چگونه ویژگی پخش زنده شبکه‌های اجتماعی، دنیای ما را تغییر می‌دهد

0

سال پیش، سالی بود که پخش زنده در شبکه‌های اجتماعی فراگیر و محبوب شد. حالا دیگر ما چه در فیس‌بوک باشیم و چه در اسنپ‌چت یا اینستاگرام می‌توانیم پخش زنده کنیم و پخش‌های زنده دیگران را نگاه کنیم.

حالا دیگر امکان ندارد که در یک جلسه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای بالا و پایین کردن عکس‌ها در اینستاگرام، حداقل یک نوتیفیکیشن پخش زنده را نبینید.

زمانی، در وب قدیم، استفاده از وب‌کم‌ها خیلی مرسوم بود. اما آن وب‌کم‌ها با مخاطبان محدودشان کجا و این پخش‌های زنده کجا! و این در شرایطی است که پخش‌های زنده هنوز دوران کودکی را طی می‌کنند.

گرچه تلویزیون می‌تواند، رویدادها و همایش‌های اصلی را به خوبی پوشش بدهد، اما همیشه از پخش به‌هنگام حواشی رویدادهای مهم جا می‌ماند. برخی از رخدادها هم آنقدر غیرمترقیه هستند که دوربین‌های تلویزیون مجالی برای پوشش آنها پیدا نمی‌کنند و البته طبق سیاست‌های داخلی برخی تلویزیون‌ها، آنها از پوشش برخی رویدادها معذور هستند.

و این عرصه درست جایی است که پخش‌‌های زنده کاربران عادی وارد می‌شوند.

به پخش‌‌های زنده‌ای که این روزها در اینستاگرام به آنها برمی‌خورید، دقت کنید:

  • پخش زنده جلسات تمرینی برخی تیم‌های فوتبال مشهور
  • پخش زنده دقایق کوتاهی از کنسرت‌ها
  • پخش زنده حرف‌ها یک کاربر به صورت یک وب‌کست
  • پخش زنده حوادثی مثل حواشی رخدادهای تروریستی یا بلایای طبیعی
  • پخش زنده حواشی همایش‌های فرهنگی

حالا دیگر برندها هم متوجه پتانسیل پخش‌های زنده شده‌اند و می‌دانند که در شبکه‌های اجتماعی بسیار شلوغ، ارائه پخش‌‌های زنده متفاوت و حساب‌شده می‌تواند آنها را متمایز کند. از همین روست که فناوری‌های مربوط به پخش زنده هم در حال پیشرفت هستند. مثلا برخی شرکت‌ها در حال کار روی پخش زنده به کمک پهپادها هستند.

شاید بارزترین تفاوتی عملی که پخش زنده در ایران ایجاد کرده، پخش زنده همایش‌های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری اخیر بوده باشد. در کارزار انتخاباتی برخی از شرکت‌کننده‌ها در این انتخابات، به صورت دقیق و حساب‌شده، از پخش‌های زنده اینستاگرامی استفاده می‌شود. در کمال شگفتی این پخش‌های زنده، مخاطبان بسیار زیاد پیدا کردند. طوری که برای نخستین بار، انحصار رسانه سنتی تلویزیون در ایران، مورد تهدید قرار گرفت.

پخش‌های زنده را جدی بگیرید! پخش‌زنده می‌توانند میزان محبوبیت و توجه همگانی به شما را افزایش بدهند. شما به عنوان یک برند یا یک کاربر عادی، با کمی تفکر و برنامه‌ریزی می‌توانید سوژه‌هایی برای پخش‌های زنده پیدا کنید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.