مهندس امنیتی فیسبوک نسخه‌ای از ویکی‌پدیا را روی وب تاریک قرار داد

1

ویکی‌پدیا به یک منبع ضروری کسب اطلاعات در سراسر وب تبدیل شده است. میلیون‌ها کاربر از سراسر جهان هر روز به این پایگاه اطلاعاتی متصل می‌شوند و از آن استفاده می‌کنند.

کاربران اینترنتی ساکن کشورهای غربی برای دسترسی به ویکی‌پدیا مشکلی ندارند ولی کاربران برخی کشورها مانند ترکیه از این پایگاه داده محروم شدند. ترکیه از ماه آوریل؛ دسترسی شهروندانش به این پایگاه اطلاعاتی روی وب را مسدود کرده است. در کشورهای دیگری هم کاربران از ویکی‌پدیا محروم هستند.

در این کشورها معمولا کاربران را به جای ویکی‌پدیا به سوی یک منبع آنلاین دیگر اطلاعاتی سوق می‌دهند.

ویکی‌پدیا برای همه

اما اکنون؛ آلک موفیت، مهندس بخش امنیت فیسبوک خبر از راه‌اندازی یک نسخه ویکی‌پدیا در وب تاریک داده است. کاربران سراسر جهان در صورتی که به وب دسترسی داشته باشند؛ می‌توانند با یک مرورگر خاص و برخی تنظیمات و آدرس‌دهی‌های دستی به وب تاریک و این نسخه از ویکی‌پدیا دسترسی داشته باشند.

موفیت هدش‌اش از این کار را دسترسی تمام کاربران به این پایگاه اطلاعاتی عنوان کرده است. موفیت می‌گوید این نسخه ویکی‌پدیا را به صورت رمزنگاری و با سرویس مخصوص Onion خود روی وب تاریک راه‌اندازی کرده است تا امنیت کامل آن تامین شود و امکان ردگیری و شناسایی کاربران متصل به آن وجود نداشته باشد.

در این شرایط؛ هر کاربری تنها با دسترسی به اینترنت می‌تواند از این نسخه ویکی‌پدیا استفاده کند بدون اینکه دغدغه لو رفتن یا شناسایی شدن توسط دیگران را داشته باشد.

موفیت در راه‌اندازی سرویس‌های رمزنگاری و Onion خُبره و با تجربه است. وی در سال ۲۰۱۴ برای فیسبوک چنین سرویسی را راه‌اندازی کرده و پس از آن سرویس منبع‌باز Enterprise Onion Toolkit را برای نشریه نیویورک‌تایمز پیاده‌سازی کرد.

مطابق آنچه که اعلام شده؛ نسخه ویکی‌پدیای وب تاریک به صورت آزمایشی و به مدت چند روز راه‌اندازی شده است تا تست‌های خود را پشت‌سر بگذراند و بعدا نسخه رسمی آن منتشر شود. در این مسیر یک سری اشکالات یا عدم سازگاری‌ها وجود دارد.

نسخه ویکی‌پدیای قرار گرفته روی وب تاریک از سوی خود موسسه ویکی‌پدیا هنوز مورد تایید قرار نگرفته است. همین‌طور، گواهی‌نامه‌های دیجیتالی خودکار برای آن صادر نشده و در نتیجه ممکن است برخی از کاربران برای دسترسی به آن دچار مشکل شوند که ناچاراند به طور دستی گواهی‌نامه‌های دیجیتالی رمزنگاری شده را تایید کنند.

منبع

   
1 نظر
  1. sohrab می گوید

    امسال برادران کوئن فیلمی راجع به دارک وب خواهند ساخت.راجع به خرید و فروش مواد مخدر در این شبکه که از اینترنت هم بزرگتر و مخوف تره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.