داستان یک کتاب

14

آرمان خانگی: نویسندگان معمولاً در داستانهای خود سعی میکنند مسائل جهان واقعی را به مخاطبان خود منتقل کنند. برای ملموس­‌تر شدن موضوع، آن­ها مسئله موردنظر را با بزرگ‌نمایی و وضوح بیشتری به تصویر می­‌کشند تا از انتقال مفهوم مطلوب خود به مخاطب اطمینان حاصل کنند. همه ما می‌دانیم که در زندگی روزمره اتفاقات کوچکی رخ می­‌دهد که ممکن است تاثیرات بزرگی در زندگی شخص و یا اطرافیان او داشته باشد. چه بسا دیدن یک دوست قدیمی به طور تصادفی فتح­ البابی شود برای ملاقات­های بیشتر و متعاقب آن تاثیرات بزرگتری در زندگی هردو. در رمان ماشین زمان نوشته ری بردبری که از قضا در یک­ پزشک هم مفصل درباره آن صحبت شده است همین موضوع در قالب سفر عده­ای ماجراجو در یک ماشین زمان به تصویر کشیده است. اینجا.

در زندگی روزمره ممکن است با این درجه از وضوح و بزرگنمایی، متوجه اتفاقات و تاثیرات متعاقب آن­ها نباشیم، اما این دلیل نمی­‌شود که این مکانیزم وجود نداشته باشد. البته بنده قصد ندارم در این نوشته داستان خود را با ماجرای فوق مقایسه کنم، بلکه دوست دارم ضمن اشتراک این مطلب با خوانندگان محترم یک­ پزشک، این نکته را نیز اشاره کنم که همین پست­‌ها و کامنت­‌های به ظاهر عادی نیز ممکن است در شرایط خاصی بسیار تاثیرگذار باشند ولو به طور ناخواسته.

چیزی در حدود کمتر از دو سال پیش و در برهه­ای که دغدغه تعیین موضوع پایان­‌نامه و ارائه پروپوزال فکرم را مشغول کرده بود در وب­‌گردی­های روزمره و در یک­ پزشک پستی نظرم را جلب کرد. سال­ها پیش در برخی از پروژه­‌های خود از نقشه­‌های ماهواره­ای گوگل به صورت محدود استفاده کرده بودم اما در لابلای مشغله­‌های درسی و کاری فرصتی برای کارکردن بر روی آن­ها به صورت جدی نداشتم. آن پست در یک­ پزشک باعث شد چند روزی درگیر یافتن منابع جدید در مورد موضوع نقشه­‌های گوگل شوم. نسبت به چندسال پیش، دانش برنامه­‌نویسی بالاتری داشتم و لذا این بار مطالب، گیرایی بیشتری داشت. پیگیری این موضوع من را به مبحث تصاویر ژئوتگ شده در شبکه­های اجتماعی کشاند و نهایتاً همان را نیز موضوع پایان­‌نامه خود قرار دادم. جهت اطلاع لازم است توضیح دهم که تصاویر ژئوتگ تصاویری هستند که علاوه بر اطلاعات تصویری شامل اطلاعات مکان و زمان گرفته شدن عکس هم هستند. می­‌‌توانید کاربردهای بسیار جالبی از تحلیل این­گونه تصاویر را در وب بیابید.

ویژگی اصلی این تصاویر که باعث بوجود آمدن کاربردهای فراوانی شده است همان اطلاعات زمان و مکان است که در خود دارند. امروزه بسیاری از دستگاه­‌های هوشمند موبایل مجهز به دستگاه­های موقعیت‌­یاب هستند و بسیاری از فعالیت­های کاربران با مشخصات زمان و مکان برچسب­‌گذاری می­شوند. ارتباط دادن هر نوع قلم اطلاعاتی با مختصات جغرافیایی بدین معناست که می­‌تواند بر روی نقشه نمایش داده شود و لذا پتانسیل ایجاد خدمات متنوعی را بوجود آورد؛ همانند یک پست، یک کامنت و یا یک عکس. نقشه­‌ها می­‌توانند بین داده­‌های به ظاهر نامربوط ارتباط ایجاد نمایند. مثلاً مختصات مکانی می­‌تواند رابط بین وضعیت آب و هوا با کاربری شود که در آن موقعیت قرار دارد.

شرکت گوگل نیز انگیزه خود را از فعالیت در زمینه نقشه­‌ها همین دلیل عنوان می­‌کند. زیرا معتقد است نقشه پلی مابین واقعیت­‌های جهان فیزیکی و داده­‌های دنیای مجازی است. این شرکت اکنون سرویس­‌های جذابی را در قالب رابط­های برنامه­‌نویسی (API) ارائه می­‌دهد که به کاربران اجازه می­‌دهد به راحتی نقشه­‌ها را در نرم­‌افزارهای خود بکارگیرند. رابط­ کاربری این نقشه­ها بسیار جذاب و مبتنی بر وب است. مجموعه‌­ای از اسکریپت­های جاوااسکریپت در سمت مرورگر با انجام فراخوانی­های آژاکس نقشه­های مورد نیاز را از سرور نقشه درخواست می‌کنند. سرور نقشه با استفاده از داده­‌های ماهواره‌­ای و سایر اطلاعاتی که در اختیار دارد نقشه درخواستی مرورگر را در قالب یک تصویر رندر کرده و به صورت مربع­‌هایی هم اندازه به مرورگر باز می­‌گرداند. اسکریپت­‌های سمت مرورگر سپس این کاشی­‌ها را در محل مناسب در صفحه درج می­کنند و منتظر رویداد بعدی کاربر می­‌مانند.

5-9-2015 10-34-21 AM

پتانسیل­‌های بالای موجود در نقشه­‌ها از یک طرف و انگشت­‌شمار بودن خدمات مبتنی بر نقشه در کشور باعث شد که به فکر ایجاد خدماتی در بستر نقشه بیفتم. به همین دلیل به دنبال مراجع و منابعی گشتم تا اطلاعات خود را در این زمینه گسترش دهم. اما حتی در میان منابع خارجی و زبان اصلی نیز موارد قابل توجهی نیافتم، منابع داخلی که بماند. به اجبار سایت راهنمای خود گوگل را به عنوان مرجع اصلی انتخاب کرده و با استفاده از منابع محدودی که در اختیار داشتم به تمرین و تست پرداختم. امکاناتی که در رابط­های برنامه­‌نویسی نقشه­‌های گوگل وجود دارد بسیار قدرتمند است. با استفاده از آن­ها می­‌توانید نقشه را در وب­‌سایت خود نمایش دهید، مکان­‌ها را مشخص کنید و فاصله بین نقاط مختلف و مساحت­‌ها را محاسبه کنید. حتی اکنون که به نظر من طراحی وب در سطح بسیار بالایی انجام می­‌شود بعضاً وب‌سایت‌هایی را می­‌بینم که آدرس شرکت خود را توسط عکسی که از صفحه گوگل­ مپ گرفته­‌اند نشان می­‌دهند، در حالی که با اندکی کدنویسی می­توان آدرس دقیقتر و نقشه زیباتری را ارائه کرد. به نظر من جای خالی راهکارهای مبتنی بر نقشه در بسیاری از خدمات وب خالیست.

در خلال مطالعه، ایده­‌های مختلفی به ذهنم خطور می­کرد که می­‌توانستند در بستر نقشه پیاده­‌سازی شوند. بنگاه­‌های اطلاعات املاک، سرویسی همانند پانورامیوی گوگل (که قرار است فعالیتش متوقف شود)، یک شبکه اجتماعی مبتنی بر نقشه که بر روی موقعیت لحظه­‌ای کاربران تمرکز دارد، خدماتی با امکان تبلیغ بر روی نقشه که قطعاً بسیار کارا و جذاب خواهد بود، خدمات گردشگری و حتی یک سرویس که کاربران هر لحظه وضعیت دقیق و لحظه­‌ای هوای منطقه خود را به سایرین اطلاع دهند و بسیاری موارد جالب تجاری­‌تر و کاربردی­‌تر دیگر.

شخصاً و معمولاً اصرار به یادداشت­‌برداری از مطالب ندارم، اما بعد از گذشت مدت زمان نه چندان زیادی، خودم در یادآوری برخی مطالب به مشکل بر­خوردم، لذا تصمیم گرفتم که برخی مطالب و عناوین مهم‌تر را یادداشت کنم و همین عناوین بعدها فصل­های یک کتاب را تشکیل دادند. در واقع نوشتن آن کتاب مدیون چند روز تعطیلی کاری بود، زمانی که تصمیم گرفتم در فرصت بدست آمده یادداشت­های خود را سرو سامان دهم. به محض نوشتن مقدمه­‌ای در مورد موضوع نقشه­ها، نگارش کتاب عملاً آغاز شده بود. در ابتدا بنا را بر ترجمه تنها منبع موجود که چند سالی از انتشارش می­گذشت گذاشتم، ولی به زودی متوجه شدم که بسیاری از مطالب، کهنه شده و ترجمه آن­ها بلااستفاده است. بنابراین نسخه به‌روزشده مطالب را با مطالعه صفحات راهنمای گوگل پیدا کردم و ساختار جدیدی برای فصل­های کتاب در نظر گرفتم.

برای کارکردن با رابط­ های برنامه­ن‌ویسی نقشه­‌های گوگل نیاز به سطح قابل قبولی از دانش جاوااسکریپت است. اما هر برنامه­‌ای علاوه بر اینها احتمالاً به ابزارهای دیگری نیز همچون کتابخانه­های جاوااسکریپت، CSS و آژاکس نیاز دارد. پوشش حداقلی از این پیش‌­نیازها در میان مطالب کتاب، نگارش آن را به مدت زمان ۷ ماه کشاند و نهایتاً با شروع سال جدید نگارش آن پایان یافت. بله، تصدیق می­‌کنم که کتاب رابط­ های برنامه­‌نویسی نقشه­‌های گوگل، هرچند که نتیجه ماه­ها مطالعه و تست و نگارش بود، اما از یک پست شروع شد و لذا لازم دانستم که ضمن طرح این موضوع با خوانندگان فهیم یک­ پزشک، کتاب را نیز به خوانندگانی که احتمالاً در موضوع درگیر و یا به آن علاقمند هستند معرفی نمایم.

5-9-2015 10-45-06 AM

از آنجایی که منابع در زمینه برنامه­‌نویسی نقشه­‌های گوگل بسیار کم است، امیدوارم برای کسانی که علاقمند و یا نیازمند موضوع هستند نقطه شروع خوبی باشد. شخصاً معتقدم مطالب کتاب می­‌تواند طراحان وب را برای ایجاد نرم­‌افزارهایی بسیار خلاقانه و جالب کمک کند. با این حال، کتاب هیچ ادعایی دال بر پوشش تمام مطالب مرتبط در زمینه نقشه­‌های گوگل ندارد و درست به همین دلیل است که در آینده نسخه جدیدی از کتاب با تکیه بر مطالب تکمیلی و پیشرفته تهیه خواهد شد و نسخه اندروید رابط­های برنامه­‌نویسی نقشه­‌ها نیز در دستور کار خواهد بود. جهت ارتباط بهتر با خوانندگان و مهم‌تر از آن دریافت نقطه­ نظرات و پیشنهادات و همچنین ارائه کدها و مثال­های کتاب نیز راهکار جالبی اتخاذ شده است. یک وب سایت مختص به کتاب ایجاد شده که به محض انتشار کتاب در نمایشگاه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و بسیار خوش‌بینم که با تبادل نظر و دریافت دیدگاه­‌ها‌ی خوانندگان، نسخه­‌های جدید و ویرایش جدید کتاب، کامل و مورد قبول مخاطبانش باشد. این کتاب به همت انتشارات ناقوس به چاپ رسیده و در ۲۸مین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در دسترس خواهد بود.

 

 
14 نظرات
 1. افشین می گوید

  اتفاقاً من مدتها به دنبال منابعی برای آموزش نقشه های گوگل بودم. از یک پزشک و همینطور نویسنده محترم به خاطر معرفی کتاب تشکر میکنم.

 2. آتوسا می گوید

  چرا آدرس سایتو ننوشتین؟

 3. رضا می گوید

  نقشه های گوگل در ایران خیلی استفاده نمیشه. در حالیکه در کشورهای دیگه برای منظورهای مختلفی ازش استفاده میکنن. بستگی به توانایی و خلاقیت برنامه نویسها و استقبال مشتریها داره. به نظر من چون برنامه نویسیش هم سخته برنامه نویسها خیلی خودشونو اذیت نمیکنن در حالیکه خیلی مفید و بدردبخوره. اگه مقدور باشه کتابو حتماً تهیه میکنم.

 4. ياسين همتي می گوید

  خیلی خوشحالم که کتاب بسیار ارزشمند مهندس آرمان خانگی دوست خوبم به چاپ رسید و برای استفاده عموم در نمایشگاه ۱۳۹۴ عرضه شد.
  کم و بیش با ایشون در ارتباطیم و تو این مسیر دیدم که چه زحماتی زیادی رو به جون خریدن.
  به تحریر در آوردن یه کتاب کار ساده ای نیست.
  آرمان عزیز خیلی مشکل کمبود تایم داره و به خاطر وقتی که برای این کتاب صرف کرده باید ازش سپاسگزار بود.
  به امید موفقیت های بیشتر.

  1. آرمان خانگی می گوید

   ممنون جناب آقای مهندسی همتی. لطف دارید.

 5. نیما می گوید

  یه سوالی؟
  روی نقشه بعضی مکان ها رو میبینیم که به صورت آیکون وجود دارن، مثلا رستوران فلان
  چه جوری میشه اینجور لوکیشن ها رو اضافه کرد؟
  برنامه نویسی لازم داره یا کاربرهای عادی هم میتونن این کار رو انجام بدن؟

  1. آرمان خانگی می گوید

   جواب سوالتون یه کم طولانی میشه. ولی مختصر و مفید بله کاربرهای عادی هم میتونن.

 6. mehdi می گوید

  علیرغم کاربردی نبودن خیلی از خدمات اینترنت در کشور ما،دست کم با خوندن این کتاب سطح اطلاعات مون بالاتر می ره!

  1. علیرضا می گوید

   ولی سرویس نقشه های گوگل در ایران کاملا قابل دسترسه.

 7. فریبا نصیری می گوید

  خبر خیلی خوبیه. فکر نمیکردم که استفاده از نقشه های گوگل کار ساده ای باشه. با این اوضاع فکر کنم از این به بعد شاهد رشد قارچ گونه سایتهای نقشه ای باشیم!

 8. فروغ می گوید

  میشه یه خواهش و پیشنهاد کنم؟
  ببینید فکر نکنید اگه سایتتون ماهی سه تا پست ارزشمند داشته باشه کم هست

  بنظر من کیفیت رو فدای کمیت نکنید
  مشکل بسیاری از سایتها الان همین شده
  که زیاد مینویسن و کسی هم توجهی نمیکنه

  ارزشمند باشید

  1. فرزاد می گوید

   ببخشید مگه پست ارزشمند اونیه که شما خوشتون بیاد؟ خوب این آقا در قالب یک پست کتابشو به شما معرفی کرده شاید به دردت بخوره. مجبور لازم نداری مجبور نیستی این پستو بخونی. یک پزشک برای تمام سلیقه هاست.

 9. ا ر ف می گوید

  فقط میتونم تبریک بگم بابت ذهنیت وپشتکارتون . موفق باشی

 10. Mj می گوید

  به تازگی نیاز شدیدی به یک منبع در این زمینه پیدا کرده بودم که پیدا شد!
  داستان ایجاد کتاب هم جالبه راستی با اجازه آقای خانگی این آدرس وبسایت این کتاب هست
  http://www.google-maps.ir/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.