ساب سیژن چطور جوشگاه‌های آبله‌مرغان را کم می‌کند و چطور انجام می‌شود؟

ساب سیژن، عبارت است از آزاد کردن بافت‌های هم‌بندی سفت یا به عبارتی بافت‌های فیبروتیک، با وسیله‌ای که به طور استاندارد از سوزن‌های خاصی به نام سوزن نوکور استفاده می‌شود. این روش به‌ویژه برای درمان جوشگاه‌های عمیق ناشی از جوش‌های جوانی(آکنه) کاربرد دارد. یکی از عوامل مهم در ایجاد فرورفتگی در جوشگاه‌های آکنه، وجود چسبندگی‌ها و فیبروز زیر آنهاست که باعث کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می‌شود. ساب سیژن روش بسیار موثری برای بهبود این فرورفتگی‌ها و به داخل کشیده شدن‌های جوشگاه‌های آکنه است. در این روش با استفاده از سوزن نوکور که شباهت زیادی به خنجر دارد، در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک می‌شویم و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست، بافت‌های فیبروتیک را می‌بریم.

بریدن بافت فیبروتیک در بسیاری موارد ایجا خونریزی می‌کند. در ضمن در این روش باید پوست را مدام به صورت موضعی بی حس کرد زیرا این عمل درد زیادی دارد. از سوی دیگر، سوراخ کردن مکرر پوست با سوزن‌های نوکور باعث به جا گذاشتن جوش‌های خطی در بسیاری از موارد می‌شود که ظاهر خوشایندی ندارد و مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می‌کند؛ همچنین خونریزی و کبود شدگی‌های وسیعی ایجاد و بیمار را مجبور می‌کند چند روز در منزل بماند. به نظر می‌رسد خونریزی رخ داده در طولانی مدت بتواند باعث تشکیل بافت فیبروز جدید و آغاز فرورفتگی مجدد شود بنابراین استفاده از این روش با توجه به معایبی که دارد، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد.

گاهی بیماران از روش ساب سیژن راضی هستند و به هیچ یک از این عوارض دچار نمی‌شوند.

قبل از استفاده از این وسیله، ابتدا کل ناحیه درگیر با محلولی به نام محلول تامسون کاملا متورم و بی‌حس می‌شود. اپی‌نفرین موجود در این محلول باعث تنگ شدن موضعی عروق می‌شود و احتمال خونریزی را کم می‌کند. در این روش ابداعی، به جای سوراخ کردن مکرر با سوزن نوکور، فقط با یک سوزن ( اغلب در کنار گوش و از داخل موهای خط ریش) وارد زیر پوست کل ناحیه می‌شویم و عملیات ساب سیژن و پاره کردن بافت‌های فیبروتیک را طی مدت کوتاهی(برخلاف روش مرسوم قبلی) انجام می‌دهیم. فضای آبی موجود در محل ساب سیژن باعث سهولت انجام کار و بی‌خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می‌شود. نوک این وسیله( بخلاف سوزن نوکور) به گونه‌ای طراحی شده که کند باشد نه تیز و برنده. تا کنون با استفاده از این وسیله بیش از ۷۰۰ بیمار درمان شده‌اند که نتایج درمانی و میزان رضایت آنها بسیار بالا بوده است. این کار را به عنوان اولین قدم در درمان جوشگاه‌های شدید و فرورفته آکنه توصیه می‌کنم زیرا انجام آن باعث تحول اساسی در درمان می‌شود و نتایج درمانی سایر اعمال مانند پیلینگ یا لیزر را افزایش می‌دهد. صرفه‌جویی در وقت، سهولت انجام کار، نتایج درمانی عالی، ایجاد فقط یک سوراخ در هر طرف صورت، نداشتن خونریزی و کبودی قابل‌توجه، مدت زمان استراحت کوتاه بیمار(فقط ۲ تا ۳ روز تورم دارد) همگی از محاسن استفاده زودرس از این روش است و به کارگیری آن به همه متخصصان پوست برای درمان جوشگاه‌های شدید آکنه توصیه می‌شود.

این عمل برای افراد مبتلا به جوشگاه‌های عمیق آکنه بسیار مناسب است و پاسخ‌دهی در کسانی که وسعت جوشگاه‌‌هایشان زیاد است بهتر از جوشگاه‌های با سطح مقطع کم و عمق زیاد و تیز است. فرد در زمان انجام این کار نباید آکنه فعال داشته باشد بنابراین کسانی که داری جوش‌های ملتهب و چرکی هستند، ابتدا باید به فکر درمان آنها باشند تا درمان جوشگاه‌ها. بسیاری از کسانی که تحت عمل ساب سیژن قرار می‌گیرند، قبلا داروی ایزوترتینویین (آکوتان) مصرف کرده اند.

ساب سیژن یک عمل عمیق است و درواقع عملیات زیرسازی را انجام می‌دهد و ارتباطی به لایه‌برداری از پوست ندارد. البته من گاهی بیماران را هم‌زمان تحت ساب سیژن از زیر و لیزر درمانی فراکشنال CO2 قرار می‌دهم و درواقع از بی‌حسی ایجاد شده با تزریق محلول تامسون، حداکثر استفاده را می‌برم.

مراقبت‌های بعد از عمل ساب سیژن

بعد از ساب سیژن بیمار باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت از تماس دو سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب پرهیز کند و روی آنها پماد آنتی بیوتیک بزند. نیازی به حفاظت از آفتاب نیز نیست؛ زیرا سطح پوست زخمی نمی‌شود و کار در عمق آن انجام شده است.

زمان مناسب باری انجام ساب سیژن

این کار برخلاف لیزر درمانی در هر فصلی قابل انجام است و محدودیت خاصی ندارد.

تعداد جلسات لازم با روش ساب سیژن

در بیشتر موارد یک جلسه ساب سیژن کافی است ولی در کسانی که بافت فیبروز زیادی دارند شاید دوجلسه و ب ندرت ۳ جلسه درمان شود. حداکثر پاسخ درمانی در همان جلسه اول گرفته می‌شود.

فردی که استعداد ابتلا به آکنه دارد، ممکن است صورتش جوش بزند و جای آکنه بماند. بهتر است ابتدا آکنه فعال بیمار درمان، سپس براب بهبود جوشگاه‌های آکنه از این روش استفاده شود. در موارد خفیف تا متوسط، درمان با کرم‌ها یا لوسیون‌های لایه‌بردار شامل اسیدهای میوه و ترتینویین، طی مدت مناسب نتایج درمانی قابل قبولی دارد. البته همه افراد باید توجه داشته باشند از آنجا که درمان جوشگاه‌های آکنه بسیار سخت و در عین حال با نتایج درمانی نسبی همراه است، بهتر است قبل از اینکه آکنه باعث ایجاد جوشگاه‌های بدمنظره روی صورت یا بدن شود، آن را در نطفه خفه کنند. مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

مشکلات این روش ابداعی فقط به ۲ تا ۳ روز تورم ( ناشی از تزریق محلول تامسون) و گاهی کبودی مختصر در محل ساب سیژن یا زیرچشم‌ها که در نهایت طی چند روز از بین می‌رود، محدود است. به بیماران می‌گوییم تنها ۲ روز در منزل استراحت داشته باشند تا تورم صورتشان کم شود. به جرأت می‌توان گفت این کار، به تنهایی می‌تواند از بارها لیزردرمانی، میکرودرم ابریژن یا حتی درم ابریژن موثرتر باشد.

نظرات

  1. سلام خسته نباشید.من تقریبا هفت روز پیش سابسیزن و لیزر فرکشنال انجام دادم کبودی خیلیی کمی دارم و ورم نسبت بروز اول کم شده ولی هنوزم کمی گونه ها ورم داره میخاستم بدونم این ورم کی کاملا ازبین میره؟و اینکه اثر درمانی برایکسی ک اسکارهای کم عمق و کمی داشته چقدر هستش چون حس میکنم هنوزم اسکارهام مونده..من یماه و نیم دیگه عروسیمه ممنون میشم پاسخ بدین خیلیی نگرانم:(

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.