کوهکن عاشق هندی‌ها: داشرا مانجی

12

از انسان‌ها در بعضی از شرایط کارهایی بس شگفت‌انگیز سر می‌زند. گاهی وقت‌ها خود این آدم‌ها در ابتدای امر نمی‌توانند حدس بزنند که در آینده دست به کارهای عجیب و غیرممکن می‌زنند. اما چرخ حوادث و سرنوشت، گاهی آدم‌های عادی را به آدم‌های تأثیرگذار و ماندگار، تبدیل می‌کند.

داشرا مانجی یک روستایی مقیم در روستای بسیار کوچک و فقیرنشین گهلور در نزدیکی گایا در استان بیهار هند بود. مثل میلیون‌ها آدم معمولی و فقیر هند، اصلا گمان نمی‌رفت که او به یک آدم مشهور تبدیل شود.

اما در سال ۱۹۵۹، زمانی که ۲۵ ساله بود، حادثه‌ای ناگوار برایش رخ داد. همسرش به سختی مجروح شد و نیاز به کمک اورژانس پزشکی پیدا کرد. اما فاصله روستای آنها با نزدیک‌ترین شهری که پزشک داشت، ۷۰ کیلومتر بود. برای رسیدن به شهر، آنها باید از یک مسیر کوهستانی دشوار عبور می‌کردند. به همین خاطر متأسفانه همسر آقای داشرا، فوت کرد.

3-30-2015 10-24-39 AM

فوت همسر، تأثیر عمیقی روی او گذاشت. او مدام با خودش فکر می‌کرد، چرا به خاطر فقر، نبود امکانات و راه مناسب، باید انسان‌ها تلف شوند، یا بسیاری از کودکان و نوجوانان، نتوانند به مدرسه بروند.

داشرا، آه نداشت که با ناله سودا کند و امیدی هم به کمک سیاستمداران نبود. پس  تصمیم عجیبی گرفت، او تصمیم گرفت که بدون استفاده از ماشین حفاری و دست خالی و چکش و اسکنه، در دل سخت صخره‌ها، معبری حفر کند. معبری که فاصله روستایشان را از شهر مجاور از ۸۰ کیلومتر به ۱۳ کیلومتر کاهش می‌داد.

این مسیر ۱۱۰ متر طول، ۷.۶ متر ارتفاع و ۹.۱ متر عرض داشت.

3-30-2015 10-31-21 AM

اهالی روستا در ابتدای امر، او را مسخره می‌کردند و دیوانه می‌پنداشتند، اما او روز و شب، بی‌وقفه به کار ادامه می‌داد. او در کمال شگفتی ۲۲ سال تمام به کار خود ادامه داد و ذره ذره، صخره‌ها و سنگ‌ها را شکافت و جابجا کرد تا جایی که سرانجام مردن هم به کمک او آمدند.

3-30-2015 10-39-23 AM

3-30-2015 10-27-33 AM

به خاطر تلاش‌هایش به او لقب، مرد کوهستان داده شد.

3-30-2015 10-28-05 AM

در ۷۳ سالگی داشرا مانجی، به خاطر ابتلا به سرطان مثانه درگدذشت. دولت ایالت بیهار، برای او یک مراسم تدفین رسمی ترتیب داد. بعد از فوت او تصمیم گرفته شد که راهی ۳ کیلومتری، از روستای او به شهر مجاور احداث شود و نام او بر این راه نهاده شود.

در سال ۲۰۱۲ یک کارگردان هندی اعلام کرد که قصد دارد بر اساس داستان زندگی او، فیلمی بسازد.

منبع

 
12 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  این نیروی مهارنشدنی عشق… (:

 2. حسین می گوید

  تا قبل خط آخرش خوب بودا… ولی اون کارگردانه خرابش کرد!!
  شنیدم سینمای هند قرار سریال بازی تاج و تخت هم از روی کتاب های مارتین بازسازی کنه!!

  1. حسین 2 می گوید

   گل گفتی. من فکر کنم کلاً مردم جهان سوم یکی از ایراداتشون همین باشه . اولش اومدن یارو رو مسخره کردن بعد که طرف مثلا ۱۲ کیلومتر رو درست کرده دیدن قضیه جدیه اومدن کمکش کردن بعد که مرد میخوان یه فیلم دوزاری از زندگیش بسازن . لابد فیلمنامش هم این میشه که یه عده با مقادیر متنابهی رقص و آواز دارن یه تونل می سازن .

 3. zaza می گوید

  اعتماد به نفس,عشق ,معرفت وهمه چیز به کنار.
  اما مسیر ۸۰ کیلومتر و به ۱۳ کیلومتر ?
  ۶۷ کبلومتر مسیر کوتاه بشه خیعلیه هااااا.

 4. هادیوم می گوید

  ۱۱۰ در ۷.۶ در ۹.۱ تقسیم بر ۲۲ تقسیم بر ۳۶۵ میشود نزدیک به یک متر مکعب در روز. کار بسیار مهمی برای مردم کرده اما از همه مهمتر این که روح خودش را تعالی داده.

 5. کایبا می گوید

  قبلا شنیده ودم تو چین هم یه نفر برای همسرش روی کوه راه پله کنده بوده

  سوالی که واسم پیش اومده با چکش باید به صورت دائم کوه میکند اون هزینه زندگیشو از کجا میاورد؟

 6. Dio می گوید

  ای کاش لاگین انسان همیشه در این سایت باقی می موند تا آدم برای هر بار کلیک روی لاگین به صفحه اول پرتاب نشه. آدم از اظهار نظر و لایک نظرات پشیمون میشه!

 7. قاسم می گوید

  دمش گرم

 8. mehdi می گوید

  تلاشی سخت و مرهمی برای از دست دادن عزیزی!
  سپاس جناب دکتر مجیدی!

 9. نیما می گوید

  داشرا مانجی: حرف من اینه که،
  آدم نباید تنها به امید خدا دست روی دست بذاره
  شاید خدا هم امیدش به ما باشه!

  خدا رحمتش کنه جمله ی بالا رو از فیلمی که دربارش ساختن نقل قول کردم خیلی حکیمانس. فیلمش هم جالب درست کرده بودن بد نبود خیلی تکون دهنده بود چندجاش گریه کردم ایکاش این فیلم رو هالیوود میساخت. اسم فیلم: Manjhi The Mountain Man 2015

  1. محمد می گوید

   ای کاش همه این مدلی بودن
   کاش کل روستا پشت این دشرات بودن تا اون کدخدای بی شرف
   جرات نداشتن اونم ک داشت دیوانه خطاب میشد…

 10. imansh می گوید

  داستان دشرات مانجی تلنگریه به نسل امروز نسلی که ضعیفو بیحال و نا امید کنندست . مانجی ثابت کرد اگر انسان اراده کنه میتونه کوه رو به اون عظمت بشکافه . یادمون نره روح خدا در درون انسان دمیده شده که اون رو اشرف مخلوقات کرده . اراده کنید دنیارو عوض میکنید . واقعا انسان تاثیر گذاری بوده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.