مجسمه برنزی دخترک بی‌پروا در وال‌استریت خبرساز شد

2

دو روز پیش- 8 مارس- مصادف بود با روز جهانی زن، به این مناسبت در سراسر دنیا برنامه‌های متنوعی برگزار شد. اما یکی از جالب‌ترین آنها شاید نصب یک مجسمه برنزی از یک دختر، در وال استریت بوده باشد.

روز سه‌شنبه توریست‌ها و نیویورکی‌های مقیم، متوجه یک مجسمه برنری از یک دختر کوچک شدند که در مقابل مجسمه مشهور گاو نری که قبلا در همان محل قرار داده شده بود، ایستاده، دست به کمر زده و بی‌اعتنا به قدرت فیزیکی و خشونت گاو، بی‌پروا به جلو می‌نگرد.

این مجسمه را یکی از شرکت‌های تابعه شرکت State Street Corp نصب کرده است و آن را عامدانه در قلب افتصادی نیویورک قرار داده تا هم تبلیغی باشد برای برند این شرکت و هم این پیام را برساند که شرکت‌های بزرگ باید از بانوان در مشاغل حساس و در هیئت مدیره‌های خود استفاده کنند.

مجسمه‌ساز این اثر کریستن ویسبال نام دارد، شخصی که تا حالا مجسمه‌های برنزی فراوانی از شخصیت‌های ورزشی، کودکان و حیوانات ساخته است.

روی پلاک پایین اثر نوشته شده است: قدرت بانوان را در رهبری بشناسید. او یک تغییر ایجاد می‌کند.

مجسمه قدیمی گاو نر، نزدیک به 3200 کیلوگرم وزن و 3.5lمتر ارتفاع داشت و در سال 1989 نصب شده بود. مجسمه‌ساز آن آرتورو دی مودیکا نام دارد. او به مناسبت بهبود وضعیت رکود اقتصادی آمریکا، این مجسمه را نمادی از قدرت و سرسخت بودن است ساخت و یک شب بدون اجازه در وال استریت نصب کرده. البته چند روز بعدتر این مجسمه جایجا شد و در محل فعلی خود نصب شد.

اما جالب است بدانید با فاصله کمی از این محل، یکی از رخدادهای مهم تاریخ امریکا در زمینه مبارزات حقوق شهروندی رخ داده است، صد سال پیش از اینکه رزا پارک، یک چهره مشهور در این زمینه بشود، یک بانوی آفریقایی- آمریکایی سیاهپوست آموزگار، قصد داشت از یک ترن اسبی شهری استفاده کند. او می‌خواست به کلیسای محلی برود تا ارگ بنوازد.

اسم این خانم الیزابت جنینگز گراهام بود. اما در آن زمان صاحبان خصوصی وسایل حمل و نقل شهری، مختار بودند که به هر کسی که تمایل نداشته باشند، سرویس ندهند. خانم گراهام اصرار کرد و پیاده نشد و نتوانستند حتی به زور هم او را به پیاده کنند. سرانجام پلیس دخالت کرد و او را پایین آوردند. اما او متعاقب این رخداد، شکایت کرد و در نهایت برنده دعوی قضایی شد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
2 نظرات
  1. امید مصدق می گوید

    از متن مطلب: …. اما او متعاقب این رخداد، شکایت کرد و در نهایت برنده دعوی قضایی شد.

    100 سال پیش. با توجه به وضعیت عرفی یا سیاسی آن موقع که چنین برخوردی با هر کسی یا زنان میشده ، شکایت مطرح شده و رای به نفع وی صادر شده است. این یعنی نمونه ای از استقلال سیستم قضایی آمریکا در 100 سال پیش. چطور این کشور سرزمین تحقق رویاها و رفع مشکلات نباشد.

  2. مسعود می گوید

    حالا منظورشون از این مجسمه چی بوده؟ به نظر میاد از تصویر مخدوش و تحریف شده ای که فمینیستها از مردان ارائه میدن نشأت گرفته.
    ضمنا اون مورد “بانوی آفریقایی-آمریکایی” چه ارتباطی به زنان داشت؟ علت مخالفت سفیدپوستان، نژاد اون زن بود نه جنسیتش. جالبه که فمینیسم برای نشان دادن به قول خودشون “ظلم تاریخی مردان” از تاریخ جنبشهای ضد نژادپرستی که مملو از خشونت و تبعیض واقعی بوده مایه میگذاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.