پرولاپس یا شلی دریچه میترال قلب- علایم و تشخیص

1

معمولا از هر چند بیمار که ویزیت می‌شوند یا حتی از هر چند نفر سالمی که در مورد بیماری قلبی سوال کنید، یکی می‌گوید که پرولاپس دارم!

چیز عجیبی نیست، چون این پرولاپس دریچه میترال شیوع قابل توجهی دارد و تازه بیشتر موارد آن یا بدون علامت هستند و یا علایم بالینی اندکی دارند.

پرولاپس دریچه میترال mitral valve prolapse  (MVP)حدود ۱-۳ درصد جمعیت را گرفتار می‌کند. هر چند MVP در همه سنین و در هر دو جنس دیده می‌شود، اما طبق مطالعات اپیدمیولوژیک در زنان شایع‌تر از مردان است. در برخی از بیماران نحوه توارث به صورت صفت اتوزومی غالبا با درصد نفوذ متغیر است.

MVP زمانی اطلاق می‌گردد که جابجایی رو به بالا در سیستول بطنی یک یا هر دو لت دریچه یا میترال در سطح صفحه‌ای که از حلقه (آنولوس) میترال می‌گذرد، به طرف دهلیز چپ وجود داشته باشد.

ویدئوی پروپلاپس دریچه میترال:

تقسیم‌بندی پرولاپس دریچه میترال

MVP اولیه یا کلاسیک زمانی اتفاق می‌افتد که دژنراسیون میکزوماتوی دریچه میترال بدون هیچ بیماری عمومی دیگر وجود داشته باشد.

در MVP ثانویه، دژنراسیون میکزوماتو در زمینه بیماری عمومی یا بیماری بافت همبند مثل سندرم مارفان یا لوپوس اریتماتوی سیستمیک اتفاق می‌افتد.

MVP کارکردی(functional MVP)  ناشی از ناهنجاری‌های ساختاری حلقه میترال یا عضلات پاپیلر یا کاهش حجم بطن چپ است، و در این حالت لت‌های میترال از لحاظ اناتومیک طبیعی‌اند.

علایم و نشانه‌های پرولاپس دریچه میترال:

اکثر بیمارانی که پرولاپسی دارند، بدون علامت هستند، هر چند ممکن است برخی از آنها، علائم غیر اختصاصی مانند درد سینه، تپش قلب، سرگیجه و اضطراب (سندرم MVP) داشته باشند. فراوانی این علایم در این بیماران تفاوتی با شیوع آن‌ها در جمعیت عمومی ندارد. MPV ممکن است با درجات متغیری از MR همراه باشد. شدّت MR احتمالاً تعیین کننده اصلی عوارض درازمدت این بیماری است.

یافته مشخصه در معاینه فیزیکی، کلیک (صدای تق) میان سیستولی و به دنبال آن سوفل انتهای سیستولی است.

یافته‌های سمعی در MVP خفیف بوده و کاملاً تحت تأثیر تغییرات حجم بطن چپ است. مانورهایی که با کاهش حجم بطن توام‌اند باعث می‌شوند پرولاپسی لت‌ها در ابتدای سیستول سریع‌تر اتفاق بیافتد و در نتیجه کلیک زودتر رخ خواهد داد و سوفل MR در مدت زمان بیشتری از سیستول قابل سمع خواهد بود. در صورت افزایشی حجم بطن چپ، کلیک دیرتر شنیده شده و در پی آن سوفل سیستولیک کوتاه مدت‌تر شنیده خواهد شد. با اکوکاردیوگرافی امکان تأیید تشخیص، بررسی اجزاء میترال و تعیین شدت MR وجود دارد.

درمان پرولاپس دریچه میترال

بیشتر مبتلایان به پرولاپس خفیف که نارسایی خفیف میترال دارند، بدون علامت هستند و به درمان خاصی نیاز ندارند. معمولاً پروفیلاکسی اندوکاردیت فقط در صورت وجود نارسایی یا MR خفیف یا MR شدیدتر توصیه می‌شود. اما در بعضی افراد امکان پیشرفت MR وجود دارد و معاینات مکرر و اکوکاردیوگرافی از نظر بررسی شدت MR و کارایی بطن چپ ضروری است.

مردان میان سال و مسن و بیماران مبتلا به پرولاپس نامتقارن، در معرض خطر ابتلا به عوارضی مانند نارسایی شدید میترال و اندوکاردیت قرار دلیل پارگی طناب‌های وتری باشد. چنانچه بیمار، نارسایی قابل توجه میترال از نظر همودینامیک نداشته باشد، احتمال مرگ ناگهانی ناچیز است.

در تمام بیماران مبتلا به MVP که شواهد ناهنجاری ساختاری لت‌ها یا نارسایی قابل توجه میترال دارند، پروفیلاکسی از نظر اندوکاردیت ضروری است.

 
1 نظر
  1. farhad mokhberi می گوید

    بنظرم مطلب به خوبی و به شکل مناسب توضیح داده شده و جای تشکر دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.