سازندگان اسمارت‌فون‌ها؛ لطفاً دست به اندروید گوگل نزنید!

14

سازندگان گوشی‌های تلفن همراهی مانند ال‌جی، سامسونگ، سونی، اچ‌تی‌سی و غیره از نظر فنی و سخت‌افزاری یک گوشی می‌سازند و از سیستم‌عامل آماده به مصرف اندروید گوگل استفاده می‌کنند ولی به سختی می‌توان شباهتی میان نسخه اندروید اصلی با اندروید نصب شده روی این گوشی‌ها یافت. چون سازندگان گوشی‌های اندرویدی برای اینکه چیزی که می‌خواهند وارد بازار کنند با گوشی دیگر شرکت‌ها تفاوت داشته باشد، برنامه‌ها، ویژگی‌ها و پوسته‌های (Skins) نرم‌افزاری خود را به اندروید خالص و اصلی اضافه می‌کنند. برخی از تغییرات و کم و زیاد شدن برنامه‌ها توسطتولیدکنندگاه اسمارت‌فون‌ها نیز به خاطر این است که صد در صد زیر چتر گوگل نباشند و حداقل در نام برنامه‌ها و ظاهر آیکون‌ها و چند منو و ویژگی با گوگل زاویه پیدا کنند. در حالی که بسیاری از این پوسته‌ها به ویژگی‌های بزرگی مجهز شده‌اند که روی گوشی دیگری یافت نمی‌شود ولی در عوض تعداد زیادی برنامه به گوشی اندرویدی اضافه می‌شود که غالباً بدون استفاده هستند یا اینکه کاربران تمایلی به اجرای آن‌ها ندارند. چون این اپلیکیشن‌ها از طراحی ضعیف و کارایی پایینی بهره می‌برند. اپراتورهای مخابراتی ارائه دهنده این گوشی‌ها نیز از فرصت به دست آمده نهایت استفاده کرده و چندین اپلیکیشن به گوشی اضافه می‌کنند(خوش‌بختانه در ایران چون گوشی‌های موبایل بدون اپراتور مخابراتی ارائه می‌شوند، از دست این برنامه‌ها رها شده هستیم). به همین دلیل است که کاربران حرفه‌ای اندروید به سراغ نصب نسخه اصلی و تمیز سیستم‌عامل اندروید عاری از هرگونه پوسته یا برنامه اضافی می‌روند. ما کجا می‌توانیم یک اندروید اصیل ببینیم؟ گوشی‌های نکسوس گوگل. در ادامه می‌خواهیم نگاهی به تغییراتی که شرکت‌ها روی اندروید اعمال می‌کنند بیندازیم و با گوشی نکسوس مقایسه کنیم.

سازندگان گوشی‌های اندرویدی برای اینکه چیزی که می‌خواهند وارد بازار کنند با گوشی دیگر شرکت‌ها تفاوت داشته باشد، برنامه‌ها، ویژگی‌ها و پوسته‌های (Skins) نرم‌افزاری خود را به اندروید خالص و اصلی اضافه می‌کنند.

نسخه اصلی اندروید گوگل به شکل زیر است. روی این اندروید هیچ‌گونه پوسته‌ای افزوده نشده است و این گوشی (نکسوس 5) به طور مستقیم از شرکت گوگل خریداری شده است. چی می‌بینیم؟ یک رابط کاربری گرافیکی تمیز و ساده که گیج‌کننده نیست به همراه برنامه‌هایی که دارای آیکون زیبا و واضحی هستند و از همان آیکون برنامه‌های گوگل استفاده می‌کنند. حتماً سرعت این گوشی نیز بالا است چون از تصاویر گرافیکی سنگین و انیمیشن‌های رنگارنگ خبری نیست. این گوشی را شرکت ال‌جی ساخته است ولی پوسته و برنامه‌های خودش را بدان اضافه نکرد.

 this-is-the-pure-version-of-android-with-no-skin-layer-on-top-and-this-phone-the-nexus-5-was-bought-unlocked-directly-from-google-that-means-all-the-apps-you-see-

گوشی گلکسی S6 سامسونگ از یک لایه گرافیکی به نام TouchWiz روی اندروید استفاده می‌کند. همان‌طور که در شکل زیر مشخص است با نسخه اصلی اندروید خیلی متفاوت است و تعداد زیادی برنامه متعلق به شرکت سامسونگ و اپراتور مخابراتی ارائه‌دهنده این گوشی (در این نمونه خاص AT&T) افزوده شده است. در نتیجه، شاهد تکرار تعداد زیادی از برنامه‌ها هستیم و با یک دوباره‌کاری بیهوده روبرو می‌شویم. برای مثال، چندین برنامه مدیریت پیغام‌ها یا ایمیل‌ها وجود دارد که باعث سردرگمی کاربران می‌شود و نمی‌دانند باید از کدام‌یک استفاده کنند. در برخی موارد، هنگامی که این گوشی به اینترنت متصل می‌شود، همزمان چندین برنامه مشابه ایمیل اعلان‌های خود را منتشر می‌کنند. برخی از برنامه‌ها مانند Yellow Pages ،Uber و Facebook نیز به طور پیش‌فرض نصب شدند که بهتر است کاربر بعد از خرید گوشی در صورت نیاز تصمیم به نصب‌شان بگیرد. یکی دیگر از مشکلات این است که در منوی اشتراک‌گذاری چیزی، تعداد زیادی برنامه به کاربر پیشنهاد می‌شود که در نهایت نمی‌داند کدام‌یک را انتخاب کند و کار سخت می‌شود.

the-galaxy-s6-has-samsungs-touchwiz-layer-on-top-of-android-as-you-can-see-it-looks-much-different-than-pure-android-and-there-are-many-extra-apps-from-samsung-an

اچ‌تی‌سی از یک لایه گرافیکی به نام Sense استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد این پوسته شباهت‌های زیادی با نسخه اصلی اندروید داشته باشد ولی باز هم شاهد تعداد زیادی اپلیکیشن اختصاصی اچ‌تی‌سی و اپراتور مخابراتی T-Mobile هستیم.

htc-has-a-skin-layer-called-sense-it-looks-quite-classy-but-it-still-carries-a-lot-of-htcs-and-carrier-bloatware-t-mobile-in-this-case

اگر کاربر گوشی G4 ال‌جی باشید، باید از پوسته گرافیکی UX استفاده کنید. ال‌جی از این لایه گرافیکی روی غالب گوشی‌های اندرویدی خود به همراه تعداد زیادی برنامه استفاده می‌کند. اپراتورهای مخابراتی نیز اپلیکیشن‌های خود را اضافه می‌کنند. در شکل زیر اپلیکیشن‌های اختصاصی اپراتور ورایزون را می‌بینید. این اپراتور سابقه افزودن برنامه‌های بی‌شمار به یک گوشی را دارد.

the-g4-comes-with-lgs-ux-layer-which-comes-with-a-lot-of-lg-and-carrier-bloatware-this-from-verizon-which-has-a-history-of-adding-tons-of-extra-apps-to-android-ph

تنها پوسته و اپلیکیشن‌های اضافه شده به اندروید خالص نیست. بسیاری از شرکت‌ها از تم‌های خاص خودشان برای نشان دادن وضعیت آب‌وهوا یا زمان و همین‌طور قفل صفحه‌نمایش استفاده می‌کنند. در حالی که اندروید اصلی به همراه پوسته TouchWiz سامسونگ از میانبر برای قفل صفحه‌نمایش و دوربین استفاده می‌کنند، برخی از گوشی‌ها مانند ال‌جی و اچ‌تی‌سی ردیفی از آیکون‌ها برای دسترسی به قفل صفحه‌نمایش بهره می‌برند و برخی دیگر از گوشی‌ها قانون خاص خودشان را دارند. ممکن است کاربران از هریک از این روش‌ها خوششان بیاید ولی باید در نظر گرفته افزودن هر آیکون یا تم به سیستم‌عامل موبایل، باعث کندی بیشتر و سنگینی اجرای برنامه می‌شود و فضای حافظه بیشتری را می‌طلبد.

now-onto-the-general-look-and-feel-of-each-layer-each-device-has-its-own-flavor-for-telling-the-time-andor-weather-in-their-lock-screens-only-the-htc-and-lg-layer

هریک از سازندگان گوشی‌های اندرویدی از یک مدل نشان دادن اعلان‌ها و منوی کشویی بالا به پایین برای دسترسی به تنظیمات مهم و پیغام‌ها استفاده می‌کنند.

each-phone-maker-has-its-own-take-on-the-notification-shade-which-is-the-menu-that-appears-when-you-swipe-down-from-the-top-of-the-screen

در گوشی‌های اندرویدی وقتی ضربه محکمی به لبه سمت راست صفحه اصلی خانگی می‌زنید، نرم‌افزارهای مختلفی اجرا می‌شوند. در اندروید اصلی نکسوس برنامه Google Now اجرا می‌شود، در TouchWiz سامسونگ برنامه Flipboard را شاهد هستیم، در گوشی‌های اچ‌تی‌سی و پوسته Sense برنامه اخبار BlinkFeed و در پوسته ال‌جی باز هم برنامه خبری Bulletin ظاهر می‌شود. این ویژگی شاید مفید باشد ولی باز به سلیقه شرکت‌های سازنده گوشی‌ها برمی‌گردد.

these-are-the-useful-hubs-that-appear-when-you-swipe-right-from-your-main-home-screen-youll-get-google-now-in-pure-android-flipboard-in-samsungs-touchwiz-blinkfee

برنامه تلفن اندروید مخصوص گوگل در Google Play Store موجود نیست؛ بنابراین هر تولیدکننده گوشی تصور می‌کند شما به این برنامه نیاز دارید و بهتر است آن را به به گوشی اضافه کند تا در هنگام یافتن تماس‌ها استفاده کنید. نتیجه این تفکر می‌شود تنوع و تفاوت در رابط‌های کاربری گرافیکی و اینکه از کدام گوشی و اپراتور مخابراتی استفاده می‌کنید!

googles-android-phone-app-isnt-available-in-the-google-play-store-so-youre-stuck-with-whatever-your-phones-manufacturer-thinks-would-be-good-for-you-when-you-want

منوی میانبر تغییر تصاویر پس‌زمینه، ویجت‌ها و تنظیمات گوشی نیز جز مواردی هستند که روی هر گوشی اندرویدی با دیگری تفاوت دارند. هنگامی که این میانبر را فشار دهید و نوک انگشت را روی یک فضای خالی صفحه خانگی بگیرید، شکل آن ظاهر می‌شود. UX شرکت ال‌جی بسیار شلوغ و به‌هم‌ریخته به نظر می‌رسد ولی کار با آن ساده است و به راحتی می‌توان آیکون برنامه‌ای را حذف یا اضافه کرد. در حالی که بقیه گوشی‌ها از منوهای تو در تو و زیرمنو استفاده می‌کنند و کمی پیچیده می‌شود.

this-is-the-shortcut-menu-for-changing-your-wallpaper-widgets-and-settings-you-get-it-when-you-press-and-hold-an-empty-area-of-your-home-screen-lgs-ux-bottom-righ

هر گوشی اندرویدی ساخت یک شرکت از برنامه مدیریت اپلیکیشن‌های متفاوتی نسبت به نسخه اصلی اندروید استفاده می‌کند. برخی ساده و کاربرپسند هستند و برخی فقط سردرگمی کاربر را افزایش می‌دهند و معلوم نیست با چه انگیزه و هدفی طراحی شدند. در میان انواع برندها، اچ‌تی‌سی بهتر عمل کرده و روی پوسته Sense از برنامه مدیریت اپلیکیشنی استفاده می‌کند که هر برنامه را در یک پنجره نمایش می‌دهد. بنابراین، مدیریت برنامه‌ها ساده‌تر می‌شود.

every-phone-maker-has-a-similar-app-manager-as-pure-androids-except-for-htcs-sense-which-shows-you-recently-opened-apps-in-multiple-windows

اگر برنامه‌های شرکت سازنده گوشی اندرویدی خود را دوست ندارید، می‌توانید نسخه‌های مشابه زیادی برایش روی فروشگاه Google Play پیدا و نصب کنید. خرید یک دستگاه گوشی نکسوس بهترین راه‌حل برای رهایی از دست پوسته‌های اضافی و سنگین اندرویدهای سفارشی‌شده توسط شرکت‌های مختلف است. یک روش دیگر، خرید گوشی‌هایی است که توسط اپراتورهای مخابراتی ارائه نمی‌شوند و اصطلاحاً قفل‌شده نیستند. یعنی همان گوشی‌هایی که در ایران عرضه می‌شوند.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
14 نظرات
 1. Rivekan می گوید

  من اگر امکانات تاچ ویز نبود اصلا اندروید نمیگرفتم و اندروید بدون تاچویز اصلا برام معنی نداره در ضمن اگر کسی به اندروید خالص علاقه داشته باشه ی دیوایس نکسوس تهیه میکنه اونم با پشتیبانی گوگل / اگر تمام دیوایس ها با اندروید خالص ارائه بشن فکر میکنم همه دستگاه با پشتیبانی گوگل(نکسوس) رو انتخاب کنند بنابراین تولید کننده ها برای جذب مشتری باید دست به این تغییرات و بهبود تجربه کاربری بزنند داستان اپ های اضافی جداست که جدیدا همگی تولید کننده ها اجازه دیسبل یا حذف این اپ هارو میدن و مشکلی در این زمینه نیست.

 2. مجد می گوید

  مرسی پست مفیدی بود. یک راه دیگه برای داشتن یک گوشی سریعتر، نصب رام اندروید خالص روی گوشی هست که نیاز به کمی تجربه و دانش در زمینه اندروید و کار با گوشی داره.

 3. احسان می گوید

  پست خوبی بود
  اما منصفانه نوشته نشده

 4. مهدی می گوید

  با نصب لانچر google now به راحتی می توان به اندروید خالص دست یافت، و سازندگان گوشی محدودیتی برای این کار اعمال نمی کنند. من قثط تجربه کار با touchWiz سامسونگ را داشتم، خیلی از ویژگی های که در اندورد 5 اضافه شد قبلا در تاچ ویز به اندرود کیت کت اضافه شده بود و من وقتی لیست ویژگی های اندروید 5 را می خوانمد بسیاری از آن ها برای من تکراری بود. اما از منظر زیبای شناختی اندروید خالص را ترجیح می دهم، فقط بحث بر سر مینیمال بودن آن نیست بلکه اصلا انروید خالص زیباتر است از تاچ ویز.

 5. علی محمد می گوید

  موافقم. اکثر سازندگان برای این که کاربرای قدیمیشون رو حفظ کنند سعی می کنن از همون طراحی وحتی رنگ آمیزی محصولات قبلیشون استفاده کنن. فکر کنم دلیلشم اینه که کمپانی های شرقی اهل ریسک و تغییرات ناگهانی نیستند.
  یه تشکر هم ازتون بکنم چون تو مطالبتون از این شاخه به اون شاخه نمی پرید بر خلاف بعضی از نوشته های یک پزشک!

 6. قرضا می گوید

  درباره موتورلای گوگل هم مینوشتین

 7. مهرداد می گوید

  همه اش منتظر بودم ببینم راه حلی برای بازگردوندن اندروید سفارشی به اندروید اصلی گفته میشه که تا آخر مقاله ندیدم.

 8. فایبر کانکس می گوید

  درسته به همین دلیله که گوشی های نکسوس خیلی پرطرفدارن. سازندگان دیگه هم اگر می‌خواهند گوشی شان باهم تفاوت داشته باشد، بهتر است که به سراغ ساخت سیستم عامل بروند.

 9. بهزلد می گوید

  چطور میشه اندروید خالص رو بر روی تبلت ایسوس نصب کرد

  1. علیرضا می گوید

   خودش خالص هستش نمیخواد نصب بشه

 10. mn3 می گوید

  با گوشی های جدید با این همه رم و پردازش گر قوی، زیاد مشکل به وجود نمیاره این چیزا ولی واسه گوشی های قدیمی اگه یکم وارد باشید میتونید رام های کاستوم خوبی از جمله Pacman، CyanogenMod، AOKP پیدا کنید که خیلی سبک و روون هستن… تشکر بابت این مقاله 🙂

 11. تینا عزیزی می گوید

  بنظر من که اگه خود شرکت های سخت افزاری سیستم عامل مخصوصشون رو بسازند خیلی بهتره و اینقدر هم نیاز نیت که بخاطر تفاوت داشتن از کارایی گوشی های خودشون بکاهند.

 12. سیامک ساداتی می گوید

  من که به خاطر همین تفاوت امکانات سمت گوشی سامسونگ رفتم
  الان تو گوشی نوت 4 امکاناتی در اختیار دارم که در نکسوس نیست . بحث ظاهر هم تا حدی سلیقه ای هست
  گوگل طرحی ساده و سامسونگ طرحی کمی شلوغتر بیرون داده
  مهم کنار اومدن با رابط کاربری هست که در مدت کوتاهی میشه عادت کرد یا اینکه لانچر دیگه ای نصب کرد

 13. احمد می گوید

  سلام
  از دوستان کسی سایتی رو سراغ داره که نحوه نصب رام روی گوشی اندرویدی رو صفر تا 100 توضیح داده باشه، یا حداقل اطلاعاتی در باره همین که چطور یه اندروید بهتر رو بشه روی گوشی نصب کرد رو داده باشه؟!
  ممنون میشم جواب بدین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.