فیلمسازی که دوربینی را جایگزین یکی از کره‌های چشمش کرده است!

3

تصادف‌ها و حوادث منجر به آسیب بدنی، معمولا اثرات منفی زیادی روی توانایی‌ها، شخصیت و روحیه قربانی‌های خود می‌گذارند. اما این امر در مورد راب اسپنس- یک فیلمساز اهل تورنتو- صادق نیست.

زمانی که او ۹ ساله بود، هنگام شلیک به توده‌ای از فضولات گاوی، غفلتا دچار آسیب چشمی شد و از ناحیه یک چشم نابینا شد. سال‌ها بعد این ایده به نظر «راب» رسید که کره چشم‌ نابینایش را کلا بردارد و در آن یک دوربین بگذارد! برای بیشتر مردم، چنین کاری شبیه یه داستان‌های علمی تخیلی بود.

او یک شوی تلویزیونی به نام Dark Net درست کرده است که در آن در مورد زندگی افراد متفاوت و شگفت‌انگیز بحث می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته است. برای تهیه این شو، نیازی به فیلمبردار نیست، چون دوربین او نصب شده در کره چشم او، همه کار تصویربرداری را انجام می‌دهد.

2016-02-07_10-31-55

چنین ایده جالبی، اما نگرانی‌های اخلاقی را درست شبیه همان زمانی که عینگ گوگل یا گوگل گلس، رونمایی شده بود، برانگیخته است. نگرانی اصلی، نقض حریم خصوصی افراد است. حتی همسر راب – آنا لوییز آبراهام- از کار او خشنود نیست.

دوربین خاصی که راب از آن استفاده می‌کند، شبیه یک چشم مصنوعی یا پروتز معمولی است، اما در درون آن دوربینی نصب شده که با استفاده از امواج رادیویی، می‌تواند تصاویر را منتقل کند. راب می‌تواند این تصاویر را روی یک مانیتور دستی مشاهده کند و خود دوربین هم قابل روشن و خاموش شدن است.

چشم مصنوعی

مشکل تکنیکی که راب با آن دست به گریبان است، گرم شدن دوربین است، طوری که او هر بار بعد از روشن کردن دوربین، تنها می‌تواند ۲-۳ دقیقه تصویربرداری کند.

این فناوری، باعث شده است که راب به صورت مؤثرتری به نقص بینایی خودش کنار بیاید.

اکانت توییتر راب اسپنس

 
3 نظرات
 1. ساخت سایت می گوید

  مطالب خوبی می گذارید. سپاس

 2. ali می گوید

  در مرورپر من قسمت سایدباز زیر بخش اصلی سایت می افته، مشکل از مرورگر منه یا از شما؟
  رزولوشن مانیتورم هم ۱۲۸۰ در ۱۰۲۴ هستش

 3. Dexter می گوید

  سلام
  چرا نظرهای من را منتشر نمی کنید؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.