چه شرایطی اشتها و میزان احساس گرسنگی را زیاد می‌کنند؟

0

پاسخ به محرک های محیطی

شرایط فیزیکی و روان شناختی محیطی به طور حتم گرسنگی و هوس را تحت تأثیر قرار می دهند و گاهی موجب می شوند که کمتر یا بیشتر از حد معمول بخورید.

در سرمای زمستان

در محیط های سرد خیلی بیشتر از محیط های گرم احساس گرسنگی می کنیم. در هوای سردتر غذاهای پرکالری هم جذاب تر می شوند. یک لحظه به غذاهایی که زمستان ها شما را وسوسه می کنند؛ مثل تاس کباب، غذاهای سرخ کردنی و سوپ غلیظ فکر کرده و آنها را با غذاهای وسوسه برانگیز تابستان مقایسه کنید: سالاد، میوه های خنک و ساندویچ های ساده.

این تفاوت ها اتفاقی نیست. غذا به شما کالری (انرژی) می دهد. کالری ها شما را گرم نگه می دارند. در هوای سرد بدن ش ما با اطمینان از اینکه همه ی نیازهای خود را برآورده خواهید کرد غذا را با سرعت بیشتری فراوری می کند. معده ی شما سریع تر تخلیه می شود که این امر موجب می شود احساس گرسنگی سریع تر به سراغتان بیاید و در نتیجه بیشتر می خورید و گرمتر میشوید. بسیار خوب، حالا مطلب را گرفتید؟

بیشتر از دهان خود ورزش کنید

همه می دانند که ورزش و فعالیت بدنی اشتها را تا حد زیادی افزایش می دهد؛ درست است؟ خوب، در واقع نه. کسانی که به طور منظم ورزش می کنند، می خواهند یک اشتهای سالم (بخوانید: طبیعی داشته باشند، اما آنها به ندرت بلافاصله پس از ورزش کردن احساس گرسنگی می کنند؛ چراکه:

-ورزش کوتاه مدت معمولی، موجب آزاد شدن انرژی ذخیره شده (گلوکز و چربی) از بافت های بدن شده و در نتیجه با تنظیم سطح گلوکز بدن موجب کاهش میل به غذا میشود.

-ورزش های استقامتی چون دوی ماراتن و سه گانه استقامتی، در نهایت موجب مصرف همه ی انرژی ذخیره شده در بافت های بدن می شوند. این ورزشکاران اگر به اندازه ی کافی نوشیدنی های حاوی قند (گلوکز) مصرف نکنند در نهایت از پا خواهند افتاد؛ یعنی وارد مرحله ای می شوند که مغز همچنان خواهان ادامه مسیر است، ولی بدن می گوید «نه! به انرژی بیشتری نیاز دارم!»

-ورزش سرعت حرکت غذا در لوله گوارش را کاهش می دهد. معده شما دیرتر خالی می شود و دیرتر احساس گرسنگی می کنید. قبل از ورزش کردن غذای سنگین نخورید، زیرا این کار ممکن است باعث احساس دل دردهای شدید شود. آخ!

-ورزش، اضطراب را کاهش می دهد. آنهایی که بیشتر به خاطر هوس غذا می خورند تا از روی گرسنگی، هنگام ورزش کردن دیگر اشتیاقی برای اینکه دنبال یک خوراکی معده پر کن بگردند، نخواهند داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.