تنگی دریچه تریکوسپید قلب

0

تنگی تریکوسپید اغلب منشا روماتیسمی دارد و معمولاً با درگیری میترال یا آئورت همراه است. علل نادر دیگر آن عبارت‌اند از سندرم کارسینوئید، ناهنجاری‌های مادرزادی دریچه و تومورها یا وژتاسیون لت‌ها.

تنگی تریکوسپید نیز مانند تنگی میترال در زنان شایع‌تر از مردان است و اغلب به کندی پیشرفت می‌کند. بیماران معمولاً دچار علائم و نشانه‌های نارسایی قلب راست مانند خستگی، نفخ شکم، و خیز محیطی هستند. در معاینه فیزیکی موج  برجسته در ورید ژوگولار مشاهده می‌شود که ممکن است در صورت سینوسی بودن ریتم با ضربان شریانی، اشتباه شود. به علاوه، در لمس کبد، نبض پیش سیستولی قابل لمس هم‌زمان با انقباض دهلیز احساس می‌شود. یافته‌های سمعی تنگی تریکوسپید ممکن است به علت حضور اختلالات میترال یا آئورت قابل شنیدن نباشند. البته ممکن است در لبه چپ جناغ سینه تیک باز شدن(Opening snap)  و به دنبال آن یک سوفل پر فرکانس دیاستولیک شنیده شود. برخلاف MS، سوفل تنگی تریکوسپید زمان کوتاه‌تری دارد و با دم تشدید می‌شود.

تشخیص تنگی تریکوسپید با اکوکاردیوگرافی یا کاتتریزاسیون قلب راست تأیید می‌شود. به دلیل آن که قلب راست اصولاً یک سیستم کم فشار است، میانگین اختلاف فشار دو سوی دریچه تریکوسپید ممکن است بسیار کم باشد (mmHg 5) اما با علائم بالینی قابل توجه همراه می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.