ویکی‌تریبون و مأموریت غیرممکنی که شاید عملی شود: مبارزه با اخبار جهت‌دار و کاذب

3

ما الان در دوره عجیب و غریبی هستیم که دسترسی به اخبار صحیح برای عموم روز به روز مشکل می‌شود. در واقع در حال حاضر، تنها شهروندانی که سواد رسانه‌ای بالا دارند، توانایی و وقت چک کردن اخبار از منابع مختلف را دارند، ذهن بازی دارند، توانایی پردازش و تمیز دادن اخبار صحیح از اخبار کاذب و جهت‌دار را دارند و آنهایی که منابع خوب و روزنامه‌نگارهای شاخص را می‌شناسند، می‌توانند تا حدی از دسترسی خود به خبرهای درست مطمئن باشند.

بقیه مردمان نگون‌بخت جامعه در آوار و بهمنی عظیم، از اخبار و اطلاعات و مطالب سرگرمی‌زا در شبکه‌های اجتماعی، مدفون می‌شوند و فناوری هم نتوانسته برای آنها کاری بکند. همه کاری که فیس‌بوک و گوگل کرده‌اند این است که تنها کسر کوچکی از اخبار کاذب را تشخیص بدهند. همین!

حالا جیمی ویلز، مؤسس ویکی‌پدیا، تصمیم گرفته که با احداث یک سایت جدید به نام ویکی‌تریبون، مأموریت غیرممکن خبررسانی صحیح را انجام بدهد.

ویکی‌تریبون می‌خواهد که اخبار مهمی را که تأثیر آنی و واقعی بر کل دنیا و نیز کشورهای مختلف را دارند، با استفاده از نیروی پردازش فکری روزنامه‌نگارهای شاخص، مردم و نیز فکت‌های مطمئن، به شهروندان دنیا عرضه کند.

ویکی‌تریبون می‌خواهد در آن واحد رایگان داوطلبان مردمی و روزنامه‌نگارهای حرفه‌ای استفاده کند.

چه چیز ویکی‌تریبون را از رسانه‌های معتبر سنتی، مثلا روزنامه‌های بزرگی مثل نیویورک‌تایمز که استانداردهای بالایی برای خبررسانی دارند، متمایز می‌کند؟

ویکی‌تریبون اخبار را با تکیه بر فکت‌ها مستند، عرضه خواهد کرد. حتما می‌دانید که می‌شود واقعیات درستی را در مورد یک شخص یا رویداد، طوری که در کنار هم چینش کرد که خواننده را به نتیجه‌گیری اشتباه رهنمون کند، ویکی‌تریبون می‌خواهد، اینگونه نباشد.

مزیت بعدی ویکی‌تریبون رایگان بودن آن و نیز عدم درج هیچگونه آگهی در آن است. مثل ویکی‌پدیا، هزینه ویکی‌تریبون را هم حمایت‌کنندگان آن خواهند پرداخت.

یک نگرش عالی در ویکی‌تریبون این است که جیمی‌ ویلز و مسئولان پشت سر آن، متوجه شده‌اند که اگر تنها بخواهند یک سایت تجمیع و پردازش اخبار با استفاده از نیروی کاربران عادی، احداث کنند، موفق نخواهند شد. حتما شما سایت‌های لینک‌دهی جمعی را مشاهده کرده‌اید که در آن هسته‌هایی از کاربران هم‌سو، مسیر سایت را تغییر داده‌اند و با انتشار انبوه لینک‌های غیرمفید یا جهت‌دار، شالوده سایت را تغییر داده‌اند. ویکی‌تریبون می‌خواهد با دخیل کردن نیروی پردازش روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و نیز واقعیات مستدل، از انحراف مسیر سایت جلوگیری کند.

سه مشاور ارشد ویکی‌تریبون، گای کاوازاکی، جف جرویس و لیلی کول هستند.

از ۲۹ روز دیگر کار ویکی‌تریبون، عملا شروع خواهد شد.

 
3 نظرات
 1. حمید می گوید

  خبر خوب

 2. zhilevan می گوید

  من که خیلی وقته ایده ای شبیه به این ( و شاید کمی با جزییات دقیق تر ) رو دارم ولی حمایت شدن اونها و حمایت کردن ما کجا.
  دکتر اگه بعد از مطرح شدنش به نظر شما هم قابل قبول و شدنی بود تمایل به نشر و همکاری درش رو دارید؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   فعلا راهبردشون مشخص نیست. باید نسخت نسخه انگلیسی ویکی تریبون بیاد تا ببینیم عملا چطوری هست. من در مورد نسخه فارسی بهشون ایمیل زدم که گفتن به موقعش اطلاع می‌دن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.