مجسمه برنزی دخترک بی‌پروا در وال‌استریت خبرساز شد

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۲۰ اسفند ۱۳۹۵
  • ۱ دیدگاه

دو روز پیش- ۸ مارس- مصادف بود با روز جهانی زن، به این مناسبت در سراسر دنیا برنامه‌های متنوعی برگزار شد. اما یکی از جالب‌ترین آنها شاید نصب یک مجسمه برنزی از یک دختر، در وال استریت بوده باشد.

روز سه‌شنبه توریست‌ها و نیویورکی‌های مقیم، متوجه یک مجسمه برنری از یک دختر کوچک شدند که در مقابل مجسمه مشهور گاو نری که قبلا در همان محل قرار داده شده بود، ایستاده، دست به کمر زده و بی‌اعتنا به قدرت فیزیکی و خشونت گاو، بی‌پروا به جلو می‌نگرد.

این مجسمه را یکی از شرکت‌های تابعه شرکت State Street Corp نصب کرده است و آن را عامدانه در قلب افتصادی نیویورک قرار داده تا هم تبلیغی باشد برای برند این شرکت و هم این پیام را برساند که شرکت‌های بزرگ باید از بانوان در مشاغل حساس و در هیئت مدیره‌های خود استفاده کنند.

مجسمه‌ساز این اثر کریستن ویسبال نام دارد، شخصی که تا حالا مجسمه‌های برنزی فراوانی از شخصیت‌های ورزشی، کودکان و حیوانات ساخته است.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

روی پلاک پایین اثر نوشته شده است: قدرت بانوان را در رهبری بشناسید. او یک تغییر ایجاد می‌کند.

مجسمه قدیمی گاو نر، نزدیک به ۳۲۰۰ کیلوگرم وزن و ۳٫۵lمتر ارتفاع داشت و در سال ۱۹۸۹ نصب شده بود. مجسمه‌ساز آن آرتورو دی مودیکا نام دارد. او به مناسبت بهبود وضعیت رکود اقتصادی آمریکا، این مجسمه را نمادی از قدرت و سرسخت بودن است ساخت و یک شب بدون اجازه در وال استریت نصب کرده. البته چند روز بعدتر این مجسمه جایجا شد و در محل فعلی خود نصب شد.

اما جالب است بدانید با فاصله کمی از این محل، یکی از رخدادهای مهم تاریخ امریکا در زمینه مبارزات حقوق شهروندی رخ داده است، صد سال پیش از اینکه رزا پارک، یک چهره مشهور در این زمینه بشود، یک بانوی آفریقایی- آمریکایی سیاهپوست آموزگار، قصد داشت از یک ترن اسبی شهری استفاده کند. او می‌خواست به کلیسای محلی برود تا ارگ بنوازد.

اسم این خانم الیزابت جنینگز گراهام بود. اما در آن زمان صاحبان خصوصی وسایل حمل و نقل شهری، مختار بودند که به هر کسی که تمایل نداشته باشند، سرویس ندهند. خانم گراهام اصرار کرد و پیاده نشد و نتوانستند حتی به زور هم او را به پیاده کنند. سرانجام پلیس دخالت کرد و او را پایین آوردند. اما او متعاقب این رخداد، شکایت کرد و در نهایت برنده دعوی قضایی شد.

نظرات

  1. از متن مطلب: …. اما او متعاقب این رخداد، شکایت کرد و در نهایت برنده دعوی قضایی شد.

    ۱۰۰ سال پیش. با توجه به وضعیت عرفی یا سیاسی آن موقع که چنین برخوردی با هر کسی یا زنان میشده ، شکایت مطرح شده و رای به نفع وی صادر شده است. این یعنی نمونه ای از استقلال سیستم قضایی آمریکا در ۱۰۰ سال پیش. چطور این کشور سرزمین تحقق رویاها و رفع مشکلات نباشد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.