تماشا کنید: سیستم هوش مصنوعی که نقاشی‌های ساده را به آثار هنری ون گوگ و پیکاسو تبدیل می‌کند

3

هوش مصنوعی می‌تواند نقاشی‌های ساده و بی‌معنی شما را به یک اثر هنری تبدیل کند. ون گوگ‌های دیجیتالی در حال تولد هستند.

موسسه آزمایشگاهی و تحقیقاتی Cambridge Consultants انگلیس سیستم هوش مصنوعی را طراحی کرده است تا طرح‌های ساده‌ای را گرفته و به آثار هنری شبیه به نقاشی‌های بزرگانی مانند وینسنت ون گوگ تبدیل کند. ون گوگ دیجیتالی تنها از روی دست ون گوگ اصلی کپی‌برداری نمی‌کند و آثار دیگر نقاشان بزرگ قرون گذشته را هم تقلید خواهد کرد.

این سیستم هوش مصنوعی که «Vincent» نامیده می‌شود؛ از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی بهره می‌برد تا بتواند طرح ساده کشیده شده توسط انسان را درک و با آثار هنری بزرگانی مانند ون گوگ یا پیکاسو مقایسه و به ایده‌ای برای تبدیل آن دست یابد.

شما می‌توانید یک طرح بی‌معنی و ساده را با ماژیک و چند خط روی نمایشگر این دستگاه بکشید تا «وینسنت» آن را به طور هوشمندانه‌ای رنگ‌آمیزی و سایه‌زنی کند؛ به‌طوری‌که انگار یک انسان هنرمند و حرفه‌ای چنین نقاشی کشیده است.

سازندگان این سیستم هوش مصنوعی توضیح می‌دهند که از هزاران نقاشی برای آموزش و یادگیری این سیستم استفاده کردند و با استفاده از یادگیری ماشینی سعی دارند چیزهایی مانند کنتراست، بافت، کاربرد رنگ در اشیا و دیگر مفاهیم مهم در نقاشی را به این سیستم آموزش دهند. آن‌ها از چندین رویکرد یادگیری ماشینی استفاده کردند تا به یک شیوه منحصربه‌فرد در «یادگیری عمیق» دست پیدا کنند.

به ادعای مدیران Cambridge Consultants؛ یادگیری عمیق استفاده شده در سیستم «وینسنت» تا کنون در هیچ‌کجای دنیا ساخته و استفاده نشده است چون تلفیقی از چندین رویکر یادگیری ماشینی مانند آموزش مشارکتی، ادراک پایان‌پذیری و آموزش انتها به انتها در شبکه‌های توده‌ای است. حاصل کار یک دستگاه تعاملی است که به انسان اجازه می‌دهد ایده‌های ساده‌ای را طراحی و با تاریخ هنر پرورش دهند و به یک اثر نقاشی برسانند.

این سیستم، تنها پروژه هوش مصنوعی شرکت Cambridge Consultants نیست و چندین پروژه دیگر هم در حال توسعه دارند. به عنوان مثال؛ پروژه pix2pix به کاربران اجازه می‌دهد در مرورگر وب خود یک انسان ساده را طراحی کرده و سپس با فرآیندهای هوش مصنوعی شبیه یک انسان زنده درآورند.

در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه کار و برخی از آثار سیستم هوش مصنوعی «وینسنت» را مشاهده کنید:

به نظر شما؛ اگر این نقاشی‌های دیجیتالی در یک گالری به نمایش عمومی گذاشته شوند؛ انسان‌ها می‌توانند همانند نقاشی‌های پیکاسو و ون‌گوگ با این آثار هم ارتباط بگیرند و حس‌های مشترکی داشته باشند؟

منبع


   
3 نظرات
 1. شهاب‌الدین می گوید

  فوق العاده کارشون رو خوب انجام دادند. اما یه چیزی! کسی موزیکِ ویدئویی که گذاشتند رو میشناسه؟ لذت بردم از این موزیک. شازم پیداش نکرد.

 2. pejman می گوید

  https://www.slashgear.com/create-your-own-hellish-monsters-with-this-sketch-based-ai-generator-06487678/

  این یکی جالب تره … چهره خطی میکشی ، تبدیل به نقاشی پورتره از میکنه … نقاشی ابتدایی هم بکشی تبدیل به چهره ای در یک نقاشی آبستره میشه … شبیه کاراکتر های تخیلی …

  1. شهاب‌الدین می گوید

   این هم خیلی جالب بود. مرسی از معرفیش.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.