همه‌ی ما دعوتیم: واو، حرف ربط‌ است!

19

فرانک مجیدی: در طولِ سال‌هایی که در «یک پزشک» از مطالبِ گوناگون نوشته‌ایم، به‌خوبی از بازخوردِ مطالب متوجه شده‌ایم که چه نوع پست‌هایی، بیشتر به مذاق خوانندگانِ وبلاگ، خوش می‌آیند. در این میان، همیشه یک حقیقتِ آزاردهنده برای من و برادرم وجود دارد: پست‌های مربوط به معرفیِ کتاب، هیچوقت بازدیدی در خورِ انرژی و زمانی که صرفِ نوشتن درباره‌شان شده و بالاتر از آن، شأن خودِ اثر، بازدید و نشانی از جلب توجه مخاطب ندارند. نظراتی به مهر نوشته می‌شود، اما میزانِ آن، قابل رقابت با میزان کامنت‌های پست‌های فن‌آوری نیست. از این واقعیت آماری، می‌شود یک نتیجه‌ی بسیار تلخ گرفت: بیشینه‌ی جامعه‌ی ما، علاقه‌ای به کتاب خواندن، ندارد!

این یک واقعیت آزاردهنده است. وقتی از خیلی‌ها می‌پرسیم که چرا کتاب نمی خوانند، بهانه‌‌های مختلفی می‌آورند، مثل نداشتن وقت و گرانیِ کتاب. با این وجود، همه‌ی ما وقتِ زیادی برای مطالب بدون سندیت شبکه‌های مجازی مانند تلگرام داریم و به‌راحتی، تمام آن چه را در آن می‌بینیم می‌پذیریم. من دو روز قبل، وقت زیادی را در تلگرام، صرف جدال بر سرِ این موضوعات کردم که عکس دکتر مصدق در دادگاه نظامیِ پس از کودتا، عکس ایشان در دادگاه لاهه نیست، آن هم در حالیکه سر جای نماینده‌ی انگلستان نشسته‌اند. دقیقاً در کانال گروه دیگر هم داشتم توضیح می‌دادم که آموزش سفره‌ی هفت‌سین توسط دکتر حسابی به انیشتین، یک داستان کاملاً تخیلی است و همزمان در یک گروه دیگر توضیح می‌دادم چرا نامه‌ی منسوب به امیرکبیر به ناصرالدین‌شاه درباره‌ی اینکه مملکت‌داری به سفارش عمه و خاله نمی‌شود، جعلی است.

خیلی دردناک است که ما راهِ غلط را برای کسب اطلاعات عمومی در پیش گرفته‌ایم و میل به افتخارات آریایی را در میان اطلاعات سطحی و بیهوده‌ی چنین کانال‌هایی ارضا می‌نماییم. ما وقت فراوانی برای این شبکه‌های اجتماعی داریم، اما وقت برای کتاب؟!

بسیار خب، مشکل کاملاً مشخص است. اما هر مشکلی، راه‌حلی دارد. در نوشته‌های بسیاری در «یک پزشک»، از کتاب‌های صوتی برای‌تان گفتیم. اگر وقت کتاب خواندن نداریم، می‌شود وقت آزاد در مترو یا اتوبوس را صرف گوش کردن به کتاب کرد و چه بهتر که اجراهایی حرفه‌ای در کتابخوانی، ما را مشتاق بیشتر شنیدنِ کتاب‌ها بکند! پس، ایده‌ای جالب در ذهن گروهی از هنرمندان، شکل گرفت، یک پروژه‌ی کتابخوانی، که به‌مراتب کامل‌تر از پروژه‌های دیگر با این هدف، در کشور بوده‌است.

معرفی پروژه‌ی واو

جمعی از هنرمندان نامیِ عرصه‌ی دوبله، همچون استادان: بهرام زند (+، +ژرژ پطروسی، خسرو خسروشاهی و سرکار خانم زهره شکوفنده و همچنین شاعران و نویسندگانی مانند حافظ موسوی، ع. پاشایی و سارا محمدیان اردهالی و بازیگرانی چون مسعود رایگان، رویا تیموریان، مهتاب نصیرپور و حبیب رضایی، یک فراخوان جمعی داده‌اند.

IMG_20160318_233536

آن‌ها از تمام کتابخوان‌هایی که صدای مناسبی برای کتابخوانی دارند، نویسندگان و شعران، ناشران و استودیوهای صدابرداری، برای همکاری دعوت کرده‌اند. هدف، این است که اثر نویسندگان و شاعران و آن چه در انتشاراتی‌هایی که مایل به همکاری هستند، به چاپ رسیده، برای عموم مردم، روخوانی شود و در دسترس قرار گیرد. نویسندگان می‌تو.انند صدای خاصی را از میان متقاضیان انتخاب کنند که اثر آن‌ها را اجرا کنند یا خود، به اجرای داستان یا شعرشان بپردازند. بنابراین طبعاً علاوه بر گوینده، به یک استودیوی مناسب هم نیاز است تا امکان همکاریِ افراد از سرتاسرِ ایران زمین، در این پروژه وجود داشته‌باشد. در این میان، بر این موضوع هم تأکید می‌شود که این کار، صرفاً عام‌المنفعه نیست و عواید حاصل از آن، در اختیار گوینده، صاحب اثر، ناشر و استودیو قرار خواهد گرفت. بنابر این کتابخوانی، می‌تواند ممرّ درآمدی برای همکاران این طرح نیز باشد.

باید چکار کنیم؟

۱- به سایت «واو» بروید

۲- در آن عضو شوید و نمونه‌ی صدای خود را در آن‌جا پس از عضویت، آپلود کنید. (تجربه‌ی شخصیِ من این است که بهتر است این نمونه‌ی صدا، در زمانی کوتاه ضبط شود و حجیم‌تر از ۲ مگابایت نباشد.)

۳- تا جایی که می‌توانید، دوستان خوش‌صدا و کتاب‌خوان‌تان را به شرکت در پروژه تشویق کنید. همچنین از آشنایانِ ناشر، نویسنده یا استودیودارتان کمک بخواهید.

هرچند، با توجه به مشکلاتی که در فرستادنِ نمونه‌ی صدای خودم داشتم، متوجه شدم هاستینگِ این سایت، با توجه به هدف گسترده‌ای که دارد، ضعیف است و دست‌اندرکاران این طرح، می بایست بطور جدی برای رفع این نقص، به فکر باشند. استقبال زیاد از چنین طرحی، ابداً دور از تصور نبوده و نیست و سایت نباید هنگام آپلود فایل‌های صوتی اینقدر کُند عمل کند یا داون شود.

شخصاً این کار را به دو هدفِ عمده انجام دادم. اول این‌که باورِ شخصی‌ام و یکی از اهدافی که در وبلاگ‌نویسی داشتم، تعالیِ کتابخوانی است. چه بهتر که این کتابخوانی، به سیاقِ دنیای مدرن امروز، به سمتِ «کتاب‌شِنَوی» هم پیش رود. دیگر آن‌که احترام زیادی برای دعوت‌کنندگان این پروژه قائلم. بزرگانی مانند آقایان زند، خسروشاهی و پطروسی، بخشِ بزرگی از خاطرات شیرین و فراموش‌نشدنیِ سینمایی و تلویزیونیِ من را ساختند. آن‌ها با مرارت و کیفیت فراوان، سریال‌ها و فیلم‌هایی را دوبله کردند که هرگز از عزیزترین جای ذهن‌مان پاک نمی‌شود. چطور ممکن است حالا آن‌ها مرا دعوت به طرحی چنین فرهیخته کنند و من در انجامش، کوتاهی کنم؟!

مهم نیست من یا شما برای همکاری در این طرح، پذیرفته نشویم. مهم آن است که «واو» ما را به هدفِ والای جامعه‌ی کتابخوان نزدیک می‌کند، استعدادهای پنهان گویندگی را آشکار می‌سازد و گویندگان، ناشران، نویسندگان و صاحبانِ استودیوها، مردم را به هم نزدیک می‌کند. همه‌ی این‌ها، بخاطر یک هدفِ بزرگ است که در اسمِ پروژه مستتر است: چون واو، حرفِ ربط است!

گفته‌های هنرمندان درباره‌ی این پروژه را، در ویدئوی معرفیِ آن، تماشا کنید. و یادتان نرود، با «واو» همکاری کنید و به دوستان‌تان معرفی‌ش کنید!

 
19 نظرات
 1. جواد می گوید

  چقدر خوشحال شدم که دوباره پستی از شما دیدم خانم مجیدی.
  لطفا بیشتر مطلب بزارید.

 2. محمد می گوید

  بسیار مطلب جالبی بود. به امید بالا رفتن میانگین مطالعه در کشور. موفق باشید.

 3. www می گوید

  بسیار امیدوارم که این کار جواب بده. چون که بنظرم در شرایط کنونی کتاب گویا تنها راه گسترش کتابخوانیه. اما اگر بخوام رک باشم بنظرم مدل کاری سایتشون کمی شلخته س. بیشتر چیزیه عام المنفعه شبیه به librivox و نه مدلی برای درآمدزایی و کمک به صنعت کتاب. بنظرم دست اندر کاران سایت خیلی از کارهایی را که می بایست خودشون انجام بدن بر دوش مردم گذاشته اند. اون هم مردمانی که اکثرشون کتاب نمیخوانند و اصولا کتاب خوندن را وقت تلف کردن میدونند! خب اگر ما میخواهیم کاری فراگیر بکنیم چطور میتوانیم انتظار داشته باشیم که این مردمان کتاب نخوان در فرآیند تولید کتاب شرکت بکنند؟
  ولی اگر قصد دارند یک سیستم تجاری داشته باشن که باعث رونق صنعت کتاب بشه، باید سیستم شُسته-رُفته تری را پیاده بکنند که بیش تر به مذاق مخاطب خسته و بی حوصله ی امروزی خوش بیاد. سیستمی که تعداد زیادی کتاب را با قیمتی پایین با چند کلیک ساده در اختیار مخاطب میلیونی اینترنت می گذاره.
  در کل بنظرم اگر میخواهند کاری فراگیر بکنند پیشنهاد میدهم صفحه ی اول سایتشون بجای دعوت به همکاری پر از کتاب گویای باکیفیت و ارزان بشه.

 4. شهاب می گوید

  حرکت خوبی و ممنون که معرفیش کردین
  هر چند خودم خیلی از کتاب صوتی استفاده نمی کنم و گتاب کاغذی و گاها الکترونیک رو گوشی رو ترجیح می دم ولی امید وارم این حرکت بتونه به جامعه دل مرده ما به روح تازه ای بده.
  پ.ن: بی خود تو گروه های مجازی بحث نکنین قبول که نمی کنن هیچ تهش به ادم …. هم می گن.
  من که بعد از چند تجربه تلخی که داشتم در چنین مواردی گروه رو لیو می دم هم اعصابم اروم تر و هم فحش کمتر خوردم :d

 5. رامین می گوید

  بسیار عالی و تاثیر گذار
  ممنون

 6. آمیرزا می گوید

  با این پروژه توسط چند نفر از دوستان که درگیر راه‌اندازیش بودنده، آشنا شدم. برام جالبه که این پروژه تونسته توجه خیلی از سایتها و وبلاگها رو به خودش جلب کنه. امیدوارم موفق باشند، تا ما هم کتابهای صوتی باکیفیت‌تری در دسترس داشته باشیم.

 7. Ali می گوید

  من یه چیزی درمورد پست های کتابتون بگم این که بعضیاشونو بوکمارک می کنم و تو یه فرصت مناسب کتابشو تهیه می کنم ولی خب معمولا کسی کامنتی درباره کتابی که هنوز نخونده نداره.
  در هر صورت ممنون بابت اطلاع رسانی

 8. امين می گوید

  بسیار طرح خوبیه .
  ولی الان یه سوال برام ایجاد شد : آمار و میزان گوش دادن به کتاب صوتی نسبت به کتابخوانی در بلاد غربی چطور هست ؟
  آیا اونها این راه رو رفتن و تجربه اونا چی رو نشون میده ؟
  خودم هم الان میرم گوگل میکنم .

 9. حسین خلیلی صفا می گوید

  طراح واقعا خوبیه، مرسی که معرفی کردید. سایت فیدیبو هم بسیار سرویس جالبی هست که می تونه برای علاقمندان به کتاب و کتابخونی بسیار مفید باشه.

 10. Hadi می گوید

  با سلام
  سپاس از سرکار خانم مجیدی بابت این پست زیبا

 11. فرنیان می گوید

  به شخصه ترجیح میدم کتاب رو بصورت فیزیکی و کاغذی تهیه کنم و بخونم و اصلا از کتاب های pdf خوشم نمیاد و البته فراموش نکنید که کتاب های الکترونیکی ادم رو کند ذهن میکنه!

 12. احسان می گوید

  در حال حاضر سایت نوار داره خیلی خوب کار می‌کنه و کتاب صوتی های حرفه‌ای تولید و ارائه می‌کنه

 13. معصومه می گوید

  سلام.ممنون از پست مربوط به کتاب.من کلا علاقه خاصی به خوندن کتاب دارم.هر فرصتی هم که پیدا میکنم کتاب میخونم اما کتاب خوندن من با واکنش های بدی همراهه. موقع خواب که کتاب میخونم همسرم ناراحت میشه که چرا نور کمی بواسطه چراغ قوه هست.یا اینکه چرا به جای اینکه تلویزیون ببینم کنارش کتاب میخونم. گاهی پیش میاد از کتاب خوندن و دست به کتاب بردن میترسم و برای روزهای کتاب دست نمیگیرم. اما چکار میشه کرد.من معتاد کتاب خوندنم. کاش میشد کل روز کتاب بخونم و کسی از من بازخواست نکنه.
  کتاب که میخونم بلاخص رمان وارد دنیای اون کتاب میشم و تمام لحظات رو زندگی میکنم. با شخصیت داستان وارد میدونم جنگ میشم یا اینکه عشق رو از دید شخصیت داستان لمس میکنم
  کلا عاشق دنیای کتابهای که میخونم هستم.
  صفحه ی مربوط به داستان های کوتاه شما رو هم زمانی که نمیتونم کتاب دست بگیرم میخونم واقعا خوبه
  در مورد کتاب دوست دارم با فردی مثل شما صحبت کنم
  […]

 14. مجتبی تاریخانی می گوید

  -در مورد پست های کتاب در یک پزشک من بشخصه این پست ها رو مهم ترین پست های این مرجع محبوبم می دونم. بله علاقه مندان به کتاب در سطح جامعه خیلی کم هستند. اما هستند و باید برای اون ها و درباره اون ها نوشت. باید همه اونهایی که کتاب می خونند و به اون اهمیت می دهند تمام سعی شون رو برای جلب نظر بی خبرها از این دنیای شگفت انگیز ، انجام بدهند. حتی اگر فقط یک نفر رو کتاب خوان کنیم مطمئناً به جامعه مون و آینده اون خدمت کردیم.
  -در مورد طرح واو به نظر من طرح جالبیه و اگر چه جدید نیست اما با توجه به چند چهره شناخته تر برای مردم می تونه تاثیر گذار باشه. به شرطی این که نیمه کاره رها نشه و مثل یه استارت آپ حرفه ای دنبا له شو بگیرند و پیشرفت کنند و این نیاز به یک هسته محکم و دائمی و خلاق داره و البته سرمایه گذاری مطمئن .

 15. روناک وب می گوید

  سلام
  ایده بسیار خوبیه، امیدورام ازش استقبال بشه

 16. سایت وب می گوید

  به نظر من ایده ی بسیار جالبیه که قطعا با استقبال بیش از این مواجه خواهد شد.
  کتاب صوتی می تونه بسیاری از زمان های مرده مثل رانندگی در ترافیک، طی کردن مسیر در مترو و … رو تبدیل به زمانی برای یادگیری کنه

 17. راستانا می گوید

  ایده ی بسیار جالبیه
  امیدوارم به مطالعه بیش از قبل اهمیت بدیم.
  ممنون از شما خانم مجیدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.