معرفی کتاب: پرنده آبی از موریس مترلینگ

2

قصۀ پريان در شش پرده و دوازده صحنه، اثر موريس مترلينگ (١٨۶٢-١٩۴٩) ، شاعر و نويسندۀ بلژيكى فرانسوى‌زبان، كه در ١٩٠٨ در مسكو و در دوم مارس ١٩١١ در فرانسه نمايش داده شد.

يگانه مايۀ شادمانى فرزندان هيزم‌شكنى فقير، به نام تيل‌تيل و ميتيل، در شب عيد نوئل، اين است كه چراغانى كاخ همسايه را بى‌رشك و حسد تماشا كنند. فرشته‌اى بر آنها ظاهر مى‌شود و به جستجوى پرندۀ آبى، كه پيک خوشبختى است، هدايتشان مى‌كند؛ اين فرشته دانۀ الماسى جادويى به كودكان مى‌دهد: كافى است دانۀ الماس را به آهستگى بچرخانند تا روح اشيا و جانوران، يعنى نفوس غيبى را كه از چشم افراد گيج پنهان مى‌مانند، ببينند.

كلبۀ محقر دگرگون مى‌شود. چون دانۀ الماس را در جهت عكس بچرخانند، نفوس به اشيا بازمى‌گردند؛ اما نفوسى هم هستند كه فرصت باز پيوستن به اشيا را ندارند، چون كودكان در چرخاندن و واچرخاندن شتاب فراوان مى‌كنند: اين نفوس عبارت‌اند از: روشنايى، آب، نان، آتش، قند، شير، ماده‌گربه و سگ كه در راه سفر همراه آنان خواهند بود.

ميتيل و تيل‌تيل لباسهاى جادويى را از نو به بر كرده‌اند. نخستين منزل «سرزمين خاطرات» است كه، در آن، پدربزرگ و مادربزرگ و برادران كوچك در گذشتۀ خود را باز مى‌بينند؛ زيرا مردگان هم زندگى مى‌كنند؛ آنان تنها به خواب رفته‌اند و هربار كه زندگان آنان را به ياد مى‌آورند بيدار مى‌شوند: اين راز ساده‌اى است كه آدميان از آن بى‌خبرند. سپس به درون «كاخ شب» راه مى‌يابند كه پر از عجايب است؛ سرانجام، در دل جنگلى‌اند كه در آن، به تحريك ماده‌گربه، «درختان» – كه دانۀ الماس به آنها چهره و آوا ارزانى داشته-و جانورانى كه به كمكشان آمده‌اند مى‌كوشند تا تيل‌تيل را بكشند؛ ليكن فداكارى سگ تيل‌تيل نجاتش مى‌دهد.

جستجوى «پرندۀ آبى» در «باغستان خوشبختيها» ادامه مى‌يابد؛ در جايى كه همۀ بهروزيها، از بزرگ‌ترين تا ساده‌ترينشان، دست مى‌دهد. تيل‌تيل و ميتيل، در «قلمرو آينده» ، با كودكان آبى‌رنگ، كودكانى كه در آينده بايد زاده شوند، آشنا مى‌گردند؛ هر كودكى در اين قلمرو خود را براى آن زندگى كه بايد بر روى خاك بكند آماده مى‌سازد. چون ميتيل و تيل‌تيل صبحگاهان به نداى مادرشان، با ذهنى هنوز مملو از مكاشفه‌هاى حيرت‌انگيز، بيدار مى‌شوند، زنى همسايه سر مى‌رسد و از تيل‌تيل مى‌خواهد كه پرنده‌اش را، براى دختر بيمارش، به او قرض بدهد. تيل‌تيل اين كار را مى‌كند، ولى در همين هنگام است كه پى مى‌برد پرنده آبى‌رنگ بوده و او بيهوده در سفر دراز خويش آن را مى‌جسته است. دخترک همسايه شفا مى‌يابد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اين قصۀ پريان از مايه‌هاى افسانه‌اى سنتى، كه با تفننى آزاد گرد آمده و تازگى و طراوت يافته‌اند، و همچنين از تمثيلهايى رمزى ساخته و پرداخته شده است كه چه‌بسا معناى آنها اندكى زياده روشن است، ليكن بيانگر آن حس خوش‌بينى‌اند كه ويژگى «طرز و شيوۀ» دوم موريس مترلينگ است. اين قصه طرحى است معركه براى به صحنه آوردن نمايشى پريانى؛ و موفقيت آن، به ويژه در كشورهاى آنگلوساكسون، از همين ناشى شده است. مترلينگ، آزاد و فارغ از آن بدبينى كه از سمبوليسم به ارث برده بود، در اين قصه، اعتماد خويش را نسبت به زندگى و اطمينان نفس خود را در قبال مرگ بيان مى‌كند.

2016-04-03_20-41-25

کتاب پرنده آبی با ترجمه عبدالحسین نوشین توسط نشر قطره در ۱۵۲ صفحه و قیمت هشت هزار تومان منتشر شده است.

خرید کتاب از کتابفروشی آنلاین شهر کتاب


   
2 نظرات
  1. هدایای تبلیغاتی می گوید

    با سلام

    اول میخواستم از سایت خوبتون تشکر کنم. و دیگر اینکه خیلی ممنون که این کتاب رو معرفی کردید من قبلا یه کم از این کتاب جذاب رو خوندم. به دوستان عزیز توصیه میکنم اینکتاب رو مطالعه کنید

    با تشکر

  2. سعید می گوید

    معرفی کتاب ها خوب هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.