شگفتی گوشت های ده هزار ساله یخ‌زده ماموت‌ها

0

اجساد ماموتهایی که در گل ولای سواحل رودخانه برسوکا در سیبری کشف شد مدتها دانشمندان را دچار سردرگمی کرده بود. از همه عجیبتر آن بود که اجساد این هیولاهای یخزده سالم مانده و بعضی از آنها گل و برگ گیاه آلاله در دهان داشتند اما این واقعیت که در ابتدا توجه چندانی به آن نشد، بعد ها جای پایی شد برای رسیدن به یکی از ماجراهای وحشتناک تاریخ زمین.

ماموتها جانوران پستانداری بودند با عاج بلند و از خانواده فیلها که نزدیک نیم میلیون سال بر پهنه زمین می زیستند و ۲۰۰۰ هزار سال قبل از میان رفتند. در مناطق همیشه یخزده سیبری تا آلاسکا و کانادا هنوز می توان اجساد این جانوران را پیدا کرد. درست مانند گوشت گوساله یخزده.

طبق گفته بعضی از دانشمندان، علی رغم گذشت هزاران سال گوشت آنها هنوز خوردنی است. جسد حیوانات دیگری نیز در همان لایه ها بصورت توده ای از گوشت و استخوان در هم پیچیده یافت شده است.

دانشمندان برای توضیح این فاجعه پاسخی ساده دارند، گله هایی بزرگ از ماموتها در چراگا ههای بزرگ قطبی – توندرا – در فصل تابستان که از علف پوشیده شده بود، به چرا مشغول بودند.

هر از گاه یکی از آنها در آبشارهای نزدیک به این انجماد یا در شکافهای یخی می افتاد برف روی آن را می پوشاند و در طول قرنها لاشه اش سالم می ماند.

توضیح، بسیار روشن اما نادرست بود. او در آن چراگاهها آبشار یخی وجود نداشت. نواحی وسیعی از قطب از یخ پوشیده شده بود اما زمینهای توندرا از خاک شن و لای و لجن پوشیده شده که آب یخزده سطح آن را می پوشاند، و ماموتها نه در یخ بلکه در لجن زیر آن یافت شده اند.

علاوه بر آن، در دوران معینی در سیبری یخبندان نبود مگر در نواحی مرتفع کوهستانی که چراگاه ماموتها نبود.

فرضیه جدیدی پا گرفت، ماموت‌ها بدرون رودخانه ها افتادند و توسط جریان آب به اعماق رودخانه به میان گل و لجن کشانده شدند اما این فرضیه نیز با اشکال روبرو شد، در توندرا رودخانه ای وجود نداشت و در ضمن اجساد بسیاری از آنها سر پا بود.

از متخصصین انجماد گوشت نظرخواهی شد اما آنها موضوع را پیچیده کردند و گفتند امکان ندارد موجودی به بزرگی ماموت را در هوایی نظیر قطب به آن صورت منجمد کرد.

اگر گوشت به آرامی منجمد شود کریستالهایی در سلولهای گوشت تشکیل می شود که باعث ترکیدن سلول و رطوبت زدایی گوشت نشده گوشت را غیرقابل مصرف می کند. در مورد گوشت ماموتها جریان امر به گونه ای دیگر بوده.

برای انجماد ورقه ای از گوشت گوساله، ۱۳۰ دقیقه زمان و سرمای ۴۰- درجه سانتیگراد لازم است. برای انجماد موجود عظیم الجثه و زنده ای چون ما موت که بدنش از موی ضخیم هم پوشیده شده بود سرمای حدود ۱۰۱- درجه سانتیگراد لازم بود که چنین سرمایی حتی در منطقه قطبی نیز وجود نداشته است.

ماموت‌

شواهد، نادرست بودن تمام این فرضیات را نشان میدهد على الخصوص در مورد ماموتهای منطقه برسوکا، این جانوران در زمان مرگ به چرا و خوردن علف و برگهای آلاله مشغول بودند.

باغبانها میدانند که گل آلاله به آب و هوایی معتدل، آفتاب و باران نیازمند است، چطور ممکن است ما موتهایی که به آرامی مشغول جویدن گل و علف در هوایی معتدل بوده اند، بناگاه با سرعتی باور نکردنی درجا یخ بزنند؟

دانشمندان ناچارند توضیح دهند که چگونه ماموتها نه فقط در برسوکا بلکه حتی در سیبری شمالی و آلاسکا به ناگاه منجمد شدند.

هیچ تغییر شناخته شده ای در آب و هوا نمیتواند منشا انجماد ناگهانی جانورانی به آن عظمت آنهم در طول هزاران کیلومتر فاصله شده باشد تنها سیلی ناگهانی می تواند چنین حادثه ای را باعث شود که آنهم در زمان مورد بحث گزارش نشده است.

شواهد حاکی از آن است که وقوع زلزله ای سخت شکافهای ناگهانی ناشی از آن، باعث این ماجرا شده است، قشر زمین که به ضخامت ۲۰ تا ۶۰ مایل بر روی گدازه داخلی شناور است از صفحات متعددی تشکیل شده که به روی یکدیگر فشرده شده اند. عمل جابجایی و تماس صفحات تحت فشارهای غول آسا منجر به زلزله و گسیختگیهای عظیم میشود.

تصور می شود این گسیختگیها باعث فرو رفتن ماموتها و مرگ آنها و ایجاد شکافی عظیم در زمین شده است. چنین شکافی نه فقط باعث خروج مواد مذاب میشود بلکه مقادیر عظیمی گاز را تخلیه می کند ، اگر این گاز به ارتفاع زیادی در اتمسفر برسد سرمای شدیدی را ایجاد میکند و بر روی هوای گرم نزدیک زمین فرو می آید آن لایه هوا را میشکافد و با سرعتی باور نکردنی به زمین می رسد. نتیجه سرمای غیرقابل تصور ۱۰۱- درجه است.

در سیبری ماموتها ، بر روی توندرا مشغول چرا بودند که سرمایی سخت بر آنها نازل شد و ریه های آنها را پر از هوای یخزده کرد و چون آبها منجمد شد، در چند ثانیه آنها منجمد شده و بتدریج در زمین فرو رفتند.

هر چه بود، حادثه وحشتناکی اتفاق افتاد و امکان دارد این واقعه در آینده نیز تکرار شود.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس های هوایی تام هگن از باغ های زیتون اسپانیا – الگوهای زیبای مواج و سنت‌های قدیمی

به مدت هزاران سال، اسپانیا به دلیل آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های طولانی و گرم و دمای معتدل زمستانی، در تولید زیتون پیشرو بوده است. میوه‌های زیتون که در آب نمک نگهداری می‌شوند و یا آسیاب می‌شوند تا روغن‌های طبیعی از آنها استخراج شوند،…

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم. البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

عکس‌هایی از حوادث ناگوار که با کمی «احتیاط» و عقل قابل پیشگیری‌اند

گاهی ما در کارهایمان به اصطلاح از خلاقیت استفاده می‌کنیم یا سعی می‌کنیم کاری را بدون اینکه وسایل لازمش را داشته باشیم با چیزهای بی‌ربط، در زمان کم، تمام کنیم. خب راستش گاهی شانس می‌آوریم و پز می‌دهیم که خلاقیت داشته‌ایم، اما خیلی وقت‌ها…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟ یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است: ۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و... ۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و... ۳-فهرست فیلم…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد. من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5