تقاضای عجیب دادگستری آمریکا از دریم‌هاست: دادن آی‌پی‌های ۱.۳ میلیون نفر بازدیدکننده یک سایت مخالف دولت!

0

مقامات دریم‌هاست که یک خدمات‌دهنده میزبانی سایت مشهور است، گفته‌اند که وزارت دادگستری آمریکا از آنها درخواست کرده که آی‌پی‌های بازدیدکننده‌های سایت DisruptJ20.org را به آنها بدهد. این سایت‌های در ماه‌هایی که از به قدرت رسیدن ترامپ می‌گذارد، تظاهراتی اعتراضی علیه سیاست‌های او ترتیب داده است.

دامنه این سایت در ۲۰ ژانویه، قبل از مراسم تحلیف ترامپ ثبت شده بود. اسم سایت هم دقیقا به همین مطلب و ضدیت با ترامپ اشاره دارد. البته تاریخ ثبت دامنه در دریم‌هاست، ماه اکتبر، یعنی چند هفته قبل از انتخابات آمریکا بود.

اما کار سایت DisruptJ20.org عملا از ۱۱ نوامبر، یعنی چند روز بعد اعلام پیروزی ترامپ آغاز شد و بعدا از طریق همین سایت تظاهرات و گردهم‌آیی‌هایی علیه ترامپ، در حول و حوش زمان تحلیف او، ترتیب داده شد.

طبیعی است که دادگستری آمریکا به این سایت حساس شود. مجوز بازرسی‌ای علیه سایت صادر شده و بر اساس آن درخواست شده که اطلاعاتی در مورد خود سایت و مالک آن داده شود.

تا اینجای کار را شاید هر دولت دیگری، حتی در ممالک متمدن هم به نوعی انجام بدهند، اما جای شگفتی است که دادگستری آمریکا آی‌پی ۱.۳ میلیون نفر از بازدیدکننده‌های سایت را هم می‌خواهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

چیزهای دیگری که درخواست شده‌اند، ایمیل‌ها، اطلاعات تماس و عکس‌های هزاران نفر که در سایت به اشتراک گذاشته شده‌اند.

دریم‌هاست البته به شدت با این درخواست مخالف است و آن را سوء استفاده از قدرت دولت، تعبیر کرده و به صورت قانونی به این امر اعتراض کرده است.

در بیانیه باارزش دریم‌هاست آمده است:

هدف اصلی تأسیس اینترنت و ادامه بقای آن، توانایی دموکراتیک آن در تسهیل گردش آزاد ایده‌هاست. کاربران اینترنت این توقع به‌جا را دارند که به خاطر کاری به سادگی حق آزادی بیان سیاسی علیه دولت، مورد تحقیقات جنایی قرار نگیرند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.