آزمایش غربالگری جدیدی که فقط با یک قطره خون می‌خواهد ابتلا به ۱۳ نوع سرطان را بررسی کند

0

داشتن تست‌های غربالگری‌ای که با حساسیت و ویژگی بالا بتوانند، سرطان‌های مختلف را در اشخاص، تشخیص بدهند، از آرزوهای دیرین پزشکان و مردم بوده است.

اما در مقام عمل ما در مورد تعدادی زیادی از سرطان‌ها، تست‌های غربالگری ارزان و قابل اعتماد نداریم. همچنین در مورد بسیاری از آنها علیرغم جستجوی فراوان نشانگر سرطان یا تومور مارکر خوبی هم پیدا نکرده‌ایم.

اما حالا مرکز ملی سرطان ژاپن با همکاری شرکت Toray Industries در پی آن است که فقط با یک قطره خون، احتمال وجود 13 نوع سرطان مختلف را در اشخاص بررسی کند!

در این شیوه تغییرات روی microRNA یا miRNA بررسی می‌شود. میکرو RNA، نوعی RNA‌است که حاوی اطلاعات اولیه ساخت پروتئین‌ها نیست، بلکه در مرحله پس از ترجمه، میزان بروز 30 درصد ژن‌های حاوی دستورات ساخت پروتئین بدن انسان را تنظیم می‌کند.

این نوع RNA، برخلاف RNAهای روتین که بیشتر در داخل سلول‌ها هستند، خارج سلول و در جریان خون یافت می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در بررسی‌های آزمایشگاهی، نمونه خون 40 هزار بیمار مبتلا به سرطان گرفته شد و پژوهشگران توانستند miRNA اختصاصی 13 نوع سرطان مختلف را با 95 درصد میزان صحت، تشخیص بدهند!

این دانشمندان در نظر دارند ماه بعد، همین آزمایش را روی سه هزار فرد سالم انجام بدهند تا ببینند، آزمایش آنها تا چه میزان کارایی دارد و می‌تواند سرطان‌های احتمالی پنهان را در آنها تشخیص بدهد.

در حال حاضر تست‌های خونی برای تشخیص سرطان‌های واحد در بازار وجود دارد، اما هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند این تعداد سرطان متفاوت را تشخیص بدهد.

سرطان‌هایی مثل سرطان پستان، ریه، معده، روده بزرگ، مری، کبد و پانکراس، جزو سرطان‌هایی هستند که امید می‌رود با این روش بتوان آنها را تشخیص داد.

امیدواریم که در مرحله بعدی هم این آزمایش بتواند کارایی خود را نشان بدهد. در این صورت شاید با یکی از انقلاب‌های تشخیصی سرطان روبرو باشیم، اما هنوز برای اظهار نظر در این مورد خیلی زود است.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.