کوله‌پشتی‌ای که سنجاقک‌ها را تبدیل به حشرات سایبورگ قابل کنترل می‌کند!

2

سال‌هاست که دانشمند شیوه و مدل پرواز کردن پرندگان، خفاش‌ها و حشرات را برسی می‌کنند تا با استفاده از آن پهپادها و سیستم‌های پروازی بهتری طراحی کنند. اما در عین حال دانشمندان در پی آن بوده‌اند که راهی برای کنترل پرواز حشرات پیدا کنند. تصور کنید که بشود حین پرواز یک حشره، با فرمانی جهت پروازش را تغییر داد!

به تازگی دانشمندان موفق شده‌اند که یک کوله‌پشتی ویژه کوچک طراحی کنند که وقتی روی یک سنجاقک سوار می‌شود می‌تواند فرمان‌ها را به صورت مستقیم به سیستم عصبی حشره منتقل کند!

اسم این پروژه DragonflEye نام دارد و از فناوری اپتوژنتیک استفاده می‌کند. در این شیوه با انتقال پیام‌های نوری، سیستم عصبی متأثر می‌شود. لازمه این کار این است که نورون‌ها با دستکاری ژنتیکی، حساس به نور شوند.

سنجاقک‌ها حشره‌های جالبی برای پژوهش پرواز هستند. آنها سر بزرگ، بدن دراز  و دو جفت بال دارند که طبق تحقیقات سال ۲۰۰۷، این دو جفت بال همیشه به صورت همزمان با هم حرکت نمی‌کنند و بسته به شرایط پروازی با همزمان یا ناهمزمان کردن حرکت این دو جفت بال آنها می‌توانند قدرت سعود را افزایش دهند که یا معلق در هوا بمانند.

هر کدام از این بال‌ها عضلات مستقیمی دارند و همین امر مانورهای پروازی پیچیده‌ای مثل پرواز سریع در خط مستقیم مثل پرتاب یک دارت را برای آنها ممکن می‌کند.

رهبری پروژه DragonflEye  را شخصی به نام جسی ویلر برعهده دارد، او یک مهندس زیست‌پزشکی در یک مؤسسه فناوری‌های زیستی در ماساچوست است.

در نظر عده‌ای در نگاه اول این پروژه ممکن ایست صرف پول برای کاری فانتزی و بیهوده باشد، اما با همین پروژه در واقع پیشرفت‌های زیادی در زمین بهینه کردن صرف انرژی، پیشرفت حسگرهای حرکت، مینیاتورسازی یا کوچک‌سازی و اپتوژنتیک صورت گرفته است.

2-5-2017 6-16-49 AM

برای اینکه این پرژه ممکن شود، پژوهشگران مجبور بودند که فیبرهای نوری بسیار کوچکی بسازند که بتواند دور طناب عصبی حشره پیچیده شود. شاید روزی از این فناوری‌ها برای کمک به بیماران دچار هم استفاده شود.

منبع

 
2 نظرات
  1. سمیه می گوید

    نقض حقوق دیگر جانداران

    1. Mr Price می گوید

      نظرتون محترمه اما موافق نیستم با حرف شما… درسته ک حیوانات دارای احساس هستند اما همونطور ک توی کتاب قرآن اورده شده خداوند تمام جهان و آفریده ها رو برای انسان خلق کرده تا با استفاده از این مخلوقات پیشرفت کنند! اگر قرار بود ک روی موجودات صرفا بخاطر اینکه نباید ب اونها هیچگونه اسیبی برسه ازمایشهایی انجام نشه علم اینقدر پیشرفت نداشت! نمونه مشهورش موش های ازمایشگاهی ! چقد به علم زیست شناسی و ساخت و کار بدن و ازمایش دارو ها و… کمک کردن! امیدوارم متوجه منظورم شده باشید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.