کم‌گویی و گزیده‌گویی در شبکه‌های اجتماعی، سیاستی خوب یا چیزی که باعث شکست شما در شرایط وب فارسی می‌شود؟

0

در اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود، چه میزان مطلب می‌فرستید؟

آیا برای اینکه دنبال‌کننده بیشتری در اینستاگرام یا توییتر پیدا کنید. هر روز ۷-۸ مطلب ارسال می‌کنید؟

تا چه میزان می‌توان مطلب پست کرد، تا اینکه دنبال‌کننده شما احساس نکند که هدف اسپم قرار گرفته است؟

بعضی‌ها به صورتی که در تصویر زیر می‌بینید، تصور می‌کنند که یک پاسخ واحد می‌توان به همه داد:

اما به گمان من، اصلا این سؤال، دارای یک پاسخ یکتا نیست.

نخست باید هدف خود را مشخص کنید:

-شما ممکن است، در شبکه‌های اجتماعی تنها با نزدیک‌ترین دوستان و اعضای خانواده خود در ارتباط باشید. در این صورت زیاد لازم نیست، راهبرد خاصی را دنبال کنید. فقط از بعد شخصی همین که اخلاق کلی حاکم بر شبکه‌های اجتماعی را رعایت کنید، برای شما کافی است. هر وقت مطلبی خوبی پیدا کردید، در موردش می‌توانید بنویسید یا به اشتراک بگذارید و هر وقت چیزی درخوری پیدا نکردید، چیزی پست نکنید.

-در گروه‌های نسبتا کوچک تلگرامی که زیر ۱۰۰ نفر عضو دارند و بیشتر اعضای آنها دوستان و یا هم‌دوره‌ای‌های دانشگاهی هستند، چیزی که در مورد فرکانس به‌روزرسانی توسط یک کاربر باید رعایت شود این است که میزان متوسط به‌روزرسانی‌های دیگر کاربران را در نظر بگیرد و تقریبا در همان حدود مطلب پست کند.

ارسال بیشتر مطلب، ممکن است عرصه را بر دیگران تنگ کند، یا این تصور را به دست بدهد که شما آدم بیکاری هستید که روز و شب را پای شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانید یا نیاز به جلب توجه دارید!

-حالا در نظر بگیرید که شما کار حرفه‌ای‌تری با شبکه‌های اجتماعی می‌کنید، مثلا شبکه اجتماعی یک سایت معروف یا برند معروف را مدیریت می‌کنید یا یک شبکه اجتماعی دارید که تعداد دنبال‌کنندگان قابل توجهی دارد و شما گاهی با آن جذب آگهی و درآمدسازی می‌کنید.

در این صورت قضیه پیچیده‌تر می‌شود. شما باید با توجه به محتوای اصلی که پوشش می‌دهید و نوع مخاطب خود و نیز کار رقبای خود، مطلب پست کنید.

اگر یک کانال خبری دارید که اصولا ممکن است به ده‌ها بار به‌روز شدن در روز نیاز داشته باشید. اما ممکن است شما یک کانال خاص با یک موضوع اختصاصی را داشته باشید. در این صورت بسته به موضوعی که پوشش می‌دهید، میزان به‌روزرسانی متفاوتی نیاز دارید و ممکن است یک پست در روز هم برای شما کافی باشد.

فرمول کلی انتهایی این است که نه آنقدر سریع به‌روز کنید که شبیه اسپمرها بشوید و نه آنقدر دیر به دیر به‌روز کنید که فراموش بشوید.

یادتان باشد که کم‌گویی و گزیده‌گویی چیز نیکویی است، منتها مخاطب را هم باید در نظر بگیرید، بسیاری از کاربران این روزها به خصوص در شبکه‌های اجتماعی متوجه اشارات پنهان و استعارات نمی‌شوند و مطالب طولانی را نمی‌خوانند. پس باید برای جذب حداکثری، هم مطالب ژرف درج کنید و هم مطالب سرگرم‌کننده‌تر.

زمان‌ به‌روزرسانی هم فاکتور مهم دیگر است. شما اگر به جای ارسال پشت سر هم ۳ مطلب، آنها را در پرترافیک‌ترین ساعت‌های روز مثلا حدود ظهر یا حدود ساعت ۱۰ شب پست کنید، موفق‌تر خواهید بود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.