلاتان،‌ او هیچ‌گاه از خاطره‌ها نرفته است.

از جمله کارهایی که او در طول حیاتش انجام داده‌ است مجموعه‌ای است از پیش‌گویی‌ها که به‌طور مبهم‌ و گنگ در ده جلد کتاب به نام ‌”صدگان‌” ضبط شده است. این کتاب از سال 1554 به بعد نوشته شده است. در این‌ کتاب نوسترآداموس‌‌‌ حوادث طبیعی، نزول سریع‌ بازارهای بورس، جنگ، کاوش‌های فضایی، قتل‌ها و اقدامات ضدمسیح را پیش‌گویی می‌نماید.

نوسترآداموس‌‌‌ در 14 دسامبر سال 1503 در سنت‌‌‌رمی در پروانس فرانسه به دنیا آمد. او از بین چهار برادر از همه بزرگ‌تر بود. از میان برادرانش، آنکه از همه‌ کوچک‌تر بود به نام ژان نمایندۀ پارلمان پروانس شد ولی‌ از سایرین اطلاع چندانی در دست نیست. پدرش یک‌ محضردار موفق بود و هر دو پدربزرگ او طبیب دربار بودند و هر دو نیز در تعلیم و تربیت او مؤثر افتادند. نوسترآداموس‌‌‌ در سنین خیلی جوانی تحت آموزش‌ زبان‌های لاتین، یونانی، عبری و ریاضیات قرار گرفت و همچنین هنرهای رمزگونۀ گیاهان طبی، علم کیمیاگری‌ و ستاره‌شناسی را نیز فرا گرفت.

نوسترآداموس‌‌‌ را پس از فوت پدربزرگش به‌ آوینون (Avignon) فرستادند تا تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر دنبال کند و هنگامی‌‌‌که در آنجا بود توانایی‌ غیرعادی برای ستاره‌شناسی از خود بروز داد ولی‌ اوهام‌پرست معمولی نبود. نوسترآداموس‌‌‌ طرفدار تئوری‌ کپرنیک بود، تئوری‌ای در مورد در حرکت اجرام سماوی که گالیه‌ یک‌‌‌صد سال قبل از او به علت همین باور مورد ستم قرار گرفت.

متأسفانه آن دوران، دوران تفتیش عقاید بود و ستاره‌شناسی، کیمیاگری و طبابت غیرمعمول از کارهای خطرناک به شمار می‌رفتند، البته امکان داشت‌ که از این طریق شهرتی به دست آورد ولی این هنرهای‌ رمزگونه به راحتی می‌توانست سرنوشت نامطلوبی‌ مانند به دار آویختن و یا سوزانده‌‌‌شدن در آتش را برای‌ دست‌اندرکاران آن‌‌‌ها رقم بزند.

بعد از سال 1501 موقعی که لوئی دوازدهم دستور داد که تمام کلیمی‌ها باید غسل تعمید داده شوند، خانواده‌ نوسترآداموس‌‌‌ از این دستور تبعیت کرد و ظاهراً از کلیمی‌‌‌‌بودن به مسیحیت تغییر مذهب داد ولی در خفا به مذهب‌ اصلی خود عمل می‌کرد.
در سال 1522 نوسترآداموس‌‌‌ را به مونپلیه فرستادند تا تحصیل طب نماید و او توانست فقط لیسانس خود را بگیرد و معترف بود که در طبابت جاهل است و احساس‌ شرمندگی می‌نماید. با این حال با فصدکردن بیماران به‌ منظور درمان هر نوع بیماری آنان که در آن زمان خیلی‌ رایج بود، مخالفت می‌کرد و همچنین معتقد بود که‌ پزشکان و بیماران هر دو باید بهداشت شخصی را رعایت‌ نمایند. نوسترآداموس‌‌‌ پس از پایان تحصیلاتش به روستا رفت و به درمان قربانیان طاعون که همه‌‌‌گیر شده بود پرداخت. داروهایی که او برای درمان طاعون تجویز می‌کرد عبارت بودند از هوای پاک و تازه، آب، رختخواب تمیز، برداشتن سریع جنازه‌ها، تمیزکردن‌ خیابان‌ها و قرص‌هایی که از له‌‌‌کردن گلبرگ‌های گل‌ سرخ درست می‌کردند. شهرت داشت که او هزاران نفر از این بیماران را در شهرهای مختلف از جمله در تولوز و بوردو نجات داده است.

در اوقات بیکاری، ثروتمندان به او مراجعه می‌کردند تا از راه ستاره‌ها، آیندۀ آن‌‌‌ها را پیش‌گویی نماید. به این‌ ترتیب زندگی نوسترآداموس‌‌‌ دو قسمت شده بود، یکی‌ زندگی معمولی روزمره و دیگری زندگی پنهان او. روزها او طبیب بود و شب‌ها به سحر و جادو می‌پرداخت. پس‌ از چهار سال طبابت، نوسترآداموس‌‌‌ به دانشگاه مونپلیه‌ بازگشت تا دورۀ دکترای خود را کامل کند و سپس در دانشکدۀ طب صاحب مقامی شد. بعد او در تولوز به کار طبابت پرداخت و در این دوره بود که او نامه‌ای تعارف‌‌‌‌آمیز از ژولیوس سزار (julius caesar scaliger) که‌ فیلسوف برجسته‌ای بود و بعد از دانشمند بلند‌‌‌آوازۀ‌ هلندی اراسموس (Erasmus) که مقام دوم را داشت‌ دریافت کرد.

نوسترآداموس‌‌‌ به منزل اسکالیژر در آژن (Agen) رفت و ساکن آنجا شد. در سال 1534 با خانمی ثروتمند ملاقات و با او ازدواج کرد ولی روند کار خوب نبود. نوسترآداموس‌‌‌ با همان مسائل شخصی و حزن‌انگیز طبابتش زندگی می‌‌‌کرد. طاعون به آژن رسید و او حداکثر توانایی خود را برای درمان بیماران طاعون‌زده به کار می‌برد. با این حال، در آن گیر و دار، همسر و فرزندانش نیز فوت کردند و اینکه نتوانست خانواده خودش را نجات‌ دهد تأثیر فاجعه‌آمیزی بر شهرت پزشکی او باقی‌ گذاشت. کار طبابتش مختل شد و خانوادۀ همسرش برای بازپس‌‌‌گرفتن جهیزیۀ دخترشان از او شکایت کردند.

بالاخره در سال 1538 او را به ارتداد از دین متهم‌ نمودند زیرا چند سال قبل از آن به مناسبتی، اظهارنظری‌ در این زمینه کرده بود. قضیه از این قرار بود که او مجسمه‌ای برنزی را که از مریم باکره ساخته شده بود بیشتر شبیه شیطان توصیف می‌کند. مأموران تفتیش‌ عقاید قانع نشدند که منظور نوسترآداموس‌‌‌ انتقاد از مجسمه‌ساز بوده است؛ لذا برای توقیف او اقدام می‌کنند و چون او نمی‌خواست که در چنین دادگاهی مورد محاکمه قرار گیرد شش سال بعد را دربه‌در بود تا سرانجام‌ در سال 1554 در شهر سالون (Salon) ایتالیا مستقر شد و با بیوۀ ثروتمندی به نامAnne ponsart Gemelle ازدواج‌ کرد و صاحب شش فرزند شد.

بعد از سال 1554 نوسترآداموس‌‌‌ شروع به پیش‌گویی‌ کرد، که عبارت بود از یک سری پیش‌گویی برای سال‌ بعد، تقریباً مشابه کتاب سال کشاورزان. نتیجۀ این کار تشویق‌آمیز بود و نوسترآداموس‌‌‌ پیش‌گویی‌‌‌های عجیب خود را گسترش داد و برای رونق‌‌‌دادن به کارش طبقۀ‌ فوقانی منزلش را به اتاق کارش تبدیل کرد و از همان جا بود که ستاره‌ها را رصد می‌نمود و کتاب‌های اسرارآمیز خود را مطالعه می‌کرد و گاهی ساعت‌ها در حالتی خلسه‌‌‌‌مانند فرو می‌‌‌رفت. آنچه که در کتابش پیش‌گویی کرده‌ است مربوط به زمان خودش و آینده (به اعتقاد بعضی تا آخرین روز دنیا) می‌باشد. خودش می‌گوید که‌ پیش‌گویی‌‌‌های او تا سال 3797 انجام گرفته است.
کتاب به گونۀ مرموزی نوشته شده و مخلوطی از زبان‌‌‌های فرانسه، ایتالیایی، یونانی و لاتین است. در قطعات‌ نوشته‌‌‌شده عمداً از نمادگرایی و سمبولیسم استفاده شده، کلمات را تغییر داده و اسامی را جابه‌جا کرده و تمام این‌ کارها را به این دلیل انجام داده است که می‌ترسید به‌ عنوان جادوگر تحت تعقیب دادگاه‌های تفتیش عقاید قرار گیرد.
خواندن این کتاب حتی برای فرانسوی‌ها مشکل و مطالب آن نامفهوم است. نوسترآداموس‌‌‌ در نامه‌ای برای پسرش این‌طور می‌نویسد

“هیچ‌چیز مقدسی را در مقابل سگ‌ها مگذار و هیچ‌چیز ارزشمندی را به کسی که بهای آن را نمی‌داند مده؛ مبادا که آن‌‌‌ها آن را لگدمال کرده و به تو برگردانند و تو را آزار دهند.”

پیش‌گویی‌های پیامبرگونۀ او شامل ده فصل یا صدگان است که با شماره‌های رومی X-1 شماره‌‌‌گذاری شده است. هرکدام از صدگان‌ها شامل یک‌‌‌صد پیش‌گویی از این دست است که معمولاً در چهار خط یعنی به صورت رباعی نوشته شده است. رباعی نیز شمارۀ 42 از صدگان دوم اوست که خیلی مشهور است‌ و احتمالاً اشاره به جنگ دوم جهانی و ظهور هیتلر و آلمان نازی می‌نماید.

حیواناتی که از گرسنگی وحشی شده بودند از آن سوی رودخانه فرا می‌رسند.
قسمت اعظم منطقه مخالف Hister می‌باشند.
عامل مهمی سبب می‌شود که او به داخل یک قفس‌ آهنی کشانده شود.
و در این هنگام است که کودکان آلمانی چیزی‌ مشاهده نمی‌کنند.

جدیدترین نمونۀ مشهور از پیش‌گویی‌‌‌های‌ نوسترآداموس‌‌‌ آن است که مربوط به انفجار سفینه فضایی‌ چالنجر در سال 1986 است! که در آن به یک قطعه معیوب کوچک که علت انفجار چلنجر بود هم اشاره شده است!

پیش‌گویی‌های قابل‌‌‌توجه دیگری که در این کتاب‌ دیده می‌شوند آن‌‌‌هاست که دربارۀ لوئی پاستور، ژنرال‌ فرانسیسکو فرانکو و احتمالا سه نفر مخالف مسیح انجام‌ گرفته که دو نفر از آنها مطابق اعتقادات عده‌ای یکی‌ ناپلئون است و دیگری هیتلر و سومی هنوز مشخص‌ نشده است.

کسانی که بیش از دیگران تردید می‌کنند معتقدند که پیش‌گویی‌های مبهم نوسترآداموس‌‌‌ زمینه‌ را به گونۀ مناسبی فراهم می‌کند تا بتوان هر موضوع‌ مورد نظری را در قالب آن قرارداد. مثلاً بعضی روزنامه‌ها می‌نویسند که نوسترآداموس‌‌‌ حتی نتیجۀ محاکمات‌ o.j.Simpson را نیز پیش‌بینی کرده است (؟!) در این‌ قبیل موارد، شعور ما باید قضاوت کند که آیا پیش‌گویی‌ برای موردی اختصاصی و یا در مورد یک حادثۀ کم‌ اهمیت صورت گرفته است. اگر راجع به حادثۀ کم‌ اهمیتی باشد غالباً به او مربوط نمی‌شود و متقلبانه و دروغ است زیرا نوسترآداموس‌‌‌ عموماً آنچه را نوشته است‌ معماوار و یا نمادگرایانه و یا با گوشه و کنایه می‌باشد که‌ آن هم به‌ طور کلی بر نماد بزرگی از سوژه متمرکز می‌شده‌ است.

کتاب پیش‌گویی‌های پیامبرگونه The Prophecies)) نوسترآداموس‌‌‌، در دربار آن زمان خیلی سر و صدا کرد به طوری که ملکه کاترین دو مدیسی درصدد برآمد که از توانایی‌های نوسترآداموس‌‌‌ استفاده کند. نوسترآداموس‌‌‌ مرگ قریب‌‌‌الوقوع اعلی‌‌‌حضرت هانری‌ دوم را در یک نیزه‌بازی سواره در سال 1859 و همچنین‌ سرنوشت اسفبار فرزندان او را پیشگویی کرد. همچنین‌ اظهار نمود که خود ملکه به استثنای مارگریت از سایر فرزندانش بیشتر عمر خواهد نمود. سرانجام‌ نوسترآداموس‌‌‌ دربار را ترک و به ‌«سالون» مراجعت نمود و این هنگامی بود که او دیگر فرد سالمی نبود و از بیماری‌ نقرس و درد مفاصل در رنج و عذاب بود.

در زمان نوسترآداموس‌‌‌ بیماری نقرس را بیماری‌ بدی نمی‌دانستند زیرا مبتلایان به آن معمولاً زندگی‌ مرفهی داشتند و مقالات عالی اجتماعی در اختیار آن‌‌‌ها بود. حد متوسط عمر فقط سی سال بود و چون بعد از سن‌ 45سالگی شیوع نقرس ده بار بیشتر بود آن را علامت‌ طول عمر می‌شمردند ولی علت آن را نمی‌دانستند.

کریستال‌های اسیداوریک که سبب بروز علائم‌ نقرس می‌‌‌شوند تا سال 1684 ، یعنی زمانی که توسط آنتون ون لیونهوک هلندی رؤیت شدند، کشف نشده بودند. علت مرگ نوسترآداموس‌‌‌ را بیماری شدید کلیوی می‌دانند.

نوسترآداموس‌‌‌ پیش‌گو متوجه شده بود که پایان کار او هم نزدیک است. در اول جولای سال 1566 به دنبال‌ کشیشی به نام Chavigny فرستاد تا آخرین تشریفات‌ مذهبی را برایش انجام دهد. کشیش مزبور هنگام عزیمت‌ می‌گوید «تا فردا» ولی نوسترآداموس‌‌‌ برای آخرین بار پیش‌گویی می‌کند و جواب می‌دهد «شما در طلوع‌ آفتاب فردا مرا زنده نخواهید یافت.» چیره‌دستی او در پیش‌گویی‌ها هرگز تغییری نکرد. روز بعد نوسترآداموس‌‌‌‌ واقعاً مرده بود.

منبع: شماره 146 مجله گزارش


علاقه ما برای دانستن رخدادهای فردا، علاقه‌ای مهارنشدنی است، شاید بشود یه یاری خرد، علوم اجتماعی و تحلیل‌های سیاسی و اقتصادی و با در نظر گرفتن طبع وحشی و مهارنشدنی انسان برای درگیری و نزاع؛ جدال‌های و رودررویی‌های بزرگ را حدس زد و با زبانی محو، گنگ و شعرگونه، به مردم تشنه ارائه کرد.

اما علاوه بر مردم عادی بی‌نظر، گاهی افرادی با هدف‌های شوم، سعی در تفسیر خودخواسته پیشبینی‌های محو می‌کنند، کار به جایی رسیده است که پیشگویی‌هایی در مورد جنگ‌افروزی ایران و پیشقدمش شدنش برای یک جنگ فراگیر را هم می‌توانیم در پیشگویی‌هایی نوسترآداموس بیابیم و در کمال شگفتی این پیشگویی‌ها، منطبق می‌شوند بر تفسیری که غربیان می خواهند از وجهه ایران در سطح جهانی درست کنند!

شاید بشود برای پایه این میل همگانی، مستند، فیلم و مقاله تولید کرد، اما مسلما پیشبینی دقیق رخدادهای آینده، در تعارض با منطق و دانش بشری است.

البته این باعث نمی‌شود که گاهی ما برای تفریح هم که شده، دقایقی تخیلی نکنیم و خود را مثلا مجهز به دانش «روان- تاریخ» نبینیم!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۸ خودروی جذاب تاریخی که توسط طراحان ایتالیایی بازطراحی و جاودانه شدند

ایتالیا خانه‌های طراحی معروفی دارد. Pininfarina ،Bertone ،Touring ،Giugiaro و Vignale برخی از مهم‌ترین نام‌های طراحی خودرو هستند.در این خانه‌های طراحی، همه‌چیز از جمله خودرو طراحی می‌شود. چه خودروهایی که تجاری و قابل تولید باشند؛ چه…

مجموعه باور نکردنی از عکس‌های تاریخی که توسط عکاسان آنها امضا و حاشیه‌نویسی شده

عکس بالا عکس اتاق موقعیت اضطراری است که توسط جو بایدن امضا شده است . لحظات پرتنش عملیات نپتون نیزه را نشان می‌دهد که نیرو‌های دریایی ایالات متحده به محوطه اسامه بن لادن یورش بردند. امضا کرد: ایمان را حفظ کن!مجموعه‌ای از عکس‌هایی که…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
9 نظرات
 1. رضا می گوید

  فعلا که پیش بینیش در مورد جنگ جهانی نهایی و آخرتازمان سال 1999 غلط از آب در آمد

  1. دیجی می گوید

   اگه بود هرچی از اینده میگفت درست درمیومد!

 2. Vorya می گوید

  احتمالا شما قبلا تحقیقات مفصلی داشتید ولی یادم هست که بسیاری که ازین پیشگوئی‌ها صحت نداشتند و بعدها در ترجمه‌ی انگلیسی (و بعضا کپی‌پیست اینترنتی) وووو اضافه شدند و در نسخه‌ی فرانسوی اصلیش نیست. یکی از مشهورترین‌ها بحث حادثه‌ی ۱۱ سپتامبر بود که دیدم اینجا بهش ارجاعی ندادین که باز جزء همون دسته‌ی جعلیات هست….

 3. رادمهر می گوید

  اوراکلی بوده واسه خودش!

 4. نیلوفر می گوید

  بسیار عالی….ممنون

 5. فریدون می گوید

  مقاله بسیار جالبی انتخاب کردید .شخصا تشکر میکنم. اگر با روانشناسی تاریخ آشنا بشویم، واعتقاد داشته باشیم، روش شناخت و دیدگاهمون نسبت به آن موضوع عمیقتر میشود. تاریخ خواندن و واقعیت را تشخیص دادن کار ساده ای نیست، تاریخ نویس یا به نفع یا به ضرر موضوعی …آن موضوع را انتقال میدهد و چه بسا مورد بوده نویسنده از خودش هم چیزی اضافه میکند. امروزه علاقه مندان علاوه بر مهم بودن این امر خیلی پیشرفت کرده اند . و چه جامع تر میشود نظر چندین استادید را که در این ضمینه از بحث هم آشنا بشنویم.

 6. ashkan می گوید

  بنظرم هر چیزی که باشه قضیه اخر الزمان سال 2012 از همون اول هم ساخته خود غربی ها بود
  چراشو نمیدونم
  ولی بهر حال کمتر انسانهایی هستند که پیشگویی بکنند و پیشگوییشون درست از آب در بیاد

  1. رضا می گوید

   خو نوسترآداموسم هم غربی بوده دیگه!!

 7. Mj می گوید

  به این شخص خیلی علاقه پیدا کردم
  مرسی دکتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5