کوریوکارسینوم چیست و شیوه تشخیص و درمان آن کدام است؟

0

کوریوکارسینوم

کوریوکارسینوم (choriocarcinoma) یک سرطان نادر می باشد که در هر ۲۰۰۰۰ خانم حامله یک نفر به آن دچار می شود. این سرطان از بافت جفت ایجاد می شود و معمولا هم از یک تومور غیر سرطانی جفت که به آن اصطلاحا مول هیداتیفرم ( Hydatiform mole) گفته می شود ناشی می گردد. کوریوکارسینوم ممکن است همچنین بعد از یک حاملگی خارج رحمی نیز رخ دهد. بطور خیلی نادری، بعد از زایمان نیز اگر چند سلول جفت در بدن باقی بماند ممکن است این بیماری ایجاد شود.

گاهی اوقات، این سرطان ممکن است حتی تا چند ماه یا چند سال بعد از زایمان، رشد نکند. علامت اصلی این بیماری، خونریزی از رحم می باشد. اگر این سرطان درمان نشود، سریع رشد نموده و ابتدا به دیواره های رحم و سپس به سایر اعضاء بدن مثل کبد گسترش می یابد.

درمان کوریوکارسینوم

کوریوکارسینوم معمولا با انجام آزمایش خون یا ادرار و اندازه گیری میزان هورمون HCG تشخیص داده می شود. هورمون HCG بطور طبیعی در هنگام حاملگی توسط جفت ترشح می شود اما اگر مقدار این هورمون خیلی زیاد بالا برود نشان دهنده بروز کوریوکارسینوم می باشد. خانمهایی که دچار حاملگی مول (بچه خوره) شده اند و در نتیجه خطر بروز سرطان کوریوکارسینوم در آنها زیاد می باشد، معمولا بطور مرتب و در فواصل زمانی خاصی، میزان هورمون HCG آنها اندازه گیری می شود.

خانمهایی که بعد از زایمان و یا بعد از سقط حاملگی خارج رحمی دچار خونریزی طول کشیده ای شده اند را نیز باید از نظر میزان هورمون HCGمورد ارزیابی قرار داد. اگر میزان هورمون HCGدر خانمی بالا بود، اقدام به انجام سونوگرافی می شود تا از آن طریق تومور غده) را کشف نمایند. اگر تشخیص سرطان کوریو کارسینوم تأیید شد، آزمایشهای بیشتری مثل سی تی اسکن از شکم و آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد کبد انجام می شود تا معلوم شود که آیا این سرطان به سایر قسمتهای بدن هم گسترش پیدا نموده است یا خیر.

سرطان کوریوکارسینوم را معمولا با شیمی درمانی معالجه می کنند. اکثر خانمهای مبتلا به این سرطان، بعد از درمان مناسب بطور کامل بهبود می یابند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.