لئونارد کوهن درگذشت

7

ساعاتی پیش اعلام شد که ترانه‌سرا و خواننده معروف -لئونارد کوهن- در ۸۲ سالگی درگذشته است. این خبر در صفحه فیس‌بوک او بدون توضیح اضافی در مورد دلیل مرگ او، اعلام شد.

از او که در سال ۲۰۰۸، یکی نام‌های برجسته تالار مفاخر راک اند رل شد، ۱۴ آلبوم به جا مانده است.

لئونارد نورمن کوهن در سال ۱۹۳۴ در یک خانواده یهودی‌ لهستانی‌- لیتوانیایی‌ الاصـل و بـه شـدت مذهبی، در مونترال کانادا به دنیا آمد. پدرش، ناتان کوهن، مالک یک‌ فروشگاه بزرگ لباس بود و وقـتی لئونارد نه ساله بود درگذشت.در نوجوانی نواختن‌ گیتار را یاد گرفت‌ و پس‌ از آن گروهی تـشکیل داد با نام«باکسکین بـویز» کـه گرایش‌شان به سمت موسیقی کانتری و فولکلور بود.

با این حال انتشار داستان‌ها و مجموعه اشعارش باعث شد تا اواخر دهه شصت به‌ عنوان شاعر و نویسنده مشهور شود. پس از چند سال زندگی در یونان بـه آمریکا رفت و از آن‌جا بود که کارش را به عنوان خواننده و ترانه‌سرا جدی گرفت و کم‌کم مورد توجه واقع‌ شد‌.ن

خستین آلبومش، ترانه‌های لئونارد کوهن در ۱۹۶۷ درآمد و با آن‌که بازده اقتصادی قابل توجهی نداشت، طـرفداران مـوسیقی فولکور را جذب کرد.

البته آلبوم‌های کوهن در سراسر دوران کاری‌اش در اروپا‌ و کانادا‌ فروش بهتری داشته تا در آمریکا. خود او یک بار به کنایه گفته است که چه‌قدر تحت تأثیر تواضعی قرار گرفته که شـرکت‌هـای آمریکایی برای عرضه موفق آثارش‌ از‌ خود نشان داده‌اند!

دهه هفتاد فعال‌ترین و پربارترین دوران کاری کوهن است که آکنده است از آلبوم‌های زیبا،ت ورهای موفق و کنسرت‌های پرشوری که او را تا جایگاه یک اسـطوره مـوسیقی‌ پیش‌ بردند‌. در ۱۹۷۴ همکاری‌اش با جان‌ لیسار‌ پیانیست‌ چنان ترکیب هیجان‌انیگزی ایجاد کرد که منتقدان را به تحسین واداشت.

دهه هشتاد، اما شروعی دوباره برای کوهن بود. موسیقی‌اش تغییر‌ بنیادینی‌ کـرد‌ و اشـعار تـرانه‌هایش بیش‌تر به سمت اجتماعی شـدن و طـنز‌ تـلخ‌ پیش رفت. آلبوم من مرد تو هستم شاید محبوب‌ترین آلبوم او تا آن روز بود.

استفاده از ترانه‌های کوهن‌ در‌ فیلم‌های‌ دهه نود،او را به نسل جـوان نـزدیک‌تر کـرد؛ ترانه‌هایی‌ که با لحنی پیامبرگونه در رویارویی با چـشم‌اندازهای مـبهم و تاریک از استقامت، اصلاح و امید می‌گفتند.

کوهن همواره تابع‌ اخلاقیات‌ خاصی‌ بود و شیوه زندگی‌اش تا حدودی معتکف‌وار. در سال ۲۰۰۱ به دنبال یک دوره پنج ساله عزلت‌ نـشینی‌ در‌ مـقام یـک بودیست با آلبوم ده ترانه جدید به عالم موسیقی بازگشت. در این‌ آلبـوم‌ کـه‌ تحت تأثیر شدید تهیه‌کننده و آهنگسازی مشترک شارون رابینسن تهیه شده، کوهن دیدگاه برون گرایانه‌، سرزنده‌ و حـتی خـوش‌بینانه آلبـوم آینده را دارد، با تلاش برای پذیرش انواع فقدان‌های زندگی‌، مرگ‌، هجران‌ عشق.

مـضامین تـکرارشوندهء آثـار کوهن عشق، مذهب، افسردگی روحی و خود موسیقی بوده است به‌ علاوه مضامین سیاسی کـه البـته گـاهی دو پهلو هم بوده‌اند. با این‌که عشق معمول‌ترین‌ مضمون‌ موسیقی‌ است،اما پس‌زمینه کوهن بـه عـنوان داستان‌نویس و شاعر باعث شده تا لحنی عمیق‌تر و ابهام‌آمیزتر‌ به‌ این مضمون بدهد. بـه عـلاوه، بـه علت افسردگی‌های مزمن در طول زندگی‌اش‌، بسیاری‌ از‌ داستان‌ها و ترانه‌هایش درباره مرگ و خودکشی نیز هستند. البـته کـوهن -به خصوص در آثار اخیرش-بدبینی‌ افراطی‌اش‌ را‌ نسبت به مسائل سیاسی/فرهنگی با طـنز نـیز درهـم آمیخته بود.

کارنامه مکتوب‌ لئورنارد‌ کوهن شامل ۱۴ آلبوم موسیقی و ۱۵ رمان و مجموعه شعر اسـت.

آلبـوم‌ها:

ترانه‌های لئونارد کوهن‌(۱۹۶۷‌)، ترانه‌هایی از یک اتاق(۱۹۶۹)، ترانه‌های عشق و نفرت(۱۹۷۱)، پوشش نو بـرای‌ مـراسم‌ کـهن(۱۹۷۴)، مرگ مرد بانوان(۱۹۷۷)، ترانه‌های‌ اخیر‌(۱۹۷۹‌)، موقعیت‌های گوناگون(۱۹۸۴)، من مرد تو هستم‌(۱۹۸۸‌)، آینده(۱۹۹۲)، ده ترانه جدید(۲۰۰۱) ، Dear Heather (2004)، ایده‌های کهنه (۲۰۱۲)، مسائل محبوب (۲۰۱۴)، تو او را تیره‌تر می‌خواهی (۲۰۱۶)

11-11-2016-10-34-51-am

کـتاب‌ها:

بـیایید اسـاطیرمان را‌ مقایسه‌ کنیم (شعر،۱۹۵۶)، The Spice‌-Box‌ of Earth‌ (شعر‌،۱۹۶۱‌)، بازی محبوب(رمان،۱۹۶۳)، گل‌هایی برای‌ هیتلر‌ (شعر،۱۹۶۴)، بـازندگان زیـبا(رمان،۱۹۶۶)، انگل‌های بهشت (شعر،۱۹۶۶)، گزیده اشعار‌ ۱۹۵۶‌-۱۹۶۸ (شعر،۱۹۶۸)، انرژی بردگان شعر‌ (۱۹۷۲)، مرگ مرد بانوان‌ (شعر‌ و نثر،۱۹۷۸)، کـتاب سـعادت (شعر‌ منثور‌،۱۹۸۴)، موسیقی غریبه(گزیده اشعار و ترانه‌ها،۱۹۹۳)، کتاب حسرت (شعر،نثر،طـراحی،۲۰۰۶‌).

 
7 نظرات
  1. میهن استور می گوید

    روحش شاد
    با آهنگ I’M Your Man خیلی لذت بردم
    آهنگ Dance Me هم که کلی خاطره باهاشه.

  2. محمد می گوید

    من اهنگ night comes on رو خیلی دوس داشتم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.