چرا استفاده از تیک‌خوان کار برگزاری آزمون‌ها را برای همه مؤسسه‌های آموزشی، ادارات و سازمان‌ها ساده می‌کند؟

8

زمانی را به خاطر می‌آورم که خبری از فناوری حین برگزاری آزمون‌های بزرگ نبود. در آن زمان برای تصحیح آزمون‌های تستی، فوق ابتکاری که به کار می‌رفت، این بود که روی یک پاسخ‌نامه، جای گزینه‌های درست را با تیغ خالی می‌کردند، این برگه را روی تک تک پاسخ‌نامه‌ها می‌گذاشتند، تعداد پاسخ‌های درست، اشتباه و بی‌پاسخ را مشخص می‌کردند و بعد به صورت دستی و با سختی و شاید هم در مواردی با اشتباه، نمره‌ی هر دانش‌آموز و داوطلب آزمون را مشخص می‌کردند.

به تدریج، اما پای فناوری به همه مؤسسات آموزش وغیر آموزشی خُرد و کلان هم باز شد. تا جایی که الان بسیاری از آنها از شیوه‌های استانداردی برای برگزاری آزمون‌ها، تصحیح آنها و تحلیل نتایج استفاده می‌کنند.

اما آیا شما هم به عنوان یک دبیر یا صاحب یک مؤسسه آموزشی می‌توانید، بدون دردسر آزمون‌هایی استاندارد برگزار کنید؟

خوشبختانه سایت تیک‌خوان به شما این امکان را می‌دهد.

فرض کنید که یک دبیر هستید و تعدادی سؤال طراحی کرده‌اید و می‌خواهید از یک کلاس ۳۰ نفره، امتحان بگیرید یا صاحب یک مؤسسه آموزشی بزرگ هستید و می‌خواهید با شیوه‌ای استاندارد که شبیه آزمون‌های کنکور دانشگاه‌ها باشد، آزمون برگزار کنید.

در این صورت تیک‌خوان واقعا به کارتان می‌آید و خوشبختانه فرآیند ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید، نه نیاز به مهارت‌های برنامه‌نویسی دارید و نه تجهیزات سخت‌افزاری خاص، نه خرید نرم‌افزار .

همه چیز، تأکید می‌کنیم، همه چیز آنلاین صورت می‌گیرد!

مراحل کار

ساخت پاسخنامه: شما می‌توانید در زمانی کمتر از یک دقیقه پاسخنامه یا پاسخ‌برگ‌های آزمونتان را بسازید و به سرعت تمام پاسخ‌برگ‌‌‌‌ها را پرینت کنید. فقط کافی است اطلاعات اصلی آزمون مانند نام، تاریخ و گروه داوطلبان آزمون را وارد کنید.

آپلود: کافی است تا پاسخ‌برگ‌های شما در تیک‌خوان آپلود شود تا کار تصحیح در همان لحظه به پایان برسد. با قدرت تشخیص تیک‌خوان نیازی به اسکن با کیفیت بالاتر از ۱۰۰dpi نیست تا در اثر حجم بالای تصاویر فرآیند آپلود طولانی شود این حجم حدود ۱/۱۲ حجم تصایری است که با تلفن همراه خود می‌گیرید. همچنین هیچ نیازی به دسته‌بندی یا مرتب سازی برگه‌های اسکن شده نیست.

1-17-2015 9-56-09 AM

گزارش: به محض اتمام تصحیح که هم زمان با اتمام آپلود است گزارش عملکرد داوطلبان آماده خواهد بود. گزارش‌های تیک‌خوان فراتر از یک‌سری اعداد ساده از عملکرد شماست. تیک‌خوان می‌تواند به شما برای داشتن تحلیلی کامل از آزمون‌تان کمک شایانی کند.

1-17-2015 9-57-17 AM

ویژگی‌ها:

آنی بودن : پاسخ‌برگ‌های خود را در تیک‌خوان آپلود کنید تا در همان لحظه و به محض آپلود هر پاسخ‌برگ کار تصحیح و بررسی آن به اتمام برسد. تیک‌خوان کار شما را به زمان دیگری موکول نمی‌کند. شما با اولویت‌ترین مشتری تیک‌خوان هستید.

امنیت و رازداری: صرف نظر از اینکه چه اتفاقی برای رایانه‌ی شما یا هر دستگاهی که با آن به اینترنت متصل هستید، می‌افتد، همه‌ی اطلاعات شما در تیک‌خوان، با امنیت بالایی نگه‌داری می‌شود.

دقت: تیک‌خوان این اطمینان را به ما داده است که تصحیح آزمون در عین سریع بودن با کمترین خطای ممکن انجام شود. اگر در تصحیح برگه‌ای شک داشته باشد آن را به شما نشان خواهد داد تا اصلاح نمایید. می‌توان گفت تیک‌خوان کار تصحیح را با دقت ۹۹.۹۹ درصد انجام می دهد.

روند آزمونی: روند آزمون به شما نشان می‌دهد در طی آزمون‌های مختلف برای مؤسسه، مدرسه و یا کلاس شما چه اتفاقی در حال رخ دادن است. این گزارش به شما کمک می‌کند تا حتی پیشرفت یک فرد خاص را رصد کنید و یا با سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گذشته مقایسه نمایید. با «روند» هیچ تغییری از چشم شما دور نمی‌ماند.

1-17-2015 9-58-27 AM

دسترسی داوطلبان: در بسیاری از مواقع لازم عملکرد شرکت‌کنندگان در آزمون به اطلاع خودشان برسد و این وقتی تعداد افراد شرکت‌کننده زیاد باشد کار مشکلی است. تیک‌خوان به شما این امکان را می‌دهد تا با ایجاد آدرس شخصی برای مؤسسه‌ی خود گزارش عملکرد هر نفر را در اختیار او قرار دهید. شاید دیگر نیازی به دادن کارنامه‌ کاغذی و یا حتی ارسال پیامک، ایمیل و… نباشد.

بیایید مزیت‌های تیک‌خوان را با شیوه‌های سنتی و معمول مقایسه کنیم:

– لازم نیست که حتمأ به کامپیوتر دفترتان دسترسی داشته باشید. هرکجا اینترنت باشد کافی است.

– لازم نیست که برای آپدیت نسخه‌های بعدی نرم افرار پولی پرداخت کنید. همیشه آخرین نسخه دراختیار شماست.

– لازم نیست که نمودارها و گزارشات تکراری ببینید. تیک‌خوان همیشه شما را با نمودارهای متنوع غافلگیر می‌کند.

– لازم نیست داوطلبین برای دریافت نتیجه منتظر نسخه چاپی کارنامه باشند. با ایجاد دسترسی از سمت مدیر و با مراجعه به زیر دامنه مخصوص سازمان شما، داوطلبین می توانند که به اکانت خودشون مراجعه کنند و نتایج را ببینند (حتی تصویر پاسخ‌برگشان را)

1-17-2015 9-59-07 AM

( برای شخصی سازی زیردامنه و نیز استفاده از لوگوی خودتان  می‌توانید بعد از ثبت نام و ورود به سایت، به بخش تنظیمات بروید و تمام این کارها را انجام دهید.)

– درضمن، برای افزایش اعتبار و استفاده از سایت هم لازم است که به بخش «افزایش اعتبار» مراجعه کنید ولی برای کاربران سایت« یک پزشک» یک« تیک‌بن » (کد تخفیف) ایجاد شده که بعد از ورود به بخش « افزایش اعتبار » می‌توانند در بخش تیک‌بن، این تیک‌بن را وارد کنند و از ۲۰ «نفرآزمون» اعتبار هدیه استفاده کنند.

 تیک‌بن کاربران یک پزشک =۱pezeshkpromo

 
8 نظرات
 1. Arash می گوید

  سلام دکترجان،
  خسته نباشید.
  نمی دانم چرا ولی اغلب پیگیر مطالب مفید شما و برخی از همکارانتان هستم.
  غرض از مزاحمت یک درد دل بود!
  یادش بخیر حدود ۱۵ سال پیش برای اولین بار کنکور “جدی” رو تجربه کردم (آخر کنکور آزمایشی هم داشتیم!!). به هر حال هر بار که خواستم مقطع عوض کنم این کنکور و پاسخنامه ها معضلی بود برای ما…
  کنکور PhD که بودیم، فهمیدم چقدر در حق بسیاری از دانشجوها اجحاف شده؛ گاه برخی درسی را خالی رها می کردند ولی درصد آن بالای ۲۰ می آمد و گاه فردی حدود ۶۰ یا ۷۰ درصد می زد ولی پاسخنامه ۱۰ یا ۲۰ نشان می داد!
  این بالا و پایین شدن ها، این تغییرات سرنوشت، همه و همه با تجمیع اشتباهات علمی، تکنیکی، فیزیکی و دستگاهی رخ می دادند.
  جالب اینجاست که هنوز هم فکری به حال این معضل کوچک اما مهم نشده. کسی اعتراضی نکرده، اگر هم اعتراضی کردیم دیگری در نطفه خفه کرد…
  این گونه شد که امروز فقط حسرت آن “اعتراض نکردن”ها را می خورم…
  حسرت روزهایی که صدا به صدا، دست به دست هم ندادیم.
  بگذریم!
  وقتی وارد سایت شما می شوم و مطالب مفیدی که صد البته با ” reference” های معتبر منتشر می شوند می خوانم، کمی از آن نقص ها و یا بهتر بگویم، دردها می کاهم.
  ممنونم که هستید و ممنون که می نویسید.
  با احترام
  آرش

 2. پدرام می گوید

  چه عجب بعد عمری یه سایت ایرانی دیدیم که کار جدید انجام میده.
  یادش بخیر اداره ما که میخواست آزمون ارتقا شغلی بگیره داده بود به این شرکت های نرم افزاری ….. خدا ازشون نگذره …… اگه اون موقع این سایت بود و اینجور که آقای مجیدی میگه ( بدون خطا و دیدن پاسخ برگ رو داشت ) ، من الآن رییس ادارمون بودم.

 3. احمدی می گوید

  جالب بود ولی
  به شرطی که تا آخر خوب بمونه و بعد از یه مدت که کارش گرفت مثل این پنل های پیامکی برای هر امکانی که میده ، خدا تومن پول نگیره.

 4. ستایش می گوید

  سلام
  بسیار کار جالبی بود، خسته نباشید به گروهی که این کار عالی رو انجام دادند و به امید پیشرفت روز افزون برای تیک خوان.

 5. امید مصدق می گوید

  سایت آفتابگردان هم با برنامه تستا در این زمینه کار می کند.
  سیستم مدیریت آزمون آنلاین (آزمون ساز) تستا : http://www.testa.cc

  1. محمد می گوید

   من تستا رو دیدم، تیک خوان رو هم دیدم
   تستا آزمون آنلاین میگیره ولی تیک خوان پاسخ برگ چهار گزینه ای تصحیح میکنه یعنی بعد از اینکه پاسخ برگ ها رو آدم ها پر کردند تو تیک خوان آپلود میکنند و تصحیح میشه
   البته طراحی تیک خوان هم خیلی واضح تر بود
   آقای مجیدی از معرفی خوبتون ممنون

  2. تیکخوان می گوید

   باسلام و عرض ادب خدمت جناب مصدق
   از اهداف سامانه هایی مشابه تستا ، کنار گذاشته شدن کاغذ و مداد و نیز برگزاری و مدیریت آزمون به سبک آنلاین می باشد که مستلزم امکانات بالایی در ابعاد گسترده است.
   اما در تیکخوان آزمون با مداد و کاغذ انجام می شود و تنها برای تصحیح آزمون است که ویژگی آنلاین بودن به کمک مصحح و داوطلبان می آید و در زمانی بسیار کوتاه گزارش های متنوع را دراختیار می گذارد.
   تیکخوان با سرعت و دقت بالای خود خستگی آزمون را از تن برگزارکنندگان آن از به در می کند.

 6. ایمان می گوید

  به نظر من تیک خوان نگاهی دقیق و سریع به آزمون داره
  ای کاش سازمان هایی مانند سنجش بدونن میشه سریع و دقیق و بی نقص عمل کرد و نیازی به ۳ الی ۴ ماه زمان برای تصحیح برگه نیست اونم با دقت نامناسب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.