مریل استریپ، بانوی بی‌رقیب سینما و سیاست!

2
فرانک مجیدی: جهان سینما، همیشه از بازیگرانی بهره‌مند بوده که برای بزرگی‌شان، نیازی به تعریف و تأیید کسی ندارند. آن‌هایی که می‌توانند لحظاتی خلق کنند که هیچ‌کسِ دیگر، قدرت انجام‌ش را به آن کیفیت نداشت. اما برای تعریف «بهترین بازیگر»، من آن هنرپیشه‌ای را بهترین معرفی می‌کنم که علاوه بر بازی‌های قدرتمند و انتخاب‌های درست، در دنیای واقعی از شهرت و نفوذش برای بهبود زندگی مردم و اجتماعش بهره ببرد.برای همین است که «ادری هپبورن» و «گریگوری پک» برای من بیش از زیبایی چهره و دلربایی بر پرده‌اند, یا «لئوناردو دیکاپریو» که در بازیگری، خداوندگاری می‌کند و در عین حال، دغدغه محیط زیستی‌اش تبی زودگذر نیست.
اما «بهترینِ بهترین‌ها»… از من بپرسید، بانو «مریل استریپ» در جهان و تاریخ سینما رقیبی ندارد. او خارق‌العاده ترین بازی‌ها را در اعجاب‌انگیزترین نقش‌ها انجام داده, پرافتخارترین بازیگر دنیاست, مادری دلسوز برای چهار فرزندش و شریکی بی‌نظیر برای همسرش است. اما آنچه که به او بیش از همه این افتخارات بانویی می‌بخشد، همین ویدئوست.
دیشب و در مراسم گلدن گلوب با جایزه سیسیل ب دومیل از مریل استریپ به‌خاطر یک عمر فعالیت هنری تقدیر شد. اما او تنها خاطره تعریف نکرد. به‌جایش از آسیبی عظیم گفت: قدرت در دست نااهل.
برای جهانی که تنها چند دهه از جنگ‌های مخربش می‌گذرد و هنوز در آتش جنگ ملتهب است, ننگ و شرم است که باز به فاشیسمِ عیان بازگشته‌ایم. روزگار دیوارکشی بینِ مردمان و تحقیرهای جنسیتی, نژاد و مذهب‌پرستانه.
اگر به‌یاد آوریم پیش از آنکه نقاب از چهره هیتلر فرو افتد، چاپلین «دیکتاتور بزرگ» را ساخت و نسبت به برآمدن هیتلر هشدار داد، حالا مریل استریپ پیامی جاودانه از سوی سینما و تاریخ را به مردم جهان می رساند: «وقتی که قدرتمندان از موقعیت خود برای تحکم برای مردم استفاده می کنند, همه ما خواهیم باخت!»
ترامپ را این سخنان خوش نیامده. توییت کرده she is a … و این سه نقطه که گذاشته یعنی من ادبِ ریاست جمهوری را می‌شناسم و آن کلمه‌ای را که می‌دانید, نمی‌نویسم!!! این ترامپ است. تمامِ قدِ اعتبار و شعور او که گمان کرده آب دهانی به استریپ می‌اندازد. اما نمی‌فهمد اختلاف جایگاه و اعتبار او و استریپ آنقدر بلند است که مجبور شده سرش را برای پرتاب آب دهان کاملاً بالا نگاه دارد و عملش، تنها خودش را تر و نجس کرده. خب، حالا که به تکرار تاریخ مبتلا شده‌ایم، بگذار منتظر این هم باشیم که بالاتر از هر قدرتی، برآمدن آفتاب حقیقت، سرنوشتی ناگزیر است.
اما مریل استریپ… او الگوی من است. او الگوی من است در بهترین بودن در هر حالت، خاموش نماندن و صدای صداقت شدن، آن‌گاه که گفتن از حقیقت، با ترس و تردید همراه است. در برابر او به احترام، تمام قد می‌ایستم.در برابر اویی که بی‌رقیب، بانویی می‌کند!

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
2 نظرات
 1. shahab می گوید

  متاسفانه بازیگران و دیگر اهالی هنر های نمایشی با تبلیغ بیش از اندازه برای سوسیالیزم باعث بوجود آمدن امثال هیتلر میشوند، در حالی که خودشان بیشتر از همه از بازار آزاد بهره مند میشوند.
  اشخاصی که زندگی هموطن را به بهانه ایدئولوژی های جهان وطنی زیر پا میگذارند شایسته طرفداری نیستند.
  ما جهان سومی ها متاسفانه باید همه تجربیات دیگران را خودمان دوباره تجربه کنیم و هرگز گذشته را مطالعه نمیکنیم .
  امیدوارم ترامپ با سیاست های مالی واقع گرایانه به خرج های بی معنی آمریکا و در پی آن دیگر کشور ها برای جنگ های نیابتی فعلی و برنامه های سوسیالیستی ناپایدار خاتمه دهد.

 2. مهدی می گوید

  ترامپ به این زودیها فهمیده نخواهد شد . ادراکات سوسیالیستی و نتیجه آن یعنی چپاول ملتها از طریق سیاستهای جهان گرایانه لزوما به معنای روشنگری نیست . مریل استریپ یک بازیگر برزگ است . یک هنرمند بزرگ . لیکن لزوما یه بینش بزرگ ندارد . ترامپ هیچکدام از اینهایی که این روشنفکران منتفع از آزادیهای ملی بر آن اصرار دارند نیست. ترامپ چیزی است که باید میامد و بساط اینها را جمع میکرد . بساطی کثیف که از شرقیترین سواحل سواحل چین تا غربیترین سواحل امریکا همه را مستاصل کرده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.