شیوه تازه‌ای برای درمان نارسایی قلبی: پروتئینی که باعث رشد بدون عارضه قلب می‌شود

0

بزرگ شدن یا هایپرتروفی قلب می‌تواند هم جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفی.

در یک سو قلب می‌تواند به صورت طبیعی و فیزیولوژیک بزرگ شود. در این صورت ما قلبی را داریم که با قدرت بیشتری می‌تپد و با هر بار تپش، خون بیشتری را برای نسبت به یک قلب ورزش‌نکرده وارد سیستم عروقی می‌کند.

اما از سوی دیگر بزرگ شدن قلب می‌تواند به صورت ناکارآمد اتفاق بیفتد و قلب گرچه بزرگ می‌شود، اما ناتوان از پمپ کردن قلب باشد.

اگر قلب نتواند متناسب با نیاز بدن، خون پمپ کند، نارسایی قلب رخ می‌دهد. نارسایی قلب به صورت کلی به نارسایی سمت راست و سمت چپ قلب تقسیم می‌شود.

درمان‌های دارویی تا حدی در نارسایی پاسخگو هستند، آنها با کم کردن فشار روی قلب و نیز اعمال فشار به عضله قلب برای فعالیت بیشتر، تا مدتی برخی از علایم نارسایی را کاهش می‌دهند.

اما مسلما وقتی میزان نارسایی قلب بیشتر شد و به خصوص در مورد نارسایی سمت راست، در نهایت چاره‌ای جز پیوند قلب باقی نمی‌ماند. پیوند قلب هم مستلزم پیدا شدن بافت اهدایی است و صف‌های انتظار پیوند قلب همیشه طولانی هستند.

اما به تازگی دانشمندان کانادایی در حال بررسی امکان استفاده از یک پروتئین ویژه به نام CT1 هستند. CT1 مخفف نام سیتوکین کاردیوتروپین ۱ است.

اثر مثبت این ماده، ایجاد بزرگی با هایپرتروفی مثبت در قلب و نیز ایجاد متوازن عروق خون‌رسان عضله قلب در این بافت رشد پیدا کرده است، چیزی که اصطلاحا vascular remodeling نامیده می‌شود.

این امید به وجود آمده بتوان برای درمان شرایط خاص نارسایی قلبی در انسان، از CT1 بهره برد.

مقاله را به صورت تمام‌متن می‌توانید در اینجا بخوانید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.